Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, tkorovesis said:

Τελεια, μακαρι να ακουλουθησει η NOVA

μακαρι.θα δειξει τωρα με αυτο που προσπαθει να περασει η eett σχετικα με το τι modem router Third party θα μπορεις να βαλεις και τι θα ειναι αναγκασμενος να σου δωσει ο παροχος προκειμενου να παιξει και η τηλεφωνια. καπου ειχαν ανοιξει και θεμα.προς ωρας το Fritz παιζει σε cosmote οπως και σε vodafone αν παρεις στα στοιχεια του voip

αν δεις στην Previous σελιδα θα δεις οτι σε καποιον τραβηξε τα στοιχεια αυτοματα και απλα περασε τον Server

7 hours ago, modex said:

Το επιβεβαιώνω και εγώ!

Ως πρόσφατος ιδιοκτήτης fritz!box (7530) ακολούθησα το wizard και τράβηξε όλες τις ρυθμίσεις από μόνο του, συμπεριλαμβανομένης της τηλεφωνίας! Το μόνο που δεν είχε συμπληρώσει μόνο του ήταν το registrar και το proxy server. Όταν τα συμπλήρωσα (ngn.hol.net) δούλεψε και η τηλεφωνία!

Ένα μικρό πρόβλημα είχα μόνο, σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει κάποιος φίλος. Μετά την ολοκλήρωση του configuration, είχα συνδεδεμένες στο ρουτερ μόνο 2 συσκευές, μέσω ethernet. Καμιά τους δεν είχε πάρει DHCP IP για κάποιο λόγο. Το browsing ήταν περίεργο, κάποιες σελίδες τις φόρτωνε ενώ άλλες όχι, ενώ από wifi δούλευαν όλα κανονικά. Ψάχνοντας τις ρυθμίσεις είδα ότι δεν είχαν πάρει IP, οπότε τις αφαίρεσα και τις ξανα-συνδεσα και όλα δουλεύουν ρολόι.

μια χαρα.μακαρι να το κανουν να παιζει τελειως αυτοματα στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε στα χέρια μου το Fritzbox 7490. Σαν παρόχους αναγνώριζε Cosmote και Vodafone. Στη Vodafone συνδέθηκε αμέσως στο Ίντερνετ. Επίσης φάνηκε και ο τηλεφωνικός αριθμός, χωρίς όμως να έχει συνδεθεί. Έκανα chat στη Vodafone, αυτός που μου απάντησε με παρέπεμψε σε κάποιον άλλο(προφανώς της τεχνικής υποστήριξης), ο οποίος μου ζήτησε να περιμένω 1-2 λεπτά,,, και σε κάποια δευτερόλεπτα αποκαταστάθηκε και η λειτουργία του τηλεφώνου.

Σε άλλη περίπτωση ενός γνωστού μου, με το 7590 το Ίντερνετ ήλθε αμέσως και το τηλέφωνο 2-3 ημέρες αργότερα (μεσολάβησαν αργίες).

Σε περιπτώσεις Fritzbox- Vodafone, για τη λειτουργία του τηλεφώνου, εφόσον με τη χρήση chat  δεν έχετε αποτέλεσμα και σας παραπέμψουν σε υπάλληλο, ζητήστε να σας συνδέσουν με την τεχνική υποστήριξη, γιατί με τους διοικητικούς(εξυπηρέτηση πελατών) δεν θα εξυπηρετηθείτε(μπορεί να πέσετε σε άσχετο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fanari είπε

Βρέθηκε στα χέρια μου το Fritzbox 7490. Σαν παρόχους αναγνώριζε Cosmote και Vodafone. Στη Vodafone συνδέθηκε αμέσως στο Ίντερνετ. Επίσης φάνηκε και ο τηλεφωνικός αριθμός, χωρίς όμως να έχει συνδεθεί. Έκανα chat στη Vodafone, αυτός που μου απάντησε με παρέπεμψε σε κάποιον άλλο(προφανώς της τεχνικής υποστήριξης), ο οποίος μου ζήτησε να περιμένω 1-2 λεπτά,,, και σε κάποια δευτερόλεπτα αποκαταστάθηκε και η λειτουργία του τηλεφώνου.

Σε άλλη περίπτωση ενός γνωστού μου, με το 7590 το Ίντερνετ ήλθε αμέσως και το τηλέφωνο 2-3 ημέρες αργότερα (μεσολάβησαν αργίες).

Σε περιπτώσεις Fritzbox- Vodafone, για τη λειτουργία του τηλεφώνου, εφόσον με τη χρήση chat  δεν έχετε αποτέλεσμα και σας παραπέμψουν σε υπάλληλο, ζητήστε να σας συνδέσουν με την τεχνική υποστήριξη, γιατί με τους διοικητικούς(εξυπηρέτηση πελατών) δεν θα εξυπηρετηθείτε(μπορεί να πέσετε σε άσχετο)

 

Πλέον διαλέγεις προφιλ Vodafone, βάζεις ngn.hol.net στον ims server και έχεις και τηλεφωνία χωρίς να μπλέξεις με το Support.

Μπράβο στη Vodafone.

Σε αντιθέση με Cosmote που σου βγάζουν τη πίστη μέχρι να σου φτιάξουν την τηλεφωνία σε συσκευές Fritz που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν επίσημα και τις πουλάνε και οι ίδιοι. 

Επεξ/σία από Andresalonika
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Andresalonika said:

Πλέον διαλέγεις προφιλ Vodafone, βάζεις ngn.hol.net στον ims server και έχεις και τηλεφωνία χωρίς να μπλέξεις με το Support.

Μπράβο στη Vodafone.

Σε αντιθέση με Cosmote που σου βγάζουν τη πίστη μέχρι να σου φτιάξουν την τηλεφωνία σε συσκευές Fritz που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν επίσημα και τις πουλάνε και οι ίδιοι. 

σε πολλους εχει παιξει οσο ξερω Out of the box . ή οταν καλεσαν το support και εδωσαν το σταθερο τηλεφωνο πριν συνδεθει με τον agent ειχε παιξει η τηλεφωνια .ισως καποιο αυτοματο script

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

σε πολλους εχει παιξει οσο ξερω Out of the box . ή οταν καλεσαν το support και εδωσαν το σταθερο τηλεφωνο πριν συνδεθει με τον agent ειχε παιξει η τηλεφωνια .ισως καποιο αυτοματο script

Παλιά αγόραζες τα International 7530 / 7590 με το 7.29 Fritz OS και ήξερες οτι θα παίξει Out of the box με Cosmote. Και όντως έπαιζε.

Με το 7.50 Fritz OS και την εισαγωγή του TR-369, αυτά τελείωσαν. Ούτε και το τηλέφωνο πριν συνδεθεί στο support πιάνει. Και η πλειοψηφία των agents δεν μπορούν να το σετάρουν απομακρυσμένα.

Οπότε θέλεις 1) κλήση στο support 2) Συμπλήρωση/υπογραφή/Αποστολή της αίτησης που θα σου στείλουν στο mail. 3) Εισαγωγή του κωδικού χειροκίνητα στο ρούτερ. 

Ελπίζω να το κοιτάξει αυτό η Cosmote και να το κάνει πιο έυκολο και πιο άμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Andresalonika said:

Παλιά αγόραζες τα International 7530 / 7590 με το 7.29 Fritz OS και ήξερες οτι θα παίξει Out of the box με Cosmote. Και όντως έπαιζε.

Με το 7.50 Fritz OS και την εισαγωγή του TR-369 αυτά τελείωσαν. Ούτε και το τηλέφωνο πριν συνδεθεί στο support πιάνει. Και η πλειοψηφία των agents δεν μπορούν να το σετάρουν απομακρυσμένα.

Οπότε θέλεις 1) κλήση στο support 2) Συμπλήρωση/υπογραφή/Αποστολή της αίτησης που θα σου στείλουν στο mail. 3) Εισαγωγή του κωδικού χειροκίνητα στο ρούτερ. 

Ελπίζω να το κοιτάξει αυτό η Cosmote και να το κάνει πιο έυκολο και πιο άμεσο.

τοσο καλα.λογικα μπορει να βγει και νεοτερη εκδοση firmware απο την Fritz και να το φτιαχνει αυτο ή τελος παντων να εχουν βρει μια κοινη λυση με την cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

τοσο καλα.λογικα μπορει να βγει και νεοτερη εκδοση firmware απο την Fritz και να το φτιαχνει αυτο ή τελος παντων να εχουν βρει μια κοινη λυση με την cosmote.

Γιατί  δε το αναφέρει κάποιος στις lab εκδόσεις μηπως και το διορθώσουν...?

Επεξ/σία από christo7s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, christo7s said:

Γιατί  δε το αναφέρει κάποιος στις lab εκδόσεις μηπως και το διορθώσουν...?

Οποιοσδηποτε  μπορει να κανει report ενα bug στην avm.οποτε ναι μπορει να το στειλει τυπικα αν και λογικα η cosmote πρεπει να το ξερει ηδη και θεωρητικα να εχει κανει κινηση προς την avm.

9 hours ago, Andresalonika said:

Παλιά αγόραζες τα International 7530 / 7590 με το 7.29 Fritz OS και ήξερες οτι θα παίξει Out of the box με Cosmote. Και όντως έπαιζε.

Με το 7.50 Fritz OS και την εισαγωγή του TR-369, αυτά τελείωσαν. Ούτε και το τηλέφωνο πριν συνδεθεί στο support πιάνει. Και η πλειοψηφία των agents δεν μπορούν να το σετάρουν απομακρυσμένα.

Οπότε θέλεις 1) κλήση στο support 2) Συμπλήρωση/υπογραφή/Αποστολή της αίτησης που θα σου στείλουν στο mail. 3) Εισαγωγή του κωδικού χειροκίνητα στο ρούτερ. 

Ελπίζω να το κοιτάξει αυτό η Cosmote και να το κάνει πιο έυκολο και πιο άμεσο.

https://boxmatrix.info/wiki/Property:CONFIG_TR369

εδω λεει πως κλεινει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή είμαι τελείως άσχετος με FRITZ και VODAFONE.

Πλέον δεν χρειάζονται αλχημείες για να παίξει ίντερνετ και ομιλία με AVM FRITZ! Box και Vodafone;

Το συνδέουμε και παίζει απ' ευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/05/2023 at 22:22, learner said:

Επειδή είμαι τελείως άσχετος με FRITZ και VODAFONE.

Πλέον δεν χρειάζονται αλχημείες για να παίξει ίντερνετ και ομιλία με AVM FRITZ! Box και Vodafone;

Το συνδέουμε και παίζει απ' ευθείας;

καποιοι λενε οτι απλα χρειαστηκε να περασουν τον server της τηλεφωνιας και οτι δεν χρειαστηκε να παρουν ταστοιχεια της τηλεφωνιας απο το modem router του παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/6/2023 στις 12:59 ΜΜ, poulinos είπε

καποιοι λενε οτι απλα χρειαστηκε να περασουν τον server της τηλεφωνιας και οτι δεν χρειαστηκε να παρουν ταστοιχεια της τηλεφωνιας απο το modem router του παροχου

σε σημερινή επικοινωνία, επιμένουν πως δεν θα παίξει και πως κωδικούς τηλεφωνίας δεν δίνουν. 

Τι να πω, αν γινόταν θα το έλεγαν και δεν θα άφηναν να ''χαθεί'' πελάτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, takislz said:

σε σημερινή επικοινωνία, επιμένουν πως δεν θα παίξει και πως κωδικούς τηλεφωνίας δεν δίνουν. 

Τι να πω, αν γινόταν θα το έλεγαν και δεν θα άφηναν να ''χαθεί'' πελάτης.

 

Μπορεις να πας σε ενα καταστημα vodafone και να πεις να ερθει ενας τεχνικοσ σπιτι για να σου περασει τα στοιχεια αυτος στο router εγω ετσι εκανα μου περασε τα στοιχεια απλα οχι το server το περασα εγω αυτο και επαιξε κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, takislz said:

σε σημερινή επικοινωνία, επιμένουν πως δεν θα παίξει και πως κωδικούς τηλεφωνίας δεν δίνουν. 

Τι να πω, αν γινόταν θα το έλεγαν και δεν θα άφηναν να ''χαθεί'' πελάτης.

 

πολλες φορες σε καποια παλια router της vodafone υπαρχουν εργαλεια για να παρεις εσυ τα στοιχεια του voip και να τα περασεις στο Fritz. καποιοι λενε οτι τα πηρε αυτοματα αλλα δεν πηρε τον server. δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763179-routerhak-το-απόλυτο-tool-για-να-ξεκλειδώσεις-το-router-σου/page/19/#comment-59840190

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, poulinos είπε

πολλες φορες σε καποια παλια router της vodafone υπαρχουν εργαλεια για να παρεις εσυ τα στοιχεια του voip και να τα περασεις στο Fritz. καποιοι λενε οτι τα πηρε αυτοματα αλλα δεν πηρε τον server. δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763179-routerhak-το-απόλυτο-tool-για-να-ξεκλειδώσεις-το-router-σου/page/19/#comment-59840190

 

Δεν είχα ποτέ vodafone. Με σύνδεση κοσμοτέ αγόρασα το Fritz. Προχώρησα πάντως αίτημα φορητότητας, θα δοκιμάσω και τις επιλογές που έχουν λεχθεί και βλέπουμε... (και να μην δουλέψει η τηλεφωνία δεν με πολυ νοιάζει)

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω για την επιτυχία ή όχι.

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...