Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/1/2021 στις 9:33 ΠΜ, GreekGod είπε

Προχώρησε στην φορητότητα , μην το φοβηθείς θα σου παίξουν όλα στο fritzbox 7530 !

Απλά θα περιμένεις να σου στείλουν το ρουτερ και όλα μετά θα πάρουν τον δρόμο τους ;)

Ακύρωσα την φορητότητα , γιατί μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone και μου είπαν ότι δεν θα δουλέψει και δεν παρέχουν υποστήριξη για άλλα routers εκτός από τα δικά τους. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Buglocker said:

Ακύρωσα την φορητότητα , γιατί μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone και μου είπαν ότι δεν θα δουλέψει και δεν παρέχουν υποστήριξη για άλλα routers εκτός από τα δικά τους. Ευχαριστώ.

Θα ειχες υποστηριξη απο το φορουμ παντως. Ολα δουλευουν.

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακύρωσα την φορητότητα , γιατί μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone και μου είπαν ότι δεν θα δουλέψει και δεν παρέχουν υποστήριξη για άλλα routers εκτός από τα δικά τους. Ευχαριστώ.

Εδώ και 4 μήνες έχω ένα fritz box 7390 και είναι μια χαρά σε vodafone και υπάρχουν πολλοί ακόμα.

Μην ακούς τη σου λένε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το 7530 αλλά δεν τραβάει τους σωστούς κωδικούς και ενώ συγχρονίζει δεν με αφήνει να βγω στο ίντερνετ. Εχει μόνιμα περασμένους αυτούς που εχει για την Voda και δεν τους αλλάζει με αυτούς που παίρνει απο το ΚΑΦΑΟ μπορείτε να βοηθήσετε μήπως θέλει καμιά άλλη ρύθμιση;
Επίσης παρατήρησα οτι το 7530 συνδέεται σε μια ΙΡ 172...... ενω το Η300 σε 147........., το Η300 εχει για user name ενα κωδικό [email protected] και pass τελείες οπότε δεν μπορώ να προσπαθήσω να το περάσω μήπως και με αυτό αλλάξει και ΙΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, graigos said:

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το 7530 αλλά δεν τραβάει τους σωστούς κωδικούς και ενώ συγχρονίζει δεν με αφήνει να βγω στο ίντερνετ. Εχει μόνιμα περασμένους αυτούς που εχει για την Voda και δεν τους αλλάζει με αυτούς που παίρνει απο το ΚΑΦΑΟ μπορείτε να βοηθήσετε μήπως θέλει καμιά άλλη ρύθμιση;
Επίσης παρατήρησα οτι το 7530 συνδέεται σε μια ΙΡ 172...... ενω το Η300 σε 147........., το Η300 εχει για user name ενα κωδικό [email protected] και pass τελείες οπότε δεν μπορώ να προσπαθήσω να το περάσω μήπως και με αυτό αλλάξει και ΙΡ.

Οτι και να βαλεις για username/pass θα μπει, δεν εχει authentication η vodafone. Απο το ΚΑΦΑΟ δεν παιρνει τιποτα.

Τι σε νοιαζει η IP; Γιατι τα εχεις μπλεξει τοσο πολυ στο μυαλο σου; Κοιτα το log του fritzbox να δεις γιατι δεν συνδεεται στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί οταν το συνδέω ενω κανει συγχρονισμό δεν με αφήνει να βγώ στο ινντερνετ, όπως την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκα και με τη βοήθεια του τεχνικού βάζοντας το [email protected] & pass otenet άλλαξε ip και άρχισε να κατεβάζει κανονικά με ip απο 147. κάτι. Τα ίδια κάνει και το fritz, να πειραματιστώ πάλι και να διαβάσω το log και να δω τι θα μου βγάλει.

 

Επεξ/σία από graigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο log γράφει οτι είναι εντάξει η σύνδεση και ο συγχρονισμός αλλά ο υπολογιστής λέει οτι δεν υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνετ......Επίσης η ip είναι απο 172. η ίδια που δεν  έδινε πρόσβαση όπως και στο Η300 και μου είπαν να μπώ με κωδικούς οτενετ. Μου ανέφεραν οτι αυτή είναι μια κλειδωμένη ip του οτε και με τους κωδικούς που μου έδωσαν άλλαξε η ip και είχα πρόσβαση στο ιντερνετ.

Επεξ/σία από graigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, graigos said:

Στο log γράφει οτι είναι εντάξει η σύνδεση και ο συγχρονισμός αλλά ο υπολογιστής λέει οτι δεν υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνετ......Επίσης η ip είναι 172.27.117.197 η ίδια που δεν  έδινε πρόσβαση όπως και στο Η300 και μου είπαν να μπώ με κωδικούς οτενετ. Μου ανέφεραν οτι αυτή είναι μια κλειδωμένη ip του οτε και με τους κωδικούς που μου έδωσαν άλλαξε η ip και είχα πρόσβαση στο ιντερνετ.

Απο κινητο μεσω wifi εχεις ιντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δόθηκαν νέοι κωδικοί για πρόσβαση στο ίντερνετ που μου στάλθηκαν με sms και πήρε άλλη ip απο την 172. Έγινε και το σετάρισμα με εκτυπωτές, power line και access point συμπεριλαμβανομένου και του τηλεφώνου(μπράβο DanielRGr) και όλα λειτουργούν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/1/2021 στις 8:52 ΜΜ, DanielRGr είπε

Δουλευει τελεια. Σε καποια σελιδα θα βρεις και βηματα πως να το στησεις σε 2'

Φίλε μου είσαι εξαιρετικός το προγραμματάκι σου βρήκες το Router και αποθήκευσα τις ρυθμίσεις του Voip 
Μένει να το τεστάρω στο fritz 7530 .
Υ.Γ είναι δανικό το ρουτερακι για να δοκιμάσω με τις επαναλαμβόμενες αποσυνδέσεις, δεν τρρεχει τίποτα για να το χαλάσω ετσι?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dajannis said:

Φίλε μου είσαι εξαιρετικός το προγραμματάκι σου βρήκες το Router και αποθήκευσα τις ρυθμίσεις του Voip 
Μένει να το τεστάρω στο fritz 7530 .
Υ.Γ είναι δανικό το ρουτερακι για να δοκιμάσω με τις επαναλαμβόμενες αποσυνδέσεις, δεν τρρεχει τίποτα για να το χαλάσω ετσι?

 

Να'σαι καλα. Δεν θα εχεις θεμα με τις συνεχομενες αποσυνδεσεις, δεν χαλαει κατι με αυτο το τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

παιδια υπαρχει καποιος οδηγος για το τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο τηλεφωνο για να συνδεσω το 7530 που μολις παρελαβα σε vodafone 100αρα γραμμή  voip?

το ιντερνετ μου συνδέθηκε αυτοματα απο τον wizard που ετρεξα μεσα απο το μενου. για το τηλ εκανα κλικ στην καρτελα να βαλω νεο αριθμο κι εκει ψιλοχαθηκα, κατεβασα βεβαια το προγραμμα κι εσωσα κωδικους κι ρυθμισεις απο το προηγουμενο μου ρουτερ το h300s. τα βαζω αλλα μου λεει failed στο τελος.

ευχαριστω

11 λεπτά πριν, Silent_Spaces είπε

παιδια υπαρχει καποιος οδηγος για το τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο τηλεφωνο για να συνδεσω το 7530 που μολις παρελαβα σε vodafone 100αρα γραμμή  voip?

το ιντερνετ μου συνδέθηκε αυτοματα απο τον wizard που ετρεξα μεσα απο το μενου. για το τηλ εκανα κλικ στην καρτελα να βαλω νεο αριθμο κι εκει ψιλοχαθηκα, κατεβασα βεβαια το προγραμμα κι εσωσα κωδικους κι ρυθμισεις απο το προηγουμενο μου ρουτερ το h300s. τα βαζω αλλα μου λεει failed στο τελος.

ευχαριστω

σας παραθετω την σχετικη καρτελα του frizbox 7530 με τις ρυθμισεις για το τηλεφωνο, πρεπει να αλλαξω κατι εκει? ευχαριστω

Καταγραφή03.JPG

Καταγραφή02.JPG

Καταγραφή01.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Silent_Spaces είπε

παιδια υπαρχει καποιος οδηγος για το τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο τηλεφωνο για να συνδεσω το 7530 που μολις παρελαβα σε vodafone 100αρα γραμμή  voip?

το ιντερνετ μου συνδέθηκε αυτοματα απο τον wizard που ετρεξα μεσα απο το μενου. για το τηλ εκανα κλικ στην καρτελα να βαλω νεο αριθμο κι εκει ψιλοχαθηκα, κατεβασα βεβαια το προγραμμα κι εσωσα κωδικους κι ρυθμισεις απο το προηγουμενο μου ρουτερ το h300s. τα βαζω αλλα μου λεει failed στο τελος.

ευχαριστω

σας παραθετω την σχετικη καρτελα του frizbox 7530 με τις ρυθμισεις για το τηλεφωνο, πρεπει να αλλαξω κατι εκει? ευχαριστω

Καταγραφή03.JPG

Καταγραφή02.JPG

Καταγραφή01.JPG

Δες μια το παρακάτω ποστ

https://www.adslgr.com/forum/threads/847020-HOL-VoIP-και-Fritz!Box-7390?p=6800981#post6800981

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

τα εκανα ιδια τιποτα, αλλα υπαρχουν κι αλλες ρυθμισεις που δεν εδωσε screen shot σε αυτον που δουλεψε, μηπως εχει καποιος αλλος τις ρυθμισεις για vodafone για voip ?

τωρα παιρνω το μυνημα...Telephony cannot be used or can be used only to a limited extent for more than one hour.

ευχαριστω

Επεξ/σία από Silent_Spaces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...