Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωδικούς Internet δίνουν (που είναι ο ίδιος [email protected]/guest νομίζω), κωδικούς Voip δεν δίνουν και δεν νομίζω να άλλαξε κάτι. Πάντως έχει αναφερθεί ότι όντως η Vodafone υποστηρίζει πλέον το 7530 και μάλιστα κάποιος έχει αναφέρει ότι αφού το σύνδεσε επικοινώνησε με την ΤΥ της Vodafone και το ρύθμισαν αυτοί απομακρυσμένα.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/760647-σύνδεση-avm-fritz-box-7530-σε-vodafone/?do=findComment&comment=58780686

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν δίνουν κωδικούς VoIP. Παίζει να μην κατάλαβε ή σου είπε παπάτζες για να γίνεις πελάτης. Για ένα διάστημα είχαν μια παρτίδα από Fritz που έφτασαν σε λίγους τυχερούς πελάτες, αλλά είχαν ήδη περασμένες custom ρυθμίσεις, για να επικοινωνήσει ο εξοπλισμός με το TR069 της Voda ώστε να τραβήξει τηλεφωνία, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/08/2021 at 10:09, rohas said:

αν το δινει και η vodafone πλεον τοτε εννοειται οτι μπορει να γινει συνδεση. ηξερα οτι το εδινε η Cosmote οχι η vodafone. εκει ναι μπορουν να μπουν κανονικα.

On 07/09/2021 at 18:12, PC_MAGAS said:

So αν το router υποστιρίζει tr69 μπορούμε call στον provider και να το ρυθμίσουν εκείνοι.

Άρα openwrt + tr69 seems good idea 2 me.

Έπαιξε κανονικά μετά την Αυτόματη ρύθμιση;

oxi οποιοδηποτε ρουτερ.ολα τα ρουτερ υποστηριζουν tr069 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να μπει ο παροχος χωρις να εχει σεταριστει.το κανουν σε αυτα που πουλανε/δινουν και οχι σε ολα.

On 08/09/2021 at 08:28, rohas said:

δυστυχως εχω προβλημα με αποσυγχρονισμους και η κληση προς αυτους ηταν για την επιλυση αποσυγχρονισμων. Εκτοτε εχω μιλησει 4-5 φορες μαζι τους και ολες τις φορες συνδεονταν στο fritz 
για να δουνε τους αποσυγχρονισμους/ρυθμισεις. Πιστευω πως εαν υπαρχει προβλημα ρυθμισης internet/voip/iptv
μπορούν να το δουνε και να το ρυθμισουν. Σε γειτονικο φορουμ διαβασα πως δινουν το 7530 (δωρεαν) /7590 μεσω παγιου μερικων ευρω/μηνα στο λογαριασμο, οποτε θα υπαρχει και η αντιστοιχη υποστηριξη απο μερια τους. Τωρα για openwrt θα σε γελασω. Ειναι full functional το openwrt  με fritz ? 

οτι εχασε Sync μπορουν να το δουν καιαπο Logs. στις ρυθμισεις δεν υπαρχει σχεδον τιποτα να ρυθμισεις περα απο το stability

On 29/09/2021 at 20:58, aslanG7 said:

Καλησπερα και απο εμενα.Εχω vodafone 24 και θελω να αναβαθμισω σε 50 vdsl υποστηριζει η περιοχη μου(υπαρχουν καινουργια καφαο).Σε επικοινωνια με τεχνικη υποστηριξη ρωτησα αν μπορω να αγορασω το fritz box 7530 και να το συνδεσω αντι για το δικο τους ρουτερ και η απαντηση ειταν οτι φυσικα και μπορω.Λεω απο οτι ξερω δεν δινεται τους κωδικους και μου απαντησε οτι τους δινουμε κανονικα και δεν υπαρχει καποιο προβλημα αλωστε δινουμε και εμεις αυτο το ρουτερ.Θελω να ρωτησω τι ισχυει τελικα?

δεν σημαινει οτι δινουν κωδικους τηλεφωνιας.απλα λογω οτι το 7530 το δινουν θα γινει το Config αυτοματα.

απλα κωδικους Internet δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

oxi οποιοδηποτε ρουτερ.ολα τα ρουτερ υποστηριζουν tr069 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να μπει ο παροχος χωρις να εχει σεταριστει.το κανουν σε αυτα που πουλανε/δινουν και οχι σε ολα.

Σε openwrt απλά έχεις κανβά που ρυθμίζεις εσύ αν θα έχει η όχι.

Απλά δεν ξέρω αν ο κάθε πάροχος ακολουθά ένα standart για το TR069 εννοώ αν η επικοινωνία γίνετε με standaert προτόκολλο η ο κάθε πάροχος τα δικά του.

Αν είχα ένα packet sniff από δωσοληψία TR069 θα μπορούσα να πάω σε υλοποίηση TR069 client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικα παιδια παιζει το συγκεκριμενο μοντεμ με βονταφον  100άρα ή οχι; περνανε ολα αυτοματα ή χρειαζομαστε κωδικους; εω το μοντεμ H300S και ειναι ολο αποσυνδεσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, giorgoskii said:

τελικα παιδια παιζει το συγκεκριμενο μοντεμ με βονταφον  100άρα ή οχι; περνανε ολα αυτοματα ή χρειαζομαστε κωδικους; εω το μοντεμ H300S και ειναι ολο αποσυνδεσεις. 

1) Παιζει

2) Ολα χειροκινητα πρεπει να περαστουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DanielRGr 

το πρόγραμμα που είχες βάλει εδώ στο φόρουμ πως μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει με το h267n zte μοντεμ που έχω από εποχή της cyta και τώρα vodafone; ή μήπως δεν κάνει για αυτό το μόντεμ;

Θα με ενδιέφερε να βάλω πάνω ένα fritzbox αντί της κινεζιάς που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, terrabytegr said:

DanielRGr 

το πρόγραμμα που είχες βάλει εδώ στο φόρουμ πως μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει με το h267n zte μοντεμ που έχω από εποχή της cyta και τώρα vodafone; ή μήπως δεν κάνει για αυτό το μόντεμ;

Θα με ενδιέφερε να βάλω πάνω ένα fritzbox αντί της κινεζιάς που έχω.

Δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2021 στις 6:30 ΜΜ, terrabytegr είπε

Επομένως αναγκαστικά πρέπει να μείνω με αυτό το μόντεμ και δεν μπορώ να βάλω πχ ένα fritzbox έτσι;

Άκου τι θα κάνεις, θα τους ζαλίσεις τις μπάλες για να σου στείλουν ένα H300 επειδή έχεις πρόβλημα με το wifi κλπ.

Μόλις στο στείλουν θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα του Daniel και τελείωσες. 

Έδωσα την ίδια συμβουλή σε φίλο και του το έστειλαν και πλέον έχει fritzbox πάνω και το τηλ δουλεύει κανονικά.

Απλά αν δεν πετύχει με την πρώτη, συνέχισε να τους ζαλίζεις και ζήτα να μιλήσεις με έναν team leader. Κάποια στιγμή θα βαρεθούν και θα στο στείλουν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ένας συγγενής μου έχει αυτό το μοντεμ σε γραμμη 100αρα.

Μπορώ να το δανειστώ μπας και βρω άκρη με τους κωδικούς μου; ή θα είναι άλλοι κωδικοί (της σύνδεσής του) περασμένοι στο μόντεμ του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, terrabytegr είπε

Έχω την εντύπωση πως ένας συγγενής μου έχει αυτό το μοντεμ σε γραμμη 100αρα.

Μπορώ να το δανειστώ μπας και βρω άκρη με τους κωδικούς μου; ή θα είναι άλλοι κωδικοί (της σύνδεσής του) περασμένοι στο μόντεμ του;

 

Απλά θα το βάλεις πάνω στην γραμμή σου, θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα τους πεις πως άλλαξες ρούτερ και αγόρασες (και καλά) το H300, με το που το βάλεις τους τραβάς, τους βάζεις στο fritzbox και τελείωσες :P 

 

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/10/2021 at 18:09, PC_MAGAS said:

Σε openwrt απλά έχεις κανβά που ρυθμίζεις εσύ αν θα έχει η όχι.

Απλά δεν ξέρω αν ο κάθε πάροχος ακολουθά ένα standart για το TR069 εννοώ αν η επικοινωνία γίνετε με standaert προτόκολλο η ο κάθε πάροχος τα δικά του.

Αν είχα ένα packet sniff από δωσοληψία TR069 θα μπορούσα να πάω σε υλοποίηση TR069 client.

kai standard να ειναι οσο ξερω υπαρχει authentication.οποιο ρουτερ αγορασεις και ανοιχτο να το εχει δεν εχει τα στοιχεια σε ποιον server θα συνδεθει για να κανει Provisioning και με τι στοιχεια.(δεν το εχω ψαξει πολυ παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...