Προς το περιεχόμενο

Πιο ειναι το πιο sweet spot για gaming οι 4 6, 8, 12 πυρηνες?


hellraiser2030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ενώ με 10 πυρήνες στα 350mhz σφυρίζοντας θα πάει....

Στα 350MHz δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις το CPU αλλά είμαι σίγουρος ότι στα 2GHz με 8 Threads θα είναι μια χαρά, ενώ στα 5GHz με ένα Thread δεν θα μπορείς να παίξεις είτε δεν θα ξεκινήσει καν το παιχνίδι είτε δεν θα μπορείς να παίξεις λόγο υψηλών timeframe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα 350MHz δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις το CPU αλλά είμαι σίγουρος ότι στα 2GHz με 8 Threads θα είναι μια χαρά, ενώ στα 5GHz με ένα Thread δεν θα μπορείς να παίξεις είτε δεν θα ξεκινήσει καν το παιχνίδι είτε δεν θα μπορείς να παίξεις λόγο υψηλών timeframe.

Μπορείς με bclk, τώρα το έκανα αλλά ούτε Windows δεν μπαίνει 😂

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα 350MHz δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις το CPU αλλά είμαι σίγουρος ότι στα 2GHz με 8 Threads θα είναι μια χαρά, ενώ στα 5GHz με ένα Thread δεν θα μπορείς να παίξεις είτε δεν θα ξεκινήσει καν το παιχνίδι είτε δεν θα μπορείς να παίξεις λόγο υψηλών timeframe.

Κατάφερα να μπώ στα windows να τρέξω CB και να βγάλω screenshot. Δεν ξέρω γιατί αλλά με 1 thread στα 5ghz μου φαίνεται περίπου 14 φορές πιο snappy το σύστημα από οτι με 20 threads στα 350mhz.

Ώρα να δοκιμάσω και κανά παιχνίδι..cbr15.jpg.1a7cbb96c9865db38a30d0a591e97d82.jpg

43 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με 2c/2t έχεις τόσο stuttering που τα περισσότερα είναι unplayable εντελώς, δεν πάει να τα έχεις και στα 20Ghz.

@Aten-Ra

Δοκίμασα να παίξω και witcher 3. Με τα 20threads στα 350mhz πήρε περίπου 9.5-10 λεπτά από την ώρα που έκανα διπλό κλικ μέχρι να μπεί στο παιχνίδι...framerate μεταξύ 12 και 17 fps. 

Με 1 πυρήνα στα 5ghz πήρε περίπου 4 λεπτά, framerate 45-60. Eίχε κάποια stutters αλλά τίποτα σοβαρό, με high priority λύνεται (η με κλείδωμα στα 40 ας πούμε).

Προφανώς στην 1η περίπτωση το σύστημα σερνόταν, στην 2η γράφω αυτό το ποστ αυτή τη στιγμή, αρκετά snappy. 


Νομίζω είναι προφανές οτι ένας επεξεργαστής με 14 φορές το ST performance και παρόμοιο multi είναι και πολύ ανώτερος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, Herald είπε



Δοκίμασα να παίξω και witcher 3. Με τα 20threads στα 350mhz πήρε περίπου 9.5-10 λεπτά από την ώρα που έκανα διπλό κλικ μέχρι να μπεί στο παιχνίδι...framerate μεταξύ 12 και 17 fps. 

Με 1 πυρήνα στα 5ghz πήρε περίπου 4 λεπτά, framerate 45-60. Eίχε κάποια stutters αλλά τίποτα σοβαρό, με high priority λύνεται (η με κλείδωμα στα 40 ας πούμε).

Προφανώς στην 1η περίπτωση το σύστημα σερνόταν, στην 2η γράφω αυτό το ποστ αυτή τη στιγμή, αρκετά snappy. 


Νομίζω είναι προφανές οτι ένας επεξεργαστής με 14 φορές το ST performance και παρόμοιο multi είναι και πολύ ανώτερος. 

Άρα το συμπέρασμα είναι να μην παίρνετε επεξεργαστές στα 350mh

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Άρα το συμπέρασμα είναι να μην παίρνετε επεξεργαστές στα 350mh

Το συμπέρασμα είναι οτι σε όσο λιγότερους πυρήνες συγκεντρώνεις την ίδια επεξεργαστική ισχύ τόσο πιο καλό CPU θα έχεις. Και ας μην το παραδέχεσαι οτι είχες άδικο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το συμπέρασμα είναι οτι σε όσο λιγότερους πυρήνες συγκεντρώνεις την ίδια επεξεργαστική ισχύ τόσο πιο καλό CPU θα έχεις. Και ας μην το παραδέχεσαι οτι είχες άδικο ;) 

Έχεις δίκιο, από δευτέρα που ανοίγουν τα μαγαζιά πάμε όλοι να πάρουμε ξεκλείδωτους Pentium

Πιστεύω καταλαβαίνεις ότι το να περιμένεις να τρέξει κάτι σήμερα στα 350mhz βγάζεις λάθος συμπεράσματα εεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις δίκιο, από δευτέρα που ανοίγουν τα μαγαζιά πάμε όλοι να πάρουμε ξεκλείδωτους Pentium

Πιστεύω καταλαβαίνεις ότι το να περιμένεις να τρέξει κάτι σήμερα στα 350mhz βγάζεις λάθος συμπεράσματα εεε

Δεν ξέρω που κολλάνε οι pentium και τους αναφέρεις συνέχεια.  Έχουν οι pentium μεγαλή επεξεργαστική ισχύ συγκεντρωμένη σε λίγους πυρήνες? Όχι.


Δεν είναι πρόβλημα τα 350mhz. Και τα 5ghz σαν 350mhz θα σου φαίνοταν σε σύγκριση με έναν επεξεργαστή στα 30ghz ας πούμε. 

Για να έχει και νόημα, σκέψου λιγότερα ακραία παράδειγμάτα μπας και το καταλάβείς. Δεν είναι προφανές οτι πχ. ένας 4πυρήνος στα 5ghz θα πάει καλύτερα από εναν 8πύρηνο στα 2.5ghz στα πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το συμπέρασμα είναι οτι σε όσο λιγότερους πυρήνες συγκεντρώνεις την ίδια επεξεργαστική ισχύ τόσο πιο καλό CPU θα έχεις. Και ας μην το παραδέχεσαι οτι είχες άδικο ;) 

Ρεαλιστικά αυτό που λες δεν παίζει να γίνει ούτε σε 10 χρόνια, το single thread μετράει σίγουρα αλλά πότε θα δεις επεξεργαστή στα 10ghz;

Έχουν περάσει τόσα χρόνια από το launch του i5 2500k (Q1 2011) και τα cpu μόλις το 2020 πέρασαν λίγο μπροστά στο single thread, [email protected] με σχεδόν stock voltage (offset + 0.025v) στο CPU-Z bench score single 452.3/ multi 1753.6 και με λίγο ποιο extreme OC (5.1GHz, χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο, ram κτλ) φτάνει 511 / 2021, και έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια!

Μέχρι και το 2019 νομίζω 4 cores ήταν αρκετά, 2019-2020-2021 νομίζω είναι τα 6cores και (μαντεύω) στο μέλλον 2022 και μετά τα είναι τα 8 cores μιας και θα αρχίσουν τα port απο κονσόλες, ίσως κάνω και λάθος και γίνει λίγο αργότερα, αυτό σε AAA τίτλους και όχι κάτι χαζό CS game.

Φυσικά παίζει ρόλο και η ανάλυση, σε 1080p μετράει πολύ περισσότερο το CPU από ότι στα 4κ, σε 4κ υπάρχει πιο πολύ bottleneck από GPU.

Τέλος μην ξεχνάμε και τα frame times που είναι πολύ πιο σημαντικά να είναι σταθερά από ότι να έχεις 144 avg fps ή 200fps max spikes με άπειρα drops, καλύτερα 100fps σταθερά από 144 με drops, ένα FPS limiter/ cap θα βοηθήσει πολύ στο να μην υπάρχει stutter και σε συνδυασμό με κάποιο frame sync (αν δουλεύει σωστά) έχεις το ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν παίζει να γίνει, αυτός είναι και ο λόγος που βλέπουμε αύξηση στους πυρήνες, αν μπορούσαν να ανεβάσουν IPC και συχνότητες δεν θα βλέπαμε 8 10 16 πυρήνες στα cpu. Αφού πιάσαμε τέλμα σε ipc και συχνότητες ψάχνουν άλλους τρόπους να αυξήσουν την επεξεργαστική ισχύ, που είναι η αύξηση των πυρήνων. Άμα ήταν προτιμότεροι οι πυρήνες δεν θα το κάνανε σαν λύση ανάγκης όπως τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 11:10 ΜΜ, Herald είπε

Δηλαδή ένας μονοπύρηνος με το ίδιο multithread performance με 10900k δεν κάνει για games? :P 
 

Το STP διαρκώς βελτιώνεται. Εμάς μας ενδιαφέρει αν θα υπάρχει ικανοποιητικό scaling μέχρι τα Χ cores/threads. Λογικά μέχρι 8/16 θα υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το STP διαρκώς βελτιώνεται. Εμάς μας ενδιαφέρει αν θα υπάρχει ικανοποιητικό scaling μέχρι τα Χ cores/threads. Λογικά μέχρι 8/16 θα υπάρχει.

Συμφωνώ , λόγω του PS5/XBOX πλέον όλες οι μηχανές θα "προσαρμοστούν" να κάνουν compilation βελτιστοποιημένο στα 8c/16th.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένας Ι3 (4c/9th - ξεκλείδωτος) δεν θα προσπερνάει έναν "αργό" 8c/16th σαν τον ryzen 1700 αλλά σίγουρα σημαίνει ότι θα γίνεται καλό scaling στα 8c/16th. Το σωστό scaling είναι πολύ σημαντικό για τα πολυπύρηνα γιατί άλλο είναι να αξιοποιείς το 80% της θεωρητικής ταχύτητας του πυρήνα σε real-life εφαρμογή και άλλο το 40% όπως γινόταν πριν από λίγα χρόνια. 

15 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ξέρεις τα παιχνίδια σήμερα δεν τρέχουν σε μηχανές του 1990, οι περισσότερες Game Engines σήμερα είναι MultiThreaded, ιδιαίτερα σε DX-12. Όσο και να ανεβάσεις ένα πυρήνα,  λόγο του  multitasking που θα κάνει το ένα Thread,  το παιχνίδι θα είναι unplayable (αν καταφέρει να τρέξει το παιχνίδι με ένα μόνο thread για αρχή)

Εχεις 1 point , γιατί πλέον ο κώδικας των σύγχρονων παιχνιδιών φροντίζει να είναι βελτιστοποιημένος στα πολλά threads και αξιοποιεί τους παραπανήσιους πυρήνες όλο και ποιο αποδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν είναι προφανές οτι πχ. ένας 4πυρήνος στα 5ghz θα πάει καλύτερα από εναν 8πύρηνο στα 2.5ghz στα πάντα?

Αν η εφαρμογή/παιχνίδι χρειάζεται και μπορεί να χρησιμοποιήσει 8 Threads τότε όχι, ο 8-πύρηνος θα είναι καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν η εφαρμογή/παιχνίδι χρειάζεται και μπορεί να χρησιμοποιήσει 8 Threads τότε όχι, ο 8-πύρηνος θα είναι καλύτερος.

Πες μου μια εφαρμογή που μπορει να χρησιμοποιήσει 8 threads να το τεστάρω να σε βγάλω λάθος να το παραδεχτείς να τελειώνουμε. Το SOTR ας πούμε γεμίζει 10 φυσικά cores στο 100%, θες να το τρέξω να σου δώσω νούμερα? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Πες μου μια εφαρμογή που μπορει να χρησιμοποιήσει 8 threads να το τεστάρω να σε βγάλω λάθος να το παραδεχτείς να τελειώνουμε. Το SOTR ας πούμε γεμίζει 10 φυσικά cores στο 100%, θες να το τρέξω να σου δώσω νούμερα? ;) 

Όχι να τρέξεις το CB77 με 4 πυρήνες χωρίς  HT στα 5GHz και 8 πυρήνες χωρίς HT στα 2.5GHz και να βγάλεις φωτογραφίες να φαίνονται τα frametimes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...