Προς το περιεχόμενο

Νομική σε Κολλέγιο


FoEfst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! 

Θα ήθελα να παρακαλέσω οποιοδήποτε γνωρίζει για το γαλλικό κολέγιο IDEF Αθήνας, εάν αξίζει κάποιος να σπουδάσει εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σπουδάσει φίλη μου και δεν μπορεί να πάρει αναγνώριση νομικού στην Ελλάδα...

Αναγκάστηκε να πάρει και δεύτερο πτυχίο στην Κύπρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Απλώς στην ιστοσελίδα του Κολεγίου αναφέρει πως μετά το πέρας των 3 ετών φοίτησης μπορεί ο φοιτητής να εγγραφεί σε δικηγορικό σύλλογο στην Κύπρο για ένα χρόνο και ύστερα προβλέπεται η αυτόματη εγγραφή του σε Ελληνικό Δικηγορικό Σύλλογο, ή επίσης να φοιτήσει 4 έτη και να κάνει πρακτική 18 μήνες στην Ελλάδα σε σύλλογο, όπως και οι απόφοιτοι Νομικής ελληνικού πανεπιστημίου, και να αναγνωριστεί δικηγόρος ύστερα από εξετάσεις επάρκειας. Απλώς ερωτώ διότι μου φαίνεται εξαιρετικά ελκυστικό το πλάνο. Η φίλη σου έμεινε ικανοποιημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, FoEfst είπε

Κατάλαβα. Απλώς στην ιστοσελίδα του Κολεγίου αναφέρει πως μετά το πέρας των 3 ετών φοίτησης μπορεί ο φοιτητής να εγγραφεί σε δικηγορικό σύλλογο στην Κύπρο για ένα χρόνο και ύστερα προβλέπεται η αυτόματη εγγραφή του σε Ελληνικό Δικηγορικό Σύλλογο, ή επίσης να φοιτήσει 4 έτη και να κάνει πρακτική 18 μήνες στην Ελλάδα σε σύλλογο, όπως και οι απόφοιτοι Νομικής ελληνικού πανεπιστημίου, και να αναγνωριστεί δικηγόρος ύστερα από εξετάσεις επάρκειας. Απλώς ερωτώ διότι μου φαίνεται εξαιρετικά ελκυστικό το πλάνο. Η φίλη σου έμεινε ικανοποιημένη;

Λέει ψέματα. Υποτίθεται ότι ο πατέρας της φίλης μου το είχε ψάξει πάρα πολύ (είναι δικηγόρος όπως και η μητέρα), επειδή είναι 3 χρόνια δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα καθώς υπάγεται στην κατηγορία των ΙΕΚ. Η φίλη μου το πιο πιθανό να μην ξέρει τίποτα (ιδιωτικό=αν όχι εύκολες...ελαστικές εξετάσεις) έχοντας χάσει τόσα χρόνια σπουδάζοντας. Εκείνη πήγε στην Σκωτία για τον επιπλέον χρόνο και δεν τις αναγνωρίστηκε τίποτα. Τώρα προσπαθεί για Κύπρο αλλά θέλει φυσική παρουσία για τουλάχιστον ένα εξάμηνο (χρόνο; δεν θυμάμαι) κάτι που δεν γίνεται με τον ιό. 

Αν το κάνει θα μπορέσει λογικά να έχει δικαίωμα εγγραφής στον σύλλογο αλλά ποιος δικηγόρος θα σε εμπιστευτεί πέρα από υποστηρικτικές διαδικασίες;

Αναλογίσου και αυτό..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η φίλη σου έκανε 3 χρόνια ή 4 σπουδών? Απ' όσο ξέρω τα 4 χρόνια αναγνωρίζονται κανονικά... Γνωρίζει κάποιος επιπλέον πληροφορίες? Γιατί κάποιοι δικηγορούν ήδη στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να τα ψάχνετε καλύτερα τα πράγματα. ΑΝ ήταν έτσι, θα είχαν ξεσηκωθεί οι 3 νομικές της Ελλαδος. Εδώ πάνε παιδιά στη Κύπρο και σπουδάζουν νομική και ξεσηκώνονται εδώ στην Ελλάδα όταν γυρνάνε και βγάζουν άδεια να δουλέψουν. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rule of thumb ότι για κλειστά επαγγέλματα (Δικηγόρος, μηχανικός κτλ.) δεν πηγαίνεις σε κολέγιο, γιατί το πιο πιθανό είναι ότι θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Αν έχεις τέτοια κάψα να γίνεις δικηγόρος και δεν θες να δώσεις πανελλήνιες, πήγαινε κατευθείαν στο εξωτερικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Rule of thumb ότι για κλειστά επαγγέλματα (Δικηγόρος, μηχανικός κτλ.) δεν πηγαίνεις σε κολέγιο, γιατί το πιο πιθανό είναι ότι θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Αν έχεις τέτοια κάψα να γίνεις δικηγόρος και δεν θες να δώσεις πανελλήνιες, πήγαινε κατευθείαν στο εξωτερικό.

Δυστυχώς, πλεον τα κολλεγια αναγνωρίζονται με υπογραφή της Υπουργού...Δηλ ειτε τελειωσεις δικηγορος, ειτε μηχανικος, ειτε λογιστης, ειτε οικονομολογος σε κολλεγιο εισαι ισοτιμος με καποιον που τελειωσε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ/ΤΕΙ. Αδικία τεραστια αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, m.gial είπε

Δυστυχώς, πλεον τα κολλεγια αναγνωρίζονται με υπογραφή της Υπουργού...Δηλ ειτε τελειωσεις δικηγορος, ειτε μηχανικος, ειτε λογιστης, ειτε οικονομολογος σε κολλεγιο εισαι ισοτιμος με καποιον που τελειωσε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ/ΤΕΙ. Αδικία τεραστια αλλα...

Αυτό δεν ισχύει ούτε με σφαίρες.

Υπουργικό διάταγμα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, m.gial είπε

Έχω να πω ότι έχεις προβλήματα κατανόησης.

Υπουργικό διάταγμα ενυπάρχει μόνο στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οπότε ή θα μου στείλεις το .pdf που να περιλαμβάνει το ΦΕΚ και θα πω όκ είχα άδικο ή απλά θα αγνοήσω όλα τα clickbait άρθρα που έστειλες.

Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Έχω να πω ότι έχεις προβλήματα κατανόησης.

Υπουργικό διάταγμα ενυπάρχει μόνο στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οπότε ή θα μου στείλεις το .pdf που να περιλαμβάνει το ΦΕΚ και θα πω όκ είχα άδικο ή απλά θα αγνοήσω όλα τα clickbait άρθρα που έστειλες.

Τόσο απλά.

εχεις δηλωση της Κεραμεως. αυτη παρα είναι αρκετή για να πειστείς. Τα εχουν αναγνωρισει τα κολλεγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

εχεις δηλωση της Κεραμεως. αυτη παρα είναι αρκετή για να πειστείς. Τα εχουν αναγνωρισει τα κολλεγια

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει από αυτά που λες. Μα το ακριβώς αντίθετο.

Όλα τα άλλα είναι νούφαρα. Αν δεν δεις ΦΕΚ μην πιστέψεις ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Έχω να πω ότι έχεις προβλήματα κατανόησης.

Υπουργικό διάταγμα ενυπάρχει μόνο στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οπότε ή θα μου στείλεις το .pdf που να περιλαμβάνει το ΦΕΚ και θα πω όκ είχα άδικο ή απλά θα αγνοήσω όλα τα clickbait άρθρα που έστειλες.

Τόσο απλά.

https://www.taxheaven.gr/news/52162/nomos-47632020-dhmosieyohke-sto-fek-o-nomos-me-tis-diataxeis-poy-exiswnoyn-ta-ptyxia-twn-kollegiwn-me-ayta-twn-dhmosiwn-ellhnikwn-panepisthmiwn οριστε και το φεκ. σε καλη μερια. περιμενω τη γνωμη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει από αυτά που λες. Μα το ακριβώς αντίθετο.

Όλα τα άλλα είναι νούφαρα. Αν δεν δεις ΦΕΚ μην πιστέψεις ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/383209/p.d.-38-2010

Καλό θα ήτανε όταν δεν ασχολούμαστε ή δεν μας ενδιαφέρει κάτι να μην είμαστε προκατειλημμένοι :)  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...