Προς το περιεχόμενο

Το webOS 6.0 της LG για Smart TVs έρχεται με ανανεωμένο γραφικό περιβάλλον και NFC τηλεχειριστήριο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και περισσότερες φωνητικές εντολές για χρήση με Alexa και Google Assistant

Επτά χρόνια μετά την αρχική παρουσίαση του webOS ως πλατφόρμα για τις Smart TVs της, η LG αποκάλυψε τη νέα webOS έκδοση 6.0 για τις νέες OLED, NanoCell και UHD τηλεοράσεις του 2021. Σε συνδυασμό με το νέο Magic Remote, η LG υπόσχεται να προσφέρει μια πιο ευχάριστη και διαισθητική εμπειρία στο κοινό της, ενώ υπόσχεται πως η προσθήκη νεώτερων φωνητικών εντολών στο ThinQ AI για Google Assistant και Alexa της Amazon, θα κάνουν ακόμα πιο εύκολη τη διαχείριση της τηλεόρασης, την περιήγηση σε streaming υπηρεσίες, στο διαδίκτυο και σε τηλεοπτικά κανάλια.

Σημαντική αλλαγή έρχεται και στο περιβάλλον του λογισμικού, το οποίο έχει επανασχεδιαστεί για βελτιωμένη χρηστικότητα με στόχο να παρέχει ταχύτερη πρόσβαση στις εφαρμογές που χρησιμοποιούνται πιο συχνά. Παράλληλα, δόθηκε έμφαση στην βελτιστοποίηση ανακάλυψης νέου περιεχομένου, με προτάσεις βάσει των προτιμήσεων του χρήστη και του ιστορικού προβολής.

lg-remote.jpg

Ένα ακόμη σημείο όπου έρχονται αλλαγές είναι το Magic Remote, που πέρα από τη νέα premium σχεδίαση, προσφέρει απλούστερο έλεγχο κατά τη χρήση φωνητικών εντολών. Παρά τις αλλαγές, παραμένει απλό στην πλοήγηση με εύκολη χρήση, ενώ προσφέρει δυνατότητα ταχύτερης σύνδεσης μεταξύ τηλεόρασης και άλλων συσκευών, αλλά και πλήκτρα άμεσης πρόσβασης σε streaming υπηρεσίες όπως το Netflix. Το NFC τσιπ που προστέθηκε, επιτρέπει άμεση σύνδεση smartphone με το τηλεχειριστήριο, επιτρέποντας στους χρήστες να προωθούν το περιεχόμενό τους στην τηλεόραση ή και το αντίστροφο.

Τέλος, ο Magic Explorer είναι μια ανανεωμένη έκδοση του Magic Link, παρέχοντας ενημερωτικό περιεχόμενο σχετικό με αυτό που εμφανίζεται στην οθόνη, ώστε οι θεατές να μπορούν να μάθουν περισσότερα σχετικά με τους ηθοποιούς, τοποθεσίες και άλλα είδη ενδιαφέροντος για τις ταινίες και τις εκπομπές που παρακολουθούν. Δεν έχει γίνει ακόμη αναφορά αν ο χρήστης μπορεί να επιλέξει ποιες λειτουργίες θα μπορεί να έχει ενεργές, όπως επίσης άγνωστο μένει αν και παλαιότερα μοντέλα λάβουν τη σχετική ενημέρωση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ταπεινή LG 32αρα 3d FHD, που έχει αρχικες εκδόσεις webOS, υπερπλήρης και απροβληματιστη! Ένας φίλος πήρε μια σύγχρονη Samsung 4K. Μιλάμε όσο την δουλεύω τόσο μου σπάει τα νεύρα. Δεν είχε hybrid TV και κάπου είχα διαβάσει ότι έπρεπε να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα να στο βάλουν εξ αποστάσεως!! Είχε κάνει 2-3 update δεν είχε προσθέσει τίποτα. Μια φορά όπως έψαχνα καμμιά εφαρμογή για να βάλω, στις τελευταίες σελίδες είχε επίσημη εφαρμογή που σου έβαζε την Hybrid TV!! Δεν είναι μόνο αυτό, είναι γενικά δύσχρηστη, οι αθεοφοβοι έχουν βάλει κουμπί e-manual (για βοήθεια υποτίθεται) διπλά στα βελάκια και όταν το πατάς σε πετά τελείως έξω από εκεί που ήσουν! Πιστευω WebOS και αντροιντ ειναι πολύ πιο εύχρηστα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 lg τηλεορασεις, με webos 4/5 , ακομα δεν εχω καταφερει να τις κανω να δουλευουν με google assistant.
Η τοσο αμπαλος ειμαι εγω, η δεν γινεται με τιποτα !
Με αλεξα, ενωνονται ολες, αλλα δυστυχως εχω σεταρει το σπιτι με GA, και να αγοραζω echo μονο για τις tv ειναι σπαστικο.

Επεξ/σία από papageord
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papageord είπε

3 lg τηλεορασεις, με webos 4/5 , ακομα δεν εχω καταφερει να τις κανω να δουλευουν με google assistant.
Η τοσο αμπαλος ειμαι εγω, η δεν γινεται με τιποτα !
Με αλεξα, ενωνονται ολες, αλλα δυστυχως εχω σεταρει το σπιτι με GA, και να αγοραζω echo μονο για τις tv ειναι σπαστικο.

Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το alexa application στο κινητό σου μόνο. Μέχρι να δεις τι γίνεται με το GA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.....Ένα ακόμη σημείο όπου έρχονται αλλαγές είναι το Magic Remote, που πέρα από τη νέα premium σχεδίαση....

Αυτό είναι premium σχεδίαση

Magic-remote-LG-TV-2012-2019.png

Αυτό είναι premium σχεδίαση:

Screenshot_2021-01-10-13-49-08-12.jpg

Αυτό ΔΕΝ είναι premium σχεδίαση:

 

IMG_20210110_134718.jpg

 

Κατά τα λοιπά...μια χαρά, μόλις περάσεις σε oled, δεν υπάρχει επιστροφή!

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papageord είπε

3 lg τηλεορασεις, με webos 4/5 , ακομα δεν εχω καταφερει να τις κανω να δουλευουν με google assistant.
Η τοσο αμπαλος ειμαι εγω, η δεν γινεται με τιποτα !
Με αλεξα, ενωνονται ολες, αλλα δυστυχως εχω σεταρει το σπιτι με GA, και να αγοραζω echo μονο για τις tv ειναι σπαστικο.

Off topic, ίδιο μηχανάκι έχουμε ❤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, athns είπε

Παντως σε μοντέλα του 18 δεν εχει δωσει airplay.Ελπιζω να μη σταματήσει την υποστηριξη σε παλιότερα μοντέλα.

LG Begins Rolling Out AirPlay 2 and HomeKit to 2018 Smart TVs

  Εχει ξεκινήσει ήδη να δίνει update (05.30.02).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teosard είπε

LG Begins Rolling Out AirPlay 2 and HomeKit to 2018 Smart TVs

  Εχει ξεκινήσει ήδη να δίνει update (05.30.02).

Μακαρι..το λενε καιρο και ειχα σταματήσει να το πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, athns είπε

Μακαρι..το λενε καιρο και ειχα σταματήσει να το πιστευω.

 Σε νέα τηλεόραση του 2020, πάντως παίζει σε 5.2.0-2508. Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το web os τρέχει πολυ καλά και γρήγορα στην lg που έχω.Και μπορώ να πώ είναι και πιο όμορφο απο μια samsung που είχα πριν.Λίγο το τηλεκοντρόλ να αλλάξουν και να μην βάλουν απο την κάτω πλευρά αυτή ειναι ulta glossy επιφάνεια, που κάθε φορά που το πιάνω νομίζω ότι ειναι λαδωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Devil9697 είπε

Το web os τρέχει πολυ καλά και γρήγορα στην lg που έχω.Και μπορώ να πώ είναι και πιο όμορφο απο μια samsung που είχα πριν.Λίγο το τηλεκοντρόλ να αλλάξουν και να μην βάλουν απο την κάτω πλευρά αυτή ειναι ulta glossy επιφάνεια, που κάθε φορά που το πιάνω νομίζω ότι ειναι λαδωμένο

Xα χα όντως . Το έχω τώρα 1 μήνα και έχω κοιτάξει πόσες φορες τα χέρια μου να δω άν έχουν λάδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...