Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή λογαρισμού Forthnet (Nova)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σήμερα να πληρώσω τον λογαριασμό μέσω της σελίδας τους με την κάρτα (για να μην δώσω τα 0,60 € στην τράπεζα), και ζητά όλα τα παρακάτω... Τι τα θέλουν; Έχω την εντύπωση πως πριν λίγο καιρό δεν ζητούσαν τέτοια στοιχεία. Είναι στο βήμα checkout και αριθμό κάρτας δεν ζητά...

 

Screenshot (2).png

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και σε μενα φιλος,αναγκαστηκα να πληρωσω μεσω τραπεζας με την αντιστοιχη προμηθεια,επειδη με παραξενευσε η συγκεκριμενη αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ξερω ειναι μονο για την πρωτη φορα.σγμπληρωσε τα.αλλωστε τα στοιχεια σου υπαρχουν ηδη στο my account

1 hour ago, livornian7 said:

τα ιδια και σε μενα φιλος,αναγκαστηκα να πληρωσω μεσω τραπεζας με την αντιστοιχη προμηθεια,επειδη με παραξενευσε η συγκεκριμενη αλλαγη

 

1 hour ago, firewalker said:

Πήγα σήμερα να πληρώσω τον λογαριασμό μέσω της σελίδας τους με την κάρτα (για να μην δώσω τα 0,60 € στην τράπεζα), και ζητά όλα τα παρακάτω... Τι τα θέλουν; Έχω την εντύπωση πως πριν λίγο καιρό δεν ζητούσαν τέτοια στοιχεία. Είναι στο βήμα checkout και αριθμό κάρτας δεν ζητά...

 

Screenshot (2).png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για πληρωμή χωρίς να έχεις λογαριασμό.


Δεν μπορώ να βρω κάποιο λόγο που χρειάζονται όλα αυτά τα στοιχεία για την κάρτα που θα χρεωθεί. Κάθε μήνα μπορεί να αλλάζει η κάρτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, firewalker said:

Είναι για πληρωμή χωρίς να έχεις λογαριασμό.


Δεν μπορώ να βρω κάποιο λόγο που χρειάζονται όλα αυτά τα στοιχεία για την κάρτα που θα χρεωθεί. Κάθε μήνα μπορεί να αλλάζει η κάρτα.

 

Δεν ξερω αν θα το ζηταει συνεχεια.σε φιλο που εκανε Login κανονικα με τα στοιχεια του το εμφανισε και τα συμπληρωσαμε και ολα οκ.δεν ξερω αν θα το ζητησει και τον επομενο μηνα/διμηνο. ως τωρα μονο αριθμο καρτας ζηταγε στο δικο μου λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νάνε, τηλ εργασίας υποχρεωτικό...

Αναφέρει ότι "τα πεδία με αστερίσκο είναι υποχρεωτικά, σύμφωνα με τις οδηγίες της συνεργαζόμενης τράπεζας. Περισσότερες πληροφορίες που αφορούν στην επεξεργασία των συγκεκριμένων δεδομένων, μπορείς να βρεις"....

Και τα βάζεις στο σιτε της Nova.....λες και η τράπεζα δεν έχει όλα αυτά τα στοιχεία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Klausx said:

Ότι νάνε, τηλ εργασίας υποχρεωτικό...

Αναφέρει ότι "τα πεδία με αστερίσκο είναι υποχρεωτικά, σύμφωνα με τις οδηγίες της συνεργαζόμενης τράπεζας. Περισσότερες πληροφορίες που αφορούν στην επεξεργασία των συγκεκριμένων δεδομένων, μπορείς να βρεις"....

Και τα βάζεις στο σιτε της Nova.....λες και η τράπεζα δεν έχει όλα αυτά τα στοιχεία.....

και αλλο να βαλεις πιστευεις οτι δεν θα προχωρησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

και αλλο να βαλεις πιστευεις οτι δεν θα προχωρησει?

Λογικά ναι, αλλά είναι παράλογο, δηλαδή αν είσαι άνεργος; Το έχουν σαν υποχρεωτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Klausx said:

Λογικά ναι, αλλά είναι παράλογο, δηλαδή αν είσαι άνεργος; Το έχουν σαν υποχρεωτικό.

 

οκ βαζεις του σπιτιου σου και τελος. μην σε αγχωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, firewalker είπε

Πήγα σήμερα να πληρώσω τον λογαριασμό μέσω της σελίδας τους με την κάρτα (για να μην δώσω τα 0,60 € στην τράπεζα), και ζητά όλα τα παρακάτω... Τι τα θέλουν; Έχω την εντύπωση πως πριν λίγο καιρό δεν ζητούσαν τέτοια στοιχεία. Είναι στο βήμα checkout και αριθμό κάρτας δεν ζητά...

 

Screenshot (2).png

      Τα στοιχεία είναι υποχρεωτικά ώστε να γίνει η ταυτοποίηση από την Τράπεζα αυτού που πληρώνει. Δεν τα ζητάει η nova αλλά η τράπεζα. Φυσικά αν είσαι άνεργος μπορείς να βάλεις - (παύλα) στο τηλέφωνο εργασίας. Αν δεν το δεχθεί βάλε το τηλέφωνο του σπιτιού, τυπικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα που εισπράττει δεν έχει κανέναν λόγο να κάνει ταυτοποίηση. Αν πρέπει να γίνει ταυτοποίηση πρέπει να γίνει στο ασφαλές περιβάλλον της υπηρεσίας που έχει εκδόσει την κάρτα (πχ μέσω TFA).

10 ώρες πριν, poulinos είπε

Δεν ξερω αν θα το ζηταει συνεχεια.σε φιλο που εκανε Login κανονικα με τα στοιχεια του το εμφανισε και τα συμπληρωσαμε και ολα οκ.δεν ξερω αν θα το ζητησει και τον επομενο μηνα/διμηνο. ως τωρα μονο αριθμο καρτας ζηταγε στο δικο μου λογαριασμο.

Αν τον επόμενο μήνα πληρώσεις με άλλη κάρτα;

Αν θέλω να πληρώσω με ανώνυμη κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, firewalker said:

Η τράπεζα που εισπράττει δεν έχει κανέναν λόγο να κάνει ταυτοποίηση. Αν πρέπει να γίνει ταυτοποίηση πρέπει να γίνει στο ασφαλές περιβάλλον της υπηρεσίας που έχει εκδόσει την κάρτα (πχ μέσω TFA).

Αν τον επόμενο μήνα πληρώσεις με άλλη κάρτα;

Αν θέλω να πληρώσω με ανώνυμη κάρτα;

δεν ειναι υποχρεωτικο να αποθηκευσεις την καρτα.δεν ξερω αν τον επομενα μηνα θα σου ζητησει παλι τα στοιχεια.απο το δικο μου λογαριασμο δεν αποθηκευω την καρτα και πληρωσα κανονικα χωρις να μου το βγαλει.δεν εχει ερθει ο νεος λογαριασμος για να δω αν θα το βγαλει.

σε φιλο τα συμπληρωσαμε και πληρωσαμε μια χαρα.δεν αποθηκευσα την καρτα.πληρωσα με δικια μου καρτα τον δικο του λογαριασμο και τα τηλεφωνα κτλ ηταν δικα του. εγω απλα εβαλα την δικια μου καρτα και το δικο μου ονομα.ολα τα αλλα ηταν δικα του.οταν ερθει ο επομενος θα δουμε αν θα τα ξαναβγαλει.σε καθε περιπτωση δεν με πειραζει και σιγουρα δεν θα πληρωνα απο τραπεζα και να χρεωθω εξτρα. οπου πληρωνω πληρωνω παντα μεσα απο το site της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 10:35 ΜΜ, firewalker είπε

Η τράπεζα που εισπράττει δεν έχει κανέναν λόγο να κάνει ταυτοποίηση. Αν πρέπει να γίνει ταυτοποίηση πρέπει να γίνει στο ασφαλές περιβάλλον της υπηρεσίας που έχει εκδόσει την κάρτα (πχ μέσω TFA).

Αν τον επόμενο μήνα πληρώσεις με άλλη κάρτα;

Αν θέλω να πληρώσω με ανώνυμη κάρτα;

      Έχεις λάθος. Η τράπεζα ή έστω η υπηρεσία που έχει εκδώσει την κάρτα είναι υποχρεωμένη (από το κράτος- Α.Α.Δ.Ε.) να κάνει ταυτοποίηση στοιχείων σε οποιαδήποτε συναλλαγή, ώστε να μπορεί να ελεγχθεί τι και από ποιον πληρώνεται και που βρήκε τα χρήματα. Μιλάμε πάντα για πληρωμές λογαριασμών, ασφαλειών κλπ υπηρεσιών μέσω του (όπως λες) ασφαλούς περιβάλλοντος και όχι για συναλλαγές μέσω web banking όπου η ταυτοποίηση γίνεται με άλλους τρόπους (ανάλογα την τράπεζα).

      Η ταυτοποίηση είναι υποχρεωτική ακόμα και στις πληρωμές στα ειδικά μηχανήματα πληρωμών των τραπεζών όπου σε υποχρεώνει να κάνεις ταυτοποίηση χρησιμοποιώντας την πιστωτική ή χρεωστική σου κάρτα αλλιώς δεν σε αφήνει να συνεχίσεις την πληρωμή.

      Καλώς ήρθατε στο Μεγάλο Αδερφό.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afm είπε

      Έχεις λάθος. Η τράπεζα ή έστω η υπηρεσία που έχει εκδώσει την κάρτα είναι υποχρεωμένη (από το κράτος- Α.Α.Δ.Ε.) να κάνει ταυτοποίηση στοιχείων σε οποιαδήποτε συναλλαγή, ώστε να μπορεί να ελεγχθεί τι και από ποιον πληρώνεται και που βρήκε τα χρήματα. Μιλάμε πάντα για πληρωμές λογαριασμών, ασφαλειών κλπ υπηρεσιών μέσω του (όπως λες) ασφαλούς περιβάλλοντος και όχι για συναλλαγές μέσω web banking όπου η ταυτοποίηση γίνεται με άλλους τρόπους (ανάλογα την τράπεζα).

      Η ταυτοποίηση είναι υποχρεωτική ακόμα και στις πληρωμές στα ειδικά μηχανήματα πληρωμών των τραπεζών όπου σε υποχρεώνει να κάνεις ταυτοποίηση χρησιμοποιώντας την πιστωτική ή χρεωστική σου κάρτα αλλιώς δεν σε αφήνει να συνεχίσεις την πληρωμή.

      Καλώς ήρθατε στο Μεγάλο Αδερφό.

Διάβασε ξανά τι γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...