Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλιοβασίλεμα πάνω από τον κόλπο της Ιτέας. Είμαι αμφίθυμος γι' αυτή τη φωτογραφία. Μου αρέσει αλλά και με θλίβει. Γιατί οι ανεμογεννήτριες αλλοιώνουν τις παρθένες κορυφογραμμές μας και τα τοπία μας.

Sunset - Itea Gulf3 (2020 Oct).jpg

...και λίγο μετά τη δύση του ηλίου, όπου οι σιλουέτες είναι πιο έντονες:

Sunset - Itea Gulf4 (2020 Oct) crop.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

Ηλιοβασίλεμα πάνω από τον κόλπο της Ιτέας. Είμαι αμφίθυμος γι' αυτή τη φωτογραφία. Μου αρέσει αλλά και με θλίβει. Γιατί οι ανεμογεννήτριες αλλοιώνουν τις παρθένες κορυφογραμμές μας και τα τοπία μας.

Sunset - Itea Gulf3 (2020 Oct).jpg

    Δεν έχεις άδικο γενικότερα μιλώντας , πολλές φορές παρατηρώ κι' εγώ εμπόδια πάσης φύσεως σε ένα οπτικό καρέ . Από κολώνες , πινακίδες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς . Παρόλαυτα η εικόνα είναι εξαιρετική .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billthes είπε

Εξαιρετικό τόπικ, πολλά συγχαρητήρια 🙂

φτωχή πλην τίμια RX 100 1st gen

DSC00026

 

Γεωμετρική φωτογραφία. Χωρίζεται στη μέση από μια οριζόντια γραμμή και στη συνέχεια το κάτω μισό χωρίζεται εκ νέου στα δύο από άλλη μια οριζόντια γραμμή. Και αυτό μου φέρνει στο μυαλό την πιο ακριβοπουλημένη φωτογραφία όλων των εποχών (6,5 εκατομμύρια δολάρια), του Andreas Gursky. Όπου και το δευτέρας τάξης κατώτερο ήμισυ, χωρίζεται με τη σειρά του σε άλλα δύο οριζόντια τμήματα. Αν του Gursky με τα τριών τάξεων μισά αξίζει όντως 6,5 εκατομμύρια, τότε προλαβαίνεις να κατεβάσεις τη δική σου, με τα δύο τάξεων μισά, για να τη μοσχοπουλήσεις μετά σε αποκλειστικότητα 4 εκατομμύρια δολάρια.

Andreas-Gursky-Rhein-II-19991.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Φωτογραφία του αδερφού μου (Canon 1300D + 80-200mm):

Photo.png

Φίλτατε απορία το έχω ο παπαγάλος είναι δικός σας; Τι στο καλό πολύ χαλαρό τον βλέπω να ποζάρει...βέβαια μόλις είδε εσένα με κινητό την έκανε με ελαφριά πηδηματάκια. Σιγά μην καταδεχτεί φωτογραφίες με τέτοια αντικείμενα του διαβόλου! 😂

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Γεωμετρική φωτογραφία. Χωρίζεται στη μέση από μια οριζόντια γραμμή και στη συνέχεια το κάτω μισό χωρίζεται εκ νέου στα δύο από άλλη μια οριζόντια γραμμή. Και αυτό μου φέρνει στο μυαλό την πιο ακριβοπουλημένη φωτογραφία όλων των εποχών (6,5 εκατομμύρια δολάρια), του Andreas Gursky. Όπου και το δευτέρας τάξης κατώτερο ήμισυ, χωρίζεται με τη σειρά του σε άλλα δύο οριζόντια τμήματα. Αν του Gursky με τα τριών τάξεων μισά αξίζει όντως 6,5 εκατομμύρια, τότε προλαβαίνεις να κατεβάσεις τη δική σου, με τα δύο τάξεων μισά, για να τη μοσχοπουλήσεις μετά σε αποκλειστικότητα 4 εκατομμύρια δολάρια.

Andreas-Gursky-Rhein-II-19991.jpg

Και γιατί όχι; Δηλαδή η κάτω είναι τόσο καλύτερη; μμμμμ...σιγά....😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Φίλτατε απορία το έχω ο παπαγάλος είναι δικός σας; Τι στο καλό πολύ χαλαρό τον βλέπω να ποζάρει...βέβαια μόλις είδε εσένα με κινητό την έκανε με ελαφριά πηδηματάκια. Σιγά μην καταδεχτεί φωτογραφίες με τέτοια αντικείμενα του διαβόλου! 😂

Άγριος είναι ο παπαγάλος. Εγώ με μεγαλυτερα εστιακά μήκη φακών δε στάθηκα ικανός να βγάλω τέτοια φωτογραφία! Πράγμα που μας φέρνει στη συχνά εκφερόμενη μεγάλη αλήθεια, ότι τον πρώτο λόγο τον έχει ο φωτογράφος και όχι ο εξοπλισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Άγριος είναι ο παπαγάλος. Εγώ με μεγαλυτερα εστιακά μήκη φακών δε στάθηκα ικανός να βγάλω τέτοια φωτογραφία! Πράγμα που μας φέρνει στη συχνά εκφερόμενη μεγάλη αλήθεια, ότι τον πρώτο λόγο τον έχει ο φωτογράφος και όχι ο εξοπλισμός.

     Βεβαίως , ακόμη καλύτερα αν προτιμάτε , ο φωτογράφος που έχει εξοικειωθεί με τον όποιο εξοπλισμό έχει εκείνη την στιγμή στα χέρια του !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Γεωμετρική φωτογραφία. Χωρίζεται στη μέση από μια οριζόντια γραμμή και στη συνέχεια το κάτω μισό χωρίζεται εκ νέου στα δύο από άλλη μια οριζόντια γραμμή. Και αυτό μου φέρνει στο μυαλό την πιο ακριβοπουλημένη φωτογραφία όλων των εποχών (6,5 εκατομμύρια δολάρια), του Andreas Gursky. Όπου και το δευτέρας τάξης κατώτερο ήμισυ, χωρίζεται με τη σειρά του σε άλλα δύο οριζόντια τμήματα. Αν του Gursky με τα τριών τάξεων μισά αξίζει όντως 6,5 εκατομμύρια, τότε προλαβαίνεις να κατεβάσεις τη δική σου, με τα δύο τάξεων μισά, για να τη μοσχοπουλήσεις μετά σε αποκλειστικότητα 4 εκατομμύρια δολάρια.

 

εντάξει βολεύομαι και με μισο εκατομμύριο 😁

σοβαρά τώρα, υπάρχει άνθρωπος που έδωσε 6,5 εκατομμύρια για φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Μακάρι να ανεβάσουν όσοι περισσότεροι επιθυμούν τις φωτογραφίες τους .

καλησπέρα παιδια αλλη μια φωτογραφια μου  ... ειναι με την παλια μου canon 1200d .....στην ουσια ειναι μια καμένη φωτο που με "λίγη" επεξεργασία εγινε ετσι 
μπαμπή εγω εχω πολλες φωτο αν δεν βαριέσαι θα ανεβάζω ....😎😎😂😂😁😁

50864222121_00018a84d2_c.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ηλιοβασίλεμα πάνω από τον κόλπο της Ιτέας. Είμαι αμφίθυμος γι' αυτή τη φωτογραφία. Μου αρέσει αλλά και με θλίβει. Γιατί οι ανεμογεννήτριες αλλοιώνουν τις παρθένες κορυφογραμμές μας και τα τοπία μας.

Sunset - Itea Gulf3 (2020 Oct).jpg

...και λίγο μετά τη δύση του ηλίου, όπου οι σιλουέτες είναι πιο έντονες:

Sunset - Itea Gulf4 (2020 Oct) crop.jpg

Μου θυμισες μια παλιοτερη μου.

Περαια Θεσσαλονικης, a6000+tokina fd 60-300 @300mm, νομιζω ενα ολοκληρο 30αρι τον ειχα παρει. 

DSC04148.jpg.b39b250c14b72eb68decfcd3f3782a44.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μου θυμισες μια παλιοτερη μου.

Περαια Θεσσαλονικης, a6000+tokina fd 60-300 @300mm, νομιζω ενα ολοκληρο 30αρι τον ειχα παρει. 

DSC04148.jpg.b39b250c14b72eb68decfcd3f3782a44.jpg

Πόσο χαίρομαι που με ταξιδεύετε με τις φωτογραφίες σας! Εύγε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestis1975 είπε

καλησπέρα παιδια αλλη μια φωτογραφια μου  ... ειναι με την παλια μου canon 1200d .....στην ουσια ειναι μια καμένη φωτο που με "λίγη" επεξεργασία εγινε ετσι 
μπαμπή εγω εχω πολλες φωτο αν δεν βαριέσαι θα ανεβάζω ....😎😎😂😂😁😁

50864222121_00018a84d2_c.jpg

    Για φωτογραφίες , πέρασα δύσκολες στιγμές , όταν το Flickr αποφάσισε να καταργήσει το 1 Tb δωρεάν αποθηκευτικού χώρου , μειώνοντας το στα 100gb . Αφού μας ενημέρωσαν βέβαια για το χρονοδιάγραμμα , έστειλαν σε μένα 10 αρχεία με τις εικόνες μου , γύρω στις 10.000 φωτογραφίες και ευτυχώς που τις είχα και αλλού βέβαια , δια παν ενδεχόμενο . 

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με τον 16-35 όλες. 

Στα 20mm , f/10

DSC_6632.jpg.864cc617f8d163bd40ef28c35bacfc60.jpg

 

Στα 16mm  , f/9

DSC_2677b.jpg.b4a1ca977758535c40e8b713430abf1f.jpg

 

 

Στα 20mm , f/4

DSC_6570.jpg.1873f2a4e1fc4afb304d91ba30c3a894.jpg

    Με βάζεις σε πειρασμό , για να διω ποιός είναι αυτός ο 16 - 35 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...