Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, georgerapp είπε

Θα σας βαλω καποιες εικονες που σηματοδότησαν την αλλαγη μου ως προς το τι είναι φωτογραφία . 

Προσοχή ειμαι ακομα νουμπας ! 

Γνωρισα την φωτογραφία πιο καλα μεσα από κινητά . 

Δηλαδη οπως στην πραγματικότητα λεμε "δεν εχω βγει ποτε από Ελλάδα " .

Ενας φιλος τοτε μου εδωσε να "παιξω" μια w220 sony . 

Για πρώτη φορά ειδα εικονες χωρίς οξύτητα , χωρις nr κ παστέλι του θανάτα , γνώρισα τον κοκο του θορύβου που ειναι όμορφος πολλες φορές , σίγουρα πιο ωραιος απο το noise reduction , γνώρισα εικονες που δεν ηταν hdr , ειχαν καμμένα φωτεινά είχαν σκοτεινά είχαν ψυχή , κ φυσικά ειδα το ανθρώπινο δέρμα εξω απο τις jpeg των κινητών που το "βιάζουν " . 

 

Και γενικά ηταν η αρχη να γνωρίσω την φωτογραφία λιγο καλύτερα .

 

 

PSX_20211006_103039.jpg

PSX_20211006_102848.jpg

PSX_20211006_102949.jpg

Προσωπικά τις βλέπω σαν μικρά διαμάντια...κριμένος θησαυρός είναι.
Δίνουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες για το τι μπορεί κάποιος να βελτιώσει και γιατί.....έχω κάποιες χιλιάδες τέτοιες φωτογραφίες στο ενεργητικό μου .😊 ( ευτυχώς δλδ.)
Όσο για το νουμπάς, κανένας από εμάς δεν γεννήθηκε με την camera στο χέρι ή το πληκτρολόγιο.

Η φωτογραφία και οι τεχνικές της είναι μια εξελικτική διαδικασία, που ναι μεν έχει αρχή, αλλά δεν έχει τέλος( τουλάχιστον για μένα)... χαίρομαι που μπορώ ακόμα να μαθαίνω.

Ας μην ξεχνάμε ότι μαθαίνουμε από τα λάθη μας και όχι από τα σωστά μας. Μαθαίνουμε πολύ περισσότερα και καλύτερα, αν μπορούμε να αναλύουμε τα λάθη μας , και να εντοπίζουμε την αιτία,  ( συνήθως είναι σε εμάς περισσότερο, και λιγότερο στο υλικό).

Η γνώση πάντως δεν έρχεται από μόνη της να κάνει εγκατάσταση στο κεφάλι μας....θέλει δουλειά , διάβασμα , και πολλούς πειραματισμούς μέχρι να εδραιωθεί μέσα μας.....ειδικά για την φωτογραφία χιλιάδες κλικ.( αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση).

Βλέπω αρκετές φωτό γενικά ( όχι μόνο εδώ μέσα), ανεβασμένες αποκλειστικά για το like, το δικό σου ανέβασμα έχει άλλο χαρακτήρα....για κάποιο λόγο μου θύμισες τον Γλάρο Ιωνάθαν...αν τον έχεις διαβάσει , καταλαβαίνεις τι ενοώ.

Μπράβο που τολμάς !!! 👍

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Δεν αμφιβάλλω. Μόνο πες μου που την πήγες για καθάρισμα. Δε ρωτάω για μένα, για ένα φίλο είναι 😁.

Στο φίλτρο ήταν η σκόνη. Είναι εμφανή τα σημάδια , γιατί πείραξα τρελά τον ουρανό . Με απλή αύξηση contrast , δεν θα φαινόταν . Το φίλτρο είναι ένα hama , που μου το είχε δώσει ο πατέρας μου το 1992 , που πήρα τη φιλμάτη eos 100 . Το είχε ήδη καμιά 20ρια χρόνια ο πατέρας μου στη nikon του, δηλαδή είναι κάπου του 1972. Του έκανα μπουγάδα μετά αν θυμάμαι καλά και είναι πάλι σαν καινούριο ! Δεν πετάς φίλτρο με μόνο 49 χρόνια στην πλάτη , δεν είναι iPhone ! Θα χρησιμοποιείται και μετά από 40 χρόνια από τώρα, όταν τα iPhone του 2050 θα είναι ήδη σε ΧΥΤΑ. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Προσωπικά τις βλέπω σαν μικρά διαμάντια...κριμένος θησαυρός είναι.
Δίνουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες για το τι μπορεί κάποιος να βελτιώσει και γιατί.....έχω κάποιες χιλιάδες τέτοιες φωτογραφίες στο ενεργητικό μου .😊 ( ευτυχώς δλδ.)
Όσο για το νουμπάς, κανένας από εμάς δεν γεννήθηκε με την camera στο χέρι ή το πληκτρολόγιο.

Η φωτογραφία και οι τεχνικές της είναι μια εξελικτική διαδικασία, που ναι μεν έχει αρχή, αλλά δεν έχει τέλος( τουλάχιστον για μένα)... χαίρομαι που μπορώ ακόμα να μαθαίνω.

Ας μην ξεχνάμε ότι μαθαίνουμε από τα λάθη μας και όχι από τα σωστά μας. Μαθαίνουμε πολύ περισσότερα και καλύτερα, αν μπορούμε να αναλύουμε τα λάθη μας , και να εντοπίζουμε την αιτία,  ( συνήθως είναι σε εμάς περισσότερο, και λιγότερο στο υλικό).

Η γνώση πάντως δεν έρχεται από μόνη της να κάνει εγκατάσταση στο κεφάλι μας....θέλει δουλειά , διάβασμα , και πολλούς πειραματισμούς μέχρι να εδραιωθεί μέσα μας.....ειδικά για την φωτογραφία χιλιάδες κλικ.( αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση).

Βλέπω αρκετές φωτό γενικά ( όχι μόνο εδώ μέσα), ανεβασμένες αποκλειστικά για το like, το δικό σου ανέβασμα έχει άλλο χαρακτήρα....για κάποιο λόγο μου θύμισες τον Γλάρο Ιωνάθαν...αν τον έχεις διαβάσει , καταλαβαίνεις τι ενοώ.

Μπράβο που τολμάς !!! 👍

Σε ευχαριστώ φιλε μου . Πολυ ωραίο σχόλιο !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο φίλτρο ήταν η σκόνη. Είναι εμφανή τα σημάδια , γιατί πείραξα τρελά τον ουρανό . Με απλή αύξηση contrast , δεν θα φαινόταν . Το φίλτρο είναι ένα hama , που μου το είχε δώσει ο πατέρας μου το 1992 , που πήρα τη φιλμάτη eos 100 . Το είχε ήδη καμιά 20ρια χρόνια ο πατέρας μου στη nikon του, δηλαδή είναι κάπου του 1972. Του έκανα μπουγάδα μετά αν θυμάμαι καλά και είναι πάλι σαν καινούριο ! Δεν πετάς φίλτρο με μόνο 49 χρόνια στην πλάτη , δεν είναι iPhone ! Θα χρησιμοποιείται και μετά από 40 χρόνια από τώρα, όταν τα iPhone του 2050 θα είναι ήδη σε ΧΥΤΑ. 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Η σκόνη στο εμπρόσθιο μέρος του φακού (ή στο φίλτρο) δεν επηρεάζει την εικόνα όπως η σκόνη στο οπίσθιο τμήμα του φακού (ή στον αισθητήρα). Μπορείς παρόλα αυτά να κάνεις διπλό πείραμα: τοποθέτηση του φίλτρου σε άλλη κάμερα και τοποθέτηση άλλου φίλτρου στην ίδια κάμερα.
Εδώ μια σχετική ανάλυση:
https://photographylife.com/the-effect-of-dust-on-lens-bokeh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Η σκόνη στο εμπρόσθιο μέρος του φακού (ή στο φίλτρο) δεν επηρεάζει την εικόνα όπως η σκόνη στο οπίσθιο τμήμα του φακού (ή στον αισθητήρα). 

Το θέμα  εδώ είναι η σκόνη σε φωτογραφίες, αισθητήρες και καθάρισμα μηχανών , φακών αισθητήρων ; Νόμιζα ότι είναι ο σχολιασμός φωτογραφιών . Γι'αυτό έβαλα μία φωτογραφία και έγραψα ότι προσπάθησα να την κάνω να μοιάζει με slide φιλμ. Η σκόνη στα άκρα του γαλάζιου του ουρανού , δεν νομίζω ότι χαλάει κάπου τη φωτογραφία . Ούτε  θεωρώ ότι θα κέρδιζε και κάτι αν δεν είχε τη σκόνη . Όποιοι θέλετε, ανοίχτε θέμα για καθάρισμα , σκόνες, φυσερά κτλ . Με τις ευχές μου ! Εγώ δεν ... 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ματιά του φωτογράφου........

Όχι δεν θα σας βάλω κάποια φωτό...θα σας βάλω όμως κάτι πού εσείς μόνοι σας θα χτίσετε τις δικές σας εικόνες.

Βρισκόμαστε πολλά χρόνια πίσω, τότε πού βρισκόμουν μέλος σε ένα από τα πρώτα μου fotoclub.
Πολύ ενθουσιασμένος που ήμουν κάτοχος ακριβού εξοπλισμού, και που μπορούσα να κάνω αρκετά δύσκολες φωτογραφήσεις.
Μια φορά κα8ε μήνα  είχαμε live φωτογράφιση, σε διαφορετικά μέρη κα8ε φορά.
Ανάμεσα στα μέλη ήταν και η κυρία Μάνια ( τυχαίο όνομα), μαζί με τον άντρα της ηλικίας 72 ή 74 χρόνων.
Η κα Μάνια είχε προβλήματα στα κόκαλα και ήταν υπερβολικά δυσκίνητη.Με πολύ κόπο και πόνους κατάφερνε να διανύσει το πολύ 100 μέτρα...... όπου κατέβαινε από το αυτοκίνητο, εκεί και έμενε λες και έριχνε άγκυρα.

Είχα προσέξει τις φωτογραφίες της, ήταν πολύ όμορφες, και συχνά έπαιρνε τους καλύτερους επαίνους και πρωτιές στις φωτογραφικές μας διασκέψεις.
Και αυτή από την μεριά της είχε προσέξει την δική μου τεχνική κατάρτιση, και πολύ συχνά μου έκανε ερωτήσεις, πως να κάνει αυτό ή το άλλο , ποιο κουμπί να πατήσει για κάποιο συγκεκριμένο χειρισμό κ.λ.π. κι εγώ πάντα προ8υμος της έδινα την καλύτερη όσο το δυνατόν απλουστευμένη απάντηση, ώστε να μπορεί να την απορροφήσει.
Πολλές φορές μου έδινε την μηχανή της στα χέρια, και αφού της έφτιαχνα τις καινούργιες ρυθμίσεις συνεχίζαμε την φωτογράφιση...αυτή δλδ, γιατί εγώ δεν μπορούσα να φωτογραφίσω, διότι έκανα τον δάσκαλο.


Η κα Μάνια είχε μια παλιά sony dslr camera , crop factor με ένα επίσης φτηνιάρικο φακό Tamron, και με αυτά τα εργαλεία έκανε όλες αυτές τις όμορφες φωτογραφίες.

Κάποτε δεν κρατήθηκα και την ρώτησα αν είχε σπουδάσει φωτογραφία, και τι ακριβώς.Αντί αυτής, μου απάντησε ο άντρας της από δίπλα.
--- Όχι, μου λέει Κώστα, δεν έχει σπουδάσει τίποτα, ότι κάνει το κάνει από ένστικτο.

Μέχρι που φτάσαμε και σε εκείνη την σημαδιακή ημέρα που βγήκαμε πάλι σαν λέσχη για live φωτογράφιση στο κέντρο μίας αρκετά μικρής, αλλά ιστορικής πόλης, αλλά με διατηρητέα κτίρια, παλιά τείχη, εκκλησίες, ανεμόμυλους, καλντερίμια  κ.λ.π.
Ήταν μια κλασική ολλανδική ημέρα με εκείνο τον απέραντο πεθαμενί ασπρο-γκρι ουρανό, που ότι και να φωτογραφήσεις δεν έχει χρώμα ούτε και contrast.
Στο parking της λέσχης που ήταν το σημείο συγκέντρωσης, μοιραστήκαμε σε μικρά γκρουπακια , για να μην κουβαλάμε όλα τα αυτοκίνητα μαζί μας, και φυσικά η κα Μανια πρώτο τραπέζι πίστα στο δικό μου.
Φτάσαμε στην ιστορική πόλη , και αφού περιμέναμε λίγο για να μαζευτούμε όλοι, μας λέει ο αρχηγός ότι σε 3 ώρες θα βρεθούμε πάλι όλοι μαζί στο κεντρικό καφέ, για να φάμε κάτι και να πιούμε και ένα καφέ.

Και εδώ ακριβώς είναι το κρίσιμο σημείο, που όλοι μας προσπα8ουσαμε να βρούμε ποιος θα πάει με ποιον και προς τα που.
Η κα Μανια μου έδωσε την μηχανή της για να της διορθώσω  τις ρυθμίσεις που είχαν πάλι χαλάσει.Απορροφήθηκα για λίγο, για να κάνω τις σχετικές αλλαγές και διορθώσεις στο μενού της μηχανής.

Όταν σήκωσα το κεφάλι ήταν ήδη αργά.
Οι συνάδελφοι φωτογράφοι είχαν πάρει γρήγορα τα στενά, κάνοντας αγώνα δρόμου για το ποιος θα δει πρώτος καλό θέμα για το καλύτερο κλικ.......μέχρι και ο άντρας της είχε απομακρυνθεί γρήγορα ώστε να μην φορτωθεί την άγκυρα...η γιαγιά μου είχε κατσικωθεί πλέον....ευχαρίστησα νοερά την ηλιθιότητα μου που κατάφερα να χρεωθώ την άγκυρα, και ξεκινήσαμε μαζί κούτσα-κούτσα να κάνουμε τα πρώτα 50 μέτρα.....πήραμε την περίμετρο των τειχών.

Η ευγένεια από την μια , και η αναγνώριση του κινητικού της, προβλήματος δεν μου άφησαν περιθώρια για να την εγκαταλείψω και εγώ ...και ακριβώς πάνω στα 50 μέτρα χτύπησε το πρώτο κόκκινο.
---- Ωχ, μου λέει, ο γοφός μου, δεν μπορώ να κουνήσω.....(λες και κουνιόταν πριν)...και καθίσαμε στην άκρια στο τείχος σε ένα πεζούλι, να ξεκουραστεί και να ξεπονέσει κάπως το γοφί μέχρι να ανάψει πάλι πράσινο.
Καθίσαμε δίπλα-δίπλα και συζητούσαμε...τι άλλο?...μα φυσικά τεχνικές φωτογράφισης και επεξηγήσεις των κουμπιών τής Sony( Sony δεν είχα ποτέ μου, αλλά την είχα μάθει απέξω). Στην όλη αυτή διαδρομή η γιαγιά είχε χτυπήσει κάποια κλικ...εγώ ούτε ένα.
--- Δεν έχεις όρεξη σήμερα για φωτογραφία ? με ρώτησε...ο καιρός απάντησα( τι να 'λεγα?)
--- Ναι μου λέει ο φωτισμός είναι δύσκολος σήμερα....(και η άγκυρα ακόμα δυσκολότερη, είπα μέσα μου).

Και όπως λέγαμε τα διάφορα,ξαφνικά το μάτι μου σκάλωσε στο δεντράκι μπροστά μας , που είχε από το πλάι του ανοίξει ένα μάτι και είχε σκάσει ένα νέο κλαδάκι μικρο αλλά αρκετά εντυπωσιακό.
Σκέφτηκα ας κάνω τουλάχιστον μια μάκρο φωτό......ταυτόχρονα η γιαγιά ακολουθώντας το βλέμμα μου έχει ήδη αντιληφθεί τον στόχο μου.
Σηκώθηκα και έκανα μόνο δυο κλικ βαριεστημένα.....ακούγοντας πίσω μου...
---Αααα αυτό είναι πολύ άμορφο θα το πάρω κι εγώ μια φωτό( το πράσινο είχε ανάψει πάλι).... το φωτογράφιζε γύρω στο 15λεπτο.

Το υπόλοιπο τής ώρας κύλισε με πράσινο-κόκκινο, πράσινο-κόκκινο...μέχρι που φτάσαμε στο καφέ, και ενωθήκαμε ξανά με το γκρουπ. Παραγγείλαμε τα ψωμακια μας και τον καφέ μας και η μέρα έκλεισε με την επιστροφή μας στο πάρκινγκ τής λέσχης.

Όταν επέστρεψα σπίτι κοίταξα τις δυο μάκρο φωτό που είχα κάνει, και η μια από δαύτες ήταν πολύ καλή......σκέφτηκα τουλάχιστον έκανα μια καλή φωτό.( ful frame camera, καλός φακός...εεεε όσο να ναι μετράνε).

Δυο εβδομάδες αργότερα είχαμε την συνάντηση τής λέσχης για αποτίμηση των φωτογραφιών εκείνης της εξόδου.
Εγώ πλέον σίγουρος για την πολύ επιτυχημένη μου φωτό και την διάκριση της από την κοινότητα.

Και ξαφνικά σκάει μύτη η φωτό της γριάς..... Μια πανέμορφη φωτό...και ακούστηκε σε όλη την αίθουσα ένα Οοοοοοοοο!!!!!! θαυμασμού από τους περισσότερους...ήταν όντως πανέμορφη.......είχα αρχίσει να τρώγω το παπούτσι μου.
Μόλις είχα φάει την σφαλιάρα της αρκούδας....έκρυψα την δική μου φωτό διακριτικά, και κατάπια το υπόλοιπο της σόλας.

Μια εβδομάδα συνεχώς αναμάσαγα όλη αυτή την ιστορία , προσπαθώντας και ο ίδιος να καταλάβω τι με είχε χτυπήσει, μέχρι που έκανα μια ειλικρινή συζήτηση με τον εαυτό μου και τότε κατάλαβα.

Εκείνη η γρια , η κα Μάνια, χωρίς να το γνωρίζει η ίδια, μου είχε δώσει και αυτή με την σειρά της ένα από τα καλύτερα μαθήματα στην φωτογραφική μου πορεία μέχρι σήμερα.

Με εξοπλισμό πολύ χαμηλότερης άξιας από τον δικό μου, έβγαλε το ίδιο θέμα φωτογραφικά πολύ καλύτερο από έμενα.

Η μεγάλη μας διαφορά ήταν στην δική της "φωτογραφική ματιά"

Άλλο πράγμα τι βλέπει το μάτι, άλλο πράγμα τι βλέπει ο φακός, άλλο πράγμα τι βλέπει η camera,και πολύ άλλο τι βλέπει
"η ματιά του φωτογράφου".
Την φωτογραφία την κάνει ο φωτογράφος και όχι ο εξοπλισμός.

Να αισθάνεσαι την ευχαρίστηση τής ψυχής βλέποντας μια όμορφη φωτογραφία, αλλά να μην κοκορεύεσαι ποτέ ότι τα ξέρεις όλα...η μάθηση σε αυτό δεν έχει τέλος...έχει μόνο εξέλιξη...και να ρωτάς, να ρωτάς συνεχώς όταν δεν ξέρεις.....όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου καλύψει τις απορίες σου...ίσως και εσύ χωρίς να το ξέρεις να καλύψεις απορίες σε άλλους

Εαν κατάφερες να το διαβάσεις όλο μέχρι εδώ, και έβγαλες έστω μια εικόνα προς τα έξω, τότε δεν πήγε άδικα το γράψιμο.

Την αγάπη μου και την καληνύχτα μου από Holland.

P.S. Η όλη ιστορία είναι πραγματική, το μόνο φανταστικό είναι το όνομα , για ευνόητους λόγους.

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Το θέμα  εδώ είναι η σκόνη σε φωτογραφίες, αισθητήρες και καθάρισμα μηχανών , φακών αισθητήρων ; Νόμιζα ότι είναι ο σχολιασμός φωτογραφιών . Γι'αυτό έβαλα μία φωτογραφία και έγραψα ότι προσπάθησα να την κάνω να μοιάζει με slide φιλμ. Η σκόνη στα άκρα του γαλάζιου του ουρανού , δεν νομίζω ότι χαλάει κάπου τη φωτογραφία . Ούτε  θεωρώ ότι θα κέρδιζε και κάτι αν δεν είχε τη σκόνη . Όποιοι θέλετε, ανοίχτε θέμα για καθάρισμα , σκόνες, φυσερά κτλ . Με τις ευχές μου ! Εγώ δεν ... 

και πολύ καλά νόμισες, η φωτογραφία σου ποιοτικά είναι πολύ καλή και πολύ καλά τεχνικά ζυγιασμένη, ανεξάρτητα αν έχει  τρεις κόκκους σκόνη η όχι, άλλα πράγματα μετράνε , το κάδρο η σύνθεση τα χρώματα , τα καμένα κ.λ.π....και η συγκεκριμένη φωτό υπερβαίνει σε αυτά, σε ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας 😀👍

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Την διάβασα την ιστορία του @Snorky.GR , όπως επίσης είμαι βέβαιος πως ο @Cntrl+X δεν επισήμανε τα περί σκόνης στην φωτογραφία του @Dr_73 παρά μόνον σαν ευγενική προειδοποίηση ώστε να το έχει στον νού του σε περίπτωση που δεν αντιλήφθηκε ότι ο αισθητήρας του θέλει ίσως καθάρισμα , οπότε να το φροντίσει έγκαιρα για να μην ρισκάρει να χαλάσει επόμενες φωτογραφίες . 

   Πως θα χαλούσαν επόμενες φωτογραφίες , μα φυσικά απλούστατα με τον τρόπο που χάλασε η δική μου πιο κάτω .

  Περιττό να πω πως όταν την είδε γνωστός , άρχισε να με τρολάρει ...... ρε κουφάλα το Θεό σου δεν έχεις ..... πηγές κι' εστησες πήλινους γλάρους για να τραβήξεις εικόνα ....... 🤣🤣🤣 ........ κι' όμως η εικόνα ήταν μία στις τόσες χιλιάδες αν όχι παραπάνω ........ όπου θα ήταν απίστευτο να στηθούν τόσοι γλάροι ....... μαζί σε παράταξη ....... με κίνδυνο να φύγει έστω και ένας ανά πάσα ώρα και στιγμή ........ έκανα όσο πιο γρήγορα γινόταν ........ με την ψυχή στο στόμα ....... μόνο και μόνο για να ανακαλύψω υπέροχους , κομψούς λεκέδες στον αισθητήρα , οι οποίοι βέβαια κάνουν Μπαμ από χιλιόμετρα .......... 

  Απολαύστε ........... υπεύθυνα 🤣🤣🤣

  Σημ. Υπήρχε και έκτος γλάρος , αλλά το καρέ στήθηκε όπως όπως από τον κίνδυνο να φύγουν ..........

sketch-1633834497960.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Την διάβασα την ιστορία του @Snorky.GR , όπως επίσης είμαι βέβαιος πως ο @Cntrl+X δεν επισήμανε τα περί σκόνης στην φωτογραφία του @Dr_73 παρά μόνον σαν ευγενική προειδοποίηση ώστε να το έχει στον νού του σε περίπτωση που δεν αντιλήφθηκε ότι ο αισθητήρας του θέλει ίσως καθάρισμα , οπότε να το φροντίσει έγκαιρα για να μην ρισκάρει να χαλάσει επόμενες φωτογραφίες . 

   Πως θα χαλούσαν επόμενες φωτογραφίες , μα φυσικά απλούστατα με τον τρόπο που χάλασε η δική μου πιο κάτω .

  Περιττό να πω πως όταν την είδε γνωστός , άρχισε να με τρολάρει ...... ρε κουφάλα το Θεό σου δεν έχεις ..... πηγές κι' εστησες πήλινους γλάρους για να τραβήξεις εικόνα ....... 🤣🤣🤣 ........ κι' όμως η εικόνα ήταν μία στις τόσες χιλιάδες αν όχι παραπάνω ........ όπου θα ήταν απίστευτο να στηθούν τόσοι γλάροι ....... μαζί σε παράταξη ....... με κίνδυνο να φύγει έστω και ένας ανά πάσα ώρα και στιγμή ........ έκανα όσο πιο γρήγορα γινόταν ........ με την ψυχή στο στόμα ....... μόνο και μόνο για να ανακαλύψω υπέροχους , κομψούς λεκέδες στον αισθητήρα , οι οποίοι βέβαια κάνουν Μπαμ από χιλιόμετρα .......... 

  Απολαύστε ........... υπεύθυνα 🤣🤣🤣

  Σημ. Υπήρχε και έκτος γλάρος , αλλά το καρέ στήθηκε όπως όπως από τον κίνδυνο να φύγουν ..........

sketch-1633834497960.jpg

έτσι νομίζω κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

 ο @Cntrl+X δεν επισήμανε τα περί σκόνης στην φωτογραφία του @Dr_73 παρά μόνον σαν ευγενική προειδοποίηση ώστε να το έχει στον νού του σε περίπτωση που δεν αντιλήφθηκε ότι ο αισθητήρας του θέλει ίσως καθάρισμα , οπότε να το φροντίσει έγκαιρα για να μην ρισκάρει να χαλάσει επόμενες φωτογραφίες . 

   Πως θα χαλούσαν επόμενες φωτογραφίες , μα φυσικά απλούστατα με τον τρόπο που χάλασε η δική μου πιο κάτω .

Μεγάλη τύχη οι γλάροι ! Τη σκόνη, τη σβήνεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εύκολα, όταν είναι πάνω στο γαλάζιο του ουρανού ! Και το δωρεάν πρόγραμμα της nikon , που το θεωρώ κορυφαίο στην τελευταία έκδοση , αφού έχει άψογο lens distortion correction για σχεδόν όλες τις αντίκες της nikon που δουλεύουν άψογα στα μεγάλα μοντέλα dslr , το κάνει και αυτό καλά , όπως και τόσα άλλα. 

Ωστόσο ο αισθητήρας στη δική μου αυτή τη στιγμή , δεν έχει μεγάλη ποσότητα σκόνης. Στο παρακάτω  κάδρο που έχει πολύ ουρανό , δεν φαίνεται σκόνη (f/9 contrast +20). Για έλεγχο του αισθητήρα την έβγαλα (γιατί δεν τη λες φωτογραφία). Είναι άλλος φακός και άλλο φίλτρο. Σε κάθε περίπτωση , θεωρώ χάσιμο χρόνου το να ψάχνουμε κόκκους σκόνης, σε θέμα που δεν έχει κύριο και μοναδικό θέμα αυτό (στο οποίο δεν θα έπαιρνα και μέρος, βαριέμαι) .

DSC_0088.JPG.20bb7a2491f766938a51888aa3a3df87.JPG

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να ανεβάσω φωτογραφία, άρα είχα πολύ καιρό να πάω βολτάδα...

Βουδιστική Στούπα Κορινθίας Κάρμα Μπέρτσεν https://goo.gl/maps/KXCszdVui6hhyvWK9

IMG_0824

 

IMG_0816

 IMG_0813-3

 

IMG_0812

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...