Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, costas_ είπε

Ανέστη, 

Εγώ θα διόρθωνα την γεωμετρία στην πρώτη σου φωτό και τους τόνους & φωτεινότητα στην δεύτερη 

Η αλήθεια ειναι τωρα που το είδα η πρώτη γέρνει λιγο . Για τους τόνους ειναι τι αρέσει πιστεύω 

Παντος σ ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Η αλήθεια ειναι τωρα που το είδα η πρώτη γέρνει λιγο ...

Δεν αναφέρομαι σε ένα απλό ίσιωμα .. 

Τα θέματα γεωμετρίας που προκύπτουν σε οριακές ευρυγώνιες λήψεις είναι από τις ποιό δύσκολες διορθώσεις στο Post Processing μιας φωτογραφίας. Για τον λόγο αυτό και για να αποφύγουμε τις μεγάλες παραμορφώσεις προτιμούμε όταν χρησιμοποιούμε έναν υπερ-ευρυγώνιο φακό να καδράρουμε σωστά και στο κέντρο.  

Εδώ φαίνεται ότι έβαλες την μηχανή επάνω στο σκαλί ή επάνω στην τσάντα .. και ότι έβλεπε η κάμερα τράβηξε. 

Εαν είχες ένα τρίποδο και δοκίμαζες 2-3 λήψεις με κάποια προσοχή στο καδράρισμα θα είχες ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και θα σου έκανε και ποιό εύκολη την μετέπειτα διόρθωση. 

Να βάλω και ένα παράδειγμα από μια παρόμοια λήψη (από το πάτωμα) και διόρθωση της γεωμετρίας. Το θέμα είναι αρχιτεκτονικό οπότε φαίνονται έντονα οι αρχικές συγκλίνουσες ευθείες κλπ. 

Η επάνω είναι μετά την διόρθωση και κάτω η πρωτότυπη καταγραφή.

2016-001.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περασμενο σαββατο , ειχα βγει μια πολυ μικρη βολτα στο δασος...ηταν κατασκοτεινα αναμεσα στα δεντρα....εψαχνα θεμα, και οπως εψαχνα, βρηκα αυτο εδω.
Στην 1η φωτο, βλεπουμε τον πραγματικο φωτισμο του περιβαλοντος , ετσι οπως ηταν εκεινη στιγμη...αυτο που ειδε το ματι δλδ.

PA090621-v1.jpg.b67cd88623464011582e540bdf92d5fe.jpg

στην δευτερη φωτο ειναι οπως βελτιωσε η camera απο μονη της τον φωτισμο σε auto modusPA090620-v1.jpg.5fdab0ad46d6a5d88bf7b03256d8feed.jpg

Και στην τριτη ειναι η τελικη, ετσι οπως το ειδε η ματια του φωτογραφου.
Amethistzwam_v1.jpg.08bfed9f66aedb1d99c490e8f15a0ddb.jpg
 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, costas_ είπε

Δεν αναφέρομαι σε ένα απλό ίσιωμα .. 

Τα θέματα γεωμετρίας που προκύπτουν σε οριακές ευρυγώνιες λήψεις είναι από τις ποιό δύσκολες διορθώσεις στο Post Processing μιας φωτογραφίας. Για τον λόγο αυτό και για να αποφύγουμε τις μεγάλες παραμορφώσεις προτιμούμε όταν χρησιμοποιούμε έναν υπερ-ευρυγώνιο φακό να καδράρουμε σωστά και στο κέντρο.  

Εδώ φαίνεται ότι έβαλες την μηχανή επάνω στο σκαλί ή επάνω στην τσάντα .. και ότι έβλεπε η κάμερα τράβηξε. 

Εαν είχες ένα τρίποδο και δοκίμαζες 2-3 λήψεις με κάποια προσοχή στο καδράρισμα θα είχες ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και θα σου έκανε και ποιό εύκολη την μετέπειτα διόρθωση. 

Να βάλω και ένα παράδειγμα από μια παρόμοια λήψη (από το πάτωμα) και διόρθωση της γεωμετρίας. Το θέμα είναι αρχιτεκτονικό οπότε φαίνονται έντονα οι αρχικές συγκλίνουσες ευθείες κλπ. 

Η επάνω είναι μετά την διόρθωση και κάτω η πρωτότυπη καταγραφή.

2016-001.jpg

Καλησπέρα Κώστα ,σεβαστή η άποψη σου . Εμένα προσωπικά δεν έχει κάτι που να με ενοχλεί τόσο πολύ και δεν το λέω γιατί είναι δική μου φωτογραφία ,αν και ας πούμε λίγο βιαστική είναι τραβηγμένη σε τρίποδο πολύ χαμηλά στο έδαφος και αυτό που ήθελα να βγάλω ήταν το σκαλοπάτι με την προοπτική του . Οι παραμορφώσεις δεν με ενοχλούν ,αν με ενοχλούσαν θα μπορούσα να τις διορθώσω . Το παράδειγμα σου είναι μια τελείως διαφορετική φωτογραφία και δεν έχει καμία σχέση με την δική μου είναι μέσα σε κτήριο με κάθετες και οριζόντιες γραμμές πολύ αυστηρές , οποτε αν δεν είναι ίσιες ειναι και λάθος . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, star12 είπε

anesth αν επιτρεπεται πιο φιλτρο χρησιμοποιεισ οταν τραβασ εικονεσ σαν τη 2. κατι με πανω απο 3 στοπσ?

Καλημερα δεν έχω φίλτρο σε καμία από τις δύο είναι με χρόνο γύρο στα 6" γιατί είναι απόγευμα χωρίς ήλιο με f22 iso 100 και υποεκθεση δύο στοπ αν θυμάμαι . Έχω κάποια φίλτρα nd 1000 ,nd 8  αλλά για άλλους φακούς σε αυτόν δεν έχω 

 

 

 

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...