Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη, καλημέρα! 

Σίγουρα θα ξαναπαω μιας και είναι στο χωριό μου (Καρυστος νοτιο Εύβοια) 

Χμ 🤔 να βαλω και αλλα στοιχεια δεν ειναι ευκολο, εχει τοσα περιττά διπλα παραδίπλα, καδους, χιλια δυο..θα το ξανακάνω σίγουρα εχει αλλα ποσα εκει ειναι σε εναν λιμενοβραχιονα. 

Αυτο που ηθελα να κανω ηταν και εκει ενα long exposure να το κουκουλωνει το κυμα οπως εκεινη την ημερα αλλα δεν γινοταν λογο τρομερου αερα, θα κουναγε το τριποδο ενα..και δύο θα κουκουλωνε και την μηχανη η θάλασσα! 😅 

Αλλα με καλο καιρό αδιάφορο...τέτοια θελω..

 

🙏🙏🙏

     Ψάξου , ψάξε και τις τσέπες σου αν χρειαστεί ......... 🤣🤣🤣 ........ είμαι βέβαιος πως θα βρεις κι' άλλες λύσεις .

     Δεν είπα πουθενά πως είναι κακή η προηγούμενη !

4 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη, καλημέρα! 

Σίγουρα θα ξαναπαω μιας και είναι στο χωριό μου (Καρυστος νοτιο Εύβοια) 

Χμ 🤔 να βαλω και αλλα στοιχεια δεν ειναι ευκολο, εχει τοσα περιττά διπλα παραδίπλα, καδους, χιλια δυο..θα το ξανακάνω σίγουρα εχει αλλα ποσα εκει ειναι σε εναν λιμενοβραχιονα. 

Αυτο που ηθελα να κανω ηταν και εκει ενα long exposure να το κουκουλωνει το κυμα οπως εκεινη την ημερα αλλα δεν γινοταν λογο τρομερου αερα, θα κουναγε το τριποδο ενα..και δύο θα κουκουλωνε και την μηχανη η θάλασσα! 😅 

Αλλα με καλο καιρό αδιάφορο...τέτοια θελω..

 

🙏🙏🙏

    Την καλημέρα μου επίσης 🙋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Ψάξου , ψάξε και τις τσέπες σου αν χρειαστεί ......... 🤣🤣🤣 ........ είμαι βέβαιος πως θα βρεις κι' άλλες λύσεις .

     Δεν είπα πουθενά πως είναι κακή η προηγούμενη !

Long exposure 😁

Τα λατρευω τα άτιμα 😁

Θα το βρω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Long exposure 😁

Τα λατρευω τα άτιμα 😁

Θα το βρω...

    Μήπως δεν βοήθησε ο φακός ....... λέω τώρα ....... 

    Ποιά θα ήταν λοιπόν η πρέπουσα θέση για ένα μοναχικό αντικείμενο σε ένα κάδρο .......... θέμα που δεν γνωρίζω και πολλά και πραγματικά θα ήθελα να μάθω .

   Τεχνικές , παραδείγματα , φωτογραφίες , όλα καλοδεχούμενα !

sketch-1634711830992.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μήπως δεν βοήθησε ο φακός ....... λέω τώρα ....... 

Μπα, όχι Μπάμπη. Έναν 16-80 ειχα (24-120 δηλ FF) που είναι υπεραρκετός για το παγκάκι! Άπειρες επιλογες να συνθέσεις, απο ευρυγωνιο μεχρι tele στο χερι σου 😅

Και εναν 18-55 να είχα πάλι το ίδιο υπεραρκετός θα ήταν, η απειρία μου φταίει που πρέπει να εκπαιδευτεί! 😁

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπα, όχι Μπάμπη. Έναν 16-80 ειχα (24-120 δηλ FF) που είναι υπεραρκετός για το παγκάκι! Άπειρες επιλογες να συνθέσεις, απο ευρυγωνιο μεχρι tele στο χερι σου 😅

Και εναν 18-55 να είχα πάλι το ίδιο υπεραρκετός θα ήταν, η απειρία μου φταίει που πρέπει να εκπαιδευτεί! 😁

 

     Δεν είπα πουθενά πως είσαι άπειρος , την δημιουργικότητα σου ήθελα να τσιγκλίσω , τίποτα παραπάνω , τίποτα παρακάτω 🙋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Δεν είπα πουθενά πως είσαι άπειρος , την δημιουργικότητα σου ήθελα να τσιγκλίσω , τίποτα παραπάνω , τίποτα παρακάτω 🙋

Το λεω εγω δε χρειάζεται! 😅

Οπως εχω ξαναπει και σε αυτο το νήμα, όποιος δεν δέχεται σχολια και παρατηρήσεις δεν παει μπροστά!

Δεν ειναι κακοπροαιρετα, όποιος μπαίνει στο κόπο να σου προτείνει κάτι για καλο το κάνει! Οποιος το βλέπει αντίθετα..δεν..

 

Για το παγκάκι..και φακό, ισως να πέρασε απο το μυαλο σου ενας τηλεφακός να είναι η καμερα μακρυα απο τα τσουναμια!..

Δεν θα το ηθελα για αρκετούς λογους, δεν θα ηθελα τη συμπιεση και τη μικρή γωνία που σου δίνει, αλλα το κυριότερο δεν θα ήσουν "μεσα στη δράση" 

Αν δεν ειχες τηλεφακό στο μυαλο σου διεγραψε τη παραπάνω παράγραφο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Το λεω εγω δε χρειάζεται! 😅

Οπως εχω ξαναπει και σε αυτο το νήμα, όποιος δεν δέχεται σχολια και παρατηρήσεις δεν παει μπροστά!

Δεν ειναι κακοπροαιρετα, όποιος μπαίνει στο κόπο να σου προτείνει κάτι για καλο το κάνει! Οποιος το βλέπει αντίθετα..δεν..

 

Για το παγκάκι..και φακό, ισως να πέρασε απο το μυαλο σου ενας τηλεφακός να είναι η καμερα μακρυα απο τα τσουναμια!..

Δεν θα το ηθελα για αρκετούς λογους, δεν θα ηθελα τη συμπιεση και τη μικρή γωνία που σου δίνει, αλλα το κυριότερο δεν θα ήσουν "μεσα στη δράση" 

Αν δεν ειχες τηλεφακό στο μυαλο σου διεγραψε τη παραπάνω παράγραφο 😅

     Είχα στο μυαλό μου , έναν wide φακό ........ συν κάτι άλλα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Είχα στο μυαλό μου , έναν wide φακό ........ συν κάτι άλλα ! 

Wide! Αγαπώ wide...

Απο wide ξεκίνησα να δοκιμάζω, στα 16mm (24mm FF) και ανέβαινα..

Δεν πήρα αυτο που ηθελα στο wide!

 

Εκει ειναι το παγκάκι θα το ξαναεπισκευτω μόλις βρεθω στο χωριό, με αγριεμένο και φορτωμένο νοτιά..

Δεν θα καώ και πολύ όμως, η τελικά δεν εχεις φωτογραφία εκει και πας παρακάτω ή δεν μπορουμε να την δουμε εμεις αλλα καποιος αλλος ισως να μπορέσει! 

Γι αυτο και ξαναλέω οτι καθε σχόλιο/παρατηρήσεις κλπ που μπαίνει στο κόπο να γράψει καποιος μονο ευπρόσδεκτα μπορεί να είναι και βοηθάνε με αυτο τον τροπο που ειναι εφικτο! (Γιατι δεν βρίσκετε στο κάθε εκει του καθενός να ξερει ακριβώς τι υπάρχει τι συμβαίνει! )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Την κοιτάω και την ξανακοιτάω....αντιλαμβάνεσαι αμέσως ότι το κλικ δεν ήταν τυχαίο....έχει δουλευτεί σωστά.👌

ΑΝ επιτρέπεται ο σχολιασμός της ''ματιάς του φωτογράφου'' στην προκείμενη εικόνα, θεωρώ ότι όντως το κλικ δεν ήταν τυχαίο και έχει μελετηθεί,  ειδικά ως προς τα επίπεδα..  Απλά θα είχε άλλη δυναμική η εικόνα,  αν το περίφημο παγκάκι έμενε σε πρώτο πλάνο (όπως είναι) γυρισμένο όμως προς την θάλασσα κατά περίπου 40 εως 60 μοίρες - αριστερότερα -  ώστε το βλέμμα του θεατή να μην'' αιχμαλωτίζεται ''  στο αρχικό  ένα τρίτο  της εικόνας ,και να ''φεύγει΄΄ προς το κυρίως πλάνο της υπόλοιπης εικόνας  ακολουθώντας τις ευθείες γραμμές στο παγκάκι..            Σ ε κάθε περίπτωση όμως είναι αξιέπαινη η εικόνα του, και δείχνω σεβασμό  στην ''ματιά του'' όπως αυτή  ήθελε να την εκφράσει  στο συγκεκριμένο πλάνο..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, babisskg είπε

     Να ξαναπάς στο παγκάκι , να δοκιμάσεις να αποφύγεις να το βλέπεις κατάμουτρα , να είναι μέσα στο κάδρο , χωρίς να είναι το κυρίαρχο στοιχείο ........ από άλλη γωνία ....... είτε από πολύ κοντά ....... είτε από πολύ μακριά ....... να προσθέσεις στοιχεία κι' άλλα ....... θα το βρεις πως πρέπει να γίνει .

Επίσης μπορείς και να μην κατέβεις από το αυτοκίνητο και να τραβήξεις από το ανοιχτό παράθυρο ....... ή μήπως κλειστό ....... είτε να γυρίσεις τη μούρη του αυτοκινήτου να κοιτάζει προς το βουνό και να βγάλεις το παγκάκι από τον πλευρικό καθρέφτη ....... ακόμα και από τον εσωτερικό θα μπορούσες να δοκιμάσεις ....... είτε να ξαναπάς και να περιμένεις το μεγάλο κύμα που θα καταπιεί το παγκάκι ....... είτε να περιμένεις να κάτσει πάνω ένας γλάρος ....... είτε μια γριά ....... είτε θα μπορούσες να πέσεις στη θάλασσα και να βγάλεις το παγκάκι από άλλη γωνία ....... είτε να μην βγάλεις καθόλου παγκάκι .......

Όπως και να 'χει να ξαναπάς στο παγκάκι και να το κοιτάξεις κατάματα. Φυσικά μόνο αν δεν ντρέπεσαι τα  παγκάκια, τα δέντρα, τα ποτάμια και τα ρυάκια .......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...