Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, costas_ είπε

Δυσκολη φωτογράφιση. Θα σε έφαγε το αγιάζι και η υγρασία για να τις βγάλεις

Κώστα καλημέρα! 

Αερα ειχε τρομερό, κούναγε το σύμπαν και ψεκάζε θάλασσα επανω μου! 

Κρυο δεν ειχε..

Αν εξαιρέσεις οτι εμεινα βρεγμένος μεχρι τα γονατα απο ενα κύμα τα υπόλοιπα δεν ήταν κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 11:29 ΠΜ, Ntinlanden είπε

@nullindex

Ενα site σχετικά με το diffraction ειναι κ αυτο που μπορείς να τσεκαρεις τι παιζει με τον εξοπλισμό σου πάνω κατω!

https://www.photopills.com/calculators/diffraction

 

Στη περίπτωση σου σε βοηθάνε τα 18mp (οσο περισσότερα τοσο πιο γρήγορα έρχεται, πχ εντελώς υποθετικό αν ειχες τον ίδιο crop αισθητήρα αλλα 30mp το diffraction θα ερχόταν απο το f6.7

Τρίχες στα άχυρα ψάχνουμε γενικώς 😅

Και ενα βίντεο σχετικά με το diffraction 

 

 

Ναι αν δεν μπορούσες να κατεβεις κάτω οχι! Χαχαχα αλλου...αλλο ποταμι!

Focus stacking, στήνεις τη καμερα στο τριποδακι σου αφου έχεις βρει ενδιαφέρον καδρο, μετα χωρις να κουνήσεις τίποτα κάνεις ληψεις (οπως κάνεις κανονικα στο manual) αλλα με διαφορετικο σημειο εστίασης, απο τερμα μπροστά μέχρι πίσω! 

Ενα σημείο εστίασης φυσικά χρησιμοποιείς! Αν δεν εχεις σημεία εστίασης χαμηλά μεσα στο σκοπευτρο (που να καλύπτουν ολο το καδρο) και θέλεις να εστιάσεις και εκει, δηλ πολυ κοντα στο φακο εγω το κανω με το live view που εχει καλυψη σε όλο το καδρο. (Εχω nikon όμως και κάνω το σταυρό μου τι θα δω στο σπιτι 😅)

Βασικη προϋπόθεση να εισαι περα απο το ελάχιστο οριο εστίασης του φακου αν θέλεις και κάτι σχεδόν πανω στο φακο!

Ποσες ληψεις; δεν εχει να κανει..μπορει και 2-3 μπορει και παραπανω!.

 

 Και ενα βίντεο σχετικά με focus stacking 

 

Αυτή τη τεχνική δηλαδή την χρησιμοποιούμε, εαν το θέλουμε φυσικά, όλο το κάδρο μας να είναι νετ.

 

Οι παρακάτω που βάζω ως παράδειγμα ειναι περιπου 6-7 η καθε μια αν θυμάμαι! 

Ολες ειναι (τα long exposure) με εναν κιτ φακο 18-140 στα 18mm (f8, f9 καπου εκει) με crop σωμα και φορούσα ενα ND 1000

 

Στη τελευταία, ηταν στο χερι λήψη, δεν ειχα τριποδο μαζι (ειχα αλλα μετατράπηκε σε διποδο 😅) με δυο λήψεις, μια στους κορμους και μια πίσω,  φυσικα και κουνήθηκε και εκανα κροπ εκει που ταιριαξαν τα δυο καδρα μετα το stacking 😅

Τι κανω εγω σε αυτα!...δεν ειναι κανονας ουτε και εγω τα ξερω! Στις δοκιμές είμαστε όλοι! 🙂

_DSC9089-Edit-5_copy_1396x927.jpg

_DSC9168-Edit-Edit_copy_1357x912.jpg

_DSC9175-Edit_copy_1392x928.jpg

_DSC0643-Edit_copy_938x1416.jpg

Πάρα πολύ χρήσιμες οι συμβουλές και οι πηγές που παραθέτεις!! Ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panikas13 είπε

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

 

Ανάλογα με το τι στυλ σε ενδιαφέρει υπάρχουν διαφορετικές επιλογές. Δεν εννοώ πχ απλά street γιατι και αυτό έχει διαφορτικές εκφάνσεις. Επίσης ανάλογα με το τι εξοπλισμό - φακό χρησιμοποιείς και πόσο κοντά έρχεσαι σε ανθρώπους. Αν θες δώσε κάποια πληροφορία παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Panikas13 είπε

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

Πηγαινε μια βόλτα σίγουρα βοτανικό κήπο Χαϊδαρίου .

Τα λιπάσματα στην Δραπετσώνα κ γενικά περπάτημα μεσα στο λιμανι του Πειραιά . 

Φλοίσβος , πάρκο Νιάρχος , βασιλικός κήπος διπλα στην βουλή .

Πάρκο Τρίτση , οχι κ τοσο ωραιο πλεον αλλα έχει κάδρα κάργα . 

Αν θυμηθώ που αλλου εχω παει με τα παιδιά θα σου πω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 

Ανάλογα με το τι στυλ σε ενδιαφέρει υπάρχουν διαφορετικές επιλογές. Δεν εννοώ πχ απλά street γιατι και αυτό έχει διαφορτικές εκφάνσεις. Επίσης ανάλογα με το τι εξοπλισμό - φακό χρησιμοποιείς και πόσο κοντά έρχεσαι σε ανθρώπους. Αν θες δώσε κάποια πληροφορία παραπάνω. 

Έχω και τον κλασσικό 18-55 τον κιτ αλλά και έναν 50-200 μιας και εξαρχής ήθελα να ασχοληθώ με τοπία τύπου. 

 

12 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Πηγαινε μια βόλτα σίγουρα βοτανικό κήπο Χαϊδαρίου .

Τα λιπάσματα στην Δραπετσώνα κ γενικά περπάτημα μεσα στο λιμανι του Πειραιά . 

Φλοίσβος , πάρκο Νιάρχος , βασιλικός κήπος διπλα στην βουλή .

Πάρκο Τρίτση , οχι κ τοσο ωραιο πλεον αλλα έχει κάδρα κάργα . 

Αν θυμηθώ που αλλου εχω παει με τα παιδιά θα σου πω .

 Λιπάσματα όντως έχει αρκετό πεδίο ελεύθερο και όμορφα καδρα η αλήθεια είναι. Το τριτση είναι το μόνο που δεν έχω πάει αλλά γενικά το έχω σε εκτίμηση αν και μακρυά γενικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Panikas13 είπε

Έχω και τον κλασσικό 18-55 τον κιτ αλλά και έναν 50-200 μιας και εξαρχής ήθελα να ασχοληθώ με τοπία τύπου. 

 

 Λιπάσματα όντως έχει αρκετό πεδίο ελεύθερο και όμορφα καδρα η αλήθεια είναι. Το τριτση είναι το μόνο που δεν έχω πάει αλλά γενικά το έχω σε εκτίμηση αν και μακρυά γενικά 

 

Επειδή και εγώ για την ώρα χρησιμοποιώ τον κιτ, δοκιμάζοντας κατέληξα να τον χρησιμοποιώ κυρίως στα 45-55mm κυρίως γιατί δεν θέλω να ενοχλώ τον κόσμο και επειδή κρύβεται κάπως η "ασχήμια" της Αθήνας (πάντα ανάλογα το μέρος). Το λέω επειδή αρχικά είπες  "Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. " και φαντάζομαι εννοείς στο κέντρο. Δεν μου έχει τύχει ακόμα κάποιο περιστατικό δουλεύοντας έτσι αλλά και πάλι είναι τι θέλει να βγάλει ο καθένας ωστόσο πέραν της αισθητικής είναι και μια ασφαλής λύση. 

Αυτό που τελοσπάντων θεωρείται κλασικό κομμάτι φωτογραφία δρόμου στα  23-35mm είναι πιο παρεμβατικό και ίσως στην Αθήνα τουλάχιστον να δημιουργήσει προβλήματα. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει τις εστιακές αποστάσεις αυτές ιδιαίτερα καθώς δεν μου άρεσε αυτό που έπαιρνα. 

Μιας και οι προτάσεις και τα γούστα είναι υποκειμενικά εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις βόλτα σε κεντρικά σημεία δουλεύοντας κυρίως στο τέρμα του κιτ ( μη σου πω και με τον 55-200 ). Αν ωστόσο το έχεις δοκιμάσει ήδη και δεν τότε τα παραπάνω μέρη που προτάθηκαν συν τριγύρω από το μουσείο Ακρόπολης, κάποια σημεία στην Πλάκα που είναι τουριστικά και είναι πιο χαλαρός ο κόσμος, περιοχή Χίλτον έχουν ενδιαφέρουσες εικόνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Panikas13 είπε

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

Μέσα στην Αθήνα, πήγαινε μία βόλτα στα Αναφιώτικα.

Έξω από το Κέντρο, θα πρότεινα κι εγώ Βοτανικό Κήπο, Πάρκο Τρίτση, Πειραϊκή, Μικρολίμανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να επισκευθείτε κάποια αμιγώς φωτογραφικά μέρη και να κάνετε το κέφι σας με συναδέλφους φωτογράφους 

- Mediterranean Sky : Κλασικό φωτογραφικό θέμα και με πολλούς επισκέπτες φωτογράφους

- AGORA στο Ολυμπιακό στάδιο: Επίσης κλασικό θέμα για νυκτερινές και ημερήσιες λήψεις

- Μαρίνα Αλιμου/Τροκαντερό/Μικρολίμανο/Λαύριο/Πειραιάς/Ραφήνα : Πολυφωτογραφημένα θέματα με εύκολη πρόσβαση

- Σούνιο : Πολυ ενδιαφέρον θέμα, ιδιαίτερα με φεγγάρι 

-Ιχθυόσκαλα/RORO/Κερατσίνι: Για πολύ προχωρημένους

Καλές βόλτες

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω από την ακρόπολη, θησείο , μακρυγιάννη , πλάκα , γκάζι , αγορά, ψυρρή δεν υπάρχει κανένα θέμα. Και σύνταγμα εφόσον δεν μιλάμε για κοντά στη βουλή, υπουργεία και πρεσβείες, επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Time for a nap.

 

  δεν νομίζω  να της ζητάνε  ΕΜΦΙΑ  για το πεζούλι που ξαπλώνει...   κατά  τ' άλλα είναι μια  τρυφερή , χαλαρή εικόνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NickSyk είπε

  δεν νομίζω  να της ζητάνε  ΕΜΦΙΑ  για το πεζούλι που ξαπλώνει...   κατά  τ' άλλα είναι μια  τρυφερή , χαλαρή εικόνα...

Μη δίνεις ιδέες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Panikas13 είπε

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

Επίσης παίζει και το ναυάγιο κοντά στο ΣΕΦ, εδω https://goo.gl/maps/3Fftn7K1xhdVe3e7A 

Τελευταία φορά που πήγα η πρόσβαση ήταν αρκετά εύκολη και το θέμα προσφέρεται για "παιχνίδι" 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Panikas13 είπε

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί ασχολούνται με το κομμάτι της φωτογραφίας στο παρόν thread υπάρχει κάποιος που να ξέρει μέρη  για λήψεις προς Αθήνα μεριά? Πλέον στην πόλη μέσα είναι όλοι αρκετά περίεργοι βλέποντας κάμερα. 

καλησπέρα.. στα πολύ ενδιαφέροντα μέρη που προτάθηκαν μέχρι τώρα , θα πρόσθετα κάποια σημεία όχι και τόσο γνωστά υποθέτω..                                                                                                                                                                       Στα άνω Πετράλωνα ,την γειτονιά για τους πρόσφυγες με τα ( όλα) πέτρινα σπίτια της ''Φρειδερίκης'' όπως επικράτησε να λέγονται..  Εκεί είχε γυριστεί η ταινία ''συνοικία το όνειρο'' το 1961 με τον Α. Αλεξανδράκη.                Το παλιό Μεταξουργείο, από την οδό  Κολοκυνθούς μέχρι Ιερά Οδό,  Πειραιώς/Αχιλλέως , με αρκετές εικόνες εγκατάλειψης αλλά και νοσταλγικά σημεία άλλης εποχής..                                                                                                     Στον Πειραιά, θα πρόσθετα την περιοχή  της Καστέλλας πέριξ του περιφερειακού δρόμου με ενδιαφέροντα σημεία και θέα   και ειδικά την στροφή της Παπαναστασίου για θέα και νυχτερινές της θάλασσας , Μικρολίμανου,  ακτής Δηλαβέρη , κι όπου φτάνει το μάτι σου..                                                                      Καλές βόλτες και λήψεις.

                                                                                        

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...