Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/1/2021 στις 2:35 ΠΜ, anestis1975 είπε

Σωστό αυτό εγώ το έιπα υπέροχο για άλλο λόγο .... Γιατί βγάζεις ωραίες φωτογραφίες 

Ευχαριστώ πολύ Ανέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Αυτήν την έχω δει σε καποιο photocritique μήπως του Αντώνη;

 

Υπέροχο κάδρο!

Καλημέρα, και ευχαριστώ για το ευγενικό σχόλιο.. προφανώς έχετε δει κάποιο παρόμοιο κάδρο, άλλου..    Από εμένα ,αυτή είναι η πρώτη δημόσια ανάρτηση, ούτε έχει σταλεί  κάπου για κριτική, έκθεση, flickr(δεν έχω)κ.λ. ...αν ενδιαφέρει ,είναι χωρίς καθόλου περικοπή ή επεξεργασία, την οποία αποφεύγω - ενώ δεν τα κατέχω και καλά αυτά - πλην τυχόν  ίσιωμα, crop, contrast, και αυτά από λίγο για να μην αλλάζει αυτό που είδα πριν το κλικ..             Έχει βγει στο  λιμάνι της Ραφήνας, με nikon + τον κιτ 18-105 στα 105mm, τ. 1/2000 , δ. 5, και iso 160..  απλά ο γλάρος έκανε  χαμηλή πτήση, και έτυχε να ''καθίσει'' όμορφα στο κάδρο γεμίζοντας το σχεδόν..  προσθέτω το προηγούμενο καρέ , όπως πλησίαζε..             

DSC_4220.JPG

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NickSyk είπε

Καλημέρα, και ευχαριστώ για το ευγενικό σχόλιο.. προφανώς έχετε δει κάποιο παρόμοιο κάδρο, άλλου..    Από εμένα ,αυτή είναι η πρώτη δημόσια ανάρτηση, ούτε έχει σταλεί  κάπου για κριτική, έκθεση, flickr(δεν έχω)κ.λ. ...αν ενδιαφέρει ,είναι χωρίς καθόλου περικοπή ή επεξεργασία, την οποία αποφεύγω - ενώ δεν τα κατέχω και καλά αυτά - πλην τυχόν  ίσιωμα, crop, contrast, και αυτά από λίγο για να μην αλλάζει αυτό που είδα πριν το κλικ..             Έχει βγει στο  λιμάνι της Ραφήνας, με nikon + τον κιτ 18-105 στα 105mm, τ. 1/2000 , δ. 5, και iso 160..  απλά ο γλάρος έκανε  χαμηλή πτήση, και έτυχε να ''καθίσει'' όμορφα στο κάδρο γεμίζοντας το σχεδόν..  προσθέτω το προηγούμενο καρέ , όπως πλησίαζε..             

 

Υπέροχη! Πολυ ωραια ισορροπία τελεια χρώματα ολα ολα!! Αψογη...

Ναι, ήταν μια τοσο ίδια που ειχα δει σε μια κριτική. 

 

 

 

Και μια σημερινή χαζομάρα με τον sigma 17-50 πάλι σε παρκάκια...πάτησα και....λεφτα λεει θα πάρω 

 

 

DSC_4660-01.jpeg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Εσείς πάντως για φωτογράφοι δεν μου φαίνεστε ........ μάλλον για πτηνοτρόφοι πάτε ........ 🤣🤣🤣 ........ η και πουλιατζήδες θα έλεγα ........ οπότε ας ενισχύσουμε τις θέσεις σας ........

sketch-1612345897628.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Υπέροχη! Πολυ ωραια ισορροπία τελεια χρώματα ολα ολα!! Αψογη...

Ναι, ήταν μια τοσο ίδια που ειχα δει σε μια κριτική. 

 

 

 

Και μια σημερινή χαζομάρα με τον sigma 17-50 πάλι σε παρκάκια...πάτησα και....λεφτα λεει θα πάρω 

 

 

DSC_4660-01.jpeg

Καλημέρα..  αν μου επιτρέπεις , δεν είναι ''χαζομάρα'' η εικόνα που ανάρτησες..  αυτό το κάδρο σου άρεσε αυτό αποτύπωσες.. Σαν ερασιτέχνες που είμαστε, ο καθένας φωτογραφίζει ότι θέμα του αρέσει ,όπως του αρέσει και με ότι κάμερα  διαθέτει ή με όποιο φακό  έχει  ή κινητό,  όποια ώρα συμβεί να κάνει το κλικ του., είτε για ανάμνηση είτε για ευχαρίστηση, περιοριζόμενος μόνο από εξοπλισμό π.χ. τηλεφακό ή άλλα δεδομένα π.χ. βροχή κ.λ... Στην πορεία , μαθαίνουμε κάτι παραπάνω,  παίρνουμε κάποιες ιδέες βλέποντας εικόνες από άλλους , ,μπορεί να πλουτίσουμε τον εξοπλισμό μας ή να αυξηθεί το κέφι μας  (ενίοτε και το αντίθετο).. και το γοητευτικό  ταξίδι στην φωτογραφία συνεχίζεται..   καλές λήψεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...