Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο Λονδίνο και απο μένα που και τις 2 φορές που έχω πάει δεν πέτυχα παρά ελάχιστα σύννεφα στον ουρανό :P

Κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψω, οι φωτογραφικές δυνατότητες είναι άπειρες αλλά επειδή ήθελα να δώ/μάθω την πόλη δεν ασχολήθηκα οσο θα ήθελα

Awaiting the sunset Eye reflections St' Pauls@dusk
58 λεπτά πριν, spacecowboy είπε

 Oh well να βάλω και εγώ μερικές 

Πολύ ωραίες! Με τι εξοπλισμό δουλεύεις; 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, and_64 είπε

Λίγο Λονδίνο και απο μένα που και τις 2 φορές που έχω πάει δεν πέτυχα παρά ελάχιστα σύννεφα στον ουρανό :P

Κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψω, οι φωτογραφικές δυνατότητες είναι άπειρες αλλά επειδή ήθελα να δώ/μάθω την πόλη δεν ασχολήθηκα οσο θα ήθελα

Awaiting the sunset Eye reflections St' Pauls@dusk

Πολύ ωραίες! Με τι εξοπλισμό δουλεύεις; 

      Τέλεια , ένας τρόπος για να μεταφερθούμε εκεί που δεν έχουμε πάει !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lakis73 είπε

χθες στο Χαλανδρι

Screenshot_2021-02-04 Instagram.png

    Παρόλο που είναι απλό σκηνικό , τα χρώματα και το πρόσθετο κάδρο του δίνουν κάτι διαφορετικό . Πιστεύω πως η λήψη είναι περισσότερο στοχευμένη απ' ότι δείχνει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, toni31 είπε

Πρώτη φορά εδώ μέσα....να συνεισφέρω και εγώ με μια εικόνα μου....

IMG_20200228_163655-01.jpg

Ωραίο κάδρο και εικόνα αλλά το HDR είναι αφύσικα τεχνητό. Δες το πόσο radioactive φαίνεται το πλαίσιο γύρω από το κυρίως θέμα, οπου το γαλάζιο του ουρανού ασπρίζει, σα να ακτινοβολεί. Καμία φωτογραφική μηχανή δε το κάνει αυτό.

15 ώρες πριν, gorillas είπε

IMG_0340

 

IMG_0336

Αρχαία Κόρινθος. Έχει γίνει επεξεργασία (ή τουλάχιστον προσπάθεια για επεξεργασία), φαίνεται υποθέτω...

Είναι όμως πολύ καλές. Με κόντρα φως κι όμως το τονικό εύρος είναι αξιόλογο. Αρκεί κανείς να δει τη λεπτομέρεια στις σκιές ή στα γράμματα της αφίσας στο κτίριο κάτω.

Ειδικά η κάτω φωτογραφία μου αρέσει πολύ. Εξαιρουμένων των perspective distortions που θα μπορούσαν ίσως να διορθωθούν στην επεξεργασία, αυτό το χρυσαφί - χάλκινο χρώμα, οι τονισμένες υφές (βλ. το οδόστρωμα) λόγω της χαμηλής θέσης της φωτεινής πηγής και η εικόνα εγκατάλειψης ενός μέρους που προφανώς ήταν σε χρήση κάποια στιγμή, συνθέτουν μια ωραία, νοσταλγική εικόνα.

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Λίγο Λονδίνο και απο μένα που και τις 2 φορές που έχω πάει δεν πέτυχα παρά ελάχιστα σύννεφα στον ουρανό :P

Κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψω, οι φωτογραφικές δυνατότητες είναι άπειρες αλλά επειδή ήθελα να δώ/μάθω την πόλη δεν ασχολήθηκα οσο θα ήθελα

Awaiting the sunset Eye reflections St' Pauls@dusk

Πολύ ωραίες! Με τι εξοπλισμό δουλεύεις; 

Πάρα πολύ καλές. Όταν ο καλός εξοπλισμός συναντά τον καλό φωτογράφο...

3 ώρες πριν, spacecowboy είπε

Πολύ ωραίο θέμα παιδιά αλλά δεν βλέπω συμμετοχή από τον master της φωτογραφίας και τον ισοδύναμων  Nikolas... 😛 Oh well να βάλω και εγώ μερικές 

FB_IMG_16124256630357669.jpg

FB_IMG_16124256271137693.jpg

FB_IMG_16124259161065093.jpg

FB_IMG_16124259797493870.jpg

FB_IMG_16124262672832770.jpg

FB_IMG_16124260777676091.jpg

Super!

17 ώρες πριν, DVaderLa είπε

P2020115

 

P2020112

 

 

Αυτό το σύνθημα εκεί πάνω δεν έπρεπε να κρύβεται! 😋

Δεν ανεβάζεις και εκείνη που μοιάζει με γιαπωνέζικο θρίλερ που μου έδειξες; 🙂 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Είναι όμως πολύ καλές. Με κόντρα φως κι όμως το τονικό εύρος είναι αξιόλογο. Αρκεί κανείς να δει τη λεπτομέρεια στις σκιές ή στα γράμματα της αφίσας στο κτίριο κάτω.

Ειδικά η κάτω φωτογραφία μου αρέσει πολύ. Εξαιρουμένων των perspective distortions που θα μπορούσαν ίσως να διορθωθούν στην επεξεργασία, αυτό το χρυσαφί - χάλκινο χρώμα, οι τονισμένες υφές (βλ. το οδόστρωμα) λόγω της χαμηλής θέσης της φωτεινής πηγής και η εικόνα εγκατάλειψης ενός μέρους που προφανώς ήταν σε χρήση κάποια στιγμή, συνθέτουν μια ωραία, νοσταλγική εικόνα.

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου. Και 'μένα η 2η φωτογραφία μου αρέσει πιο πολύ, αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα όπως προείπες.

 

14 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εξαιρουμένων των perspective distortions που θα μπορούσαν ίσως να διορθωθούν στην επεξεργασία

Αν έχεις την διάθεση, δώσε κάποια επιπλέον πληροφορία για τον όρο που χρησιμοποίησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δεν ανεβάζεις και εκείνη που μοιάζει με γιαπωνέζικο θρίλερ που μου έδειξες; 🙂

Έχει ανέβει σε προηγούμενο ποστ. Λαχειοπώλης από τον άλλο κόσμο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gorillas είπε

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου. Και 'μένα η 2η φωτογραφία μου αρέσει πιο πολύ, αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα όπως προείπες.

 

Αν έχεις την διάθεση, δώσε κάποια επιπλέον πληροφορία για τον όρο που χρησιμοποίησες.

Το κτίριο αριστερά γέρνει προς τα αριστερά. Μολονότι αυτό καμιά φορά συμβαίνει όταν έχει κλίση ο ορίζοντας (και εδώ είναι πιθανό κάτι τέτοιο μια που και το υπόλοιπο κάδρο έχει μια τέτοια αλλά λιγότερο εμφανή κλίση), ωστόσο ο λόγος είναι συχνά η προοπτική του φακού (πιο συχνό φαινόμενο στους ευρυγώνιους). Μάλιστα, παραμορφώσεις τέτοιου τύπου χειροτερεύουν όταν πάμε να διορθώσουμε τις κλασσικές παραμορφώσεις των φακών (barrel, pincusion) και θέλουν μετά ξεχωριστή διόρθωση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Πάρα πολύ καλές. Όταν ο καλός εξοπλισμός συναντά τον καλό φωτογράφο...

Να σαι καλά! Να πω οτι η τελευταία έχει τραβηχτεί kamikaze-style απο την ταράτσα της Tate Modern που έχει πάρα πολύ καλή θέα προς st.Paul + Millennium Bridge μέσα στο κάδρο μέχρι Canary Wharf από την άλλη μεριά, αλλά και πολύ αυστηρό security και no tripod policy φυσικά (όπως και σε πάρα πολλά ακόμα σημεία του Λονδίνου ακόμα και στο δρόμο μπροστά απο κτήρια που ο χώρος είναι ιδιωτικός!)

Τέρμα τυχερός που πρόλαβα και έστησα το travel κινεζο τριπόδι μου για 2 shots πρίν προλάβει να κάνει τον κύκλο ο σεκιουριτάς και με κράξει!🤣

Υπάρχει και ένα καρε με σύννεφα για να μην εχω να λέω πάντως 😛

City sunset

 

Επεξ/σία από and_64
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, and_64 είπε

Να σαι καλά! Να πω οτι η τελευταία έχει τραβηχτεί kamikaze-style απο την ταράτσα της Tate Modern που έχει πάρα πολύ καλή θέα προς st.Paul + Millennium Bridge μέσα στο κάδρο μέχρι Canary Wharf από την άλλη μεριά, αλλά και πολύ αυστηρό security και no tripod policy φυσικά (όπως και σε πάρα πολλά ακόμα σημεία του Λονδίνου ακόμα και στο δρόμο μπροστά απο κτήρια που ο χώρος είναι ιδιωτικός!)

Τέρμα τυχερός που πρόλαβα και έστησα το travel κινεζο τριπόδι μου για 2 shots πρίν προλάβει να κάνει τον κύκλο ο σεκιουριτάς και με κράξει!🤣

Υπάρχει και ένα καρε με σύννεφα για να μην εχω να λέω πάντως 😛

City sunset

 

    Πολύ πλούσιο υλικό στο Flickr !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Πολύ πλούσιο υλικό στο Flickr !

Μας έμεινε προίκα απο τόοοοτε τα παλια τα χρόνια που κόβαμε και καμια βόλτα 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, and_64 είπε

Μας έμεινε προίκα απο τόοοοτε τα παλια τα χρόνια που κόβαμε και καμια βόλτα 😂😂

      Την επόμενη φορά θα βγούμε με μεγαλύτερη όρεξη !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, and_64 είπε

Λίγο Λονδίνο και απο μένα που και τις 2 φορές που έχω πάει δεν πέτυχα παρά ελάχιστα σύννεφα στον ουρανό :P

Κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψω, οι φωτογραφικές δυνατότητες είναι άπειρες αλλά επειδή ήθελα να δώ/μάθω την πόλη δεν ασχολήθηκα οσο θα ήθελα

Awaiting the sunset Eye reflections St' Pauls@dusk

Πολύ ωραίες! Με τι εξοπλισμό δουλεύεις; 

Σε ευχαριστώ πολύ! Drone ένα mavic 2 pro έχω υπέρυθρη μια fuji xt10 converted και DSLR μια Nikon d610 με διάφορους φακους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...