Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Ενδιαφέρον φαίνεται , ειδικά η συγκεκριμένη , το ταίριασμα δείχνει πολύ καλό !

Ευχαριστώ. Μου αρέσει και στο φιλμ, όπου το καλό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολο και τυχαίο... και συχνά σουρεαλιστικό.

 

img_new_695.jpg

img298.jpg

img224.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cubilone είπε

Ευχαριστώ. Μου αρέσει και στο φιλμ, όπου το καλό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολο και τυχαίο... και συχνά σουρεαλιστικό.

 

img_new_695.jpg

img298.jpg

img224.jpg

     Φαίνεται ....... μόλις ταιριάξω λάστιχα , ώστε να μην υπάρχει φόβος να ανοίξει το καπάκι της Cresta θα βάλω ένα 120αρι για δοκιμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestis1975 είπε

το ξέρω αλλα ειναι δύσκολο έβγαλα και αλλες θα ανεβάσω ..... το εξκάλιμπερ ποσο πάει ??

42€ ήρθε χωρίς τελωνείο σε περίπου 20 μέρες. https://www.ebay.com/itm/LIYADI-RGB-Handheld-LED-Light-Wand-Rechargeable-Photography-Light-Stick-10-Modes/353257493094?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Πολύ basic υλοποίηση βέβαια, υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά που παίζεις με kelvin κλπ αλλά στα 3πλάσια και βάλε λεφτά!

Το βασικό είναι οτι φορτίζει απο usb σε 2 ώρες και κρατάει αρκετά αν δεν το έχεις full φωτεινότητα απο κάτι δοκιμές που έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, anestis1975 είπε

με τα χίλα ζόρια τον στρίμωξα ..... ειναι με φακό φωτισμένη και πατέντα μπροστά απο τον φακό να μήν χτυπάει στην κάμερα το φως ..... αύτες ήταν πιο δύσκολες απο τις άλλες 

147284343_10220246131729152_1812647100660070738_o.jpg

Εύγε. Εγώ αυτά τα πορτραίτα με light painting και πολύ φαντασία τα λατρεύω!!! Για δώσε και εξήγηση για την πατέντα μπροστά από το φακό γιατί εγώ συνήθως εκεί έχω θέμα. Στο να μην χτυπάει το φως την κάμερα. :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 από την πανέμορφη Bruges στο Βέλγιο αν και δεν μας έκανε τη χάρη να φωτιστεί το ρολόι παρότι περίμενα στημένος κανα 20λεπτο στη γέφυρα για να πιάσω την αντανάκλαση και με στραβοκοίταζαν οι περαστικοί :P 

Και οι 2 D7200+Tokina 11-16

Waiting for the lights Bruges@night

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, and_64 είπε

42€ ήρθε χωρίς τελωνείο σε περίπου 20 μέρες. https://www.ebay.com/itm/LIYADI-RGB-Handheld-LED-Light-Wand-Rechargeable-Photography-Light-Stick-10-Modes/353257493094?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Πολύ basic υλοποίηση βέβαια, υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά που παίζεις με kelvin κλπ αλλά στα 3πλάσια και βάλε λεφτά!

Το βασικό είναι οτι φορτίζει απο usb σε 2 ώρες και κρατάει αρκετά αν δεν το έχεις full φωτεινότητα απο κάτι δοκιμές που έκανα

πολύ καλο και σε καλή τιμη , πιστεύω οτι ειναι και λίγο υπερβολή να δώσει ποιο πολλά λεφτά για κάτι που θα το χρησιμοποιήσεις  ερασιτεχνικά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, and_64 είπε

2 από την πανέμορφη Bruges στο Βέλγιο αν και δεν μας έκανε τη χάρη να φωτιστεί το ρολόι παρότι περίμενα στημένος κανα 20λεπτο στη γέφυρα για να πιάσω την αντανάκλαση και με στραβοκοίταζαν οι περαστικοί :P 

Και οι 2 D7200+Tokina 11-16

Waiting for the lights Bruges@night

 

Ερώτηση 11-16 ή 11-20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Εύγε. Εγώ αυτά τα πορτραίτα με light painting και πολύ φαντασία τα λατρεύω!!! Για δώσε και εξήγηση για την πατέντα μπροστά από το φακό γιατί εγώ συνήθως εκεί έχω θέμα. Στο να μην χτυπάει το φως την κάμερα. :-)

πατέντα ..... χαρτόνι άσπρο γυαλιστερό ακριβός στο σχήμα του φακού και επειδή οταν τον ανάψεις θα φεγγίζει ακόμη η λύση ειναι μαυρη μονωτική ταινία και δεν περνάει τπτ θέλει και χέρι γιατι όσο να ναι περνάει και όπως ειπες προσοχή μην γυρίσεις στην κάμερα ...... έγω έφαγα φρίκη με χρόνους μέχρι να το βρω .... 

δεν ξέρω τι καιρό έκανε στα μέρη που είστε αλλα Θεσσαλονίκη την κυριακή ηταν ταμαμ για φωτογραφίες ...... πήρα τον δρόμο για χαλάστρα με φόβο μην με γράψουν αλλα στο τέλος την γλύτωσα  .... μια απο τις πολλες που έβγαλα 

μικρη.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

πατέντα ..... χαρτόνι άσπρο γυαλιστερό ακριβός στο σχήμα του φακού και επειδή οταν τον ανάψεις θα φεγγίζει ακόμη η λύση ειναι μαυρη μονωτική ταινία και δεν περνάει τπτ θέλει και χέρι γιατι όσο να ναι περνάει και όπως ειπες προσοχή μην γυρίσεις στην κάμερα ...... έγω έφαγα φρίκη με χρόνους μέχρι να το βρω .... 

δεν ξέρω τι καιρό έκανε στα μέρη που είστε αλλα Θεσσαλονίκη την κυριακή ηταν ταμαμ για φωτογραφίες ...... πήρα τον δρόμο για χαλάστρα με φόβο μην με γράψουν αλλα στο τέλος την γλύτωσα  .... μια απο τις πολλες που έβγαλα 

μικρη.jpg

    Στο τσαφ ήμουν να συνεχίσω ευθεία μετά τα δικαστήρια ........ οπότε θα βρισκόμασταν .......... δεν θα άντεχα το 300αρι όμως με τίποτα ......... περιοριστηκα σε κοντινότερες λήψεις ......... εστιακά και χιλιομετρικά ......... 

IMG_20210207_100038_787.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Στο τσαφ ήμουν να συνεχίσω ευθεία μετά τα δικαστήρια ........ οπότε θα βρισκόμασταν .......... δεν θα άντεχα το 300αρι όμως με τίποτα ......... περιοριστηκα σε κοντινότερες λήψεις ......... εστιακά και χιλιομετρικά ......... 

IMG_20210207_100038_787.jpg

και στην παραλία σούπερ ηταν εκεί ελεγα να πάω αλλα το έχω ποιο εύκολο και έτσι έφυγα καρφί για χαλαστρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toni31 είπε

Ερώτηση 11-16 ή 11-20?

Oι  φωτό είναι 11-16 αν αυτό ρωτάς (στο flickr φαίνεται και όλο το exif).

Αν ρωτάς ποιόν να διαλέξεις ανάμεσα στους δύο δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν εχω πιάσει ποτέ 11-20 στα χέρια μου. Για 100 € διαφορά που έχουν όμως αυτή τη στιγμή στο skroutz ίσως και να τον χτύπαγα έναντι του 11-16 αρκεί να μην τρελένεται στο distortion μετά το 16 γιατί ο δικός μου στο 15 και 16 δεν είναι και ότι καλύτερο. Ανάλογα το καρέ φυσικά μπορεί να διορθώνεται εύκολα αλλά αν ξεφύγουν οι παραλληλίες συνήθως δύσκολα "έρχεται" μετά όπως πρέπει.

Στην ουσία σου δίνει τη δυνατότητα οριακά να μην χρειάζεται να κουμπώσεις κάποιον 18άρη για λίγο πιο ζουμαριστές φωτό. 

Όπως και να χει ο 11-16 νομίζω παραμένει καλή αγορά ακόμα και τώρα γιατί και σε απαιτητικούς αισθητήρες όπως της 7200 δεν ιδρώνει ιδιαίτερα (οκ εκτός απο τα άκρα τέρμα ανοιχτός που είναι μάλλον αναμενόμενο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, and_64 είπε

Oι  φωτό είναι 11-16 αν αυτό ρωτάς (στο flickr φαίνεται και όλο το exif).

Αν ρωτάς ποιόν να διαλέξεις ανάμεσα στους δύο δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν εχω πιάσει ποτέ 11-20 στα χέρια μου. Για 100 € διαφορά που έχουν όμως αυτή τη στιγμή στο skroutz ίσως και να τον χτύπαγα έναντι του 11-16 αρκεί να μην τρελένεται στο distortion μετά το 16 γιατί ο δικός μου στο 15 και 16 δεν είναι και ότι καλύτερο. Ανάλογα το καρέ φυσικά μπορεί να διορθώνεται εύκολα αλλά αν ξεφύγουν οι παραλληλίες συνήθως δύσκολα "έρχεται" μετά όπως πρέπει.

Στην ουσία σου δίνει τη δυνατότητα οριακά να μην χρειάζεται να κουμπώσεις κάποιον 18άρη για λίγο πιο ζουμαριστές φωτό. 

Όπως και να χει ο 11-16 νομίζω παραμένει καλή αγορά ακόμα και τώρα γιατί και σε απαιτητικούς αισθητήρες όπως της 7200 δεν ιδρώνει ιδιαίτερα (οκ εκτός απο τα άκρα τέρμα ανοιχτός που είναι μάλλον αναμενόμενο)

Ναι, το θέμα ήταν για επιλογή. Βλέπω ότι πρόσφατα άλλαξαν κ τα μοντέλα, βέβαια νομίζω ότι απλά φόρεσαν άλλα ρούχα. 

Κ εγώ παίζω με 7200 και για κάτω από τα 35 δεν έχω τίποτα (βασικά έχω τον κιτ της 3200 18-55 με πρόβλημα στην εστίαση). Σκέφτομαι για 18-35 sigma και 11-20. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toni31 είπε

Ναι, το θέμα ήταν για επιλογή. Βλέπω ότι πρόσφατα άλλαξαν κ τα μοντέλα, βέβαια νομίζω ότι απλά φόρεσαν άλλα ρούχα. 

Κ εγώ παίζω με 7200 και για κάτω από τα 35 δεν έχω τίποτα (βασικά έχω τον κιτ της 3200 18-55 με πρόβλημα στην εστίαση). Σκέφτομαι για 18-35 sigma και 11-20. 

Επειδή εχω και τον sigma, είναι εξαιρετικός φακός αλλά το autofocus έχει τα θέματα του. Τον έχω καλιμπράρει με το dock, καλυτέρεψε πολύ (και μετά απο ενα fw update που είχε πάρει η 7200 ακόμα περισσότερο) αλλα δεν είναι nikkor. Δεν τον αλλάζω πάντως, ταιριάζει γάντι στην 7200 αν και υπάρχει στο βάθος της τσάντας ο 18-105 για όταν (σπάνια) χρειάζεται vr.

Oσο για τις νέες cf σειρές των tokina ναι δεν νομίζω οτι αλλάζει κάτι δραματικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...