Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, and_64 είπε

Επειδή εχω και τον sigma, είναι εξαιρετικός φακός αλλά το autofocus έχει τα θέματα του. Τον έχω καλιμπράρει με το dock, καλυτέρεψε πολύ (και μετά απο ενα fw update που είχε πάρει η 7200 ακόμα περισσότερο) αλλα δεν είναι nikkor. Δεν τον αλλάζω πάντως, ταιριάζει γάντι στην 7200 αν και υπάρχει στο βάθος της τσάντας ο 18-105 για όταν (σπάνια) χρειάζεται vr.

Oσο για τις νέες cf σειρές των tokina ναι δεν νομίζω οτι αλλάζει κάτι δραματικά. 

Εγώ πάλι για κοντινά μόνο σταθερούς 35,50 (18-55 αν συνεργαστεί το auto focus) και τον φοβερό ταμρον 70-200 g2 για λίγο μακρύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toni31 είπε

Εγώ πάλι για κοντινά μόνο σταθερούς 35,50 (18-55 αν συνεργαστεί το auto focus) και τον φοβερό ταμρον 70-200 g2 για λίγο μακρύτερα. 

Ντάξει 70-200 είναι αλλού👍 

Εχω τον 70-300  tamron από τα παλιά και δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου γιατί δεν μου αρέσει και πολύ η ευκρίνεια του στην 7200 + φυσικά 50αρη 1.8 nikkor 

Ο 35αρης 1.8 έφυγε όταν πήρα τον sigma και πλέον δεν χρειαζόταν. Αυτό είναι και το μεγάλο ατου του sigma, ειναι σαν να κουβαλας 2-3 primes ουσιαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, and_64 είπε

2 από την πανέμορφη Bruges στο Βέλγιο αν και δεν μας έκανε τη χάρη να φωτιστεί το ρολόι παρότι περίμενα στημένος κανα 20λεπτο στη γέφυρα για να πιάσω την αντανάκλαση και με στραβοκοίταζαν οι περαστικοί :P 

Και οι 2 D7200+Tokina 11-16

Waiting for the lights Bruges@night

 

Υπέροχη πόλη, έχω πάει καταχείμωνο με χιονάκι εκεί...παραμυθένια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit για τον φίλο που είπε για τα στοιχεία λήψης. 

Nikon D7500  18-140

18mm f8  1" 1/2 (ενάμιση sec) iso 100  ND64

DSC_4763-2272x2840.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
Προσθήκη στοιχείων λήψης
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, αλλά θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον/εκπαιδευτικό, όσες φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν από το flickr, που έχουν ούτως ή άλλως στις περισσότερες περιπτώσεις, τα στοιχεία λήψης, να αναφέρονται οι πληροφορίες της έκθεσης. 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Ναι, το θέμα ήταν για επιλογή. Βλέπω ότι πρόσφατα άλλαξαν κ τα μοντέλα, βέβαια νομίζω ότι απλά φόρεσαν άλλα ρούχα. 

Κ εγώ παίζω με 7200 και για κάτω από τα 35 δεν έχω τίποτα (βασικά έχω τον κιτ της 3200 18-55 με πρόβλημα στην εστίαση). Σκέφτομαι για 18-35 sigma και 11-20. 

    Για την D7200 ο 10 - 20 της Nikon είναι μια χαρά , το σώμα έχει την δυνατότητα ενεργοποίησης του VR στον φακό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Για την D7200 ο 10 - 20 της Nikon είναι μια χαρά , το σώμα έχει την δυνατότητα ενεργοποίησης του VR στον φακό . 

Είναι af-p φακός και δε μπορείς σε d7xxx σειρά (πλήν d7500) να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις από το μένου το VR σε af-p φακούς. 

Ας το γράψω πάλι  μια φορά μιας και τον αναφέρω πάντα σε τέτοιες ερωτήσεις... ο sigma f3.5 10-20mm αξίζει μια ματιά, μου αρέσει πολύ η απόδοση του όσο τον έχω ψάξει από δείγματα και βίντεο κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gorillas είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, αλλά θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον/εκπαιδευτικό, όσες φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν από το flickr, που έχουν ούτως ή άλλως στις περισσότερες περιπτώσεις, τα στοιχεία λήψης, να αναφέρονται οι πληροφορίες της έκθεσης. 😉

     Αν θυμόμουν και από ποιά μηχανή είναι ......... τι να κάνουμε ....... ου γαρ έρχεται μόνον ......... 🤣🤣🤣 ......... πάντως η παρακάτω είναι σίγουρα από την Nikon D90 μαζί με τον 18 - 105 και όπως λέει το Flickr που την φιλοξενεί ....... 102mm f/11 1/80 μάλλον στο auto ISO ........ κι' αν δεν τα έγραφε το Flickr ........ σιγά να μήν θυμόμουν ........ τα στοιχεία λήψης ....... την μηχανή την αναγνωρίζω ......... 

    

     

DSC_0180.jpg

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είναι af-p φακός και δε μπορείς σε d7xxx σειρά (πλήν d7500) να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις από το μένου το VR σε af-p φακούς. 

Ας το γράψω πάλι  μια φορά μιας και τον αναφέρω πάντα σε τέτοιες ερωτήσεις... ο sigma f3.5 10-20mm αξίζει μια ματιά, μου αρέσει πολύ η απόδοση του όσο τον έχω ψάξει από δείγματα και βίντεο κλπ.

    Γιατί καλέ ........ 🤣🤣🤣 ........ τον δουλεύει μια φίλη σε D7200 ........ 

10 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είναι af-p φακός και δε μπορείς σε d7xxx σειρά (πλήν d7500) να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις από το μένου το VR σε af-p φακούς. 

Ας το γράψω πάλι  μια φορά μιας και τον αναφέρω πάντα σε τέτοιες ερωτήσεις... ο sigma f3.5 10-20mm αξίζει μια ματιά, μου αρέσει πολύ η απόδοση του όσο τον έχω ψάξει από δείγματα και βίντεο κλπ.

    Γιατί καλέ ........ 🤣🤣🤣 ........ τον δουλεύει μια φίλη σε D7200 ........ 

     Και θα θυμόμουν τώρα εγώ ότι η παρακάτω τραβήχτηκε με την Olympus C 770 UZ ......... χώρια που ενώ είναι τραβηγμένη πριν δύο το πολύ χρόνια ....... η μπαταρία κάνοντας τα δικά της ...... έγραψε Ιανουάριο του 2004 ....... άντε γειά δηλαδή ........ 

   Πάντως τα στοιχεία λήψης λένε ...... 17.5 mm f/3.5 1/1000 ISO 64 ........ 

P1010005.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, babisskg είπε

Γιατί καλέ ........ 🤣🤣🤣 ........ τον δουλεύει μια φίλη σε D7200 ........

Σίγουρα έχει επιλογή στο μενού για να κάνει ON/OFF το VR ή απλά δεν το κλείνει και τον δουλεύει με ενεργό VR είτε σε τρίποδο είτε όχι ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Σίγουρα έχει επιλογή στο μενού για να κάνει ON/OFF το VR ή απλά δεν το κλείνει και τον δουλεύει με ενεργό VR είτε σε τρίποδο είτε όχι ;

 

      Θα το ελέγξω ......... αυτό δεν το γνωρίζω !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Εδώ ο ken λέει ότι δουλεύει και σε D7100 .  O 10-20

Ότι δουλεύει, δουλεύει. Εγώ είχα ένσταση μόνο στο ότι έχει επιλογή το σώμα της 7200 να απενεργοποιήσει την σταθεροποίηση του φακού. Δε γίνεται να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις σε d7xxx πλην 7500 το vr σε af-p φακό. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...