Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ότι δουλεύει, δουλεύει. Εγώ είχα ένσταση μόνο στο ότι έχει επιλογή το σώμα της 7200 να απενεργοποιήσει την σταθεροποίηση του φακού. Δε γίνεται να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις σε d7xxx πλην 7500 το vr σε af-p φακό. 

     Θα με φάει ζωντανό η άλλη ......... 🤣🤣🤣 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Χαχα, γιατί ;;

     Γιατί της είπα ότι δουλεύει μέσω μενού και πήγε και τον αγόρασε ........ 🤣🤣🤣 ........ εσύ φταις ....... τι κατάλαβες τώρα ....... 🤣🤣🤣 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ότι δουλεύει, δουλεύει. Εγώ είχα ένσταση μόνο στο ότι έχει επιλογή το σώμα της 7200 να απενεργοποιήσει την σταθεροποίηση του φακού. Δε γίνεται να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις σε d7xxx πλην 7500 το vr σε af-p φακό. 

Να δημιουργεί πρόβλημα ;;; Έχω ξεχάσει το vr on , στον δικό μου 16-35, που έχει διακόπτη για το σκοπό αυτό και έβγαλα φωτογραφίες σε manual mode, με ταχύτητες 1/250 , 1/400 και δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Σε τέτοιες ταχύτητες θεωρητικά το vr θα έπρεπε να το είχα εκτός !

 

Μην πω ότι κάποιες φορές είχα και το διακόπτη εστίασης στο Μ και έβγαλα φωτογραφία με εστίαση στα 2m ενώ ο φακός κοίταγε το άπειρο και πάλι δεν ήταν χάλια !  🤣

Οι ευρυγώνιοι συγχωρούν πατάτες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Να δημιουργεί πρόβλημα ;;; Έχω ξεχάσει το vr on , στον δικό μου 16-35, που έχει διακόπτη για το σκοπό αυτό και έβγαλα φωτογραφίες σε manual mode, με ταχύτητες 1/250 , 1/400 και δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Σε τέτοιες ταχύτητες θεωρητικά το vr θα έπρεπε να το είχα εκτός !

 

Μην πω ότι κάποιες φορές είχα και το διακόπτη εστίασης στο Μ και έβγαλα φωτογραφία με εστίαση στα 2m ενώ ο φακός κοίταγε το άπειρο και πάλι δεν ήταν χάλια !  🤣

Οι ευρυγώνιοι συγχωρούν πατάτες !

Από όσο θυμάμαι από 2 μανουαλ φακών που είχα κοιτάξει κάποια στιγμή, σε ταχύτητες μεγαλύτερες από 250 και 400 αναφερόταν ότι το Vr δεν χρειάζεται, δε νομίζω να δημιουργείται πρόβλημα. Το παρόν θέμα όμως με τον 10-20 που θεωρητικά θα τον χρησιμοποιήσεις και σε τρίποδο, ανέφεραν και τα 2 μανουαλ των φακών ότι θα πρέπει να κλείνει το VR γιατί υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει καθώς και πέραν από το να χαλάσει, μπορεί ο μηχανισμός του που παίρνει μπρος να επηρεάσει μια φωτογραφία με κάποιο κούνημα που να εμφανιστεί μετά στη φωτο (σαν κουνημένη κλπ) 

ΥΓ: θα μου πεις και τον 16-35 σε τρίποδο μια χαρά θα τον χρησιμοποιήσεις όπως ακόμα και τηλεφακο μπορεί να χρειαστεί να βγάλεις σε τρίποδο. 
Σε κάθε περίπτωση το VR σε σταθερή μηχανή πρέπει να είναι ανενεργό. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον AF-P 70-300 και επιβεβαιώνω ότι στη σειρά D7xxx μόνο η 7500 έχει στο μενού της επιλογή απενεργοποίησης του VR.

Δείτε τον σχετικό πίνακα.

Έχω όμως διαβάσει κάπου ότι η Nikon προτείνει να μην απενεργοποιείται το VR ακόμα κι αν ο φακός είναι πάνω σε τρίποδο.

 

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν είχα σκοπό να ''ανεβάσω'' κάτι, αλλά παρασύρθηκα...

DSC_0142.jpg

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Tamron 70-300

20210209_220555.jpg

DSC_4792-2.jpg

  καλησπέρα.. να υποθέσω ότι η πρώτη είναι στα 70 mm και η επόμενη στα 300mm; ..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickSyk είπε

 

  καλησπέρα.. να υποθέσω ότι η πρώτη είναι στα 70 mm και η επόμενη στα 300mm; ..

Η πρώτη 86mm f7.1 2sec iso 320

Δεύτερη 185mm f8 3sec iso 200

Σε dx ολα αυτα!

Επίσης έφαγαν και λιγο crop μετα στην επεξεργασία. 

Και αυτές με το ζορι βγήκαν γιατί ειχε αερα πολυ εκει επανω...στα 300mm δύσκολα νομίζω με αυτο τον αερα!

Ειναι απο τουρκοβουνια Γαλατσι, δοκιμές έκανα, θελω να τις βγάλω αυτές μπλε ωρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Η πρώτη 86mm f7.1 2sec iso 320

Δεύτερη 185mm f8 3sec iso 200

Σε dx ολα αυτα!

Επίσης έφαγαν και λιγο crop μετα στην επεξεργασία. 

Και αυτές με το ζορι βγήκαν γιατί ειχε αερα πολυ εκει επανω...στα 300mm δύσκολα νομίζω με αυτο τον αερα!

Ειναι απο τουρκοβουνια Γαλατσι, δοκιμές έκανα, θελω να τις βγάλω αυτές μπλε ωρα..

 

..καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση..  όντως φυσάει πολύ εκεί επάνω.. για την δεύτερη έπεσα έξω στην εκτίμηση μου, επειδή όταν  έβγαλα κάποιες νυχτερινές της Αθήνας- ακρόπολης,  από τον περιφερειακό αττικού άλσους  ( πλευρά άνω κυψέλης)  σαν  περαστικός το φθινόπωρο,  δεν είχα 300mm φακό   όχι ότι τώρα έχω.. οι δε φωτογραφίες χάλια - το τρίποδο ήταν σπίτι.. 

 Πάντως  από εκεί γύρω,  έχεις άπλετη θέα σε όλο το λεκανοπέδιο. Θα ευχαριστηθείς φωτογραφίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NickSyk

Ναι, εχω βγάλει απο εκει πάνω αρκετές, είναι πάνω απο εκει που λες, αν κατάλαβα καλά, είναι μετά το ζεπελιν στο εκκλησάκι του προφήτη Ηλία. 

Βράδυ ναι..θέλει τριποδο..

Πρώτη sigma 17-50 @50mm f5.6 1/100 iso 500

Δεύτερη nikkor 18-140 @42mm f8 1/50 iso  100

 

Και οι δυο εχουν υποστεί crop..

DSC_4623.jpg

_DSC0878-1745x1034.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...