Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω ημέρας για δώστε φώτα τι white balance βάζουμε για χιόνι; Για να βγει αξιοπρεπές jpeg ε..."φωτογράφησε raw" το ξέρω και εγώ. :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Λόγω ημέρας για δώστε φώτα τι white balance βάζουμε για χιόνι; Για να βγει αξιοπρεπές jpeg ε..."φωτογράφησε raw" το ξέρω και εγώ. :-)

    Δεν τίθεται ζήτημα WB , αλλά f/22 , όμως κάτι τέτοιο προϋποθέτει ήλιο και χιόνι μαζί ...... τώρα αν επιμένεις , μπορείς να ρυθμίσεις να τραβήξει τρεις απανωτές με διαφορά 1000 βαθμών Kelvin ανάμεσα , έχοντας σαν κύρια λήψη τους 8000 βαθμούς , οπότε πας για μια στους 7000 , συν μία στους 9000 . Αν δεν γίνεται , ξεκινά από το σύμβολο της σκιάς . 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Λόγω ημέρας για δώστε φώτα τι white balance βάζουμε για χιόνι; Για να βγει αξιοπρεπές jpeg ε..."φωτογράφησε raw" το ξέρω και εγώ. :-)

Δεν είναι τόσο θέμα white balance όσο exposure. Η μηχανή όταν φωτομετρεί μια σκηνή προσπαθεί να φέρει τα φωτεινά και τα σκοτεινά σε ένα ουδέτερο. Με το χιόνι έχεις πάρα πολύ λευκό οπότε η μηχανή για να το κάνει ουδέτερο ουσιαστικά υποεκθέτει και σου βγαίνει γκρι το χιόνι. Δοκίμασε στη έκθεση που θα σου δώσει να δώσεις εσύ +1 stop compensation.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Φρέσκο πράμα ....... εκ Θεσσαλονίκης ....... πρωινό ........ 

IMG_20210214_084622~2.jpg

Ωραιότατος. Εδώ το άτιμο έχει τέτοιο τρελό αέρα που ναι μεν έχει στρώσει καλά αλλά δεν είναι για να ξεμυτίσει κανείς... Κάνω υπομονή για αργότερα μπας και κοπάσει... Άντε όσοι βγήκατε ανεβάστε να πάρουμε μάτι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Δεν τίθεται ζήτημα WB , αλλά f/22 , όμως κάτι τέτοιο προϋποθέτει ήλιο και χιόνι μαζί ...... τώρα αν επιμένεις , μπορείς να ρυθμίσεις να τραβήξει τρεις απανωτές με διαφορά 1000 βαθμών Kelvin ανάμεσα , έχοντας σαν κύρια λήψη τους 8000 βαθμούς , οπότε πας για μια στους 7000 , συν μία στους 9000 . Αν δεν γίνεται , ξεκινά από το σύμβολο της σκιάς . 

 

    Πρόσεξε το παρακάτω ......... υπάρχει διαφορά στον τρόπο που αποδίδουν τα χρώματα οι μηχανές των εταιρειών ..... μια Canon τα αποδίδει πιο πολύ προς το ψυχρό , το μπλέ αν προτιμάς ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Πρόσεξε το παρακάτω ......... υπάρχει διαφορά στον τρόπο που αποδίδουν τα χρώματα οι μηχανές των εταιρειών ..... μια Canon τα αποδίδει πιο πολύ προς το ψυχρό , το μπλέ αν προτιμάς ......... 

Προς το παρόν δοκιμάζω από το παράθυρο στο χιόνι που έχει μαζευτεί στο μπαλκόνι, με την fuji με +1 exposure νομίζω είναι αρκετά άσπρο το χιόνι... Ίσως με απειρο-ελάχιστο μπλέ... Η eos m100 της μικρής μου με+1 exposure απλά χωρίς να πειράξω wb όντως βγάζει πιο ψυχρό χρώμα προς μπλέ... Μάλλον οποία και αν πάρω έξω θα μείνω και στην ασφάλεια του jpeg+raw...🙃... Αν και με την fuji έχω κακομάθει τόσα χρόνια σχεδόν μόνο jpeg. 😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...