Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, NickSyk είπε

πάντως ωραία θέα είχε από εκεί και δροσιά το καλοκαίρι που μας πέρασε.. 

Ναι, έχει τρομερή θέα το μέρος. Χθες βέβαια είχε και πάρα πάρα πολύ κρύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, greekfox1 είπε

yWdUgoq.jpg
“Τι να κοιτάνε άραγε;”
 

Canon Powershot G7x mark II με τη χρήση του φιλτρου «ασημί τόνος» από το iPhone μου. Για πείτε γνώμες, πως σας φαίνεται;

.. χαίρετε.. να σας εκφράσω την ερασιτεχνική μου άποψη, μιας και θέλετε κάποιες γνώμες..

..θεωρώ ότι το κυρίως θέμα - οι δυο άνθρωποι - είναι σωστά στο κέντρο του πλάνου, απλά τα κενό απ' το αριστερό άτομο του κάδρου  έπρεπε να είναι (αν ήταν εφικτό την στιγμή της λήψης) στην δεξιά πλευρά της εικόνας ώστε να δοθεί χώρος στο βλέμμα τους, αφού κοιτάζουν προς τα εκεί περιμένοντας κάτι..  αν όχι, μπορούσε να γίνει μια μικρή περικοπή αριστερά..

..πιο σημαντικό μείον θεωρώ , ότι το μεγάλο βάθος πεδίου της εικόνας '' ωθεί'' τον θεατή να περιπλανηθεί και στα πίσω ευδιάκριτα στοιχεία της εικόνας (ειδικά στα δένδρα), αντί να σταματήσει - επικεντρωθεί στο κυρίως θέμα - στα δυο άτομα και την έκφραση τους - αυτό εκτιμώ ότι ήταν το σκεπτικό σας για την λήψη..

..επειδή ο μικρός αισθητήρας 1΄΄ δίνει πιο μεγάλο βάθος πεδίου σε σχέση με έναν πλήρους καρέ-  για το ίδιο διάφραγμα πάντα - κάτι καλοδεχούμενο π. χ. για τοπία.. συνυπολογίζοντας και την εστιακή απόσταση του φακού που έχει η μηχανή σας, ίσως να μην μπορούσε να βγει αρκετά φλου το φόντο.. δεν γνωρίζω βέβαια  το πιο βασικό, τι διάφραγμα χρησιμοποιήσατε.. όσο για την απόχρωση του φίλτρου , καλή μου φαίνεται στο μάτι..

..αυτές ήταν απόψεις μου καλοπροαίρετα πάντα , και σίγουρα υπάρχουν εδώ στο forum γνώστες πολύ περισσότερο από μένα , να σας δώσουν την έμπειρη γνώμη τους..... πέρα απ΄΄ αυτά, υγεία και καλές λήψεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickSyk είπε

πάντως ωραία θέα είχε από εκεί

IMG_0390

Πειραματίστηκα με το Aurora HDR 2018, τo είχα από κάποια προσφορά BF. Είναι 4 λήψεις μαζί!

493μ μου εμφανίζει το Google Earth.

Επεξ/σία από gorillas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gorillas είπε

IMG_0390

Πειραματίστηκα με το Aurora HDR 2018, τo είχα από κάποια προσφορά BF. Είναι 4 λήψεις μαζί!

493μ μου εμφανίζει το Google Earth.

Το κάδρο είναι καλό 👍. Πόσο αλλόκοτη όμως δείχνει με το hdr. Σαν τις "ψευτιές" των κινητών.

Για τα γούστα μου, θα την κρατούσα φυσική.

5 ώρες πριν, NickSyk είπε

.. χαίρετε.. να σας εκφράσω την ερασιτεχνική μου άποψη, μιας και θέλετε κάποιες γνώμες..

..θεωρώ ότι το κυρίως θέμα - οι δυο άνθρωποι - είναι σωστά στο κέντρο του πλάνου, απλά τα κενό απ' το αριστερό άτομο του κάδρου  έπρεπε να είναι (αν ήταν εφικτό την στιγμή της λήψης) στην δεξιά πλευρά της εικόνας ώστε να δοθεί χώρος στο βλέμμα τους, αφού κοιτάζουν προς τα εκεί περιμένοντας κάτι..  αν όχι, μπορούσε να γίνει μια μικρή περικοπή αριστερά..

..πιο σημαντικό μείον θεωρώ , ότι το μεγάλο βάθος πεδίου της εικόνας '' ωθεί'' τον θεατή να περιπλανηθεί και στα πίσω ευδιάκριτα στοιχεία της εικόνας (ειδικά στα δένδρα), αντί να σταματήσει - επικεντρωθεί στο κυρίως θέμα - στα δυο άτομα και την έκφραση τους - αυτό εκτιμώ ότι ήταν το σκεπτικό σας για την λήψη..

..επειδή ο μικρός αισθητήρας 1΄΄ δίνει πιο μεγάλο βάθος πεδίου σε σχέση με έναν πλήρους καρέ-  για το ίδιο διάφραγμα πάντα - κάτι καλοδεχούμενο π. χ. για τοπία.. συνυπολογίζοντας και την εστιακή απόσταση του φακού που έχει η μηχανή σας, ίσως να μην μπορούσε να βγει αρκετά φλου το φόντο.. δεν γνωρίζω βέβαια  το πιο βασικό, τι διάφραγμα χρησιμοποιήσατε.. όσο για την απόχρωση του φίλτρου , καλή μου φαίνεται στο μάτι..

..αυτές ήταν απόψεις μου καλοπροαίρετα πάντα , και σίγουρα υπάρχουν εδώ στο forum γνώστες πολύ περισσότερο από μένα , να σας δώσουν την έμπειρη γνώμη τους..... πέρα απ΄΄ αυτά, υγεία και καλές λήψεις.. 

Στοχευμένες παρατηρήσεις. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Το κάδρο είναι καλό 👍. Πόσο αλλόκοτη όμως δείχνει με το hdr. Σαν τις "ψευτιές" των κινητών.

Για τα γούστα μου, θα την κρατούσα φυσική.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου. Προφανώς, η επεξεργασία που κάνει το πρόγραμμα θυμίζει κλικ από κινητό αλλά πιο πολύ ήθελα να πειραματιστώ! Επίτηδες δηλαδή τράβηξα αρκετές λήψεις να δω τι στο καλό κάνει αυτό το Aurora..😂 Σε ευχαριστώ και πάλι.

Η μία από τις λήψεις χωρίς HDR:

 

IMG_0390

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20210215_212018-1856x2489.jpg

DSC_5166-2-01-2595x3244.jpeg

 Στη πρώτη είναι νιφαδες χιονιού γιατι έστρεψα προς τα επάνω το φακό. 

Ολες οι επόμενες βγήκαν ετσι με ασπρες βούλες ❄❄❄

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickSyk είπε

.. χαίρετε.. να σας εκφράσω την ερασιτεχνική μου άποψη, μιας και θέλετε κάποιες γνώμες..

..θεωρώ ότι το κυρίως θέμα - οι δυο άνθρωποι - είναι σωστά στο κέντρο του πλάνου, απλά τα κενό απ' το αριστερό άτομο του κάδρου  έπρεπε να είναι (αν ήταν εφικτό την στιγμή της λήψης) στην δεξιά πλευρά της εικόνας ώστε να δοθεί χώρος στο βλέμμα τους, αφού κοιτάζουν προς τα εκεί περιμένοντας κάτι..  αν όχι, μπορούσε να γίνει μια μικρή περικοπή αριστερά..

..πιο σημαντικό μείον θεωρώ , ότι το μεγάλο βάθος πεδίου της εικόνας '' ωθεί'' τον θεατή να περιπλανηθεί και στα πίσω ευδιάκριτα στοιχεία της εικόνας (ειδικά στα δένδρα), αντί να σταματήσει - επικεντρωθεί στο κυρίως θέμα - στα δυο άτομα και την έκφραση τους - αυτό εκτιμώ ότι ήταν το σκεπτικό σας για την λήψη..

..επειδή ο μικρός αισθητήρας 1΄΄ δίνει πιο μεγάλο βάθος πεδίου σε σχέση με έναν πλήρους καρέ-  για το ίδιο διάφραγμα πάντα - κάτι καλοδεχούμενο π. χ. για τοπία.. συνυπολογίζοντας και την εστιακή απόσταση του φακού που έχει η μηχανή σας, ίσως να μην μπορούσε να βγει αρκετά φλου το φόντο.. δεν γνωρίζω βέβαια  το πιο βασικό, τι διάφραγμα χρησιμοποιήσατε.. όσο για την απόχρωση του φίλτρου , καλή μου φαίνεται στο μάτι..

..αυτές ήταν απόψεις μου καλοπροαίρετα πάντα , και σίγουρα υπάρχουν εδώ στο forum γνώστες πολύ περισσότερο από μένα , να σας δώσουν την έμπειρη γνώμη τους..... πέρα απ΄΄ αυτά, υγεία και καλές λήψεις.. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καλοπροαίρετη κριτική σου, θέλω τέτοιες κριτικές για να βελτιωθώ σαν φωτογράφος. Έχεις δίκιο, έπρεπε να είχα αφήσει κενό στα δεξιά και όχι στα αριστερά και έπρεπε να είχα αφήσει μικρότερο βάθος πεδίου. Την φωτογραφία την έβγαλα λίγο βιαστικά βέβαια μιας και είχα συναντηθεί με 2 φίλους για καφέ και έτσι όπως καθόμουν είχα τη μηχανή και έβγαζα ότι μου κινούσε το ενδιαφέρον, φοβούμενος λίγο μη με πάρουν χαμπάρι😉 Την φωτογραφία την έβγαλα με f4.0, έπρεπε να την είχα βγάλει με χαμηλότερο διάφραγμα, μιας και όντω ο αισθητήρας είναι κάπως μικρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2021 στις 11:23 ΜΜ, and_64 είπε

 

Αυτές τις φωτογραφίες τις διάλεξα από την χθεσινή βόλτα στα χιόνια .... Γυρισα όλη την Θεσσαλονίκη ...😄😄😄

FB_IMG_1613420892877.jpg

FB_IMG_1613420888021.jpg

FB_IMG_1613420882654.jpg

FB_IMG_1613420876172.jpg

FB_IMG_1613420819066.jpg

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καλοπροαίρετη κριτική σου, θέλω τέτοιες κριτικές για να βελτιωθώ σαν φωτογράφος. Έχεις δίκιο, έπρεπε να είχα αφήσει κενό στα δεξιά και όχι στα αριστερά και έπρεπε να είχα αφήσει μικρότερο βάθος πεδίου. Την φωτογραφία την έβγαλα λίγο βιαστικά βέβαια μιας και είχα συναντηθεί με 2 φίλους για καφέ και έτσι όπως καθόμουν είχα τη μηχανή και έβγαζα ότι μου κινούσε το ενδιαφέρον, φοβούμενος λίγο μη με πάρουν χαμπάρι😉 Την φωτογραφία την έβγαλα με f4.0, έπρεπε να την είχα βγάλει με χαμηλότερο διάφραγμα, μιας και όντω ο αισθητήρας είναι κάπως μικρός.

..καλημέρα,  και μην πτοείστε καθόλου... όπως προτρέπει  και στην αρχή του θέματος, ο  ευγενέστατος κύριος Μπάμπης...  '' Φωτογραφίες παρακαλώ''.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickSyk είπε

..καλημέρα,  και μην πτοείστε καθόλου... όπως προτρέπει  και στην αρχή του θέματος, ο  ευγενέστατος κύριος Μπάμπης...  '' Φωτογραφίες παρακαλώ''.

Εννοείται ότι δεν πτοούμαι καθόλου, συνεχίζω ακάθεκτος την προσπάθεια να βελτιωθω😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, maik42 είπε

η ματιά του φωτογραφου;  χμμμ.......

456.jpg

    Για όσους δεν βρίσκουν χρήσιμο έναν 70 - 300 η και 80 - 400 η μία bridge camera με οτιδήποτε ανάμεσα σε 35 - 900 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...