Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εδω ο δικος μου Γλαρος Ιωναθαν....που μου κοστισε 2πρωινα, αξημερωτα, απο 4 ωρες το καθενα......καλα για το ποσα κλικ πεσανε μεχρι να παρω αυτη την φοτο, δεν το συζηταμε.
 

Jonathan Livingston Seagull_v2.2.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Και εδω ο δικος μου Γλαρος Ιωναθαν....που μου κοστισε 2πρωινα, αξημερωτα, απο 4 ωρες το καθενα......καλα για το ποσα κλικ πεσανε μεχρι να παρω αυτη την φοτο, δεν το συζηταμε.
 

Jonathan Livingston Seagull_v2.2.jpg

      Όχι να το συζητάμε ....... 🤣 ....... πρέπει να τα διευκρινίζουμε αυτά τα πράγματα ........ πόσα κλικ ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

      Όχι να το συζητάμε ....... 🤣 ....... πρέπει να τα διευκρινίζουμε αυτά τα πράγματα ........ πόσα κλικ ...... 

χαχα,....καμιά 1000αδα περίπου μόνο τα γλαριά.....1η επιλογή=80 φωτογραφίες...2η επιλογή=27 φωτ....και 3η=7φωτ.
ο γερόγλαρος από πάνω βγήκε φυσικά από την 3η.
Και έχει και κάποιες άλλες 1000αδες από δίπλα με άλλα θέματα( να τα λέμε και αυτά )....είχε πλούσια συγκομιδή το 4ημερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

χαχα,....καμιά 1000αδα περίπου μόνο τα γλαριά.....1η επιλογή=80 φωτογραφίες...2η επιλογή=27 φωτ....και 3η=7φωτ.
ο γερόγλαρος από πάνω βγήκε φυσικά από την 3η.
Και έχει και κάποιες άλλες 1000αδες από δίπλα με άλλα θέματα( να τα λέμε και αυτά )....είχε πλούσια συγκομιδή το 4ημερο

    Μαζί με την καλημέρα μου , ο λόγος που το έγραψα ήταν πως πολλοί βλέπουν με σκεπτικισμό , όχι τρομακτικό , την αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού , μάλιστα τρομάζουν στην ιδέα αν δουν μηχανή με ας πούμε 15.000 κλικ , ενώ προσπαθώ να τους παρασύρω λέγοντας τους , ρε μη φοβάστε , δεν είναι τίποτε , λιώστε την και πάρτε άλλη μετά .

    Ένας δεύτερος λόγος που άνοιξα το νήμα , ήταν να πετύχω να ξεχάσουν κάτι τέτοιο , όσοι τυχόν , όχι όλοι φυσικά και να αφιερωθούν στην ουσία του ζητήματος που είναι να τραβάνε φωτογραφίες τελικά . Εννοείται πως πολλοί κάποια στιγμή , βλέποντας εικόνες άλλων , σαν και τις δικές σου , ίσως θελήσουν να δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο , δουλεύοντας αναγκαστικά σε burst mode . 

   

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Μαζί με την καλημέρα μου , ο λόγος που το έγραψα ήταν πως πολλοί βλέπουν με σκεπτικισμό , όχι τρομακτικό , την αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού , μάλιστα τρομάζουν στην ιδέα αν δουν μηχανή με ας πούμε 15.000 κλικ , ενώ προσπαθώ να τους παρασύρω λέγοντας τους , ρε μη φοβάστε , δεν είναι τίποτε , λιώστε την και πάρτε άλλη μετά .

    Ένας δεύτερος λόγος που άνοιξα το νήμα , ήταν να πετύχω να ξεχάσουν κάτι τέτοιο , όσοι τυχόν , όχι όλοι φυσικά και να αφιερωθούν στην ουσία του ζητήματος που είναι να τραβάνε φωτογραφίες τελικά . Εννοείται πως πολλοί κάποια στιγμή , βλέποντας εικόνες άλλων , σαν και τις δικές σου , ίσως θελήσουν να δοκιμάσουν κάτι παρόμοιο , δουλεύοντας αναγκαστικά σε burst mode . 

   

    

Την καλημερα μου και απο εμενα! Συμφωνουμε, και χαιρομαι που με αφηνεις να γνωριζω τους λογους σου. Οντως τις cameres, τις αγοραζουμε για να τις λιωνουμε, και οχι για διακοσμητικο στο ραφι....οπως και το οτι την φωτογραφια την κανει ο φωτογραφος και οχι η camera+φακος(μονο).....η καλη φωτογραφια θελει γνωση( διαβασμα/μελετη) , εμπειρια( πρακτικη/λιωσιμο/πειραματισμους), και υπομονη....δεν ειμαι ο super φωτογραφος, απλα μου αρεσει και το προσπαθω.

Η νεα μου σειρα "Τα Γλαρια", εκτος απο την ταλαιπωρια και την ικανοποιηση για καποιες καλες foto's, μου χαρισε και αρκετη εμπειρια.....ειναι σοφο να γνωριζεις απο πριν το θεμα, πριν το πλησιασεις με την camera, ειδικα για πουλια, ζωα ,και ανθρωπους, αλλοιως σε γνωριζουν εκεινοι απο αποσταση και σε αφηνουν με το μετεωρο κλικ του φωτογραφου.....θα βαλω αλλη μια απο την ιδια σειρα, για να φανει τι ενοω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω μια αλλη απο την ιδια σειρα, .....που η camera+lens ηταν επανω στο εδαφος(κυριολεκτω).....κι εγω μεσα σε μια τρυπα αναμεσα στις παπαρουνες, με μονο το κεφαλι και τα χερια απο τους καρπους , εξω....αφου το γλαρι ερχοταν πλαναριστο και ξυριζε το γρασιδι στο αναχωμα....η 1η φοτο με την 2η εχουν μονο 18 λεπτα διαφορα.

Lage zweefvlucht_v2.2.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι με το Nikon 70-210 mm f/4-5.6 D 

στα 210mm , τέρμα ανοιχτός με f/5.6 ,  με 1/100 , για να δώ αν έχω σταθερό χέρι . 

DSC_0862.jpg.40302b30223d98b2883a6a26b8409d64.jpg

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Και εδω μια αλλη απο την ιδια σειρα, .....που η camera+lens ηταν επανω στο εδαφος(κυριολεκτω).....κι εγω μεσα σε μια τρυπα αναμεσα στις παπαρουνες, με μονο το κεφαλι και τα χερια απο τους καρπους , εξω....αφου το γλαρι ερχοταν πλαναριστο και ξυριζε το γρασιδι στο αναχωμα....η 1η φοτο με την 2η εχουν μονο 18 λεπτα διαφορα.

Lage zweefvlucht_v2.2.jpg

     Αξιέπαινη η προσπάθεια αφού έβγαλε και αποτέλεσμα ανάλογο . Όσο για την ευρηματικότητα σχετικά με το έδαφος αξίζουν πολλά εύγε ....... !

10 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Την καλημερα μου και απο εμενα! Συμφωνουμε, και χαιρομαι που με αφηνεις να γνωριζω τους λογους σου. Οντως τις cameres, τις αγοραζουμε για να τις λιωνουμε, και οχι για διακοσμητικο στο ραφι....οπως και το οτι την φωτογραφια την κανει ο φωτογραφος και οχι η camera+φακος(μονο).....η καλη φωτογραφια θελει γνωση( διαβασμα/μελετη) , εμπειρια( πρακτικη/λιωσιμο/πειραματισμους), και υπομονη....δεν ειμαι ο super φωτογραφος, απλα μου αρεσει και το προσπαθω.

Η νεα μου σειρα "Τα Γλαρια", εκτος απο την ταλαιπωρια και την ικανοποιηση για καποιες καλες foto's, μου χαρισε και αρκετη εμπειρια.....ειναι σοφο να γνωριζεις απο πριν το θεμα, πριν το πλησιασεις με την camera, ειδικα για πουλια, ζωα ,και ανθρωπους, αλλοιως σε γνωριζουν εκεινοι απο αποσταση και σε αφηνουν με το μετεωρο κλικ του φωτογραφου.....θα βαλω αλλη μια απο την ιδια σειρα, για να φανει τι ενοω.

      Πολύ χαρακτηριστική η έκφραση " η νέα μου σειρά " . Αυτό πρέπει να γίνει ένα ιδιαίτερο νήμα , ώστε οι ερασιτέχνες να το ασπαστούν . Ανά διαστήματα να αφιερώνονται σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα και όχι να τραβάνε σκόρπια εδώ κι' εκεί . Έχει την αξία του σαν πρόταση και θα έλεγα πως θα αποτρέψει πολύ κόσμο από το να αναρωτιέται ποιους και πόσους φακούς πρέπει να αγοράσει επιπλέον , διότι σε μια τέτοια περίπτωση ένας φακός θα είναι αρκετός με βάση την θεματολογία που θα διαλέξει κάποιος .

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Πάλι με το Nikon 70-210 mm f/4-5.6 D 

στα 210mm , τέρμα ανοιχτός με f/5.6 ,  με 1/100 , για να δώ αν έχω σταθερό χέρι . 

DSC_0862.jpg.40302b30223d98b2883a6a26b8409d64.jpg

 

     Μια χαρά βαστάνε τα χέρια σου !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να βάλω και εγω μια με πουλια ( δεκαοχτούρες )  ,αν και δεν εχω πολλες γιατι δεν εχω τον κατάλληλο εξοπλισμό και να πω και την αλήθεια βαριέμαι να τα κυνηγάω τεσπα , αυτα τα δύο όμως ήρθαν σε εμενα ενα απόγευμα που έπινα καφε στο μπαλκόνι 

_ANE2487.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Καιρό έχω να ανεβάσω φωτογραφία αλλά παρόλα αυτά διαβάζω το θέμα ανελλιπώς! 3 μέρες camping στο Καλογερολίμανο, λίγες φωτογραφίες, αλλά η παρακάτω μου αρέσει πολύ! Καλό καλοκαίρι με πολλές φωτογραφίες!

 

IMG_0702

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ειδικά η δεύτερη για μένα 👏👏👏

Και για μενα 👏 ...απλα θελω να ρωτησω τον DVaderLa αν το white balance του εχει φυγει λιγο, ή μηπως το εχει γαργαλισει επιτηδες?......το αποτελεσμα παντως ειναι πανεμορφο👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...