Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

    Το ομολόγησε δημόσια κάποιος επώνυμος φωτορεπόρτερ και είπε την αλήθεια ο άνθρωπος , πως στράφηκε δλδ στο τάδε μιρορλες σύστημα λόγω όγκου και βάρους που δεν χρειάζεται πλέον να μεταφέρει , βλέπε κάνα δυό τρείς DSLR συν τα παραπανίσια , άρχισε να πονάει ο ώμος του κλπ . Πράγματι έτσι είναι και χειρότερα .....

  Ένας υπαρκτός και ουσιαστικός λόγος για να τον λάβει κανείς σοβαρά υπόψιν του , αφού τα χρόνια περνάνε και όχι διότι ένα μιρορλες σύστημα είναι πιο " κατάλληλο " για φωτογραφία δρόμου , στα ελληνικά " street photography " άρα πρέπει σώνει και καλά να ψωνίσετε τέτοιο πράγμα για να ασχοληθείτε με το είδος ......... αλήθεια ποιά είναι τα όρια της φωτογραφίας δρόμου , αν βγω δλδ όξω και τραβάω την άσφαλτο γίνεται η δουλειά η χρειάζεται κάτι περισσότερο ?

   Και γιατί δηλαδής ένα καρέ με τους παππούδες ( αγαπημένοι ) να παίζουν τάβλι στο καφενείο του χωριού δεν είναι φωτογραφία δρόμου ......... είναι μήπως φωτογραφία χωματόδρομου ........ η μήπως πρέπει να μετακομίσω μόνιμα στην Νέα Υόρκη για να κάνω προκοπή τελικά ...... 

   Σκέψεις πάνω στο δρόμο ....... πάνω στα όρια της φωτογραφίας ....... όταν είσαι στο δρόμο βλέπεις πολλές εικόνες ...... και πολλές ταμπέλες ....... 

  

IMG_20210702_222923_387.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Το ομολόγησε δημόσια κάποιος επώνυμος φωτορεπόρτερ και είπε την αλήθεια ο άνθρωπος , πως στράφηκε δλδ στο τάδε μιρορλες σύστημα λόγω όγκου και βάρους που δεν χρειάζεται πλέον να μεταφέρει , βλέπε κάνα δυό τρείς DSLR συν τα παραπανίσια , άρχισε να πονάει ο ώμος του κλπ . Πράγματι έτσι είναι και χειρότερα .....

  Ένας υπαρκτός και ουσιαστικός λόγος για να τον λάβει κανείς σοβαρά υπόψιν του , αφού τα χρόνια περνάνε και όχι διότι ένα μιρορλες σύστημα είναι πιο " κατάλληλο " για φωτογραφία δρόμου , στα ελληνικά " street photography " άρα πρέπει σώνει και καλά να ψωνίσετε τέτοιο πράγμα για να ασχοληθείτε με το είδος ......... αλήθεια ποιά είναι τα όρια της φωτογραφίας δρόμου , αν βγω δλδ όξω και τραβάω την άσφαλτο γίνεται η δουλειά η χρειάζεται κάτι περισσότερο ?

   Και γιατί δηλαδής ένα καρέ με τους παππούδες ( αγαπημένοι ) να παίζουν τάβλι στο καφενείο του χωριού δεν είναι φωτογραφία δρόμου ......... είναι μήπως φωτογραφία χωματόδρομου ........ η μήπως πρέπει να μετακομίσω μόνιμα στην Νέα Υόρκη για να κάνω προκοπή τελικά ...... 

   Σκέψεις πάνω στο δρόμο ....... πάνω στα όρια της φωτογραφίας ....... όταν είσαι στο δρόμο βλέπεις πολλές εικόνες ...... και πολλές ταμπέλες ....... 

  

IMG_20210702_222923_387.jpg

την καλημέρα μου , μαζύ με μια διευκρίνιση.Αυτή την φορά το like πηγαίνει για το κείμενο σου και όχι για την φωτο.....δυστυχως δεν το έχουν προβλέψει αυτό ακόμα οι απανταχού κατασκευαστές σελίδων....λες και πρόκειται για μονόδρομο.

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

την καλημέρα μου , μαζύ με μια διευκρίνιση.Αυτή την φορά το λικε πηγαίνει για το κείμενο σου και όχι για την φωτο.....δυστυχως δεν το έχουν προβλέψει αυτό ακόμα οι απανταχού κατασκευαστές σελίδων....λες και πρόκειται για μονόδρομο.

     Καλημέρα οπωσδήποτε , οι παρατηρήσεις και σε όποια μορφή δείχνουν πως το ερέθισμα απέδωσε ........ και οδήγησε σε σκέψη και τελικά σε δημιουργία .

    Η φωτογραφία θα αποτελέσει την αρχή για ένα θέμα που θα λέει ....... αν μείνετε σε ένα οποιοδήποτε σημείο πόσα πράγματα θα βρείτε γύρω σας που μπορεί να σας τραβήξουν την προσοχή ....... 

   Και για να το χοντρύνω ....... τι φακό χρειάζεστε για κάτι τέτοιο .......

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καλημέρα οπωσδήποτε , οι παρατηρήσεις και σε όποια μορφή δείχνουν πως το ερέθισμα απέδωσε ........ και οδήγησε σε σκέψη και τελικά σε δημιουργία .

    Η φωτογραφία θα αποτελέσει την αρχή για ένα θέμα που θα λέει ....... αν μείνετε σε ένα οποιοδήποτε σημείο πόσα πράγματα θα βρείτε γύρω σας που μπορεί να σας τραβήξουν την προσοχή ....... 

   Και για να το χοντρύνω ....... τι φακό χρειάζεστε για κάτι τέτοιο .......

χεχε....δώστου κι άλλο,....οι αλήθιες δεν χοντρενουν ......απλά κάνουν πιό ξεκαθαρη την σιλουέτα .... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snorky.GR είπε

χεχε....δώστου κι άλλο,....οι αλήθιες δεν χοντρενουν ......απλά κάνουν πιό ξεκαθαρη την σιλουέτα .... 😉

    Μα γι' αυτό ανοίχτηκε το νήμα ....... κάποιος μπορεί να πάρει την σκέψη και την ιδέα και να την πάει πιο πέρα ....... κι' αν ανακαλύψει ότι γίνεται η δουλειά και με έναν φακό ( όποιον ) ...... ας είναι ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Το ομολόγησε δημόσια κάποιος επώνυμος φωτορεπόρτερ και είπε την αλήθεια ο άνθρωπος , πως στράφηκε δλδ στο τάδε μιρορλες σύστημα λόγω όγκου και βάρους που δεν χρειάζεται πλέον να μεταφέρει , βλέπε κάνα δυό τρείς DSLR συν τα παραπανίσια , άρχισε να πονάει ο ώμος του κλπ . Πράγματι έτσι είναι και χειρότερα .....

  Ένας υπαρκτός και ουσιαστικός λόγος για να τον λάβει κανείς σοβαρά υπόψιν του , αφού τα χρόνια περνάνε και όχι διότι ένα μιρορλες σύστημα είναι πιο " κατάλληλο " για φωτογραφία δρόμου , στα ελληνικά " street photography " άρα πρέπει σώνει και καλά να ψωνίσετε τέτοιο πράγμα για να ασχοληθείτε με το είδος ......... αλήθεια ποιά είναι τα όρια της φωτογραφίας δρόμου , αν βγω δλδ όξω και τραβάω την άσφαλτο γίνεται η δουλειά η χρειάζεται κάτι περισσότερο ?

   Και γιατί δηλαδής ένα καρέ με τους παππούδες ( αγαπημένοι ) να παίζουν τάβλι στο καφενείο του χωριού δεν είναι φωτογραφία δρόμου ......... είναι μήπως φωτογραφία χωματόδρομου ........ η μήπως πρέπει να μετακομίσω μόνιμα στην Νέα Υόρκη για να κάνω προκοπή τελικά ...... 

   Σκέψεις πάνω στο δρόμο ....... πάνω στα όρια της φωτογραφίας ....... όταν είσαι στο δρόμο βλέπεις πολλές εικόνες ...... και πολλές ταμπέλες ....... 

  

 

Δε νομίζω πως κάποιος μπορεί να δώσει σαφή ορισμό για αυτό το "είδος" καθώς η λέξη σχετικοποιείται ανάλογα με τον φωτογράφο. Για έναν κάτοικο της Νέας Υόρκης το να τραβάει φωτογραφίες εκεί μπορεί να είναι street αλλά για έναν τουρίστα μπορεί να είναι travel. Για έναν φωτορεπόρτερ μπορεί να είναι documentary.  

Οπότε μάλλον ο όρος είναι περισσότερα ομπρέλα που περιλαμβάνει την καταγραφή εικόνων σε αστικό ιστό. Αλλά και πάλι αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό. Για μένα street είναι και στη Νέα Υόρκη και στην παραλία του Φλοίσβου στην Αθήνα ή στο μετρό και στο καφενείο του χωριού. 

DSCF2570.jpg.ddfe003d506355423f4624e498a4a176.jpg

 

DSCF1309.jpg.700049c57c7f0644dfdf5b915076b85a.jpg

 

DSC01653.jpg.4c4f179569adb54737bdfd9cabc5ab18.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου πείτε κι εμένα τι είναι το street photography που ως τώρα λέω ότι Μ αρέσει κι έχουν πέσει ΗΔΗ να με φάνε αφού τραβάω με dslr κ 50αρη, για λανθασμένο ορισμό (στα  social media, κι όμως μου έχει συμβεί)

Συγγνώμη που ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχει μετρό να φωτογραφηθεί για να ονομαστεί Στριτ.

IMG_20210703_150653_971.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, RaKa είπε

Να μου πείτε κι εμένα τι είναι το street photography που ως τώρα λέω ότι Μ αρέσει κι έχουν πέσει ΗΔΗ να με φάνε αφού τραβάω με dslr κ 50αρη, για λανθασμένο ορισμό (στα  social media, κι όμως μου έχει συμβεί)

Συγγνώμη που ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχει μετρό να φωτογραφηθεί για να ονομαστεί Στριτ.

IMG_20210703_150653_971.jpg

Ορισμός... Τι πάει να πει ορισμός;;;

 

Πάρτε και λίγο street από μένα, με ακάθρεφτη όμως.

 

P1116507

 

P1116509

 

Για τους παρατηρητικούς, η μία είναι τραβηγμένη λίγο μετά την άλλη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 8:02 ΠΜ, babisskg είπε

Και γιατί δηλαδής ένα καρέ με τους παππούδες ( αγαπημένοι ) να παίζουν τάβλι στο καφενείο του χωριού δεν είναι φωτογραφία δρόμου ......... είναι μήπως φωτογραφία χωματόδρομου ........ η μήπως πρέπει να μετακομίσω μόνιμα στην Νέα Υόρκη για να κάνω προκοπή τελικά ...... 

Σαφέστατα είναι φωτογραφία δρόμου οι φωτό από καφενεία . Οι ξένοι τόποι , απλά , δείχνουν σε όλους πιο ιδιαίτεροι , από τις φωτογραφίες που είναι βγαλμένες λίγα μέτρα ή χλμ από το σπίτι τους. 

Για τις ελληνικές πόλεις, θεωρώ ιδανική εστιακή απόσταση τα 35mm σε full frame. Έχουν και το θετικό ότι δεν παραμορφώνουν , όπως οι ευρυγώνιοι . Και στα 28mm δεν θα έλεγα όχι . Τα 50mm τα βρίσκω πολλά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, RaKa είπε

Να μου πείτε κι εμένα τι είναι το street photography που ως τώρα λέω ότι Μ αρέσει κι έχουν πέσει ΗΔΗ να με φάνε αφού τραβάω με dslr κ 50αρη, για λανθασμένο ορισμό (στα  social media, κι όμως μου έχει συμβεί)

Συγγνώμη που ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχει μετρό να φωτογραφηθεί για να ονομαστεί Στριτ.

IMG_20210703_150653_971.jpg

    Εμένα πάντως η εικόνα μου άρεσε όπως και ναχει . Ένας φίλος πιο πάνω έδωσε μία αρκετά καλή εξήγηση και προσέγγιση στο ζήτημα , η δική μου ένσταση έχει να κάνει με την ταμπέλα " street " κι' αν προτιμάτε θα ήθελα να δω έναν τίτλο σχετικό με το " άστυ " η κάποια σύνθετη λέξη που να το περιέχει , όπως λέμε για παράδειγμα αστροφωτογραφία .

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σαφέστατα είναι φωτογραφία δρόμου οι φωτό από καφενεία . Οι ξένοι τόποι , απλά , δείχνουν σε όλους πιο ιδιαίτεροι , από τις φωτογραφίες που είναι βγαλμένες λίγα μέτρα ή χλμ από το σπίτι τους. 

Για τις ελληνικές πόλεις, θεωρώ ιδανική εστιακή απόσταση τα 35mm σε full frame. Έχουν και το θετικό ότι δεν παραμορφώνουν , όπως οι ευρυγώνιοι . Και στα 28mm δεν θα έλεγα όχι . Τα 50mm τα βρίσκω πολλά. 

      Ας κάνουμε και τους δικούς μας τόπους ιδιαίτερους λοιπόν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, costas_ είπε

 

 

 

 

 

 

Beards & Turbans: The Identity of Sikh Men

 

Αυτη η φωτογραφια με τους ινδους μου αρεσει υπερβολικα....σε ποιο μερος ειναι? .... ποιοι ειναι?...... και πως ακριβως τους καταφερες να ποζαρουν τοσο ομορφα?.....τι τους ειπες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...