Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται για μια παρέα από 4 νεαρούς ινδούς Sikh. Η φωτογραφία είναι από ένα πολυεθνικό / πολιτιστικό 3 ήμερο event που έγινε στην πρωτεύουσα Canberra της Αυστραλίας. Είχα πάει νωρίς το πρωί και είχα  ανοίξει συζήτηση μαζί τους και τους παρακάλεσα να βγούν από το περίπτερό τους στην μέση του δρόμου για να τους φωτογραφίσω. Εδώ και ο 4ος της παρέας. 

Sikhs

 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βάλω και τον δικό μας σταθμό, που παρότι είναι μικρότερος, είναι πολύ ποιό όμορφος 

50734248057_3c1b76e598_b.jpg

και κάποιες παρεμφερείς κατασκευές

Southern cross station Melbourne

 

Meat market in Athens

 

και κάτι τουνελ- οειδές 

Perspective

 

Dubai Airport Dubai Airport station

 

33770264771_6e1996cf1b_b.jpg

 

Hamad Airport

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     

       Smena 8m ......sketch-1625675071738.jpg

     Θαλεγε κανείς πως είναι υποφωτισμένη η τέλος πάντων ποιά είναι τα κριτήρια για ένα ιδανικό φως ?

sketch-1625675584879.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, babisskg είπε

     

       Smena 8m ......sketch-1625675071738.jpg

     Θαλεγε κανείς πως είναι υποφωτισμένη η τέλος πάντων ποιά είναι τα κριτήρια για ένα ιδανικό φως ?

sketch-1625675584879.jpg

Smena 8mm ???......που την θυμήθηκες αυτη την camera?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snorky.GR είπε

Smena 8mm ???......που την θυμήθηκες αυτη την camera?

    Την καλημέρα μου , αν την καταφέρεις και δουλέψει χωρίς να σκίσεις το φίλμ ........ ακόμη αν καταφέρεις να το επανατυλιξεις ...... ότι θες .

   Είμαι γνωστός φαν των ρωσικών κατασκευών , λόγω του αγροτικού χαρακτήρα ...... ψάχνω ήδη για μία Moskva 4 ....... ειδωμεν ...... 

   Η Smena 8m είναι η πιο κομψή μηχανή που φτιάχτηκε ποτέ . 

   Ο φακός της αφαιρείται με μόλις δύο βίδες πανευκολα , όλοι οι μηχανισμοί είναι επάνω του ...... φτιάχνεις ένα tube και τον ρίχνεις επάνω σε mirrorles η DSLR άνετα . 

  Υπήρξε και κάποιος του οποίου έχω χάσει το post , ο οποίος χωνέψει μέσα στο καβούκι της , μια ψηφιακή compact .

  Βασικά μία Iskra έψαχνα , αλλά τις ζητάνε πλέον όσο κάνει μια Nikon D850 ....... 🤣🤣🤣 ...... 

12 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Smena 8mm ???......που την θυμήθηκες αυτη την camera?

    Να μην ξεχάσω την Agat 18 και 18K ......... half frame ....... άλλος μπελάς από τους λίγους ...... φοβερές όμως ...... μοναδικές ....... ο μόνος τρόπος για να βγάλεις φωτογραφία χωρίς να κουνηθεί η μηχανή από τον τρόπο που πατιέται το κλείστρο ...... είναι να ακουμπάει η μηχανή στο μάγουλο σου ....... 🤣🤣🤣 ...... μάλιστα οι μοναδικές που το viewfinder έχει αντανακλαστικό από μπροστά ώστε να κεντραρεις τον εαυτό σου για selfie ........ 

  Η Smena 8m και όποια από τις δύο Agat της Belomo είναι μοναδικά εκθέματα για μία συλλογή .

  

20 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Smena 8mm ???......που την θυμήθηκες αυτη την camera?

    Ολοκαίνουργια ........ δεν έχει τραβήξει ούτε ένα φίλμ .

IMG_20190812_073005.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Την καλημέρα μου , αν την καταφέρεις και δουλέψει χωρίς να σκίσεις το φίλμ ........ ακόμη αν καταφέρεις να το επανατυλιξεις ...... ότι θες .

   Είμαι γνωστός φαν των ρωσικών κατασκευών , λόγω του αγροτικού χαρακτήρα ...... ψάχνω ήδη για μία Moskva 4 ....... ειδωμεν ...... 

   Η Smena 8m είναι η πιο κομψή μηχανή που φτιάχτηκε ποτέ . 

   Ο φακός της αφαιρείται με μόλις δύο βίδες πανευκολα , όλοι οι μηχανισμοί είναι επάνω του ...... φτιάχνεις ένα tube και τον ρίχνεις επάνω σε mirrorles η DSLR άνετα . 

  Υπήρξε και κάποιος του οποίου έχω χάσει το post , ο οποίος χωνέψει μέσα στο καβούκι της , μια ψηφιακή compact .

  Βασικά μία Iskra έψαχνα , αλλά τις ζητάνε πλέον όσο κάνει μια Nikon D850 ....... 🤣🤣🤣 ...... 

Εχω ακομα την εφηβικη μου Zenith+Helios,  η οποια δουλευει αψογα.......αυτην που λυπηθηκα που εχασα(ακομα την κλαιω) , ηταν μια ΚΙΕΒ με τον μεγαλο φακο τον 90αρη ( αν θυμαμαι καλα).....αξεχαστες καλες φωτογραφικες εμπειριες

Ειχα απο τοτε την αισθηση οτι γενικα οι ρωσικες κατασκευες ηταν πιο χοντροκομενες , αλλα δουλευαν απιστευτα καλα, και εδιναν πολυ καλα και ποιοτικα αποτελεσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Εχω ακομα την εφηβικη μου Zenith+Helios,  η οποια δουλευει αψογα.......αυτην που λυπηθηκα που εχασα(ακομα την κλαιω) , ηταν μια ΚΙΕΒ με τον μεγαλο φακο τον 90αρη ( αν θυμαμαι καλα).....αξεχαστες καλες φωτογραφικες εμπειριες

Ειχα απο τοτε την αισθηση οτι γενικα οι ρωσικες κατασκευες ηταν πιο χοντροκομενες , αλλα δουλευαν απιστευτα καλα, και εδιναν πολυ καλα και ποιοτικα αποτελεσματα.

   Όπως εξήγησα έχουν έναν ιδιαίτερο αγροτικό χαρακτήρα , δεν έχουν το ραφινάρισμα και την φινέτσα άλλων κατασκευών , έχουν όμως χαρακτήρα και είναι εξίσου ικανές για αποτελέσματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζοντας τα 24mm για φωτογραφία δρόμου, με τη Lumix gx80 και τον Lumix Leica 12 - 60.

P1100776

 

P1100769

 

P1100766

 

P1100764

 

P1100762

 

P1100788

 

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...