Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη ,  όταν μιλάς για βάρος, κατά βάθος ονειρεύεσαι αυτήν . 

kiev-60-prodcut-photos-4

Και το πρώτο από αριστερά.

Guide-to-Medium-Format-Film-Photography-

 

    Για Kiev 88 δεν θα το έλεγα , έχουν αρχίσει να τις ζητάνε για επίχρυσες ....... η αλήθεια όμως είναι πως κι' αυτές έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται . Είδωμεν ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα φαινομενο που φωτογταφιζω εδω και κατι χρονια.με το 1750 2,8 σε μια πολη στη χαλκιδικη,κανω αστροφωτογραφια απο το μπαλκονι του σπιτιου,  και εμφαινζονται αυτεσ οι κοκκινεσ αυρεσ φωτοσ.ειναι σκοτεινα και δεν ειναι φωτα απο καπιο δρομο_DSC0037.jpg.11e9fe3ce41ecd4837fccf4215a6109f.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Γαλαξείδι.

Nikon D5600, Nikkor 10-20mm (10mm).

Galaxeidi.jpg

     Ο συγκεκριμένος φακός είναι απαραίτητος για όσους δουλεύουν με Nikon dx ........ αχ βαχ για μένα δλδ ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2021 στις 9:32 ΠΜ, and_64 είπε

D7200,50 1.8 g, φαίνονται όλες οι ρυθμίσεις στο exif στο Flickr ;)

 

Ναι έπαιρνε καλύτερο καδράρισμα αλλά ο ιδιοκτήτης είχε ήδη ανοίξει το βάζο με τα μπισκότα οπότε δεν είχα χρόνο αντίδρασης και που βγήκε πάλι καλά! 🤣

Αυτό τον 50άρη δε μπορώ να τον κουμαντάρω με τίποτα...

Συχνό backfocus στην D3300, συχνό frontfocus στην D5600, ακόμα και με κλειστά διαφράγματα. Τι εστίαση μονού σημείου βάζω, τι εστίαση με αυτόματη αναγνώριση προσώπου βάζω, τα ίδια.

Μια φορά τον βάλαμε σε μια D7500 του αδερφού και εστίαζε καλά. Τι να κάνω, να πάρω και D7500 για αυτό τον κωλοφακό; Και εν τω μεταξύ στα charts που έχω για focus calibration εστιάζει άριστα. Στο service της Nikon μου είπαν ότι είναι μια χαρά και μάλιστα από τα πολύ καλά κομμάτια... Τρέχα γύρευε.

-----------------------------

Παρεμπιπτόντως, τα σέβη μου στον @costas_.  Καδράρισμα, χειρισμός χρώματος, βάθους πεδίου, φωτισμός, θεματολογία, συναισθηματική επικοινωνία με το υποκείμενο της φωτογραφίας, όλα lege artis. Κώστα, αν γράψεις βιβλίο για ταξιδιωτική φωτογραφία το αγοράζω 😊.

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ο συγκεκριμένος φακός είναι απαραίτητος για όσους δουλεύουν με Nikon dx ........ αχ βαχ για μένα δλδ ...... 

Στη μεγάλη πλειοψηφία των φωτογραφιών τοπίου τα κάδρα που προσφέρει ένας κιτ φακός 18-55mm είναι ότι πρέπει.

Κάτω από τα 16mm, αν ο υπερευρυγώνιος φακός είναι rectilinear, ετοιμάσου για πολύ εξάσκηση στα editing των Vertical / Horizontal distortions.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αυτό τον 50άρη δε μπορώ να τον κουμαντάρω με τίποτα...

Συχνό backfocus στην D3300, συχνό frontfocus στην D5600, ακόμα και με κλειστά διαφράγματα. Τι εστίαση μονού σημείου βάζω, τι εστίαση με αυτόματη αναγνώριση προσώπου βάζω, τα ίδια.

Μια φορά τον βάλαμε σε μια D7500 του αδερφού και εστίαζε καλά. Τι να κάνω, να πάρω και D7500 για αυτό τον κωλοφακό; Και εν τω μεταξύ στα charts που έχω για focus calibration εστιάζει άριστα. Στο service της Nikon μου είπαν ότι είναι μια χαρά και μάλιστα από τα πολύ καλά κομμάτια... Τρέχα γύρευε.

-----------------------------

Παρεμπιπτόντως, τα σέβη μου στον @costas_.  Καδράρισμα, χειρισμός χρώματος, βάθους πεδίου, φωτισμός, θεματολογία, συναισθηματική επικοινωνία με το υποκείμενο της φωτογραφίας, όλα lege artis. Κώστα, αν γράψεις βιβλίο για ταξιδιωτική φωτογραφία το αγοράζω 😊.

Στη μεγάλη πλειοψηφία των φωτογραφιών τοπίου τα κάδρα που προσφέρει ένας κιτ φακός 18-55mm είναι ότι πρέπει.

Κάτω από τα 16mm, αν ο υπερευρυγώνιος φακός είναι rectilinear, ετοιμάσου για πολύ εξάσκηση στα editing των Vertical / Horizontal distortions.

    Μιλούσα για την γωνία θέασης που προσφέρει , για οτιδήποτε άλλο πχ τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν ....... τι να πω ....... και φυσικά με γνώμονα το κόστος ........ για τον 10 - 20 μιλάω ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μιλούσα για την γωνία θέασης που προσφέρει , για οτιδήποτε άλλο πχ τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν ....... τι να πω ....... και φυσικά με γνώμονα το κόστος ........ για τον 10 - 20 μιλάω ...... 

Δεν είναι τεχνικά προβλήματα αυτά. Δε θεωρούνται προβλήματα παραμόρφωσης του φακού όπως π.χ. τα barrel / pincusions. Προκύπτουν από τη φύση των υπερευρυγώνιων. Με ελάχιστη αλλαγή γωνίας όλα τα σπίτια που είναι πάνω από τη μέση γραμμή γέρνουν προς τα άκρα της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δεν είναι τεχνικά προβλήματα αυτά. Δε θεωρούνται προβλήματα παραμόρφωσης του φακού όπως π.χ. τα barrel / pincusions. Προκύπτουν από τη φύση των υπερευρυγώνιων. Με ελάχιστη αλλαγή γωνίας όλα τα σπίτια που είναι πάνω από τη μέση γραμμή γέρνουν προς τα άκρα της εικόνας.

    Λέω πάλι από την αρχή , διότι δεν το είπα σωστά , πως αν παρουσιάστηκαν τεχνικά ζητήματα γύρω από τον φακό πχ κακή ποιότητα κατασκευής , θέματα εστίασης κλπ δεν το γνωρίζω . Δεν εννοούσα σαν τεχνικό πρόβλημα το barell distortion . Πιθανόν να μπερδεύτηκα με την αναφορά στον 50αρη ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Παρεμπιπτόντως, τα σέβη μου στον @costas_.  Καδράρισμα, χειρισμός χρώματος, βάθους πεδίου, φωτισμός, θεματολογία, συναισθηματική επικοινωνία με το υποκείμενο της φωτογραφίας, όλα lege artis. Κώστα, αν γράψεις βιβλίο για ταξιδιωτική φωτογραφία το αγοράζω 😊.

Σ ευχαριστώ πολύ για τον καλό σου λόγο και σου αφιερώνω τις παρακάτω αγαπημένες μου φωτογραφίες 

Alimos Marina

 

Saronic Endless Blue Summer Full moon

 

 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Αυτό τον 50άρη δε μπορώ να τον κουμαντάρω με τίποτα...

Συχνό backfocus στην D3300, συχνό frontfocus στην D5600, ακόμα και με κλειστά διαφράγματα. Τι εστίαση μονού σημείου βάζω, τι εστίαση με αυτόματη αναγνώριση προσώπου βάζω, τα ίδια.

Μια φορά τον βάλαμε σε μια D7500 του αδερφού και εστίαζε καλά. Τι να κάνω, να πάρω και D7500 για αυτό τον κωλοφακό; Και εν τω μεταξύ στα charts που έχω για focus calibration εστιάζει άριστα. Στο service της Nikon μου είπαν ότι είναι μια χαρά και μάλιστα από τα πολύ καλά κομμάτια... Τρέχα γύρευε.

Τι να σου πω, δεν τον είχα οταν είχα ακομα την 5100 μου, τον πήρα λίγο μετα την 7200. 

Γενικά οι φωτεινοί φακοί δυσκολεύονται κάποιες φορές στην εστίαση ακομα και με τοπ σώματα αλλά να στο κάνει και σε κλειστά διαφράγματα περίεργο τη στιγμή που σου είπε το σερβις οτι είναι κομπλέ...

Απο τη δικιά μου εμπειρία είναι πολύ τίμιος φακός έστω και αν δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ συχνά εγω γιατί το 50 είναι σχεδον μονο πορτραίτο σε crop, πιο πολύ χρησιμοποιώ τον sigma στο 35 που ανοίγει επίσης στο f1.8 και δίνει ~50mm field

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...