Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, imr είπε

Να πω ενα μπραβο σε οσους ανεβαζουν τοσο καιρο 

Να μοιραστω και εγω μια εκτος εποχης

IMGP3819

 

 

      Ευχαριστούμε όλους για την συμμετοχή τους και την παρουσία τους ,  ας ελπίσουμε να γίνουν πολλοί περισσότεροι και το νήμα να μεγαλώσει σε τέτοιο βαθμό που να βάλει σε σκέψεις την σελίδα που το φιλοξενεί , ώστε να του δώσει δικό του χώρο ξεχωριστό ίσως , γιατί όχι .

    Θυμίζω πως είναι όλοι ευπρόσδεκτοι , με τις φωτογραφίες τους , ασχέτως μέσου , ώστε να μάθουν να εκθέτουν την δουλειά τους προς τα έξω , χωρίς τον φόβο πως πιθανόν να σχολιαστούν αρνητικά ( κάτι που έχει κι' αυτό την σημασία του ) η τουλάχιστον να συνηθίσουν να δέχονται την όποια κριτική σαν πρόκληση για να βελτιώσουν την οπτική τους και τις τεχνικές τους .

   Η παρουσία όλων είναι απόλυτα χρήσιμη , αφού βλέποντας εικόνες άλλων , ίσως πιο προχωρημένων , μπαίνει κάποιος στον πειρασμό να ρωτήσει και τελικά να μάθει .

   Μέσα από αυτό το δρόμο , γίνεται πιο κατανοητό και το ζήτημα του τι είδους φωτογραφία πιθανόν να αρέσει περισσότερο σε κάποιον , αλλά ακόμη πιο πέρα μπορεί να βρει και τι εξοπλισμό χρειάζεται τελικά .

  Μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έβαλαν την προσπάθεια τους και την δουλειά τους εδώ μέσα δλδ τις φωτογραφίες τους .

    

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Τι ρυθμίσεις θέλει για να βγούν τέτοιες φωτός ?  . Εχω προσπαθήσει βάσει διαφόρων tutorials αλλα πάντα σκοτάδι βγάζω :) :)

Εαν πατήσεις επανω σε καθε φωτο πηγαινεις στο Flickr, εκει θα δεις και τα exif!

Εκτος απο την τελευταία που ειναι λιγο οτι να ναι γιατι ειναι stacking πολλων ληψεων, πανω κατω με τις ιδιες ρυθμίσεις! 

Ολες ειναι εστιαση στο απειρο με τον tokina 11-16, στη δεύτερη εχω ψιλοφωτισει το εδαφος εκει ή με φλας ή με το κινητό...δε θυμάμαι γιατι εκανα διαφορες προσπάθειες! 😆

 

Πανω κατω μαζι παμε! Και εγω στις προσπάθειες βρίσκομαι...

Και αλλη μια που εδω σίγουρα ειναι με φλας + ενα πορτοκαλι gel/ζελατίνα (diy ζελατίνες απο βιβλιοπωλείο) μπροστά 

 

🙂

_DSC1824_copy_2784x1856.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Τι ρυθμίσεις θέλει για να βγούν τέτοιες φωτός ?  . Εχω προσπαθήσει βάσει διαφόρων tutorials αλλα πάντα σκοτάδι βγάζω :) :)

Κάποιες οδηγίες έχω γράψει εδώ How to photograph the milky way for beginners

Τι κάμερα έχεις και φακό;

Γενικά σκοτεινές θα βγουν σε κάποιο βαθμό και μετά θέλουν αρκετό φτιάξιμο στο post. 

13 ώρες πριν, costas_ είπε

Athens in fire

 

Πολύ δυνατή εικόνα Κώστα. Μακάρι να τη σβήσουν γρήγορα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...