Προς το περιεχόμενο

Av Receiver - Yamaha 6ch/multi ch i- nputs σαν pre outs ?


Dark_Beast_John_Gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας έχω μια ερώτηση 

Έχω έναν Yamaha rx-v440rds και έναν Marantz sr5001

Μπορούν συνδέσεις 6 ch input από τον Yamaha rx-v440rds (manual)  να χρησιμοποιηθούν και σαν preouts?

Διότι έχω έναν ενισχυτή με preouts Marantz sr5001 (manual

Στον Marantz θέλω να συνδέσω τον Yamaha 440.

Είδα και έναν Yamaha RX-V563 (manual) όπου γράφει multi ch inputs αυτά είναι preouts ?

Αν ναι μπορώ δηλαδή να συνδέσω τον marantz sr5001 στον rx v563

Spoiler

Άκυρο

 

yamaha-yamaha-rx-v440rds-natural-sound-av-receiver-surround-amplifier-hk1-m-13488-bv-5e66797fc1dfe-full.jpg

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasos2012 είπε

Το input δεν μπορει να δουλεψει σαν out.

Οκ κατάλαβα δεν μπορώ να συνδέσω τον Yamaha στον Marantz επειδή δεν λειτουργούν σαν out .

Αλλά μπορώ το αντίθετο? Να συνδέσω τα preouts του marantz στο Yamaha και να έχω σαν main τον Yamaha?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μπορείς, αλλά τι θα κερδίσεις? Ο Μarantz είναι πιο ισχυρός (λίγο), όποτε μάλλον δεν έχει νόημα να το κανείς. Αν θέλεις μεγαλύτερη ισχύ, χρειάζεσαι έναν τελικό ενισχυτή, για τα μπροστά ηχεία (δικαναλο τελικό). Πούλα τον yamaha και ψάξε για μτχ. δικαναλο τελικό.

Επεξ/σία από tasos2012
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Ναι μπορεις,αλλα τι θα  κερδισεις? Ο Μarantz ειναι πιο ισχυρος (λιγο),οποτε μαλλον δεν εχει νοημα να το κανεις.Αν θελεις μεγαλυτερη ισχυ,χρειαζεσαι εναν τελικο ενισχυτη,για τα μπροστα ηχεια (δικαναλο τελικο).Πουλα τον yamaha και ψαξε για μτχ. δικαναλο τελικο.

Είπες ότι δεν θα κερδίσω πολύ , δηλαδή αμα βάλω τον marantz στον Yamaha δεν θα έχω την ισχύ του Yamaha+marantz ή δεν πάει έτσι ?

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις τον Yamaha να οδηγεί κάποια από τα ηχεία (το κεντρικό και τα πίσω), ενώ τα μπροστά ο Marantz, αλλά δεν θα έχεις άθροισμα στις επιμέρους ισχύς των ενισχυτών. Aυτο είναι θεωρητικά καλύτερο, αφού τα τροφοδοτικά τους θα ζορίζονται λιγότερο, αλλά πρακτικά δεν θα δεις διάφορα. Βελτίωση θα έχεις αν βάλεις έναν τελικό ενισχυτή να οδηγεί τα μπροστά ηχεία (αρκεί βεβαία να μιλάμε για κάποιο ηχείο που όντως χρειάζεται την παραπάνω ισχύ και ικανότητα οδήγησης). Ποια ηχεία έχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Μπορείς να βάλεις τον Yamaha να οδηγεί κάποια από τα ηχεία (το κεντρικό και τα πίσω), ενώ τα μπροστά ο Marantz, αλλά δεν θα έχεις άθροισμα στις επιμέρους ισχύς των ενισχυτών. Aυτο είναι θεωρητικά καλύτερο, αφού τα τροφοδοτικά τους θα ζορίζονται λιγότερο, αλλά πρακτικά δεν θα δεις διάφορα. Βελτίωση θα έχεις αν βάλεις έναν τελικό ενισχυτή να οδηγεί τα μπροστά ηχεία (αρκεί βεβαία να μιλάμε για κάποιο ηχείο που όντως χρειάζεται την παραπάνω ισχύ και ικανότητα οδήγησης). Ποια ηχεία έχεις?

Έχω 5  τα crystal audio tx-t2 (300 watt) , thx center(200 watt)  tx-b1 (200watt).  Στο ένα δωμάτιο (σε αυτά σκέφτομαι να κάνω τα παραπάνω που έλεγα

Εχω και 5x wharfedale diamond 8.1 στο άλλο όπου είναι 100 watt και οδηγούνται από έναν Onkyo Tx Sr 308 όπου νομίζω αυτά δεν χρειάζονται κάτι extra

Τα subs τους είναι πρίζα δεν τραβάνε κάτι από τον av receiver

Τι λες ?

1 λεπτό πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

 

 

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ενας τελικος ενισχυτης θα βελτιωνε τον ηχο,τα tx-t2 ειναι ηχεια δαπεδου και λιγο μεγαλυτερος ενισχυτης θα τα οδηγουσε καλυτερα. Υπογουφερ δεν παιζει σε κανενα απο τα δυο συστηματα? Τα  ηχεια τα δηλωνεις ολα large?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Νομιζω ενας τελικος ενισχυτης θα βελτιωνε τον ηχο,τα tx-t2 ειναι ηχεια δαπεδου και λιγο μεγαλυτερος ενισχυτης θα τα οδηγουσε καλυτερα. Υπογουφερ δεν παιζει σε κανενα απο τα δυο συστηματα? Τα  ηχεια τα δηλωνεις ολα large?

Subwoofer έχω 2 Yamaha yts-sw215 

Όπου παίζει ένα στο κάθε ένα σύστημα 

Κανονικά στο crystal audio εχω thx - 10SUBt αλλά έπαθε πρόβλημα και είναι σε τεχνικό δεν ξέρω ακόμα.

Τα ηχεία τα έχω σαν small και στα δύο setup έχω διαβάσει καλύτερα εκεί για να πάνε στο sub 

 

IMG_20210111_193004_0.jpg

IMG-a61a28f692dabdeb7a7aa29f2850f873-V.jpg

IMG-c89e31d39180d41c75ea5ab823708138-V.jpg

IMG-7c958d62009a12959a3e05ddd6f745de-V.jpg

IMG-57d3ab906a94429d2af0bba8b39a9b0e-V.jpg

Τα ηχεία τα έχω σαν small έχω διαβάσει καλύτερα εκεί για να πάνε στο sub 

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα ηχεια εχουν ελαχιστη αντισταση 4ohm,πρεπει να ειναι λιγο δυσκολα στην οδηγηση,ενας τελικος ενισχυτης θα βοηθουσε.Οποτε σπρωξε τον yamaha και ψαξε γαι τελικο.

Επεξ/σία από tasos2012
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...