Προς το περιεχόμενο

Amazon, Apple και Google αποκλείουν την εφαρμογή Parler μετά τα βίαια περιστατικά στις ΗΠΑ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το ερώτημα σε όλα αυτά τα σχετικά θέματα είναι... Πρέπει εταιριάρες να έχουν τόσο εξουσία πάνω στο ποιος θα έχει την δυνατότητα ομιλίας στο ιντερνετ; Η απάντηση για'μενα είναι προφανής και εύκολη.

Ένα απ'τα βασικά προβλήματα είναι το γεγονός πως το ιντερνετ το έχουν ιδιοποιηθεί εταιριάρες και πως οι νόμοι δεν έχουν γκρίζες περιοχές ανάμεσα στο δημόσιο και το ιδιωτικό. Σε μια τέτοια γκρίζα περιοχή βρίσκεται ο πολιτικός λόγος στο ιντερνετ. Είναι μεν νομικά σε ιδιωτικό χώρο όμως αφού ουσιαστικά δεν υπάρχει δημόσιος (!) τότε είναι γκρίζα περιοχή.

Νομιζω είπες με τον καλύτερο τρόπο αυτο που ήθελα να πω. Και επιπροσθέτως, όλα τα ΜΜΕ μην πω και τα κρατικά ήταν ανέκαθεν ελεγχόμενα. Το ίδιο ισχυε σε πολύ μικρότερο βαθμό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, από την στιγμή όμως που αυτά είναι ιδιωτικά κάνουν ότι θέλουν. Η καλύτερη φάση για εμένα από θεμα ανάγνωσης απόψεων, ελευθερίας εκφρασης και διαλόγου ήταν τα blogs που πλεον εχουν κανει τον κύκλο τους. Από εκεί και πέρα οποίος θέλει 99.9% ελευθερία λόγου κοιτάει να ανοίξει δική του σελίδα στο Web, πράγμα όχι εύκολο φυσικά, σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχει έλεγχος λίγο η περισσότερο και ότι πεις υπόκειται είτε στην πιθανότητα να σου την πέσει ο όχλος  είτε να διαγραφεί, στο fb υπάρχει πολύ φανατιλα και trolls. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Axelq είπε

Το πιο ανησυχητικό είναι πως οι Tech Giants (Amazon, Apple, Google, Facebook και Microsoft) μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και δεν σηκώνουν κουβέντα.

Σε παρακολουθούν 24/7, πουλάνε τα προσωπικά σου δεδομένα και αν τυχόν υπάρξει κάποια εναλλακτική εφαρμογή που να προσβάλει τους όρους που έχουν θέσει, την εξαφανίζουν ταυτοχρόνως από παντού.

Μου θύμισες αυτό, λίγους μήνες πριν τις εκλογές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακόμα και έτσι αποδεικνύεις ότι κανείς δεν είναι πάνω από τους νόμους του κράτους... άρα αρχικά έκανες λάθος... ;)

Οι νόμοι δεν έρχονται από το σύμπαν. Τους "αποφασίζει" μια κοινωνία. Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος, οκ, δε θα αντιπαρατεθώ, δε με πειράζει :) . Η συζήτηση είναι για το τι νόμους θέλουμε σχετικά με ζητήματα που δεν έχουν ακόμα διευθετηθεί (άλλωστε η νομοθεσία είναι κάτι δυναμικό που αλλάζει συνέχεια, ειδικά με την ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας). Το θέμα είναι ΑΝ θέλουμε οι νόμοι μας να χειρίζονται με τον ένα τρόπο ή τον άλλον το εκάστοτε συμβάν. Τώρα έχουμε αυτό το συμβαν και λέμε τη γνώμη μας για το ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ οπότε η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειναι ΠΑΝΩ απο το νόμο διότι αυτή τους φτιάχνει. Αντίθετα με τους νόμους της φύσης, που τους δεχόμαστε χωρίς να μπορούμε να τους αλλάξουμε :) (άρα εκει ναι, ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι πάνω απο αυτούς τους νόμους) 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, peppasnet είπε

Οι νόμοι δεν έρχονται από το σύμπαν. Τους "αποφασίζει" μια κοινωνία. Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος, οκ, δε θα αντιπαρατεθώ, δε με πειράζει :) . Η συζήτηση είναι για το τι νόμους θέλουμε σχετικά με ζητήματα που δεν έχουν ακόμα διευθετηθεί (άλλωστε η νομοθεσία είναι κάτι δυναμικό που αλλάζει συνέχεια, ειδικά με την ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας). Το θέμα είναι ΑΝ θέλουμε οι νόμοι μας να χειρίζονται με τον ένα τρόπο ή τον άλλον το εκάστοτε συμβάν. Τώρα έχουμε αυτό το συμβαν και λέμε τη γνώμη μας για το ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ οπότε η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειναι ΠΑΝΩ απο το νόμο διότι αυτή τους φτιάχνει. Αντίθετα με τους νόμους της φύσης, που τους δεχόμαστε χωρίς να μπορούμε να τους αλλάξουμε :) (άρα εκει ναι, ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι πάνω απο αυτούς τους νόμους) 😁 

Αν μου αποδείξεις πως η μη αναγνώριση της ήττας του (και με ότι ακολούθησε μετά) είναι φουλ δημοκρατική πράξη, τότε θα είμαι μαζί σου...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας τις αναρτήσεις των χρηστών του insomnia που δίνεται η εντύπωση πως σχόλια περί του νέου εβδομαδιαίου Xiaomi και του νέου stand της Apple των 500$ είναι το μέγιστο που μπορούν να προσφέρουν, γιατί από πολιτική συζήτηση ούτε καν.

Αναρτήσεις 200 λέξεων χωρίς να ακουμπάνε την ουσία ενώ απλά το πάνε τριγύρω, και λογικό αφού δεν έχουν γνώση επί του θέματος εξ αρχής. Μάλλον  όταν μας ανάγκαζαν στο σχολείο να γράψουμε μία έκθεση που να πιάνει τις 500 λέξεις και βαθμολογούμασταν γύρω από το άμα μπορούμε να πιάσουμε τον αριθμό και όχι από την ποιότητα της έκθεσης... φαίνεται πως δεν ήταν ο βέλτιστος δυνατός τρόπος αξιολόγησης και οδήγησε εδώ.

9 στις 10 αναρτήσεις απλά κρίνουν το θέμα με την Ελληνική λογική και όχι την Αμερικάνικη. Η πολιτική σκηνή μας με την δική τους είναι το άσπρο με το μαύρο.

Context 0. Ανούσιο. Απλά είναι ένα clickbait άρθρο γιατί είναι Κυριακή και όπως όλες οι Κυριακές είναι slow day.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θυμαμαι παλιοτερα που αποκλειανε τους τζιχαντιστες και τα βιντεο με τους αποκεφαλισμους, εβγαιναν και τοτε καποιοι και μιλουσαν για λογοκρισια και ελευθερια του λογου!

οι εταιριες λογοδοτουν οχι μονο στους πελατες τους αλλα και στην ανεξαρτητη δικαιοσυνη. 

Επεξ/σία από pcos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είπατε μέχρι τώρα, άσχετο, θα κάνω μια πρόβλεψη για το επόμενο σχετικό άρθρο. Τίτλος Parler κάνει μήνυση εκατομμυρίων για αποζημίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Κοίτα τους οπαδούς του και θα καταλάβεις τι λάθος γράφεις....

 

Θύματα του συστήματος είναι τόσο τα 75.000.000 που ψήφισαν τον Τραμπ όσο και τα 80.000.000 που ψήφισαν τον Μπάιντεν και δεν νομίζω πως διαφέρουν οι μεν από τους δε , όπως δεν διαφέρει και ο Έλληνας που ψήφισε τη Νέα Δημοκρατία με τον Έλληνα που ψήφισε το Σύριζα. Απλά αυτός που νομίζει ότι σήμερα είναι κερδισμένος γιατί κυβερνάει "ο δικός του" αύριο θα είναι χαμένος γιατί θα κυβερνάει ο άλλος.

Στην ουσία όμως και τις δύο φορές χαμένος είναι γιατί οι κερδισμένοι είναι λίγοι και ίδιοι και τις δύο φορές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Θύματα του συστήματος είναι τόσο τα 75.000.000 που ψήφισαν τον Τραμπ όσο και τα 80.000.000 που ψήφισαν τον Μπάιντεν και δεν νομίζω πως διαφέρουν οι μεν από τους δε , όπως δεν διαφέρει και ο Έλληνας που ψήφισε τη Νέα Δημοκρατία με τον Έλληνα που ψήφισε το Σύριζα. Απλά αυτός που νομίζει ότι σήμερα είναι κερδισμένος γιατί κυβερνάει "ο δικός του" αύριο θα είναι χαμένος γιατί θα κυβερνάει ο άλλος.

Στην ουσία όμως και τις δύο φορές χαμένος είναι γιατί οι κερδισμένοι είναι λίγοι και ίδιοι και τις δύο φορές.

Κανείς μεγάλο λάθος να βάζεις 155.000.000 κόσμο στο ίδιο καζάνι με τους ακραίους και των δυο πλευρών...

ποτέ δεν το έκανα και ποτέ δεν θα το κάνω... πίστευα ότι ήταν ξεκάθαρο ότι δεν αναφερόμουν σε αυτούς αλλά στους ακραίους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κανείς μεγάλο λάθος να βάζεις 155.000.000 κόσμο στο ίδιο καζάνι με τους ακραίους και των δυο πλευρών...

ποτέ δεν το έκανα και ποτέ δεν θα το κάνω... πίστευα ότι ήταν ξεκάθαρο ότι δεν αναφερόμουν σε αυτούς αλλά στους ακραίους...

Πολλές φορές όμως χρειάστηκε κάποιοι ακραίοι σε πολλά μέρη του κόσμου να ξεσηκωθούν ακόμη και να δώσουν τη ζωή τους (δεν αναφέρομαι στους γραφικούς των ΗΠΑ) για να αποκατασταθεί η Δημοκρατία.

Πλέον αυτό το ρόλο θα τον αναλάβει το twiter , το facebook , το amazon  τα οποία ελέγχουν τρεις (3) άνθρωποι. Αυτό εσένα δεν σε τρομάζει;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς το κοινό, η δυνατότητα που έχετε εσείς να μπλοκάρετε κόσμο στα σοσιαλ και να σβήνετε σχόλια και δημοσιεύσεις στον τοίχο σας είναι σύμφωνη ή όχι με την ελευθερία του λόγου; Εάν ήσασταν δημόσιο πρόσωπο; Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, ξέρω Έλληνα πολιτικό που έσβησε κόσμιο αλλά άβολο ερώτημα φίλου μου από μια ανάρτηση του (πολιτικού).

Εάν απαντήσετε ναι, ουσιαστικά αναγνωρίζετε το δικαίωμα στο να εχετε μια πλατφόρμα έκφρασης με πλήρη έλεγχο, χωρίς αυτό να σημαίνει φίμωση των άλλων, που μπορούν να αναζητήσουν άλλα μέσα έκφρασης. Ε, οι CEO στα σοσιαλ γιατί να μην έχουν αυτό το δικαίωμα στις εταιρείες τους; Ποτέ εξάλλου δεν πλασαριστηκαν ως μέσα πολιτικής αντιπαράθεσης.

Ως προς το ότι έχουν μεγάλη εξουσία... δοκιμάστε στην Αμερική να πείτε τη λέξη "regulation" να δείτε ποιο κόμμα θα βγει στα κάγκελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Ως προς το ότι έχουν μεγάλη εξουσία... δοκιμάστε στην Αμερική να πείτε τη λέξη "regulation" να δείτε ποιο κόμμα θα βγει στα κάγκελα.

...και τα δύο για τους ίδιους πάνω-κάτω δουλεύουν. Το θεατράκι που παίζουν προσωπικά μου είναι αδιάφορο.

 

Το κινέζικο αντίστοιχο ποιο είναι;; Το weebo;; Το wechat;; Υπάρχει καννα άλλο;;

Εγώ στηρίζω μαζική φυγή σε καννα τέτοιο, όμως δυστυχώς μάλλον μόνος μου θα είμαι εκεί με τίποτα Κινέζους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να κανείς σχεδόν τίποτα.

αντους απαρνηθείς τους αυτούς τύπους (Facebook, Twitter κλπ) κάθεσαι τυφλός στην γωνία .

καντο, αλλά άσε μας ήσυχους. Μην έχεις και την αίσθηση ότι κανείς και επανάσταση κιόλας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Ρε την Μελάνια δεν την σκέφθηκε κανείς ρε γαμώτο. Τι θα απογίνει αυτή η γυναίκα;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θες να γίνεις το boy toy  της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...