Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου αυτόματου αυτοκινήτου


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα γραφόμενα φαίνεται να υπάρχει μια κάποια άνεση (καλοπροαίρετα το γράφω μην παρεξηγηθώ). Σε τέτοια περίπτωση θα πήγαινα σε λίζινγκ, όχι γιατί συμφέρει οικονομικά σε απόλυτα νούμερα αλλά για το peace of mind.  Κάθε λίγα χρόνια καινούριο αυτοκίνητο, δεν ασχολείσαι με λάστιχα, σέρβις κλπ. Ειδικά αν δε θες περίεργο εξοπλισμό που ίσως σε δυσκολέψει εγώ θα το προτιμούσα. Αν τα πράγματα είναι πιο στριμωγμένα, θα πήγαινα σε αμάξι 5-6 ετίας και όχι 15ετίας γιατί θα τα πληρώσεις στην πορεία σε δόσεις στα συνεργεία.

 

Υ.Γ: είμαστε και συνομήλικοι βλέπω. Εγώ πήγα αναγκαστικά σε όχημα 15ετίας, ευχαριστημένος μεν και το πήρα σε καλή τιμή, αλλά λίγο φτιάξε εδώ λίγο φτιάξε εκεί κοντεύω να δώσω άλλο ένα αμάξι σε 1,5 χρόνο.

Επεξ/σία από alexiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alexiko είπε

Από τα γραφόμενα φαίνεται να υπάρχει μια κάποια άνεση (καλοπροαίρετα το γράφω μην παρεξηγηθώ). Σε τέτοια περίπτωση θα πήγαινα σε λίζινγκ, όχι γιατί συμφέρει οικονομικά σε απόλυτα νούμερα αλλά για το peace of mind.  Κάθε λίγα χρόνια καινούριο αυτοκίνητο, δεν ασχολείσαι με λάστιχα, σέρβις κλπ. Ειδικά αν δε θες περίεργο εξοπλισμό που ίσως σε δυσκολέψει εγώ θα το προτιμούσα. Αν τα πράγματα είναι πιο στριμωγμένα, θα πήγαινα σε αμάξι 5-6 ετίας και όχι 15ετίας γιατί θα τα πληρώσεις στην πορεία σε δόσεις στα συνεργεία.

 

Υ.Γ: είμαστε και συνομήλικοι βλέπω. Εγώ πήγα αναγκαστικά σε όχημα 15ετίας, ευχαριστημένος μεν και το πήρα σε καλή τιμή, αλλά λίγο φτιάξε εδώ λίγο φτιάξε εκεί κοντεύω να δώσω άλλο ένα αμάξι σε 1,5 χρόνο.

Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Να δώσω 3-4 προκαταβολή, και μετά ένα 300αρι το μήνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αλλά όλοι μου λένε ότι στο τέλος θα έχω πληρώσει μια περουσια και αμάξι δεν θα έχω. 

Είμαι εντελώς μπερδεμένη ακούω και διάφορα δεξιά αριστερά και μπλεκομαι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο λίζινγκ παίζουν και με 0 προκαταβολή και περισσότερα χρήματα το μήνα κλπ κλπ. Λίζινγκ όπως σου είπα εγώ αν είχα την άνεση θα το έκανα πιθανότατα σε αυτή τη φάση της ζωής μου και αν επέλεγα κάτι που μου αρέσει πολύ ίσως στη λήξη να το αγόραζα κιόλας αν είχα το παραδάκι ή προνομιακή χρηματοδότηση. Εγώ θα μπορούσα να το περάσω και στα έξοδα. Σαν ιδιώτης δε σε συμφέρει τόσο, αλλά όπως έγραψα και πριν πληρώνεις κάποια ευκολία και ξεγνοιασιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mperdemeni είπε

Να δώσω 3-4 προκαταβολή, και μετά ένα 300αρι το μήνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν νομίζω ότι με το leasing έχεις το "κεφάλι σου ήσυχο" με τον τρόπο που πιθανόν σκέπτεσαι.

Τα ίδια κόστη θα πληρώσεις σε βάθος χρόνου  (λάστιχα, σέρβις, ασφάλειες κλπ), απλά τα έχει ήδη ενσωματώσει η εταιρεία  leasing στο μηνιαίο μίσθωμα που θα καταβάλλεις.

Επιπλέον, αν συνυπολογίσεις ότι εσύ δεν θα εκμεταλλευτείς την φοροελάφρυνση, και ότι επιπλέον θα πληρώνεις και την κερδοφορία της εταιρείας (προφανώς και δεν δουλεύει χωρίς κέρδος), δεν βλέπω απαραίτητα οικονομικό όφελος (εάν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Να δώσω 3-4 προκαταβολή, και μετά ένα 300αρι το μήνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πάνε σε μια/δύο seat και ζήτα προσφορά για το ibiza dsg, που σου έγραψα πιο πάνω, εχει από τα καλύτερα επιτόκια. Ρώτησε να σου δείξουν και το πρόγραμμά Seat 4 you. 

Εγώ είχα δώσει το 4.500€ προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε 48 δόσεις των 256€ 

Και μετα δες και τις υπόλοιπες εταιρείες. 

Σα το καινούργιο δεν έχει, το παλιό το κάνεις(πληρώνεις) 2 φορές με τα συμμάζεματακια, επίσης σε βάθος 5 ετίας το παλιό θάλασσα έχει μια α αξία ακόμα 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και εγώ νέος οδηγός, αν και μεγαλύτερος ηλικιακά, προτείνω εφόσον έχεις την δυνατότητα για καινούριο να πας εκεί.

Αν όχι τελείως καινούργιο τότε ίσως μοντέλο 2-3-4 χρόνων παλιότερο.

Εγώ πλέον τώρα μαζέυω λεφτά και ελπίζω να πάρω κάτι τουλάχιστον από το 2008 και μετά (μάλλον το Fiat Bravo αλλά έχουμε λίγο καιρό μέχρι να μαζέψω τα λεφτά). Ιδανικά ένα Honda Civic (2006-2011, το διαστημόπλοιο που λέμε) θέλω αλλά τι να το κάνω όταν παίζει πάνω από 6-7 χιλιάρικα για κάτι σχετικά καλό.

 

Εαν πας σε καινούργιο πέρνα και μια βόλτα από εδώ για συμβουλές.

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν δίκιο τα παλικάρια , το leasing δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα το χτυπήσουν ή δεν θα έχει γκρατζουνιές. Επίσης Αν είσαι πολύ άνετα οικονομικά , το πολύ 5ετίας με το πολύ 80.000 χλμ.

 

Τώρα θα σε δώσω άλλη σκέψη για τροφή. Αν είναι μόνο για ΣΚ, πιο φτηνά βγαίνει να νοικιάσεις μόνο για ΣΚ , ενώ αν είναι για αποστάσεις του 10ρικου σε ταξί , όχι κάθε μέρα , πάντα για ΣΚ λέμε, βγαίνει ακόμα πιο φτηνά με το ταξί , και φυσικά υπάρχει και ο συνδιασμός. Μπορείς ένα ΣΚ να έχεις ένα Jimny και να ανεβαίνεις σε βράχους σαν τα κατσίκια , και το άλλο ΣΚ ένα κάμπριο.

Ο τρόπος σκέψης έχω αυτοκίνητο άρα δεν χρειάζομαι ΜΜΜ , είτε είναι παλιό είτε είναι καινούριο , μόνο που το κοιτάς έχει Τέλη Κυκλοφορίας + Σέρβις + Ασφάλεια , εμένα βγαίνει 550 ευρώ, αλλά το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Οπότε εμένα δεν με βολεύει , και όμως κάνα ΣΚ νοικιάζω κάμπριο και κάνω βόλτα , θεραπεία είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σας πω με την σειρά μου ότι το 2015 πήρα φιατ πάντα πενταετίας αυτόματο με 48 χιλιάδες  χιλιόμετρα και αισίως έχω φτάσει  τις 87 χωρίς να κάνει κιχ...Δεν του έχω βάλει φραγκο και εάν το πουλήσω τώρα η χασουρα μου θα είναι της τάξης των 1500 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Σα το καινούργιο δεν έχει, το παλιό το κάνεις(πληρώνεις) 2 φορές με τα συμμάζεματακια, επίσης σε βάθος 5 ετίας το παλιό θάλασσα έχει μια α αξία ακόμα

Η κοπελα ρωτησε για μτχ με 4 η 8 χιλιαρικα. Δε ρωτησε για καινουργιο ουτε τι θα διαλεγες εσυ με τη δικια σου τσεπη και τις δικες σου αναγκες και το δικο σου μυαλο. Εχεις να προτεινεις κατι σε αυτο που ρωτησε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, WireFire είπε

Η κοπελα ρωτησε για μτχ με 4 η 8 χιλιαρικα. Δε ρωτησε για καινουργιο ουτε τι θα διαλεγες εσυ με τη δικια σου τσεπη και τις δικες σου αναγκες και το δικο σου μυαλο. Εχεις να προτεινεις κατι σε αυτο που ρωτησε? 

Διάβασε καλά το 1ο post και δείξε μου τη δική σου πρόταση που είναι γιατί δεν την βλέπω πουθενά 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, terry308 είπε

Πάνε σε μια/δύο seat και ζήτα προσφορά για το ibiza dsg, που σου έγραψα πιο πάνω, εχει από τα καλύτερα επιτόκια. Ρώτησε να σου δείξουν και το πρόγραμμά Seat 4 you. 

Εγώ είχα δώσει το 4.500€ προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε 48 δόσεις των 256€ 

Και μετα δες και τις υπόλοιπες εταιρείες. 

Σα το καινούργιο δεν έχει, το παλιό το κάνεις(πληρώνεις) 2 φορές με τα συμμάζεματακια, επίσης σε βάθος 5 ετίας το παλιό θάλασσα έχει μια α αξία ακόμα 

Δεν ξέρω γιατί το ibiza μου φαίνεται εμφανισιακά αδιάφορο. 

Αυτό είναι προσωπική άποψη βέβαια. 

 

 

Το leasing το σκέφτομαι πιο πολύ οχι ότι θα αποφύγω της ζημιές, αλλά ότι θα αποφύγω το τρέξιμο του να φτιαχτούν. Με 3 εταιρίες που μίλησα μου είπαν σε μεγάλες ζημιές υπάρχει άμεση αντικατάσταση προσωρινού αυτοκινητου. 

Και εγώ δεν νομίζω ότι στο leasing γλιτώνεις λεφτά. Λογικό είναι αφού ξαφνικά εμπλέκεται μια τρίτη εταιρία η οποία πρέπει να βγαλει κέρδος. Απλά έτσι όπως το βλέπω το κέρδος της εταιρίας (ή η χασούρα του πελατη) αντισταθμιζεται από την "ξεγνοιασιά" που ανέφερα παραπάνω.

 

 

Η αλήθεια είναι πως το δίλημμα όντως είναι κυρίως ανάμεσα στοεταχειρισμενο με 4κ παλιό ή πιο καινούριο με 8κ. Οσο τα σκέφτομαι τόσο δεν αποφασίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι αντιπροσωπείες έχουν αυτοκίνητα αντικατάστασης , και οι ασφάλειες έχουν ρήτρα για αντικατάσταση αυτοκινήτου κλπ . Δεν είναι προνόμιο του leasing αυτό.

Μπες και δες , https://www.automobiledimension.com/  φωτογραφίες μέσα έξω , διαστάσεις , ότι σου γυαλίσει πάρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...