Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου αυτόματου αυτοκινήτου


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Δε νοείται οικογενειακό που δεν είναι SUV. Και πριν τα SUV οι γονείς μας πού μας έβαζαν;

Για να σου λύσω την απορία στα σεντάν της εποχής, αν είχαν κιόλας γιατί οι περισσότεροι δεν είχαν καν αυτοκίνητο, οι δικοί μου μας έβαζαν σε σκαραβαίο.

Και οι παππούδες μου έβαζαν τους γονείς μου στο άλογο/κάρο ή στο ζούνταπ/φλορέτα, αν είχαν βέβαια γιατί όποιος είχε άλογο τότε θεωρούνταν πλούσιος.

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, όπως είπα δεν θα το συνεχίσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μίλησα με έναν γνωστό που πουλάει το rio του. Λέει ψάχνει σε κάνα γνωστό πριν το βάλει στο car. 

Είναι του 13 με περίπου 50.000 και μου το αφήνει 8.000 Συν έξοδα μεταβίβασης κλπ. 

Βλέπω στο car όλα ξεκινάμε από 10 και πάνω. 

Τι λέτε αξίζει; να πάω να το δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mperdemeni είπε

Μόλις μίλησα με έναν γνωστό που πουλάει το rio του. Λέει ψάχνει σε κάνα γνωστό πριν το βάλει στο car. 

Είναι του 13 με περίπου 50.000 και μου το αφήνει 8.000 Συν έξοδα μεταβίβασης κλπ. 

Βλέπω στο car όλα ξεκινάμε από 10 και πάνω. 

Τι λέτε αξίζει; να πάω να το δω;

Ακριβα το δινει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arispz είπε

Ακριβα το δινει!

Έχεις δίκιο. Μου το παρουσίασε ως ευκαιρία Αλλά τώρα που κοιτάω στο car βλέπω ότι Ναι μεν έχουν 10 Αλλά είναι και διετίας αυτοκίνητα Όχι κοντά δεκαετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάρκαρα στο συγκρότημα που μένω , είδα ότι ο γείτονας πήρε μεταχειρισμένο το Peugeot 208 '18+-'19 , αυτόματο ... λίγο που το είδα στο car.gr παίζει κοντά στα -+10.000€ , νομίζω ότι μαζί με τα yaris hybrid(10Κ) και τα ι20 '14-'15(7.5+Κ) είναι κάτι που θα σε ταιριάζει ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Μόλις μίλησα με έναν γνωστό που πουλάει το rio του. Λέει ψάχνει σε κάνα γνωστό πριν το βάλει στο car. 

Είναι του 13 με περίπου 50.000 και μου το αφήνει 8.000 Συν έξοδα μεταβίβασης κλπ. 

Βλέπω στο car όλα ξεκινάμε από 10 και πάνω. 

Τι λέτε αξίζει; να πάω να το δω;

Δες το. Λίγα χιλιόμετρα. Είναι σε ωραίο χρώμα; έχει καθόλου εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα λοιπόν και έκανα μια βόλτα του γκολφ. Του 15 ήταν. 

 

Όντως σαν μεγεθος δεν πολυαισθανθηκα διαφορα. Οποτε ίσως κοιτάω και για λιγο μεγαλύτερα.

 

Η αλήθεια είναι πως τα σουπερ μίνι (citygo/mii/up) πιο πολύ λόγο τιμής τα κοιτούσα. 

 

Αύριο πάω σε μια seat να δω το ibiza.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Πήγα λοιπόν και έκανα μια βόλτα του γκολφ. Του 15 ήταν. 

 

Όντως σαν μεγεθος δεν πολυαισθανθηκα διαφορα. Οποτε ίσως κοιτάω και για λιγο μεγαλύτερα.

 

Η αλήθεια είναι πως τα σουπερ μίνι (citygo/mii/up) πιο πολύ λόγο τιμής τα κοιτούσα. 

 

Αύριο πάω σε μια seat να δω το ibiza.

Ibizara και τα μυαλά στα κάγκελα

Πήγαινε να δείς πάντως και το i20 , ρίξε και μία ματιά και στο C3 είναι αρκετά τίμιο

Θα σου έλεγα και το Suzuki Ignis αλλά είναι αρκετά ιδιαίτερο οπότε μπορεί να με βρίσεις :)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ibizara και τα μυαλά στα κάγκελα

Πήγαινε να δείς πάντως και το i20 , ρίξε και μία ματιά και στο C3 είναι αρκετά τίμιο

Θα σου έλεγα και το Suzuki Ignis αλλά είναι αρκετά ιδιαίτερο οπότε μπορεί να με βρίσεις :)

Ξεκινάω από το ibiza (το οποίο προτάθηκε παραπάνω) και βλέπουμε. 

Το ignis ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά εδώ και πολύ καιρό. Αλλα επειδή suvιζει δεν ξέρω εάν θα το προτιμήσω. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mperdemeni είπε

Μόλις μίλησα με έναν γνωστό που πουλάει το rio του. Λέει ψάχνει σε κάνα γνωστό πριν το βάλει στο car. 

Είναι του 13 με περίπου 50.000 και μου το αφήνει 8.000 Συν έξοδα μεταβίβασης κλπ. 

Βλέπω στο car όλα ξεκινάμε από 10 και πάνω. 

Τι λέτε αξίζει; να πάω να το δω;

Ειδικά αν  ειναι το πετρελαιο για μένα αξίζει. Ελληνικο καθαρό ελάχιστα χιλιόμετρα , κινητήρας υπεραξιοπιστος . Σίγουρα έχει κι αλλά σ αυτά τα λεφτα αλλα ξέρεις και τι παίρνεις. Ίσως καταφέρεις και καλυτερη συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια αγόρασα μεταχειρισμένο. Στην κατηγορία που τελικά κατέληξα και στα χρόνια η διαφορά με το καινούργιο ήταν χαώδης. Οπότε οι επιλογη μου ήταν προκαθορισμένη. Στα μικρά η διαφορά ανάμεσα σε ένα καινούργιο και σε μεταχειρισμένο 2-5 ετών είναι μικρή για να ρισκάρεις το μεταχειρισμένο. Μια σημαντική ( αν όχι η σημαντικότερη )παράμετρος αγοράς ενός αυτοκινήτου είναι οι βλάβες.  Υπάρχουν καινούργια μικρά με 6 η και 7 χρόνια εγγύηση που σημαίνει ότι κάνεις την ετήσια συντήρηση στο επίσημο συνεργείο και είσαι καλυμμένη. Από αυτή την οπτική γωνία το leasing δεν έχει λόγο ύπαρξης (για ιδιώτη). Είχαμε οικογενειακώς συνεργείο αυτοκινήτων για 30 χρόνια ( άλλα μέλη της ευρύτερης οικογένειας ηταν- και μερικοί είναι ακόμη μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι κτλ και σε διαβεβαιώνω ότι στο θέμα συντήρησης πρέπει να έχεις τον κατάλληλο κύκλο επισκευάστηκε που θα τούς εμπιστεύεσαι αλλά είναι δυσεύρετοι. Αρκετοί πατάνε στην ασχετοσυνη μικρή η μεγάλη όλων μας και εκμεταλλεύονται.

Συμπερασματικά θα σου πρότεινα να πας σε καινούργιο και μόνο έστω ρίχνοντας λίγο η πολύ νερό στο κρασί σου ως προς την επιλογή. Διαφορετικά επωμίζεσαι ρίσκο πιθανή ταλαιπωρία και έξοδα σε πιθανή βλάβη. Έτσι η οποία διαφορά θα εξανεμιστεί και θα σου μείνει η ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Και εγώ δεν έχω κατασταλάξει λογω του ότι πρέπει να συμπεριλάβω και τον παράγοντα που λέει και ο φίλος μας και σε σχέση με αυτό τι με συμφέρει:

www.youtube.com/watch?v=s48ZZEXNnXY 

αλλά πρέπει να πάρω απόφαση να αγοράσω γιατί μου έχει χαλάσει η τρόμπα λαδιού και χάνει

Επεξ/σία από lampis1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 10:02 ΠΜ, lampis1992 είπε

Να σας πω Καλύτερα μεταχειρισμένο σίγουρα παρά καινούριο

Γιατί άμα κλατάρουν οι οικονομίες παγκόσμια θα μας μείνουν στα γκαράζ τα αμάξια και θα πηγαίνουμε με το ποδήλατο, να μην έχουμε δώσει πολλά λεφτά και τα κλαίμε,μακάρι να μη συμβεί:www.youtube.com/watch?v=s48ZZEXNnXY

 

Αυτή η κατηφόρα που έχουμε με έχει κάνει να ψειρίζω την αγορά αμαξιού και να είμαι τόσο καιρό με το σαράβαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lampis1992 είπε

Αυτή η κατηφόρα που έχουμε με έχει κάνει να ψειρίζω την αγορά αμαξιού και να είμαι τόσο καιρό με το σαράβαλο

Γεια σου όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, πόλεμος, ασθένειες, λοιμοι. Επειδή οι σημερινοί 50αρηδες δεν βίωσαν κάτι από αυτά δεν σημαίνει ότι σε άλλες περιοχές δεν βιώνουν. Ανάλογα τις ανάγκες παίρνεις και αυτό που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...