Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου αυτόματου αυτοκινήτου


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/1/2021 στις 10:02 ΠΜ, lampis1992 είπε

Να σας πω Καλύτερα μεταχειρισμένο σίγουρα παρά καινούριο

Γιατί άμα κλατάρουν οι οικονομίες παγκόσμια θα μας μείνουν στα γκαράζ τα αμάξια και θα πηγαίνουμε με το ποδήλατο, να μην έχουμε δώσει πολλά λεφτά και τα κλαίμε,μακάρι να μη συμβεί:www.youtube.com/watch?v=s48ZZEXNnXY

 

Η Πάκα είναι SchinasN  ότι  με το σαράβαλο που έχω χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα ποδήλατο άμα μείνω στο δρόμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, lampis1992 είπε

Η Πάκα είναι SchinasN  ότι  με το σαράβαλο που έχω χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα ποδήλατο άμα μείνω στο δρόμο

 

παίρνεις ένα σπαστό και το βάζεις στο πορτμπαγκαζ , και μάλιστα από αγγελίες διότι δεν βόλεψε πολύ κόσμο και έχουν καλύτερες τιμές ως μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 10:02 ΠΜ, lampis1992 είπε

Να σας πω Καλύτερα μεταχειρισμένο σίγουρα παρά καινούριο

Γιατί άμα κλατάρουν οι οικονομίες παγκόσμια θα μας μείνουν στα γκαράζ τα αμάξια και θα πηγαίνουμε με το ποδήλατο, να μην έχουμε δώσει πολλά λεφτά και τα κλαίμε,μακάρι να μη συμβεί:www.youtube.com/watch?v=s48ZZEXNnXY

 

...Σε παρακμή είσαι , σ ανεμοστρόβιλου τη δίνη....

Δηλαδή Auto  Moto είμαι στη δίνη

        Και πάω με πατίνι ?

Σορρυ για την πλάκα αλλά είμαι σε τραγική κατάσταση , έχω λερώσει όλους τους δρόμους απ τα λάδια που χάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λοιπόν μια ερώτηση όσον αφορά τα αυτόματα. 

Γιατί είδα σήμερα ένα και δεν καταλαβα αυτό που είπε ο πωλητής. 

Ότι ουσιαστικά το αυτοκινητο φοράει ένα κανονικό χειροκίνητο κιβώτιο, και απλά στην οδήγηση δεν αλλάζεις αλλαγές γιατί έχει έναν "αυτόματο" συμπλέκτη. Μου το πρότεινε μάλιστα ως πιο καλό, γιατί θα μπορούν, σε μια επικείμενη βλάβη να φτιαχτεί πολύ πιο εύκολα. 

Το αυτοκίνητο δηλαδή είναι αυτόματο ή όχι? 

Εγώ ήξερα ως αυτόματο, αυτό που έχει 5-6 επιλογές ανάμεσα σε d-p-n-r-1-2-3 με ακριβή σειρά δεν τα θυμάμαι αλλά κάπως έτσι. Αυτό είχε κάτι + -.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

 

Εγώ ήξερα ως αυτόματο, αυτό που έχει 5-6 επιλογές ανάμεσα σε d-p-n-r-1-2-3 με ακριβή σειρά δεν τα θυμάμαι αλλά κάπως έτσι. Αυτό είχε κάτι + -.

Ποιο μοντέλο είδες;; 

D=Drive (αυτόματο) 

P=Parking (όταν σταματάς τη πορεία σου ή παρκάρεις κτλ) 

N=Neutral (Κενή) * σε φανάρια ή πολύ κίνηση το χρησιμοποιώ προσωπικά 

R=Reverse (Οπισθεν) 

1-2-3;;;  2-3 ή 2-1 νομίζω, είναι όταν έχεις κατηφόρα για να κρατάει χαμηλά τις στροφές του κινητηρα, βοηθάει σα να φρενάρει... 

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Να κάνω λοιπόν μια ερώτηση όσον αφορά τα αυτόματα. 

Γιατί είδα σήμερα ένα και δεν καταλαβα αυτό που είπε ο πωλητής. 

Ότι ουσιαστικά το αυτοκινητο φοράει ένα κανονικό χειροκίνητο κιβώτιο, και απλά στην οδήγηση δεν αλλάζεις αλλαγές γιατί έχει έναν "αυτόματο" συμπλέκτη. Μου το πρότεινε μάλιστα ως πιο καλό, γιατί θα μπορούν, σε μια επικείμενη βλάβη να φτιαχτεί πολύ πιο εύκολα. 

Το αυτοκίνητο δηλαδή είναι αυτόματο ή όχι? 

Εγώ ήξερα ως αυτόματο, αυτό που έχει 5-6 επιλογές ανάμεσα σε d-p-n-r-1-2-3 με ακριβή σειρά δεν τα θυμάμαι αλλά κάπως έτσι. Αυτό είχε κάτι + -.

Τι αυτοκίνητο είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Να κάνω λοιπόν μια ερώτηση όσον αφορά τα αυτόματα. 

Γιατί είδα σήμερα ένα και δεν καταλαβα αυτό που είπε ο πωλητής. 

Ότι ουσιαστικά το αυτοκινητο φοράει ένα κανονικό χειροκίνητο κιβώτιο, και απλά στην οδήγηση δεν αλλάζεις αλλαγές γιατί έχει έναν "αυτόματο" συμπλέκτη. Μου το πρότεινε μάλιστα ως πιο καλό, γιατί θα μπορούν, σε μια επικείμενη βλάβη να φτιαχτεί πολύ πιο εύκολα. 

Το αυτοκίνητο δηλαδή είναι αυτόματο ή όχι? 

Εγώ ήξερα ως αυτόματο, αυτό που έχει 5-6 επιλογές ανάμεσα σε d-p-n-r-1-2-3 με ακριβή σειρά δεν τα θυμάμαι αλλά κάπως έτσι. Αυτό είχε κάτι + -.

Υπάρχουν κάποια αυτόματα τα οποία δεν έχουν μετατροπέα ροπής ή διπλοσύμπλεκτα σαν το DSG αλλά έχουν ένα αυτοματοποιημένο συμπλέκτη, έχω ακούσει να τα λένε και ρομποτιζέ αυτόματα.

Συνήθως είναι πάρα πολύ αργά στην χρήση και μπαίνουν κυρίως σε μικρά αυτοκίνητα, π.χ.

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi/test-drive-hyundai-i10-12-amt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Ποιο μοντέλο είδες;; 

D=Drive (αυτόματο) 

P=Parking (όταν σταματάς τη πορεία σου ή παρκάρεις κτλ) 

N=Neutral (Κενή) * σε φανάρια ή πολύ κίνηση το χρησιμοποιώ προσωπικά 

R=Reverse (Οπισθεν) 

1-2-3;;;  2-3 ή 2-1 νομίζω, είναι όταν έχεις κατηφόρα για να κρατάει χαμηλά τις στροφές του κινητηρα, βοηθάει σα να φρενάρει... 

 

 

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι αυτοκίνητο είδες?

Σωστά ξέχασα το πιο σημαντικό. 

 

Ένα pandaκι του 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται dualogic το κιβώτιο που φοράει το panda...Το ξέρω γιατί έχω το ίδιο απλά εμένα είναι του 2010 μοντέλο...Είναι τύπου Smart με συμπλέκτη και κανονικό κιβώτιο...Έχει αυτόματη κ σειριακή επιλογή...Δεν είναι Dsg ούτε 7g-tronic αλλά δεν είναι και χελώνα...Για νορμάλ οδήγηση είναι μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ μπλέκομαι. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω θέσει ένα όριο (προς τα πανω) επομένως κοιτάζω τα πάντα. 

 

Για να βάλω λοιπόν λίγο ταξη, 

Το ibiza το είδα, να πω την αλήθεια ψιλό αδιάφορο μου φάνηκε, οπότε απορρίφθηκε. 

Το panda, δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς παίζει με το αυτόματο του αλλα πιθανότατα απορρίφθηκε για αυτόν τον λόγο. 

 

Το rio του γνωστού δεν είναι αυτόματο τελικά οποτε άκυρο επίσης. 

 

Και από εκεί και πέρα το χάος. Γενικά μου είναι πολύ πιο εύκολο να βρω και να πω τι δεν μαρεσει παρα τι μου αρέσει. 

 

Νομίζω το πιο εύκολο είναι να πάρω ένα polo καινούργιο σε αυτόματο, που το ξέρω σαν αμάξι και ξέρω ότι μου κάνει σε μεγεθος κλπ. Αύριο θα πάρω μια vw τηλέφωνο αν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο αμεσα χρειαζεσαι το αυτοκινητο ? Εαν περιμενεις, μεσα στο 2021 ερχεται facelift στο Polo το οποιο ειναι πανεμορφο. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ποσο αμεσα χρειαζεσαι το αυτοκινητο ? Εαν περιμενεις, μεσα στο 2021 ερχεται facelift στο Polo το οποιο ειναι πανεμορφο. 

Η αλήθεια είναι ότι το χρειάζομαι μέχρι τέλη Φλεβάρη. Και από ότι κατάλαβα "γυρίζοντας" σε άλλα παρόμοια θέματα εδώ μέσα, οι παραλαβές για καινούρια παίρνουν ένα χρονικό διάστημα. 

 

Και έτσι από την διάθεση για καινούργιο ξαναγυρνάει η σκέψη " βρε μπας να πάρω κάτι με 4 χιλιάρικα πρόχειρο και βλέπουμε?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Η αλήθεια είναι ότι το χρειάζομαι μέχρι τέλη Φλεβάρη. Και από ότι κατάλαβα "γυρίζοντας" σε άλλα παρόμοια θέματα εδώ μέσα, οι παραλαβές για καινούρια παίρνουν ένα χρονικό διάστημα. 

 

Και έτσι από την διάθεση για καινούργιο ξαναγυρνάει η σκέψη " βρε μπας να πάρω κάτι με 4 χιλιάρικα πρόχειρο και βλέπουμε?"

Δεν θα το προτεινα! Δυστυχως στα 4 χιλιαρικα δεν θα βρεις κατι αξιολογο. Θα χασεις χρονο, διαθεση και χρηματα για μαζεματα. 

 

Η βελτιστη επιλογη ειναι να βρεις αυτοκινητο απο καποιον ιδιωτη με λιγα χιλιομετρα (πχ σαν και μενα και τον τσοφρα που θελουμε να πουλησουμε αυτοκινητα μερικων μηνων :D ).  H επομενη επιλογη ειναι καινουργιο. 

 

Γενικα δεν θα προτεινα σε καμια περιπτωση να παρεις αυτοκινητο απο μαντρα-εμπορο. Ακομα και εαν το αυτοκινητο ειναι σε αριστη κατασταση (δυσκολο) οταν τους χρειαστεις θα σε κουρασουν. Η αδερφη μου πηρε ενα 208 με 10,000 χιλιομετρα, και ενω το αυτοκινητο ειναι μια χαρα, την εχουν ταλαιπωρησει με μια αντλια πετρελαιου εδω και μηνες. Απο μερα σε μερα, απο βδομαδα σε βδομαδα κ.ο.κ. 

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...