Προς το περιεχόμενο

Ιστοσελίδα συμβατή με πρότυπα


ffl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/1/2021 στις 5:03 ΜΜ, Bitbit είπε

Επίσης κάτι που ρωτήθηκε και πριν. Δεν υπάρχει ανοχή στα λάθη; Δηλαδή 1 λάθος να υπάρχει, που μπορει να είναι εικόνα χωρίς alt ή να χρησιμοποιήσεις το <b></b> αντί για <strong></strong> θα εμφανίσει λάθος. Μπορεί να σε κόψουν για κάτι τέτοιο; Μιλάμε για γελοιότητες αν ισχύει αυτό.

"Γελοιότητες" θα ήταν αν υπήρχε ανοχή σε 1-2 λάθη, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα σήμαινε ότι κάνουν "εκπτώσεις" σε κάποιο(α) guideline(s), το οποίο θα αναιρούσε το νόημα όλης αυτής της προσπάθειας να τεθούν κάποια standards στην κατασκευή δικτυακών τόπων.

Θέλουν 0 λάθη και στην τελική καλά κάνουν γιατί αυτά που ζητάνε στα πλαίσια του WCAG έχουν τη λογική τους.

Για τα παραδείγματα που αναφέρεις, ας πούμε, για ποιόν λόγο να θέλεις να καταφύγεις στο <b> όταν το πρότυπο (και η ορθή πρακτική παγκοσμίως με βάση την html5) είναι να χρησιμοποιήσεις <strong>?! Γιατί να μην θέλεις να βάλεις alt σε κάποια εικόνα?! Αφού εκτός από το να συμμορφώνεσαι με το πρότυπο wcag, το alt στις εικόνες συμβάλλει και στο να τα πηγαίνεις λίγο καλύτερα από πλευράς ranking, αφού και οι εικόνες γίνονται indexed στις μηχανές αναζήτησης.

Όλα έχουν τη λογική τους. Και τη λογική τους μπορείς να την κατανοήσεις καλύτερα βλέποντας και το πώς κάθε ένα εκ των guidelines συμβάλλουν στη διευκόλυνση της πρόσβασης μίας ή περισσότερων κοινωνικών ομάδων που ειδάλλως μπορεί να μη σκεφτόσουν καν κατά την κατασκευή ενός δικτυακού τόπου. Παράδειγμα (προσέγγιση από πλευράς design, αλλά με ξεκάθαρες προγραμματιστικές προεκτάσεις, όπως διαμορφώνονται και στο wcag): https://accessibility.blog.gov.uk/2016/09/02/dos-and-donts-on-designing-for-accessibility/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Souls33k είπε

"Γελοιότητες" θα ήταν αν υπήρχε ανοχή σε 1-2 λάθη, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα σήμαινε ότι κάνουν "εκπτώσεις" σε κάποιο(α) guideline(s), το οποίο θα αναιρούσε το νόημα όλης αυτής της προσπάθειας να τεθούν κάποια standards στην κατασκευή δικτυακών τόπων.

ακόμα και στο δίπλωμα οδήγησης που είναι απείρως σοβαρότερο, επιτρέπουν 1 λάθος (δε νομίζω να έχει αλλάξει αυτό), αλλά σε μια ιστοσελίδα δεν το επιτρέπουν. οκ.

Στην περίπτωση της ιστοσελίδα βέβαια μπορεί να σου δίνουν και 2η ευκαιρία να διορθώσεις κάτι. Δε ξέρω πως πάει.

Το θέμα δεν είναι αν εγώ βάλω ένα alt ή όχι, που θα το βάλω. Αλλά αν χρησιμοποιείς ένα έτοιμο Theme εκεί δε θα είναι όλα τέλεια και θα πρέπει να φας τόσο χρόνο να διορθώνεις. Τώρα θα μου πεις, πρόβλημα σου. Ψάξε να βρεις theme που να είναι 100% συμβατό ή φτιάξε μόνος σου. Εξάλλου όλα αυτά τα ζητάνε σε περιπτώσεις ΕΣΠΑ όπου παίρνεις τζάμπα λεφτά και σου λένε θα τα κάνεις όπως γουστάρουμε εμείς. Αλλιώς κάντο χωρίς ΕΣΠΑ και κάντο σαν τα μούτρα σου. Από αυτή την άποψη  ναι, έχουν δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία, δεν δίνεις εξετάσεις. Νομίζω ότι αναφέρεται και σε άλλο ποστ παραπάνω ότι αν βρουν κάποιο λάθος (που λογικά θα το έχεις ήδη δει κι από μόνος σου, εφόσον τα ίδια εργαλεία χρησιμοποιούν κι αυτοί κι εσύ), συνήθως θα στο επισημάνουν και θα σου δώσουν ένα χρονικό περιθώριο να το διορθώσεις.

Αντίστοιχα, αν ξέρεις από την αρχή πως είναι προαπαιτούμενο η ιστοσελίδα να συμμορφώνεται με wcag θα ψάξεις και ανάλογο theme. Εννοείται ότι υπάρχουν και themes που είναι απόλυτα συμβατά με wcag και το διαφημίζουν κιόλας, αφού είναι "τάση" της εποχής, όπως "τάση" ήταν πριν μια δεκαετία το να γίνονται οι ιστοσελίδες responsive ώστε να παίζουν και σε κινητά.

Από 'κει και πέρα η συμμόρφωση με το WCAG αποτελεί πλέον και Οδηγία της Ε.Ε. (η 2016/2102 συγκεκριμένα), οπότε θα ήταν περίεργο αν δεν το όριζε ως απαίτηση το ΕΣΠΑ (που είναι κοινοτικοί πόροι, δηλ. της Ε.Ε.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα,

η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή κώδικα σε έτοιμα Wordpress θέματα είναι μπελαλίδικη δουλεία και χρονοβόρα για τη διόρθωση αυτών των σφαλμάτων. Τα alts και τα contrast errors είναι πολύ εύκολη υπόθεση, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με ιεραρχία HTML elements κτλ, η παρέμβαση στον κώδικα του θέματος γίνεται περίπλοκη.

1) Αν κάποιος έχει υπόψιν κάποιο Woocommerce θέμα που να είναι WCAG ready out of the box, ας μας πει, είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

2) Όποιος γνωρίζει και ενδιαφέρεται να βοηθήσει στη διόρθωση τέτοιων σφαλμάτων (επί πληρωμή φυσικά), ας στείλει ΠΜ για να συνεργαστούμε σε μερικά projects:) 

3) Από όσα είπατε, η απόρριψη της αίτησης ΕΣΠΑ δε γίνεται αμέσως αν υπάρχει σφάλμα, αλλά δίνεται μια περίοδος για να διορθωθεί. Έχει πέσει κανείς σε διαφορετική περίπτωση;

Επεξ/σία από DimVavas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 19/1/2021 στις 7:17 ΜΜ, DimVavas είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή κώδικα σε έτοιμα Wordpress θέματα είναι μπελαλίδικη δουλεία και χρονοβόρα για τη διόρθωση αυτών των σφαλμάτων. Τα alts και τα contrast errors είναι πολύ εύκολη υπόθεση, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με ιεραρχία HTML elements κτλ, η παρέμβαση στον κώδικα του θέματος γίνεται περίπλοκη.

1) Αν κάποιος έχει υπόψιν κάποιο Woocommerce θέμα που να είναι WCAG ready out of the box, ας μας πει, είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

2) Όποιος γνωρίζει και ενδιαφέρεται να βοηθήσει στη διόρθωση τέτοιων σφαλμάτων (επί πληρωμή φυσικά), ας στείλει ΠΜ για να συνεργαστούμε σε μερικά projects:) 

3) Από όσα είπατε, η απόρριψη της αίτησης ΕΣΠΑ δε γίνεται αμέσως αν υπάρχει σφάλμα, αλλά δίνεται μια περίοδος για να διορθωθεί. Έχει πέσει κανείς σε διαφορετική περίπτωση;

Επαναφέρω ένα κάπως νεκρό thread αλλά μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάποιο theme; 
Θα προτιμούσα να συνεργάζεται με elementor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 8:12 ΜΜ, vadou είπε

Δεν είναι καθόλου υπερβολικό. Θα έπρεπε όλες οι σελίδες να είναι προσβάσιμες προς όλους. Τα πρότυπα έχουν φτιαχτεί και υπάρχουν για να διασφαλίσουν αυτή την προσβασιμότητα. Δεν έχουν κάτι τρελό ή δύσκολο στην υλοποίηση.

το κακό σε αυτή την υπόθεση είναι ότι αυτοί που τσεκάρουν τα sites (για ΕΣΠΑ κτλ), δεν έχουν ιδέα από κώδικα και απλά κοιτάνε τα λάθη που βγάζει το εργαλείο που τους λένε να χρησιμοποιήσουν.

Στις 19/1/2021 στις 7:17 ΜΜ, DimVavas είπε

3) Από όσα είπατε, η απόρριψη της αίτησης ΕΣΠΑ δε γίνεται αμέσως αν υπάρχει σφάλμα, αλλά δίνεται μια περίοδος για να διορθωθεί. Έχει πέσει κανείς σε διαφορετική περίπτωση;

από όσο ξέρω έτσι είναι.

Απλά χρειαστηκε να ξηλώσω όλα τα καλούδια του site, διότι η ελεγκτής χρησιμοποιούσε ένα εργαλείο 1 μήνα πριν καταργηθεί και δεν ήταν ενημερωμένο με όλα τα νέα coding (πχ font awesome)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...