Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτες τις τιμες το pc gaming ειναι DOA Προς το παρον.Δηλαδη και μονο καρτα να θες να παρεις για medium settings 1080p σου βγαινει πιο φτηνο να παρεις ενα xbox series s με ενα χρονο gamepass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπήρχε παρόμοιο τοπικ για τις τιμές, αλλά μπήκαν οι μαυραγορίτες με τη μάσκα του φιλελεύθερου γνώστη της Αγοράς να κατηγορήσουν "εμάς" τους βλάκες που πάμε κι αγοράζουμε από τις αγγελίες.

Διαβάζω πλέον κάθε μέρα το section των αγγελιών στις Κάρτες Γραφικών και γελάω με τα άπειρα προφίλ με μηδενικές κριτικές που έχουν εμφανιστεί , με κάτι αγγελίες ζήτησης ΖΗΤΑΩ ΡΤΧ 2060 ΣΤΑ 700 και αμέσως μετά αγγελία πώλησης RTX 2060 700 ευρω. Γελάω με τις δικαιολογίες : πωλείται γιατί τελικά δεν την θέλω, πωλείται γιατί προοριζόταν για project που δεν προχώρησε 🤣 και άλλες μπαρούφες.

Ήθελα να ρωτήσω τους υπερασπιστές του κάθε μαυραγορίτη: αφού αυτό που κάνουν δεν είναι ούτε ανήθικο, ούτε παράνομο και υπόκειται στους....νόμους της Ελεύθερης Αγοράς, γιατί σκαρφίζονται ένα κάρο δικαιολογίες για να πουλήσουν και γιατί φτιάχνουν δεκάδες ψεύτικα προφίλ; 

Anyway, μακάρι να τους μείνουν στα χέρια οι κάρτες. Αν το δούμε ψύχραιμα, εκτός από cyberpunk, δεν υπάρχει παιχνίδι που να αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά . Από Σεπτέμβρη που θα βγουν οι επόμενες ίσως.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ήθελα να ρωτήσω τους υπερασπιστές του κάθε μαυραγορίτη: αφού αυτό που κάνουν δεν είναι ούτε ανήθικο, ούτε παράνομο και υπόκειται στους....νόμους της Ελεύθερης Αγοράς, γιατί σκαρφίζονται ένα κάρο δικαιολογίες για να πουλήσουν και γιατί φτιάχνουν δεκάδες ψεύτικα προφίλ; 

Για να κοροϊδέψουν εσένα που νομίζεις ότι το εμπόριο GPU χωράει συναισθηματισμούς και χρειάζεσαι άλλοθι για να την χρυσοπληρώσεις.

Προσωπικά , πούλησα 1660super (πριν 3-4 μέρες) στα 265 στον 1ο που μου έστειλε π.μ. παρόλο που μέσα σε 1 ώρα είχα 20+ μνμ εκ των οποίων 5-6 από αυτά με παρακαλούσαν να μου βάλουν στον τραπεζικό μου λογαριασμό προκαταβολικά 300ευρω για να τους διαλέξω.

 

Αν η GPU ήταν είδος πρώτης ανάγκης θα το έβλεπα αλλιώς , τώρα αφού υπάρχει έλλειψη από τους κατασκευαστές τα βάζουμε με τους "σκάλπερς". Θες να παίξεις παιχνίδι ΑΑΑ και βιάζεσαι? Πλήρωσε την διπλή τιμή και μην γκρινιάζεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Για να κοροϊδέψουν εσένα που νομίζεις ότι το εμπόριο GPU χωράει συναισθηματισμούς και χρειάζεσαι άλλοθι για να την χρυσοπληρώσεις.

Προσωπικά , πούλησα 1660super (πριν 3-4 μέρες) στα 265 στον 1ο που μου έστειλε π.μ. παρόλο που μέσα σε 1 ώρα είχα 20+ μνμ εκ των οποίων 5-6 από αυτά με παρακαλούσαν να μου βάλουν στον τραπεζικό μου λογαριασμό προκαταβολικά 300ευρω για να τους διαλέξω.

 

Αν η GPU ήταν είδος πρώτης ανάγκης θα το έβλεπα αλλιώς , τώρα αφού υπάρχει έλλειψη από τους κατασκευαστές τα βάζουμε με τους "σκάλπερς". Θες να παίξεις παιχνίδι ΑΑΑ και βιάζεσαι? Πλήρωσε την διπλή τιμή και μην γκρινιάζεις.

Μωρέ εγώ χρειάζομαι άλλοθι για να παίξω (αν και 42 χρονών να δεχτώ ότι κάνω σαν ανυπόμονο παιδάκι). Αυτοί τι άλλοθι επιζητούν στη συνείδησή τους που μου γράφουν για "project που δεν προχώρησαν " , " μου την έκαναν δώρο και δεν την ήθελα" και τέτοια; 

Επίσης αυτή η καραμέλα : αφού δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ας πάει η τιμή στο Θεό, πρέπει να πάψει.

Με αυτή τη λογική είδος πρώτης ανάγκης πρέπει να είναι μόνο το αλεύρι, το νερό και το λάδι, για να μπορούμε να ζήσουμε (τα φάρμακα δεν είναι με τη νεοφιλελεύθερη λογική του κέρδους, καθώς βλέπεις τι γίνεται με τις φαρμακευτικές και τα εμβόλια).

Στο μεταξύ εσύ τι θίγεσαι; θεωρώ την τιμή που την πούλησες μια χαρά και τίμια.

Δεν διαφώνησα ποτέ να έχει κάποιος μια κάρτα μεταχειρισμένη και να την πουλήσει, και αν είναι τέτοιες οι συνθήκες να την πουλήσει και πάνω από την τιμή αγοράς της. Οκ.

Αλλά άλλο αυτό (μιας και υποθέτω ότι η δική σου ήταν μεταχειρισμένη) , άλλο το scalping με τύπους που δημιουργύν τεχνητές ελλείψεις.

Δεν συγκρίνεται η μια ηθική με την άλλη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Greenday13 είπε

Μωρέ εγώ χρειάζομαι άλλοθι για να παίξω (αν και 42 χρονών να δεχτώ ότι κάνω σαν ανυπόμονο παιδάκι). Αυτοί τι άλλοθι επιζητούν στη συνείδησή τους που μου γράφουν για "project που δεν προχώρησαν " , " μου την έκαναν δώρο και δεν την ήθελα" και τέτοια; 

Επίσης αυτή η καραμέλα : αφού δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ας πάει η τιμή στο Θεό, πρέπει να πάψει.

Με αυτή τη λογική είδος πρώτης ανάγκης πρέπει να είναι μόνο το αλεύρι, το νερό και το λάδι, για να μπορούμε να ζήσουμε (τα φάρμακα δεν είναι με τη νεοφιλελεύθερη λογική του κέρδους, καθώς βλέπεις τι γίνεται με τις φαρμακευτικές και τα εμβόλια).

Στο μεταξύ εσύ τι θίγεσαι; θεωρώ την τιμή που την πούλησες μια χαρά και τίμια.

Δεν διαφώνησα ποτέ να έχει κάποιος μια κάρτα μεταχειρισμένη και να την πουλήσει, και αν είναι τέτοιες οι συνθήκες να την πουλήσει και πάνω από την τιμή αγοράς της. Οκ.

Αλλά άλλο αυτό (μιας και υποθέτω ότι η δική σου ήταν μεταχειρισμένη) , άλλο το scalping με τύπους που δημιουργύν τεχνητές ελλείψεις.

Δεν συγκρίνεται η μια ηθική με την άλλη.

 

 

Σε συμπάθησα , τι κάρτα ψάχνεις? (η δική μου ήταν χρησιμοποιημένη μέσα στις γιορτές μέχρι να έρθει η "μεγάλη")

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε συμπάθησα , τι κάρτα ψάχνεις? (η δική μου ήταν χρησιμοποιημένη μέσα στις γιορτές μέχρι να έρθει η "μεγάλη")

Βασικά ήθελα 2060, μετά συμβιβαζόμουν με 1660 super αλλά τελικά επικράτησε η λογική και θα περιμένω. Είμαι με κάρτα του 2012. Να πω επίσης πως γνωρίζω ήδη ένα παιδί που χρειάζεται δυνατή κάρτα για δουλειά. Θέλω να πω ότι οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδος για χαβαλέ απαραίτητα.

Παρεπιπτόντως ποιά κάρτα έχεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

Βασικά ήθελα 2060, μετά συμβιβαζόμουν με 1660 super αλλά τελικά επικράτησε η λογική και θα περιμένω. Είμαι με κάρτα του 2012. Να πω επίσης πως γνωρίζω ήδη ένα παιδί που χρειάζεται δυνατή κάρτα για δουλειά. Θέλω να πω ότι οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδος για χαβαλέ απαραίτητα.

Παρεπιπτόντως ποιά κάρτα έχεις τώρα;

rtx 3070 αλλά να σου πω την αλήθεια τις δίνω μετά από λίγο καιρό , για να μην γεμίσω π.μ. αυτή έχω σκοπό να την κρατήσω μέχρι το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Capture.PNG.3809768bfe0367c696fb8eb0e9ce221f.PNG

χαχαχαχα εδώ δείτε, ότι να 'ναι και μέτρια υλοποίηση. Πουλάω την δικιά μου 500 ευρώ όποιος θέλει :P Θα πάει πολύ καιρό έτσι αυτό το πράγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε κατάστημα υπολογιστών την πόλη μου ο οποίος είναι σχεδόν μονοπωλειο στους επαγγελματίες της πόλης, και μέσα συνάντησα συμμαθητή μου τον οποίο τον έχω σε εκτίμηση. Μου είπε ότι λόγο της όλης κατάστασης με τις κάρτες γραφικών δεν έχει πουλήσει ούτε έναν επεξεργαστή amd αλλά μόνο intel λόγο των ενσωματωμένων γραφικών. Ακόμα και σε όποιον πάει και ζητάει ολόκληρο pc τους στήνουν πάλι με ιντελ και τους λενε παίξε μανατζερ μέχρι το καλοκαίρι και έλα να τα ξαναπούμε τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thaninho είπε

Πήγα σε κατάστημα υπολογιστών την πόλη μου ο οποίος είναι σχεδόν μονοπωλειο στους επαγγελματίες της πόλης, και μέσα συνάντησα συμμαθητή μου τον οποίο τον έχω σε εκτίμηση. Μου είπε ότι λόγο της όλης κατάστασης με τις κάρτες γραφικών δεν έχει πουλήσει ούτε έναν επεξεργαστή amd αλλά μόνο intel λόγο των ενσωματωμένων γραφικών. Ακόμα και σε όποιον πάει και ζητάει ολόκληρο pc τους στήνουν πάλι με ιντελ και τους λενε παίξε μανατζερ μέχρι το καλοκαίρι και έλα να τα ξαναπούμε τότε. 

3200G/3400G ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3200G/3400G ?

Οι περισσότεροι δεν έχουν τις γνώσεις ή το χρόνο να ψάξουν ή δεν έχουν ίσως και την όρεξη οπότε θυμούνται βίντεο από γνωστούς και μη youtubers ή και φίλους ότι "Οι ιντελ έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ενώ οι AMD όχι" and the rest is history

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3200G/3400G ?

Υπαρχει απ την απέναντι ο 10400 πάνω κάτω στα ίδια λεφτά( ανάλογες επιδόσεις ίσος και καλύτερος;) ενώ αν θες κάτι πιο δυνατό δεν υπαρχει καν πρόταση απ την amd. 

Επεξ/σία από Thaninho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Υπαρχει απ την απέναντι ο 10400 πάνω κάτω στα ίδια λεφτά( ανάλογες αποδώσεις ίσος και καλύτερος;) ενώ αν θες κάτι πιο δυνατό δεν υπαρχει καν πρόταση απ την amd. 

Σε cpu εννοείς, γιατί σε gpu οι ΑΜD είναι πολύ μπροστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...