Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Εδώ υπάρχουν άτομα που υπόσχονται εγγύηση 2nd hand με τιμολόγια και βάζουν και θαυμαστικά κιόλας 😂

εγώ πάντως προτιμώ καινούργια ότι αφορά συστήματα υπολογιστή (τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστή/μνήμη/κάρτα γραφικών/σκληρούς δίσκους

δεν μου άρεσαν ποτέ οι αγγελίες μεταχειρισμένων και αμφίβολης ποιότητας

αν θέλω καινούργιο ή μεταχειρισμένο θα προτιμήσω την αποθήκη ΙΤ της εταιρείας που εργάζομαι καθώς γνωρίζω τα κομμάτια που έχουν.

ότι αφορά τα άτομα που λένε "εγγύηση οι αξιολογήσεις μου"

στο χέρι των χρηστών/μελών αυτής της διαδικτυακής κοινότητας είναι να εξαφανιστούν αυτού του είδους τα άτομα γιατί δυστυχώς το insomnia.gr από μια τεχνολογική διαδικτυακή κοινότητα τείνει να γίνει σαν τον χρυσό οδηγό - χρυσή ευκαιρία (αγγελίες) και είναι κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως προτιμώ καινούργια ότι αφορά συστήματα υπολογιστή (τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστή/μνήμη/κάρτα γραφικών/σκληρούς δίσκους

δεν μου άρεσαν ποτέ οι αγγελίες μεταχειρισμένων και αμφίβολης ποιότητας

αν θέλω καινούργιο ή μεταχειρισμένο θα προτιμήσω την αποθήκη ΙΤ της εταιρείας που εργάζομαι καθώς γνωρίζω τα κομμάτια που έχουν.

ότι αφορά τα άτομα που λένε "εγγύηση οι αξιολογήσεις μου"

στο χέρι των χρηστών/μελών αυτής της διαδικτυακής κοινότητας είναι να εξαφανιστούν αυτού του είδους τα άτομα γιατί δυστυχώς το insomnia.gr από μια τεχνολογική διαδικτυακή κοινότητα τείνει να γίνει σαν τον χρυσό οδηγό - χρυσή ευκαιρία (αγγελίες) και είναι κρίμα...

+1. Εγώ αν πάρω μεταχειρισμένο θα είναι από κάποιο άτομο εδώ που μιλάμε, που είναι ενεργό στο forum και φαίνεται ότι δεν είναι scammer. Βέβαια μία φορά στη ζωή μου έχω αγοράσει κάτι μεταχειρισμένο, το PS1 την μία και μοναδική κονσόλα που είχα ποτέ. Δεν μπορώ, θέλω την καινουργίλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το insomnia δεν είναι μόνο οι αγγελίες απλά υπάρχουν και αυτές άλλος τις βλέπει άλλος τις προσπερνάει. Άλλος λέει πόσο έχει η 3090 2.500 φέρε δύο και άλλος ψάχνει με 100 ευρώ να κάνει την δουλειά του από αγγελία η εδω η αλλου.

Εμένα που έχω πολλές θετικές πολλές φορές μου έχουν κάνει κατάθεση χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν έχω γράψει ποτέ "εγγύηση η αξιολογήσεις μου" μου έχει τύχει να ψάχνω μητρική και άνθρωπος σχετικά καινούριος εδώ να μου κάνει πρόταση επειδή έχω πολλές αξιολογήσεις να μου στείλει την μητρική να την δοκιμάσω να της κάνω ότι τεστ θέλω και μετά να του κάνω κατάθεση και δεν μιλάμε για μια μητρική των 20 ευρώ αλλά την crosshair vii hero wifi που είχε 300 ευρώ τότε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ougxar είπε

Αυτο θα κανω εννοειται,το θεμα ειναι ποτε θα γινει αυτη η αντικατασταση

Αυτό θα πονέσει...  3-10 εβδομάδες, αν την δεχτούν κατευθείαν στην Sapphire θα γλιτώσεις πολλές μέρες αλλά θα πληρώσεις μεταφορικά.

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειπε για πιστωτικο, αλλα για επιστροφη χρηματων. Αν το καταστημα δεν εχει διαθεσιμη ιδια καρτα ή ιδιων προδιαγραφων, δεν ειναι στην κριση του πελατη για το αν θα παρει χρηματα πισω ή "για να κοψει το καταστημα τον λαιμο του και να βρει gpu"

Την αντικατάστασή δεν την κάνει το κατάστημα, την στέλνει εκεί που την πήρε.

Απλά όταν ανεβαίνουν οι τιμές στα καταστήματα τα συμφέρει να την κάνουν ρμα οι ίδιοι και να πουλήσουν την αντικατάσταση, αν δώσουν δε και πιστωτικό ώστε να αναγκαστεί ο πελάτης να βάλει και άλλα παραπάνω χρήματα για να πάρει κάτι άλλο τότε ακόμα καλύτερα, με τα μετρητά χαλάς την "τριπλή πώληση" για αυτό και πάντα λένε πιστωτικό και το παίζουν κινεζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Παιδιά το insomnia δεν είναι μόνο οι αγγελίες απλά υπάρχουν και αυτές άλλος τις βλέπει άλλος τις προσπερνάει. Άλλος λέει πόσο έχει η 3090 2.500 φέρε δύο και άλλος ψάχνει με 100 ευρώ να κάνει την δουλειά του από αγγελία η εδω η αλλου.

Εμένα που έχω πολλές θετικές πολλές φορές μου έχουν κάνει κατάθεση χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν έχω γράψει ποτέ "εγγύηση η αξιολογήσεις μου" μου έχει τύχει να ψάχνω μητρική και άνθρωπος σχετικά καινούριος εδώ να μου κάνει πρόταση επειδή έχω πολλές αξιολογήσεις να μου στείλει την μητρική να την δοκιμάσω να της κάνω ότι τεστ θέλω και μετά να του κάνω κατάθεση και δεν μιλάμε για μια μητρική των 20 ευρώ αλλά την crosshair vii hero wifi που είχε 300 ευρώ τότε.

Φίλε Λευτέρη

είσαι από τους ανθρώπους που σέβομαι και εκτιμώ

εμπνέεις εμπιστοσύνη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 1050 ti που έχω στην υπογραφή μου την είχα αγοράσει 160€ απο τις αγγελίες εδω, πριν 3 χρόνια που υπήρχε πάλι πρόβλημα με το mining (τι σκατά .... έχω ανάγκη κάτι μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα). Η κάρτα ήταν αγορασμένη απο το Κώτσο πριν 3 μήνες απο την στιγμή που την πήρα στα χέρια μου (να είναι καλά το παλικάρι που μου την έδωσε).

Τότε ζητάγανε τα μαγαζιά 230 με 250€ (λιγότερα απο όσα ζητάνε τώρα για την ίδια υλοποίηση - πόσο γελίο).

https://www.skroutz.gr/s/10262994/Asus-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Phoenix-90YV0A70-M0NA00.html

Σε αυτό το range τιμών μια τέτοια διαφορά (70€) είναι αξιοσημείωτη.

Όταν μιλάμε όμως για 300€ το 50άρικο για καινούργια δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακο πραγμα παιδια η εξαρτηση και πολλες φορες υπαρχει χειροτερη εξαρτηση και απο τα ναρκωτικα απλα αυτα σκοτωνουν.

Ευτυχως στην ζωη μου ποτε δεν ειχα εξαρτηση απο τιποτα.

Ειχα περιοδο στην ζωη μου που εβγαζα 50 χιλιαδες δραχμες την ημερα, ειχα και στιγμες που ελεγα δεν εχω λεφτα να παρω να φαει κατι ο πατερας μου.

Ακομα και οταν ειχα καλα οικονομικα ποτε δεν εβαλα γραμματια ποτε δεν εμπλεξα με τραπεζες, αν ειχα την δυνατοτητα να παρω αυτο που ηθελα με οικονομια το αγοραζα αν οχι μην σωσω και το παρω.

Μονο μια φορα πριν 5 χρονια που χαλασε ο ηλιακος και λογω παιδιων αναγκαστηκα και πηρα εναν με 12 γραμματια που απο το αγχος μου τον ξεπληρωσα μεσα σε 4 μηνες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα το πρόβλημα μετα απο πολυ ψάξιμο,ήταν θέμα short circuit και η καρτα δουλευει κανονικα δοξα το θεο

Εφαγε και ενα Undervolt και ελπιζω να αντεξει μεχρι το 2045 που θα πεσουν οι τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ougxar είπε

Τελικά βρήκα το πρόβλημα μετα απο πολυ ψάξιμο,ήταν θέμα short circuit και η καρτα δουλευει κανονικα δοξα το θεο

Εφαγε και ενα Undervolt και ελπιζω να αντεξει μεχρι το 2045 που θα πεσουν οι τιμες

Short circuit? Και πως το έλυσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Short circuit? Και πως το έλυσες;

Το τεντωσε να γίνει μακρύ 

 

Λογικα άνοιξε το πσ χωρίς την κάρτα την ξαναέβαλε και άνοιξε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε κάτι,στο εμπόριο δέν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς.Κανόνας!

Επειδή θίγουμε το θέμα των μεταχειρισμένων,είναι στην διακριτική ευχέρεια του ατόμου,είτε αυτός ονομάζεται πωλητής είτε αγοραστής για το πώς να κινηθεί.Γιατί οσο "ανήθικοι" είναι οι πωλητές σήμερα,που κοστολογούν +100~300ευρώ τις ίδιες GPU που τον Σεπτέμβρη προσπαθούσαν να σπρώξουν όσο-οσο, άλλο τόσο "ανήθικοι" ήταν οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές που την ίδια περίοδο ζητούσαν σκόντο σε ένα τίμια κοστολογημένο προϊόν.Η ζωή κάνει κύκλους λένε...

Όση e-μελάνη και να χυθεί δέν θα αλλάξει κάτι,οπότε αποδεχτείτε πως διανύουμε μια (πολύ) δύσκολη 2ετία και κάντε υπομονή μέχρι να γυρίσει ο τροχός.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε κάτι,στο εμπόριο δέν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς.Κανόνας!

Επειδή θίγουμε το θέμα των μεταχειρισμένων,είναι στην διακριτική ευχέρεια του ατόμου,είτε αυτός ονομάζεται πωλητής είτε αγοραστής για το πώς να κινηθεί.Γιατί οσο "ανήθικοι" είναι οι πωλητές σήμερα,που κοστολογούν +100~300ευρώ τις ίδιες GPU που τον Σεπτέμβρη προσπαθούσαν να σπρώξουν όσο-οσο, άλλο τόσο "ανήθικοι" ήταν οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές που την ίδια περίοδο ζητούσαν σκόντο σε ένα τίμια κοστολογημένο προϊόν.Η ζωή κάνει κύκλους λένε...

Όση e-μελάνη και να χυθεί δέν θα αλλάξει κάτι,οπότε αποδεχτείτε πως διανύουμε μια (πολύ) δύσκολη 2ετία και κάντε υπομονή μέχρι να γυρίσει ο τροχός.

Θυμαμαι οταν ειχα δωσει πριν καει το σπιτι μου 400 ευρω την EVGA 2070S 3 μηνων καρτα μου ελεγαν τι 400 ρε φιλε με 500 θα βγει η 3070 και πως πρεπει να την δωσω το πολυ 300 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εμπόριο πράγματι δέν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς.
Το πως κινείται ο καθένας μέσα σε αυτό, είτε ως πωλητής είτε ως αγοραστής. τον χαρακτηρίζει.
Υπάρχει ο τσίπης αγοραστής που θέλει να αγοράσει κάτι για ψύχουλα (εκμεταλευόμενος την ανάγκη του άλλου να πουλήσει), υπάρχει και ο μαυραγορήτης πωλητής που βρίσκει ευκαιρία να βγάλει κέρδος απο την "ανάγκη" (πραγματική ή συναισθηματική) του άλλου.
Καμία συνθήκη - συγκυρία δεν κάνει justify την συμπεριφορά του ενός ή του άλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panospeter είπε

υπάρχει και ο μαυραγορήτης πωλητής που βρίσκει ευκαιρία να βγάλει κέρδος απο την "ανάγκη" (πραγματική ή συναισθηματική) του άλλου.
Καμία συνθήκη - συγκυρία δεν κάνει justify την συμπεριφορά του ενός ή του άλλου.

Ο,τι και να λεμε εμεις εδω η αλλοι αλλου, ειναι γεγονος πως:
διαχρονικα τα γουστα ειδικα, παντα πληρωνονται!(..ακριβα)🤑

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Το τεντωσε να γίνει μακρύ 

 

Λογικα άνοιξε το πσ χωρίς την κάρτα την ξαναέβαλε και άνοιξε 

Ενας Noctua fan αρχισε να κανει βραχυκυκλωμα απο το πουθενα και εφυγε οπως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...