Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Μλκια έκανα δηλαδή που έδωσα 5700xt, 500€ ?!

😐

Yeap. Σε 4 μήνες τα έβγαζες και σου έμενε και η κάρτα :P 
 

Βέβαια πολλά τα 500 για 5700xt και εγω δεν θα τα έδινα για να παίζω games. Για mining άλλη φάση. 1080ti που είναι παρόμοιων επιδόσεων την έδωσα στα 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Μλκια έκανα δηλαδή που έδωσα 5700xt, 500€ ?!

😐

Τι να πούμε και όσοι τις δώσαμε 300 τελική το Σεπτέμβριο. Που να ξέραμε 🤔🤣

@Arkin Βρε λες να minαρουμε να τσεπωσουμε κάνα +200αρι να συμπληρώσουμε να πάρουμε οθονουλα; Πόσο καιρό θα μας πάρει με τη 3070; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τι να πούμε και όσοι τις δώσαμε 300 τελική το Σεπτέμβριο. Που να ξέραμε 🤔🤣

@Arkin Βρε λες να minαρουμε να τσεπωσουμε κάνα +200αρι να συμπληρώσουμε να πάρουμε οθονουλα; Πόσο καιρό θα μας πάρει με τη 3070; :P

 

Αναλογως ποσο θα κρατησει η τιμη του eth. Με 3070 βγαινουν 6.3 ευρω τη μερα οποτε πανω απο 150 καθαρα το μηνα. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να την δωσω και σε κανεναν miner απο εξωτερικο για 1000+ μιας και εκει πανε οι τιμες μετα απο 2-3 μηνες. Insomnia αν μπει για πωληση θα μπει οταν τελειωσει το profit που υπαρχει σημερα εκει στα 200-250 το πολυ. Θα δουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναλογως ποσο θα κρατησει η τιμη του eth. Με 3070 βγαινουν 6.3 ευρω τη μερα οποτε πανω απο 150 καθαρα το μηνα. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να την δωσω και σε κανεναν miner απο εξωτερικο για 1000+ μιας και εκει πανε οι τιμες μετα απο 2-3 μηνες. Insomnia αν μπει για πωληση θα μπει οταν τελειωσει το profit που υπαρχει σημερα εκει στα 200-250 το πολυ. Θα δουμε. 

Γίνεται να ορίζεις πόσο %usage να δίνει η κάρτα για "σκάψιμο"; Ίσα ίσα κανα 150αρι καθαρό περίπου θέλω να έβγαζα εάν φυσικά συμφέρει ώστε να συμπληρώσω το ποσό που "ροκανισα" από το monitor upgrade budget 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Γίνεται να ορίζεις πόσο %usage να δίνει η κάρτα για "σκάψιμο"; Ίσα ίσα κανα 150αρι καθαρό περίπου θέλω να έβγαζα εάν φυσικά συμφέρει ώστε να συμπληρώσω το ποσό που "ροκανισα" από το monitor upgrade budget 

Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο μαζί πχ gaming αλλά μπορεί να το βάζεις τις ώρες που δεν χρησιμοποιείς το pc. Με το πρόγραμμα που νοικιάζουν την κάρτα τους οι περισσότεροι γίνεται και αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι εγώ κατηγορώ αυτούς που αγοράζουν Ferrari σε αυτές τις τιμές. Μια F40 ψάχνω που έχει κλείσει 40 χρόνια να πούμε (παλιατζούρα δηλαδή) 1.5 μύριο λένε οι μαυραγορίτες.

 

Απλά είναι τα πράματα, όταν μια κάρτα (πχ. η 5700xt) σου βγάζει 150€ το μήνα, ε πόσο να την δώσεις???? Εγώ ας πούμε έχω, πλέον μεταχείρο, 3090. Την πήρα 2k. Όταν μου βγάζει 350-400 το μήνα σίγα μην στην δώσω στα 1500 ας πούμε. 3k και ίσως το σκεφτώ. 

αα, εκει πονταραν οι εταιριες , ξεραν παρα πολυ καλά οτι πεφτουν λεφτα, απο την εξορυξη

οπότε ειπαν.. οταν κονομαει ο άλλος απο φαρμα λες και εχει πολυκατοικία  ή ξενοδοχείο,

καλά εγω βλάκας ειμαι να πουλαω 300 ευρω? βαλε ενα χιλιαρικο τιμή και αστους να κανουν σβούρες.!

 λογικο και αναμενομενο. 

 

μονο λογω ανταγωνισμου κ φτωχειας θα πεσουν οι τιμες κ θα παρει αρκετους μηνες.

παντως αν μπουν οι κινεζοι η εταιριες κινητης τηλεφωνιας στο χωρο

παραγοντας αντιστοιχα προιοντα εξορυξης μπορει ολα να αλλαξουν πολυ γρηγορα 

53 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναλογως ποσο θα κρατησει η τιμη του eth. Με 3070 βγαινουν 6.3 ευρω τη μερα οποτε πανω απο 150 καθαρα το μηνα. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να την δωσω και σε κανεναν miner απο εξωτερικο για 1000+ μιας και εκει πανε οι τιμες μετα απο 2-3 μηνες. Insomnia αν μπει για πωληση θα μπει οταν τελειωσει το profit που υπαρχει σημερα εκει στα 200-250 το πολυ. Θα δουμε. 

σκαλπαριζε αμερικανους γερμανους ρίξε πράγμα! χαχαχ.

οσο ειναι ψηλες οι τιμες στο κοιν θα σκεφτω ποσο μπορει να κερδιζω με μια 660 , 1060 , 1080 το μήνα?

μαινερ επαγγελμα του μελλοντος..

τελικα θα ψαχτουν πολλοι να αγορασουν καρτες του χιλιαρικου, ε ρε τι εχει να γινει..

gt 730 στο συστημα κ 1080 3080 στην εξορυξη, 

κ σκαλπαρισμενη αγγελια με χοντρο καπελο στο εμπει ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Γίνεται να ορίζεις πόσο %usage να δίνει η κάρτα για "σκάψιμο"; Ίσα ίσα κανα 150αρι καθαρό περίπου θέλω να έβγαζα εάν φυσικά συμφέρει ώστε να συμπληρώσω το ποσό που "ροκανισα" από το monitor upgrade budget 

στο μεγιστο οβερκλοκ να δουλευει για να μπορεσεις να παρεις αλλες δυο τρεις του χιλιαρικου πιο γρηγορα

οσο το κοιν ειναι απ

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 4:09 ΜΜ, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε full hd παίζω. Και είναι η 1050ΤΙ όχι σκέτη 1050, αν θες να το παίξεις έξυπνος τουλάχιστoν κανε μια έρευνα πρώτα. Το υπολοιπο pc είναι: Amd Ryzen 3700X 32gb RAM και 2x SSD 970 EVO PLUS σε RAID 0

 

Α το λες σοβαρά?? Τέρμα ανισόρροπο το build σου για gaming, και σίγουρα δεν ευχαριστιέσαι cyberpunk με κάτι λιγότερο απο gtx1070. Κ εκεί medium high στα 1080p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, peterako είπε

μιας που είπες για "κύρος"

 

Να προσθέσουμε και τις αγγελίες τύπου : Η καλύτερη προσφορά κερδίζει.

Ζούμε μεγάλες στιγμές

Επίσης είναι αστείο που στα πλήρη συστήματα είναι γεμάτο με "Gaming PC" χωρίς κάρτα γραφικών.

Οπότε τι gaming pc είναι ? Μήπως επειδή κάποια στιγμή έπαιξε παιχνίδια ? Ας δούνε τώρα πως θα φύγουν , με την κάρτα θα ήταν τυράκι να φύγει όλο το μηχάνημα.

Καταλαβαίνω το να πουλήσεις κάτι ακριβά επειδή το πήρες και εσύ σε αυξημένη τιμή.

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να πουλήσω κάτι μεταχειρισμένο και η απόδειξη που θα δώσω να αναγράφει μικρότερο ποσό απο αυτό που θα λάβω .

Αλλά όπως είπε και το παλικάρι , όσο υπάρχει τέτοιος κόσμος , καλά να πάθουμε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λόγους που αναφέρω στο παρακάτω thread

πήγα στο Πλαίσιο και οι μόνες κάρτες Nvidia κοντά στα specs που ήθελα ήταν οι MSI 1660ti gaming στα 550€

Το δε παλικάρι που συννεοήθηκα μου είπε ότι χθες είχαν 65 στις αποθήκες τους, ενώ σήματα είχαν μείνει 14.

Άρα ο κόσμος αγοράζει όσο όσο. Δεν υπάρχει καμία σωτηρία να πέσουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι εγώ κατηγορώ αυτούς που αγοράζουν Ferrari σε αυτές τις τιμές. Μια F40 ψάχνω που έχει κλείσει 40 χρόνια να πούμε (παλιατζούρα δηλαδή) 1.5 μύριο λένε οι μαυραγορίτες.

 

Απλά είναι τα πράματα, όταν μια κάρτα (πχ. η 5700xt) σου βγάζει 150€ το μήνα, ε πόσο να την δώσεις???? Εγώ ας πούμε έχω, πλέον μεταχείρο, 3090. Την πήρα 2k. Όταν μου βγάζει 350-400 το μήνα σίγα μην στην δώσω στα 1500 ας πούμε. 3k και ίσως το σκεφτώ. 

Ακυρο παράδειγμα. Θα ήταν σωστό να πεις ότι ψάχνεις ένα golf GTI που κάνει γύρο στα 30 χιλιάρικα αλλά το πουλάνε 150, και υπάρχουν Καμμένοι που πάνε και το αγοράζουν τόσο. 

Επεξ/σία από peterako
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...