Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Μα τι να διαφωνώ, δεν μου πέφτει καν λόγος να διαφωνήσω. Είναι μια συμφωνία μεταξύ 2 ιδιωτών. Θα μου δώσεις Χ ευρώ και θα σου δώσω το ψ κοκοψονι που φτύνει frames. Με τι θα μπορούσα να διαφωνήσω? Εκτός και αν ο πωλητής εκβιασε λεκτικά η σωματικά τον αγοραστή και τον ανάγκασε να αγοράσει την κάρτα, δεν καταλαβαίνω με τι να διαφωνήσω. 

Ρε φιλε ο Α ψάχνει καρτα γραφικών για να παίζει και είναι διατεθημένος να αγοράσει μεταχειρισμένη και με το καπέλωμα που υπαρχει λέει οκ. Ο Β πουλάει μια καρτα γραφικών πχ 300 ευρώ που για την αξία της κάρτας είναι πολλά αλλά για την όλη κατάσταση το λες οκ. Έρχεται ο Γ που δεν έχει τι να κάνει και είναι όλη μερα με το ρεφρες στο χέρι, δεν χρειάζεται καρτα γραφικών την αγοράζει στα 300 και την πουλάει μια εβδομάδα μετά 500. Δεν είναι ο Γ μαυραγορίτης;;; Έχω βρει άτομο που έχει αγοράσει και πουλήσει 6 κάρτες σε 3 μήνες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thaninho είπε

την αγοράζει στα 300 και την πουλάει μια εβδομάδα μετά 500

Kαι έτσι γεννήθηκε ένα από τα αρχαιότερα επαγγέλματα, αυτό του πωλητή / έμπορα.  

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

skip και αυτή η γενιά απ ότι φαίνεται και πάμε για next gen

Εντάξει κι εγώ αυτό λέω, την ήπιαμε οπότε πάμε για την 4090, αλλά τι θα αλλάξει σε αυτό το φαινόμενο;

Εγώ προβλέπω ότι θα ενταθεί. :blink:

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι έτσι γεννήθηκε ένα από τα αρχαιότερα επαγγέλματα, αυτό του πωλητή / έμπορα.  

 

Λάθος. Το επάγγελμα του μεσάζοντα γεννήθηκε (είναι καλά εκπαιδευμένος ό Έλληνας σε αυτό). Στην συγκεκριμένη περίπτωση τον λες και τοκογλύφο

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, teller είπε

Εντάξει κι εγώ αυτό λέω, την ήπιαμε οπότε πάμε για την 4090, αλλά τι θα αλλάξει σε αυτό το φαινόμενο;

Εγώ προβλέπω ότι θα ενταθεί. :blink:

η αλήθεια είναι ότι η όλη κατάσταση ξεκινάει με τα crypto και βρίσκουν και πατάνε μετά οι μαυραγορίτες... τι να πω αν την επομενη γενιά το btc έχει πάει 100k θα είναι χειρότερα... άμα σκάσει σα φούσκα θα πουλάνε τις 3080 με το κιλό για 3-4 κατοστάρικα προσωπικά έχω θέση ένα όριο ας το πούμε έτσι στον εαυτό μου να αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 γενιές μιας και δεν έχω τρελες απαιτήσεις και για 3080 πάνω από 700 ευρώ δε θα έδινα (όχι γιατί δεν έχω γιατί δε μου αρέσει να μου πιάνουν τον...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panospeter είπε

Λάθος. Το επάγγελμα του μεσάζοντα γεννήθηκε (είναι καλά εκπαιδευμένος ό Έλληνας σε αυτό). Στην συγκεκριμένη περίπτωση τον λες και τοκογλύφο

Τοκογλύφος είναι αυτός που δανείζει παράνομα χρήματα με πολύ υψηλό τόκο. Εξορισμού. Τώρα εσυ μπορεί να τον αποκαλείς και βιαστή ξερώ γώ, δεν θα αλλάξουμε τις λέξεις. 

Όλοι οι πωλητές και όλα τα καταστήματα μεσάζοντες είναι. Και οι προμηθευτές αυτών μεσάζοντες είναι. Όλοι αυτοί πωλητές / έμποροι λέγονται. Είτε χονδρικής, είτε λιανικής. Που είναι η διαφορά με αυτόν που αποκαλείς μαυραγορίτη.

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

η αλήθεια είναι ότι η όλη κατάσταση ξεκινάει με τα crypto και βρίσκουν και πατάνε μετά οι μαυραγορίτες... τι να πω αν την επομενη γενιά το btc έχει πάει 100k θα είναι χειρότερα... άμα σκάσει σα φούσκα θα πουλάνε τις 3080 με το κιλό για 3-4 κατοστάρικα προσωπικά έχω θέση ένα όριο ας το πούμε έτσι στον εαυτό μου να αλλάζω κάρτα κάθε 2-3 γενιές μιας και δεν έχω τρελες απαιτήσεις και για 3080 πάνω από 700 ευρώ δε θα έδινα (όχι γιατί δεν έχω γιατί δε μου αρέσει να μου πιάνουν τον...)

Αν τις αγοράσεις αυτές τις 3080 στα 3 κατοστάρικα θα είσαι κλεπταποδόχος? :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Τοκογλύφος είναι αυτός που δανείζει παράνομα χρήματα με πολύ υψηλό τόκο. Εξορισμού. Τώρα εσυ μπορεί να τον αποκαλείς και βιαστή ξερώ γώ, δεν θα αλλάξουμε τις λέξεις. 

Όλοι οι πωλητές και όλα τα καταστήματα μεσάζοντες είναι. Και οι προμηθευτές αυτών μεσάζοντες είναι. Όλοι αυτοί πωλητές / έμποροι λέγονται. Είτε χονδρικής, είτε λιανικής. Που είναι η διαφορά με αυτόν που αποκαλείς μαυραγορίτη.

Αν τις αγοράσεις αυτές τις 3080 στα 3 κατοστάρικα θα είσαι κλεπταποδόχος? :P 

όχι τρελέ μου της τις αγοράσω 300 και θα τις πουλήσω στο insomnia 600 άρα θα είμαι έμπορας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι τρελέ μου της τις αγοράσω 300 και θα τις πουλήσω στο insomnia 600 άρα θα είμαι έμπορας :P

Καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις την απάντηση αλλά ντάξει, περαστικά. 

Αμά βρείς κάποιον να την θέλει στα 600 θα είσαι pepega να μην την δώσεις τόσα. Κατάλαβες τώρα που το πάω; Αφού κάποιος ΘΕΛΕΙ να την αγοράσει σε αυτές τις τιμές, γιατί αυτός που τις πουλάει σε τιμές που κάποιος θέλει να αγοράσει είναι μαυραγορίτης? Επειδή δεν φτάνει η δικιά σου τσέπη? Ε κρίμα, η ζώη είναι άδικη. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Τοκογλύφος είναι αυτός που δανείζει παράνομα χρήματα με πολύ υψηλό τόκο. Εξορισμού. Τώρα εσυ μπορεί να τον αποκαλείς και βιαστή ξερώ γώ, δεν θα αλλάξουμε τις λέξεις.

Σε ευχαριστώ φίλε μου που μου εξήγησες τον όρο. Προφανώς αναφερόμουνα στο ποσοστό που αυξάνει την τιμή και όχι στην διαδικασία δανειοληψίας.

 

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλοι οι πωλητές και όλα τα καταστήματα μεσάζοντες είναι. Και οι προμηθευτές αυτών μεσάζοντες είναι. Όλοι αυτοί πωλητές / έμποροι λέγονται. Είτε χονδρικής, είτε λιανικής. Που είναι η διαφορά με αυτόν που αποκαλείς μαυραγορίτη.

Όλοι οι παραπάνω που ανέφερες συνεισφέρουν στην αλυσίδα της πώλησης, στο κομμάτι της διανομής. Ο τύπος που παρακαλουθεί τις κάρτες και περιμένει ποιος θα φιλοτιμηθεί να πουλήσει καμία σε νορμαλ τιμή, για να την τσιμπήσει και να την πάει στο θεό που συνεισφέρει ?

Σε κάθε περίπτωση μιας και είμαι απο αυτούς τους περίεργους τύπους, αν θες πες το χαζούς, που δεν διανοούμε να αγοράσα 15 βρακία, και επειδή η τιμή των βρακιών ανέβηκε 100% να πουλήσω τα 5 αφού τα έχω χρησιμοποιήσει καμια 20αρία φορές, σε τιμή μεγαλύτερη απο ότι τα αγόρασα, δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έτσι είν' η ζωή. Τι να κάνουμε τώρα; Άλλοι μπορούμε ν' αγοράσουμε σε τρελή τιμή, αλλά δε γουστάρουμε - άλλοι, δυστυχώς δε μπορούν. That's life.

Κάποιοι στην κατοχή αγόραζαν 1 στρέμμα στα Μεσόγεια, για 1 ντενεκέ λάδι. Αυτή η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panospeter είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου που μου εξήγησες τον όρο. Προφανώς αναφερόμουνα στο ποσοστό που αυξάνει την τιμή και όχι στην διαδικασία δανειοληψίας.

 

Όλοι οι παραπάνω που ανέφερες συνεισφέρουν στην αλυσίδα της πώλησης, στο κομμάτι της διανομής. Ο τύπος που παρακαλουθεί τις κάρτες και περιμένει ποιος θα φιλοτιμηθεί να πουλήσει καμία σε νορμαλ τιμή, για να την τσιμπήσει και να την πάει στο θεό που συνεισφέρει ?

Σε κάθε περίπτωση μιας και είμαι απο αυτούς του περίεργους τύπους, αν θες πες το χαζούς, που δεν διανοούμε να αγοράσα 15 βρακία, και επειδή η τιμή των βρακιών ανέβηκε 100% να πουλήσω τα 5 αφού τα έχω χρησιμοποιήσει καμια 20αρία φορές, σε τιμή μεγαλύτερη απο ότι τα αγόρασα, δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση.

Επειδή δεν θα έβρισκες αγοραστή για τα βρακιά σου. Αμα στα αγόραζε κάποιος 1000€ το ένα κωλοτούμπες θα έκανες να τα δώσεις. Κοροιδευόματε μεταξύ μας τώρα? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Επειδή δεν θα έβρισκες αγοραστή για τα βρακιά σου. Αμα στα αγόραζε κάποιος 1000€ το ένα κωλοτούμπες θα έκανες να τα δώσεις. Κοροιδευόματε μεταξύ μας τώρα? 😛 

Τώρα πάμε σε onlyfans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις την απάντηση αλλά ντάξει, περαστικά. 

Αμά βρείς κάποιον να την θέλει στα 600 θα είσαι pepega να μην την δώσεις τόσα. Κατάλαβες τώρα που το πάω; Αφού κάποιος ΘΕΛΕΙ να την αγοράσει σε αυτές τις τιμές, γιατί αυτός που τις πουλάει σε τιμές που κάποιος θέλει να αγοράσει είναι μαυραγορίτης? Επειδή δεν φτάνει η δικιά σου τσέπη? Ε κρίμα, η ζώη είναι άδικη. 

και 3090 αγοράζω αλλα δε μου χρειάζεται... για όλα τα πράγματα υπάρχει μια αντικειμενική τιμή αυτό που δε καταλαβαίνεις η μάλλον δε θέλεις να καταλάβεις είναι ότι όσοι το κάνουν εκμεταλλεύονται την παρούσα κατάσταση και ναι είναι μαυραγορίτες εσύ βάπτισε τους έμπορες (ο κάθε ένας έχει τι δίκια του συνείδηση και πράττει ανάλογα)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Επειδή δεν θα έβρισκες αγοραστή για τα βρακιά σου. Αμα στα αγόραζε κάποιος 1000€ το ένα κωλοτούμπες θα έκανες να τα δώσεις. Κοροιδευόματε μεταξύ μας τώρα? 😛 

Συμφωρουμήτη δεν είμαστε όλοι ίδιοι (ευτυχώς θα βαριομασταν).

Ουτέ εγω ούτε εσύ είμαστε σωστοί ή λάθος.

Ο καθένας είναι και κάνει αυτό που ξέρει και μπορεί. (και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε θέματα ηθικής)

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...