Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@masteripper

Δεν εχεις αδικο, ομως εχω γραψει και εδω και σε αλλο τοπικ: Ας πουμε πως καποιος εχει την καρτουλα του, πχ την 2060, την εχει χρησιμοποιησει εναν χρονο και θελησει να την πουλησει. Βλεπει λοιπον στην αγγελια μια τιμη πανω και απο την τιμη που την ειχε αγορασει. Ναι, εκει ας τη δωσει οσο νομιζει , κι ας βγαλει κερδος. Αν δω καποια εξωφρενικη τιμη, εκει συνηθως γελαω και προσπερναω. Εχω μια καρτα 10ετιας asus 5850  1gb και αν μπορουσα να την πουλησω (δε μπορω γιατι δεν εχω αλλη αυτη τη στιγμη-ας ειναι καλα τα παρασιτα) δεν θα την εβαζα πανω απο 50 ευρω και πολλα μου φαινονται. Ε προχτες ειδα εναν που ζηταγε για 5830 80 ευρω ακατεβατα κιολας. Ενταξει οκ.

Μαυραγοριτες και παρασιτα, χαρακτηριζω αυτους που :

Α. Αγοραζουν μαζικα, δημιουργοντας τεχνητο ελλειμα στην αγορα και μετα πουλανε διπλη και τριπλη τιμη

Β.Αγοραζουν απο αγγελιες και μετα πουλανε επισης με διπλη τριπλη τιμη.

Αν ολοι αυτοι δεν ντρεπονταν για αυτο που κανουν, θα εμπαιναν με κανονικο προφιλ. Για δες στις αγγελιες ποσοι με( 0) αξιολογησεις εχουν μπει. Αυτοι που ειχαν μια καρτουλα και πανε να την πουλησουν, φαινονται οτι ειναι νορμαλ χρηστες.

Ελπιζω να εξηγησα καλα αυτο που θελω να πω :) 

Σε αυτο για τους ζοφερους καιρους θα συμφωνησω, και θα συμπληρωσω οτι ο ζοφος δεν ειναι μονο στην οικονομια αλλα και στον ανεξελεγκτο ατομισμο που ειναι της μοδας πια.

 

@Vsrs7

Ειλικρινα ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν βλεπω καμια διαθεσιμοτητα, αρα ατοπο.

Μην ξαναλεμε τα ιδια κλισε σε παρακαλω: ΝΑΙ, ΔΕΝ μου βαζουν το πιστολι στο κεφαλι να αγορασω, με αυτη την εννοια δεν με υποχρεωνουν.

Με υποχρεωνουν εμμεσα ομως; αν εχουν εξαφανισει απο την αγορα ο,τι κινειται, και εγω ψαχνω καρτα, με υποχρεωνουν με τον τροπο τους ή οχι;

Δεν μπορω να καταλαβω με τη σειρα μου, εσας που υπερασπιζεστε το "δικαιωμα του καθενος να κανει τα λεφτα του ο,τι γουσταρει", γιατι δεν υπερασπιζεστε το δικαιωμα του καθενος "να μπορει να δουλεψει ή να παιξει κανενα game".

Επιλλεκτικη ευαισθησια;

 

 

 

Επεξ/σία από Greenday13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μετά από 4 μήνες, με ανοιχτή παραγγελία στο Amazon, που ήταν να γίνει delivered αυτό το μήνα (μία 1660 super), μου την ακύρωσαν. Άντε γεια δηλαδή.. -.-"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Greenday13 είπε

@masteripper

Δεν μπορω να καταλαβω με τη σειρα μου, εσας που υπερασπιζεστε το "δικαιωμα του καθενος να κανει τα λεφτα του ο,τι γουσταρει", γιατι δεν υπερασπιζεστε το δικαιωμα του καθενος "να μπορει να δουλεψει ή να παιξει κανενα game".

Επιλλεκτικη ευαισθησια;

Όχι. Απλά είναι ο κάθε ένας για την πάρτη του. Ανέκαθεν ήταν έτσι... σιγά μην είναι καινούργιο το φαινόμενο.

Δεν υπάρχουν ηθικοί φραγμοί στο χρήμα. Αδέρφια σκοτώνονται στα δικαστήρια για τις κληρονομιές.

Αυτό που μας διδάσκει αυτή η ιστορία, είναι αυτό που έρχεται όταν θα αρχίσουν να εξαντλούνται οι πόροι στον πλανήτη. Τότε οι δυστοπικές ταινίες Sci-Fi, θα μοιάζουν με παραμυθάκια της θείας Λένας.

Προσωπικά είμαι ευτυχής που τρώω πίκρα τώρα το 2021 για μια κάρτα, από αυτό που θα ζήσει κάποια μελλοντική γενιά για το νερό.

Αυτά.

Επεξ/σία από teller
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγα χρόνια μπορεί να έχουμε :

"και τώρα παιδιά μου θα δείτε πως ήταν τα "καλά" παιχνίδια υπολογιστών

Φωτογραφία απο CyberPunk 2077,Battlefield V....

Δυστυχώς είναι μια τέχνη που ξεκίνησε να χάνεται με την Crypto κρίση του '21 και ολοκληρώθηκε το '23

Ας επιστρέψουμε στην διδασκαλία μας και ευχαριστήσουμε τον ευεργέτη μας που μας χάρισε αυτόν τον υπέροχο Pentium 4 με 512ΚΒ μνήμη,FX 5200 AGP και 40gb HDD ...τι καλός άνθρωπος...να είστε ευγνώμονες που εμείς είμαστε τυχεροί και μπορούμε να δούμε το αποτέλεσμα σε οθόνη...όλα τα άλλα σχολεία μόνο θεωρία μπορούν να κάνουν και να ζωγραφίζουν το αποτέλεσμα στον πίνακα

; hello-DOS.asm - single-segment, 16-bit "hello world" program
;
; assemble with "nasm -f bin -o hi.com hello-DOS.asm"

    org  0x100        ; .com files always start 256 bytes into the segment

    ; int 21h is going to want...

    mov  dx, msg      ; the address of or message in dx
    mov  ah, 9        ; ah=9 - "print string" sub-function
    int  0x21         ; call dos services

    mov  ah, 0x4c     ; "terminate program" sub-function
    int  0x21         ; call dos services

    msg  db 'Hello, World!', 0x0d, 0x0a, '$'   ; $-terminated message

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, teller είπε

Όχι. Απλά είναι ο κάθε ένας για την πάρτη του. Ανέκαθεν ήταν έτσι... σιγά μην είναι καινούργιο το φαινόμενο.

Δεν υπάρχουν ηθικοί φραγμοί στο χρήμα. Αδέρφια σκοτώνονται στα δικαστήρια για τις κληρονομιές.

Αυτό που μας διδάσκει αυτή η ιστορία, είναι αυτό που έρχεται όταν θα αρχίσουν να εξαντλούνται οι πόροι στον πλανήτη. Τότε οι δυστοπικές ταινίες Sci-Fi, θα μοιάζουν με παραμυθάκια της θείας Λένας.

Προσωπικά είμαι ευτυχής που τρώω πίκρα τώα το 2021 για μια κάρτα, από αυτό που θα ζήσει κάποια μελλοντική γενιά για το νερό.

Αυτά.

Ηθικοί φραγμοί σίγουρα υπάρχουν. Όχι από όλους και ειδικά όταν πρόκειται για χρήμα , αλλά υπάρχουν. 

Άντε ο μαυραγορίτης να είναι άπληστος και ατομιστής και να παρασιτεί.

Αυτοί που τους υπερασπίζονται το "δικαίωμα " τους να κάνουν αυτό που κάνουν δεν καταλαβαίνω τι συμφέρον έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

Ηθικοί φραγμοί σίγουρα υπάρχουν. Όχι από όλους και ειδικά όταν πρόκειται για χρήμα , αλλά υπάρχουν. 

Άντε ο μαυραγορίτης να είναι άπληστος και ατομιστής και να παρασιτεί.

Αυτοί που τους υπερασπίζονται το "δικαίωμα " τους να κάνουν αυτό που κάνουν δεν καταλαβαίνω τι συμφέρον έχουν.

Χαμηλη καταναλωτικη συνειδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

@masteripper

@Vsrs7

Ειλικρινα ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν βλεπω καμια διαθεσιμοτητα, αρα ατοπο.

Μην ξαναλεμε τα ιδια κλισε σε παρακαλω: ΝΑΙ, ΔΕΝ μου βαζουν το πιστολι στο κεφαλι να αγορασω, με αυτη την εννοια δεν με υποχρεωνουν.

Με υποχρεωνουν εμμεσα ομως; αν εχουν εξαφανισει απο την αγορα ο,τι κινειται, και εγω ψαχνω καρτα, με υποχρεωνουν με τον τροπο τους ή οχι;

Δεν μπορω να καταλαβω με τη σειρα μου, εσας που υπερασπιζεστε το "δικαιωμα του καθενος να κανει τα λεφτα του ο,τι γουσταρει", γιατι δεν υπερασπιζεστε το δικαιωμα του καθενος "να μπορει να δουλεψει ή να παιξει κανενα game".

Επιλλεκτικη ευαισθησια;

 

 

 

Ε... Άμα θες και ετοιμοπαραδοτο και σε κανονική τιμή τι να πω... Κάτσε και εσύ 10ωρες μπροστά από το κομπιούτερ, 7 μέρες την εβδομάδα , μήπως και προλάβεις καμία κάρτα. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

Πρέπει να μοχθήσεις εάν θέλεις κάρτα...

Κάποιος που κάθεται 10 ώρες την μέρα μπροστά σε υπολογιστή για να αποκτήσει μια κάρτα, εννοείται ότι δεν θα στη δώσει στην ίδια τιμή που την πήρε.

Ο κόπος του πρέπει να πληρωθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thaninho είπε

Πάντως δεν ξέρω κανένα πλαίσιο να αγοράζει κάρτες γραφικών απ το eshop και να τις καπελώνει 200 ευρώ. 
 

Αμα θέλουν να κάνουν τον έμπορα να πα να τον κάνουν σωστά όχι ετσι. 

E το πλαίσιο έχει καλύτερο προμηθευτή, άρα προτίμησε αυτό από τους "μαυραγορίτες". Problem solved. 

1 ώρα πριν, Greenday13 είπε

Κι εμενα δικαιωμα μου ειναι να τον λεω Μαυραγοριτη και παρασιτο της κοινωνιας. Τα λεφτα του τα χρησιμοποιει εις βαρος ΜΑΣ. Δεν ειναι οτι τα ξοδευει στο αλκοολ ή για να αγορασει τηλεοραση 4κ 65''. 

Τωρα αν μερικοι κλωτσατε με τη λεξη Μαυραγοριτες, να σας πω τι θυμαμαι απο τη γηπεδικη ζωη.

Υπηρχαν παντα καποιοι τυποι που πηγαιναν στους συνδεσμους, αγοραζαν τα φθηνα εισιτηρια και τα πουλουσαν εξω απο το γηπεδο  διπλη τιμη, λεγοντας σου κιολας οτι στα εκδοτηρια δεν εχει φθηνα εισιτηρια. Ε ολος ο κοσμος τους ελεγε Μαυραγοριτες. Εδω το ιδιο δεν συμβαινει;

Ή σε συναυλιες, αγοραζαν μαζικα εισιτηρια και τα μοσχοπουλουσαν. Συγγνωμη, αν εσεις αυτο το λετε "δικαιωμα του" και "βιοπορισμο", εγω το λεω "στυγνο παρασιτισμο".

Ναι νταξει και συ, τον είδαμε και τον άλλον χτες που δεν ήταν μαυραγοριτης 😂

1 ώρα πριν, Greenday13 είπε

@masteripper

Δεν εχεις αδικο, ομως εχω γραψει και εδω και σε αλλο τοπικ: Ας πουμε πως καποιος εχει την καρτουλα του, πχ την 2060, την εχει χρησιμοποιησει εναν χρονο και θελησει να την πουλησει. Βλεπει λοιπον στην αγγελια μια τιμη πανω και απο την τιμη που την ειχε αγορασει. Ναι, εκει ας τη δωσει οσο νομιζει , κι ας βγαλει κερδος. Αν δω καποια εξωφρενικη τιμη, εκει συνηθως γελαω και προσπερναω. Εχω μια καρτα 10ετιας asus 5850  1gb και αν μπορουσα να την πουλησω (δε μπορω γιατι δεν εχω αλλη αυτη τη στιγμη-ας ειναι καλα τα παρασιτα) δεν θα την εβαζα πανω απο 50 ευρω και πολλα μου φαινονται. Ε προχτες ειδα εναν που ζηταγε για 5830 80 ευρω ακατεβατα κιολας. Ενταξει οκ.

Μαυραγοριτες και παρασιτα, χαρακτηριζω αυτους που :

Α. Αγοραζουν μαζικα, δημιουργοντας τεχνητο ελλειμα στην αγορα και μετα πουλανε διπλη και τριπλη τιμη

Β.Αγοραζουν απο αγγελιες και μετα πουλανε επισης με διπλη τριπλη τιμη.

Αν ολοι αυτοι δεν ντρεπονταν για αυτο που κανουν, θα εμπαιναν με κανονικο προφιλ. Για δες στις αγγελιες ποσοι με( 0) αξιολογησεις εχουν μπει. Αυτοι που ειχαν μια καρτουλα και πανε να την πουλησουν, φαινονται οτι ειναι νορμαλ χρηστες.

Ελπιζω να εξηγησα καλα αυτο που θελω να πω :) 

Σε αυτο για τους ζοφερους καιρους θα συμφωνησω, και θα συμπληρωσω οτι ο ζοφος δεν ειναι μονο στην οικονομια αλλα και στον ανεξελεγκτο ατομισμο που ειναι της μοδας πια.

 

@Vsrs7

Ειλικρινα ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν βλεπω καμια διαθεσιμοτητα, αρα ατοπο.

Μην ξαναλεμε τα ιδια κλισε σε παρακαλω: ΝΑΙ, ΔΕΝ μου βαζουν το πιστολι στο κεφαλι να αγορασω, με αυτη την εννοια δεν με υποχρεωνουν.

Με υποχρεωνουν εμμεσα ομως; αν εχουν εξαφανισει απο την αγορα ο,τι κινειται, και εγω ψαχνω καρτα, με υποχρεωνουν με τον τροπο τους ή οχι;

Δεν μπορω να καταλαβω με τη σειρα μου, εσας που υπερασπιζεστε το "δικαιωμα του καθενος να κανει τα λεφτα του ο,τι γουσταρει", γιατι δεν υπερασπιζεστε το δικαιωμα του καθενος "να μπορει να δουλεψει ή να παιξει κανενα game".

Επιλλεκτικη ευαισθησια;

 

 

 

Δεν σε εμποδίζει κάνεις να δουλέψεις η να παίξεις games. Κάρτες υπάρχουν, είτε από αγγελίες είτε από καταστήματα. Απλά δεν φτάνει η τσέπη σου. Άλλο αυτό. Και μένα δεν φτάνει για μια Ferrari f40, πρέπει να υπερασπιστείς το δικαίωμα μου να έχω ferrari 😂😂

29 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ηθικοί φραγμοί σίγουρα υπάρχουν. Όχι από όλους και ειδικά όταν πρόκειται για χρήμα , αλλά υπάρχουν. 

Άντε ο μαυραγορίτης να είναι άπληστος και ατομιστής και να παρασιτεί.

Αυτοί που τους υπερασπίζονται το "δικαίωμα " τους να κάνουν αυτό που κάνουν δεν καταλαβαίνω τι συμφέρον έχουν.

Να σου κάνω μια ερώτηση, αν είχες μια 1080ti σήμερα στα χέρια σου σε καλή κατάσταση σε τι τιμή θα την πουλαγες? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Herald said:

E το πλαίσιο έχει καλύτερο προμηθευτή, άρα προτίμησε αυτό από τους "μαυραγορίτες". Problem solved. 

Ναι νταξει και συ, τον είδαμε και τον άλλον χτες που δεν ήταν μαυραγοριτης 😂

Δεν σε εμποδίζει κάνεις να δουλέψεις η να παίξεις games. Κάρτες υπάρχουν, είτε από αγγελίες είτε από καταστήματα. Απλά δεν φτάνει η τσέπη σου. Άλλο αυτό. Και μένα δεν φτάνει για μια Ferrari f40, πρέπει να υπερασπιστείς το δικαίωμα μου να έχω ferrari 😂😂

Στην ερωτηση που κανεις συνεχως :

"Να σου κάνω μια ερώτηση, αν είχες μια 1080ti σήμερα στα χέρια σου σε καλή κατάσταση σε τι τιμή θα την πουλαγες? "

κανε τον κοπο να διαβασεις τι εχω γραψει ηδη τουλαχιστον 2 φορες.

Ας πουμε πως καποιος εχει την καρτουλα του, πχ την 2060, την εχει χρησιμοποιησει εναν χρονο και θελησει να την πουλησει. Βλεπει λοιπον στην αγγελια μια τιμη πανω και απο την τιμη που την ειχε αγορασει. Ναι, εκει ας τη δωσει οσο νομιζει , κι ας βγαλει κερδος

Μαυραγοριτες και παρασιτα, χαρακτηριζω αυτους που :

Α. Αγοραζουν μαζικα, δημιουργοντας τεχνητο ελλειμα στην αγορα και μετα πουλανε διπλη και τριπλη τιμη

Β.Αγοραζουν απο αγγελιες και μετα πουλανε επισης με διπλη τριπλη τιμη.

Αν ολοι αυτοι δεν ντρεπονταν για αυτο που κανουν, θα εμπαιναν με κανονικο προφιλ. Για δες στις αγγελιες ποσοι με( 0) αξιολογησεις εχουν μπει. Αυτοι που ειχαν μια καρτουλα και πανε να την πουλησουν, φαινονται οτι ειναι νορμαλ χρηστες.

Δεν αναφερομαι λοιπον σε νορμαλ αγγελιες του στυλ "εχω μια παλια καρτα, την πουλαω για να παρω αλλη". 

Τωρα αυτα τα "δεν σε αναγκαζει κανεις" τα εχω εξηγησει επισης. Με αναγκαζει. Και ξερω και παιδια που η δουλεια τους απαιτει μια 2060 τουλαχιστον και δεν μπορουν να την αγορασουν. Ετσι ειναι η ελευθερη αγορα ομως θα μου πεις. Υπεροχη.

57 minutes ago, Vsrs7 said:

Ε... Άμα θες και ετοιμοπαραδοτο και σε κανονική τιμή τι να πω... Κάτσε και εσύ 10ωρες μπροστά από το κομπιούτερ, 7 μέρες την εβδομάδα , μήπως και προλάβεις καμία κάρτα. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

Πρέπει να μοχθήσεις εάν θέλεις κάρτα...

Κάποιος που κάθεται 10 ώρες την μέρα μπροστά σε υπολογιστή για να αποκτήσει μια κάρτα, εννοείται ότι δεν θα στη δώσει στην ίδια τιμή που την πήρε.

Ο κόπος του πρέπει να πληρωθεί...

Sorry που δεν εχω 10 ωρες απο τη ζωη μου , δουλευω και κανω κατι παραγωγικο για την κοινωνια, αντι να ειμαι παρασιτο και να κανω refresh ολη μερα για να βγαλω κερδος με τον μαυραγοριτισμο ε; Ε να δινουμε και επιδομα στα παιδια αυτα που κοπιαζουν ολη μερα, κουραζονται τα καημενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνεις. Εσύ με την 2060 λοιπόν που θα την δωσεις πιο ακριβά από όσο την αγόρασες μέρος του προβλήματος είσαι. Γιατί βγάζεις την ουρά σου απέξω? 

Έλλειψη στην αγορά δεν προκαλούν οι μαυραγορίτες. Υπάρχει έλλειψη, και γιαυτό υπάρχουν μαυραγορίτες. Όταν η ζήτηση ξεπερνάει την προσφορά αυτό συμβαίνει. Αν αύριο εγώ πάω να αγοράζω όλες τις κόκα κολες για να δημιουργήσω έλλειψη και να ανεβάσω τις τιμές, μάντεψε τι θα γίνει. Μεθαύριο η κοκα κόλα θα παράγει άλλες τόσες και εγώ θα τις βάλω εκεί που δεν φωτίζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

 

Sorry που δεν εχω 10 ωρες απο τη ζωη μου , δουλευω και κανω κατι παραγωγικο για την κοινωνια, αντι να ειμαι παρασιτο και να κανω refresh ολη μερα για να βγαλω κερδος με τον μαυραγοριτισμο ε; Ε να δινουμε και επιδομα στα παιδια αυτα που κοπιαζουν ολη μερα, κουραζονται τα καημενα.

Εσύ δουλεύεις έτσι, οι άλλοι δουλεύουν μπροστά από το κομπιούτερ τους για να βγάλουν τα προς το ζην.

Τι σκάλωμα έχεις φάει.

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτοί λόγω κρίσης κορονοιου , ίσως να μην είναι τόσο τυχεροί όσο εσύ και να προσπαθούν να βγάλουν τα πάγια έξοδα του μήνα με αυτόν τον τρόπο;

Δηλαδή εσύ τι περίμενες να κάνουν;

Να σου πουλήσουν όσο αγοράζουν;

Τράβα πέστο αυτό και στο πλαίσιο.

Απαιτώ να μου πουλήσετε τις κάρτες, στην τιμή που τις αγοράζετε!!!

Τι όχι;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνεις. Εσύ με την 2060 λοιπόν που θα την δωσεις πιο ακριβά από όσο την αγόρασες μέρος του προβλήματος είσαι. Γιατί βγάζεις την ουρά σου απέξω? 

Έλλειψη στην αγορά δεν προκαλούν οι μαυραγορίτες. Υπάρχει έλλειψη, και γιαυτό υπάρχουν μαυραγορίτες. Όταν η ζήτηση ξεπερνάει την προσφορά αυτό συμβαίνει. Αν αύριο εγώ πάω να αγοράζω όλες τις κόκα κολες για να δημιουργήσω έλλειψη και να ανεβάσω τις τιμές, μάντεψε τι θα γίνει. Μεθαύριο η κοκα κόλα θα παράγει άλλες τόσες και εγώ θα τις βάλω εκεί που δεν φωτίζει. 

Ωραια. Συμφωνοι. Ειμαι μερος του προβληματος. Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ομως, ειναι οτι δεν εχει ο μεμονωμενος χρηστης την ιδια ευθυνη με τον scalper. Δεν μπορει να παρεις ιδιες αποστασεις.

Δηλαδη αρνεισαι οτι ειναι τελειως διαφορετικο να πουλας κατι που ηδη εχεις και εχει παρει αξια για τον Α-Β λογο απο το να εισαι ολη μερα σαν παρασιτο να αγοραζεις καρτες απο τα μαγαζι για να τις πουλησεις με καπελο; 

Εξισωνεις αυτα τα 2;

Μα κι εσυ που μετεχεις στο mining μερος του προβληματος εισαι, δεν εχεις το ιδιο μεριδιο ευθυνης ομως με αυτους που φτιαχνουν τις φουσκες αυτες.

 

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Εσύ δουλεύεις έτσι, οι άλλοι δουλεύουν μπροστά από το κομπιούτερ τους για να βγάλουν τα προς το ζην.

Τι σκάλωμα έχεις φάει.

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτοί λόγω κρίσης κορονοιου , ίσως να μην είναι τόσο τυχεροί όσο εσύ και να προσπαθούν να βγάλουν τα πάγια έξοδα του μήνα με αυτόν τον τρόπο;

Δηλαδή εσύ τι περίμενες να κάνουν;

Να σου πουλήσουν όσο αγοράζουν;

Τράβα πέστο αυτό και στο πλαίσιο.

Απαιτώ να μου πουλήσετε τις κάρτες, στην τιμή που τις αγοράζετε!!!

Τι όχι;;;;

Εγω δουλευω και φορολογουμαι. Αυτοι οι ατυχοι τους οποιους υπερασπιζεσαι (μηπως εισαι κι εσυ απο αυτους;) βρισκουν κατι χιλιαρικα να αγορασουν απο το Πλαισιο για να μεταπωλησουν με 100% κερδος ε;

Στο Πλαισιο δεν θα ζητησω τα ρεστα, γιατι το Πλαισιο ακολουθει νομιμες διαδικασεις και παιζει στα νομιμα περιθωρια κερδους, οχι στην αισχροκερδεια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ωραια. Συμφωνοι. Ειμαι μερος του προβληματος. Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ομως, ειναι οτι δεν εχει ο μεμονωμενος χρηστης την ιδια ευθυνη με τον scalper. Δεν μπορει να παρεις ιδιες αποστασεις.

Δηλαδη αρνεισαι οτι ειναι τελειως διαφορετικο να πουλας κατι που ηδη εχεις και εχει παρει αξια για τον Α-Β λογο απο το να εισαι ολη μερα σαν παρασιτο να αγοραζεις καρτες απο τα μαγαζι για να τις πουλησεις με καπελο; 

Εξισωνεις αυτα τα 2;

Μα κι εσυ που μετεχεις στο mining μερος του προβληματος εισαι, δεν εχεις το ιδιο μεριδιο ευθυνης ομως με αυτους που φτιαχνουν τις φουσκες αυτες.

 

Εγώ δεν μπορεί να είμαι μέρος του προβλήματος γιατί αφενός, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, αφετέρου, μια κάρτα έχω και θα είχα ανεξάρτητος mining. Πάντως τα μεταχειρισμένα μου τα πουλάω σε άριστη κατάσταση και σε τιμές προ Mining περιόδου,σε αντίθεση με εσένα και τον φίλτατο φίλο από χτες που τα βάζετε σε ίδιες τιμές με αυτές που αποκαλείτε scalpers. 

 

Δηλαδη άμα μπω πχ. στις αγγελίες και δω μια κάρτα σε τιμή χώμα (πχ. 1080ti στα 100 ευρώ) και την αγοράσω για να την πουλησω στα 200 (ενώ οι υπόλοιποι την πουλάνε 500)ειμαι scalper? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...