Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ωραια. Συμφωνοι. Ειμαι μερος του προβληματος. Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ομως, ειναι οτι δεν εχει ο μεμονωμενος χρηστης την ιδια ευθυνη με τον scalper. Δεν μπορει να παρεις ιδιες αποστασεις.

Δηλαδη αρνεισαι οτι ειναι τελειως διαφορετικο να πουλας κατι που ηδη εχεις και εχει παρει αξια για τον Α-Β λογο απο το να εισαι ολη μερα σαν παρασιτο να αγοραζεις καρτες απο τα μαγαζι για να τις πουλησεις με καπελο; 

Εξισωνεις αυτα τα 2;

Μα κι εσυ που μετεχεις στο mining μερος του προβληματος εισαι, δεν εχεις το ιδιο μεριδιο ευθυνης ομως με αυτους που φτιαχνουν τις φουσκες αυτες.

 

Εγω δουλευω και φορολογουμαι. Αυτοι οι ατυχοι τους οποιους υπερασπιζεσαι (μηπως εισαι κι εσυ απο αυτους;) βρισκουν κατι χιλιαρικα να αγορασουν απο το Πλαισιο για να μεταπωλησουν με 100% κερδος ε;

Στο Πλαισιο δεν θα ζητησω τα ρεστα, γιατι το Πλαισιο ακολουθει νομιμες διαδικασεις και παιζει στα νομιμα περιθωρια κερδους, οχι στην αισχροκερδεια. 

Γιατί ποιος σου είπε ότι αυτοί δεν πληρώνουν κανονικά το ΦΠΑ;

Όταν αγοράζουν, στην τιμή δεν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ της αγοράς;;;

Μόλις παραδέχτηκε ότι είσαι και εσύ μέρος του προβλήματος, οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα πιστεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ωραια. Συμφωνοι. Ειμαι μερος του προβληματος. Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ομως, ειναι οτι δεν εχει ο μεμονωμενος χρηστης την ιδια ευθυνη με τον scalper. Δεν μπορει να παρεις ιδιες αποστασεις.

Δηλαδη αρνεισαι οτι ειναι τελειως διαφορετικο να πουλας κατι που ηδη εχεις και εχει παρει αξια για τον Α-Β λογο απο το να εισαι ολη μερα σαν παρασιτο να αγοραζεις καρτες απο τα μαγαζι για να τις πουλησεις με καπελο; 

Εξισωνεις αυτα τα 2;

Μα κι εσυ που μετεχεις στο mining μερος του προβληματος εισαι, δεν εχεις το ιδιο μεριδιο ευθυνης ομως με αυτους που φτιαχνουν τις φουσκες αυτες.

 

Εγω δουλευω και φορολογουμαι. Αυτοι οι ατυχοι τους οποιους υπερασπιζεσαι (μηπως εισαι κι εσυ απο αυτους;) βρισκουν κατι χιλιαρικα να αγορασουν απο το Πλαισιο για να μεταπωλησουν με 100% κερδος ε;

Στο Πλαισιο δεν θα ζητησω τα ρεστα, γιατι το Πλαισιο ακολουθει νομιμες διαδικασεις και παιζει στα νομιμα περιθωρια κερδους, οχι στην αισχροκερδεια. 

Δηλαδη αν εγω πουλησω κατι ΚΟΜΙΞ που ειχα αγορασει 2 ευρω, σε 50Χ τιμη πανω, ειμαι μαυραγοριτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Greenday13

αν ήθελε το eBay, το Amazon και όλες οι μεγάλες εταιρείες θα έπαιρναν anti-scalping μέτρα. Υπάρχουν (π.χ. 1 ανά household στην Αμερική με πραγματική address ή social security number κλπ), απλά δεν τους ενδιαφέρει να επενδύσουν σε χρόνο και χρήμα, για το ηθικό μέρος και μόνο. Αφού πουλάνε. Εσύ θα το έκανες; Αν πεις ναι, απλά δε λες την αλήθεια.

Αντίστοιχα ας πούμε εδώ, θα μπορούσε ο Admin να μπει σε μια διαδικασία αξιολόγησης και να τσεκάρει ΣΥΝΕΧΕΙΑ ποια πώληση έχει χαρακτηριστικά αισχροκέρδειας και ποια όχι. Για ποιο λόγο να το κάνει όμως; Άλλα σοβαρότερα πράγματα δεν έχει να κάνει; Π.χ. να βρει έξτρα διαφήμιση για το site; Ξανά... εσύ θα το έκανες;

Είμαι μαζί σου στην ουσία μια και είμαι παθών στο θέμα Nvidia, αλλά γνωρίζω που βρίσκομαι μια και είμαι 53 ετών. :eek: Δεν ζούμε σε ένα ηθικοπλαστικό κόσμο - πως να το κάνουμε τώρα; Τι να πούνε και στην Ινδία δηλ. Ψάξε για τις κάστες που υπάρχουν εκεί και τι σημαίνει να έχεις γεννηθεί σε οικογένεια η οποία ζει από τα σκουπίδια και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ το παιδί ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ, ώστε να ξεφύγει από το λούκι.

Τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο έχεις το δικαίωμα να δημιουργήσεις το δικό σου μέλλον. Πήγα τη συζήτηση αλλού, αλλά βάζεις συνέχεια τη λέξη μαυραγορίτες στην κουβέντα. Έχεις ακούσει τι γινόταν στην κατοχή ή όχι; Εκεί θα έπρεπε να υπήρχε 100% αλληλεγγύη, διότι ο κόσμος πέθαινε στους δρόμους από την πείνα. Υπήρχε όμως;

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη αν εγω πουλησω κατι ΚΟΜΙΞ που ειχα αγορασει 2 ευρω, σε 50Χ τιμη πανω, ειμαι μαυραγοριτης?

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου, ναι είσαι!!!! Ντροπή και αισχος σου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη αν εγω πουλησω κατι ΚΟΜΙΞ που ειχα αγορασει 2 ευρω, σε 50Χ τιμη πανω, ειμαι μαυραγοριτης?

Όχι ...όπως εσύ πουλάς κάτι που λόγω σπανιότητας(συλλεκτική) έχει την αυτή αξία 

Έτσι θα γίνει και με τις κάρτες......βγήκαν καρτούλες στα $3.5Κ....σύντομα $5Κ

Αν σε λίγο καιρό δεν υπάρχουν .... θα είναι συλλεκτικές ...και εκεί πουλάς όσο υπάρχουν αγοραστές.

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ελευθερη αγορα παντα φταιει ο αγοραστης που θα αγορασει σε τετοιες τιμες. Ποτε δεν φταιει ο πωλητης. Μαυραγοριτες ειναι οι γιατροι που για να σε κανουν καλα θελουν φακελακι. Μαυραγοριτες ειναι βλεπουμε να πουλανε ειδη πρωτης αναγκης σε τρελες τιμες εκει ναι. Τωρα αν καποιος αγορασε μια καρτα που ειναι τεταρτης+ αναγκης και την πουλαει σε 10πλασια τιμη καλα κανει εφοσον βρισκει αγοραστες και αν εβρισκε και σε 20πλασια τιμη θα την πουλουσε και τοσο. Σε μια ελευθερη αγορα παντα φταιει ο αγοραστης αυτο να το θυμαστε εκτος θεματων που ειναι ζωτικης σημασιας για την επιβιωση μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη αν εγω πουλησω κατι ΚΟΜΙΞ που ειχα αγορασει 2 ευρω, σε 50Χ τιμη πανω, ειμαι μαυραγοριτης?

Με προλαβες γιατι κι εγω συλλεγω comics, αλλα αυτα μπορει να παιρνουν αξια με τον χρονο, δεν δημιουργεις ψευτικη αξια προκαλωντας τεχνητο ελλειμα.

Τοτε ολο το ebay θα λεγοταν scalp-bay. Για αυτο το λογο λεω μαυραγοριτες συγκεκριμενους ανθρωπους και για αυτο και στο εξωτερικο τους λενε scalpers αυτους.

6 λεπτά πριν, teller είπε

Greenday13

αν ήθελε το eBay, το Amazon και όλες οι μεγάλες εταιρείες θα έπαιρναν anti-scalping μέτρα. Υπάρχουν (π.χ. 1 ανά household στην Αμερική με πραγματική address ή social security number κλπ), απλά δεν τους ενδιαφέρει να επενδύσουν σε χρόνο και χρήμα, για το ηθικό μέρος και μόνο. Αφού πουλάνε. Εσύ θα το έκανες; Αν πεις ναι, απλά δε λες την αλήθεια.

Αντίστοιχα ας πούμε εδώ, θα μπορούσε ο Admin να μπει σε μια διαδικασία αξιολόγησης ποια πώληση έχει χαρακτηριστικά αισχροκέρδειας και ποια όχι. Για ποιο λόγο να το κάνει όμως; Άλλα σοβαρότερα πράγματα δεν έχει να κάνει; Π.χ. να βρει έξτρα διαφήμιση για το site; Ξανά... εσύ θα το έκανες;

Είμαι μαζί σου στην ουσία μια και είμαι παθών στο θέμα Nvidia, αλλά γνωρίζω που βρίσκομαι μια και είμαι 53 ετών. :eek: Δεν ζούμε σε ένα ηθικοπλαστικό κόσμο - πως να το κάνουμε τώρα; Τι να πούνε και στην Ινδία δηλ. Ψάξε για τις κάστες που υπάρχουν εκεί και τι σημαίνει να έχεις γεννηθεί σε οικογένεια η οποία ζει από τα σκουπίδια και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ το παιδί ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ, ώστε να ξεφύγει από το λούκι.

Τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο έχεις το δικαίωνα να δημιουργήσεις το δικό σου μέλλον. Πήγα τη συζήτηση αλλού, αλλά βάζεις συνέχεια τη λέξη μαυραγορίτες στην κουβέντα. Έχεις ακούσει τι γινόταν στην κατοχή ή όχι; Εκεί θα έπρεπε να υπήρχε 100% αλληλεγγύη, διότι ο κόσμος πέθαινε στους δρόμους από την πείνα. Υπήρχε όμως;

Ναι στην Κατοχη υπηρχε αλληλεγγυη. Υπηρχαν αυτοι που πολεμησαν τους μαυραγοριτες και τους Γερμανους και υπηρχαν αυτοι που ταχθηκαν υπερ τους. Μην τους λεμε ολους κακους για να δικαιολογησουμε τη δικη μας αδρανεια. 

Επισης αλλο να εχεις μια εταιρεια και να ψαχνεις το κερδος (οχι οτι κι αυτες δεν κανουν τα δικα τους οργια) και αλλο να εισαι παρασιτο μαυραγοριτης. Αν ειχα το Amazon θα ημουν ο αδιστακτος Bezos και θα κρινομουν. Ε αν ημουν παρασιτο, πιστευω οτι θα ειχα τα κοτσια να μπω με το nick μου και να πουλησω 15 καρτες, οχι να κρυβομαι πισω απο 20 προφιλ. (δεν αναφερομαι σε σενα ετσι; ).

13 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Γιατί ποιος σου είπε ότι αυτοί δεν πληρώνουν κανονικά το ΦΠΑ;

Όταν αγοράζουν, στην τιμή δεν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ της αγοράς;;;

Μόλις παραδέχτηκε ότι είσαι και εσύ μέρος του προβλήματος, οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα πιστεύω.

 

Φορολογουνται για το κερδος που βγαζουν;Πληρωνουν ασφαλιστικες εισφορες; τι δουλεια ειναι αυτη που τη συγκρινεις με τον καθε επαγγελματια; Βγες και πες οτι εισαι scalper, και μην πας να μας πουλησεις τρελλιτσα.

 

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε μια ελευθερη αγορα παντα φταιει ο αγοραστης που θα αγορασει σε τετοιες τιμες. Ποτε δεν φταιει ο πωλητης. Μαυραγοριτες ειναι οι γιατροι που για να σε κανουν καλα θελουν φακελακι. Μαυραγοριτες ειναι βλεπουμε να πουλανε ειδη πρωτης αναγκης σε τρελες τιμες εκει ναι. Τωρα αν καποιος αγορασε μια καρτα που ειναι τεταρτης+ αναγκης και την πουλαει σε 10πλασια τιμη καλα κανει εφοσον βρισκει αγοραστες και αν εβρισκε και σε 20πλασια τιμη θα την πουλουσε και τοσο. Σε μια ελευθερη αγορα παντα φταιει ο αγοραστης αυτο να το θυμαστε εκτος θεματων που ειναι ζωτικης σημασιας για την επιβιωση μας.

Οκ, οταν γινει ιδιωτικο και το νερο και θα στο πουλανε οσο θελουν, ελα να ξαναπεις οτι φταιει παλι ο αγοραστης.

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ δεν μπορεί να είμαι μέρος του προβλήματος γιατί αφενός, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, αφετέρου, μια κάρτα έχω και θα είχα ανεξάρτητος mining. Πάντως τα μεταχειρισμένα μου τα πουλάω σε άριστη κατάσταση και σε τιμές προ Mining περιόδου,σε αντίθεση με εσένα και τον φίλτατο φίλο από χτες που τα βάζετε σε ίδιες τιμές με αυτές που αποκαλείτε scalpers. 

 

Δηλαδη άμα μπω πχ. στις αγγελίες και δω μια κάρτα σε τιμή χώμα (πχ. 1080ti στα 100 ευρώ) και την αγοράσω για να την πουλησω στα 200 (ενώ οι υπόλοιποι την πουλάνε 500)ειμαι scalper? 

Δεν πας να δεις τι εχω πουλησει στις αγγελιες μου και σε τι τιμες για να δεις ; ή πιαστικες απο κατι που ειπα οτι μπορει να εκανα για να δημιουργησεις εντυπωσεις;

Ειχες γραψει οτι κανεις mining για να βγαλεις λιγα χρηματα. Και σου εγραψα οτι αυτο δεν το θεωρω προβλημα, και ειδικα τωρα που λες οτι το κανεις με την μοναδικη καρτα που εχεις.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Με προλαβες γιατι κι εγω συλλεγω comics, αλλα αυτα μπορει να παιρνουν αξια με τον χρονο, δεν δημιουργεις ψευτικη αξια προκαλωντας τεχνητο ελλειμα.

Τοτε ολο το ebay θα λεγοταν scalp-bay. Για αυτο το λογο λεω μαυραγοριτες συγκεκριμενους ανθρωπους και για αυτο και στο εξωτερικο τους λενε scalpers αυτους.

Ναι στην Κατοχη υπηρχε αλληλεγγυη. Υπηρχαν αυτοι που πολεμησαν τους μαυραγοριτες και τους Γερμανους και υπηρχαν αυτοι που ταχθηκαν υπερ τους. Μην τους λεμε ολους κακους για να δικαιολογησουμε τη δικη μας αδρανεια. 

Επισης αλλο να εχεις μια εταιρεια και να ψαχνεις το κερδος (οχι οτι κι αυτες δεν κανουν τα δικα τους οργια) και αλλο να εισαι παρασιτο μαυραγοριτης. Αν ειχα το Amazon θα ημουν ο αδιστακτος Bezos και θα κρινομουν. Ε αν ημουν παρασιτο, πιστευω οτι θα ειχα τα κοτσια να μπω με το nick μου και να πουλησω 15 καρτες, οχι να κρυβομαι πισω απο 20 προφιλ. (δεν αναφερομαι σε σενα ετσι; ).

Φορολογουνται για το κερδος που βγαζουν;Πληρωνουν ασφαλιστικες εισφορες; τι δουλεια ειναι αυτη που τη συγκρινεις με τον καθε επαγγελματια; Βγες και πες οτι εισαι scalper, και μην πας να μας πουλησεις τρελλιτσα.

 

Μας δουλεύεις μου φαίνεται εσύ.

Δεν πληρώνουν την ασφαλιστική τους εισφορά; Δεν πληρώνουν ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ και ένα σωρό άλλα χαράτσια στο κράτος;;;

Πως θα τα βγάλουν αυτά;

Τώρα αν εννοείς εμένα μαυραγορίτη, που αγόρασα κάρτα στα 799€ και στην πουλάω 899€, τότε τι να πω... Εάν ήθελες πραγματικά να αγοράσεις κάρτα, τότε θα με προλαβαινες.

Εσύ όμως που μια κάρτα, χωρίς εγγύηση, χωρίς κουτί, τελευταίας των τελευταίων υλοποίησης, μεταχειρισμένη, αντί να την πουλήσεις 150€ που αξίζει, εκμεταλλεύτηκες την άνοδο των τιμών και την πουλήσες 300€ αντί 150€, τι είσαι;;;

Εγώ πούλησα στο ίδιο κέρδος με εσένα, καινούρια κάρτα, πολύ καλής υλοποίησης, με απόδειξη, με εγγύηση και στο κουτί της!!!

Μάντεψε ποιος από τους δυο μας είναι ο μαυραγορίτης....

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Μας δουλεύεις μου φαίνεται εσύ.

Δεν πληρώνουν την ασφαλιστική τους εισφορά; Δεν πληρώνουν ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ και ένα σωρό άλλα χαράτσια στο κράτος;;;

Πως θα τα βγάλουν αυτά;

Τώρα αν εννοείς εμένα μαυραγορίτη, που αγόρασα κάρτα στα 799€ και στην πουλάω 899€, τότε τι να πω... Εάν ήθελες πραγματικά να αγοράσεις κάρτα, τότε θα με προλαβαινες.

Εσύ όμως που μια κάρτα, χωρίς εγγύηση, χωρίς κουτί, τελευταίας των τελευταίων υλοποίησης, μεταχειρισμένη, αντί να την πουλήσεις 150€ που αξίζει, εκμεταλλεύτηκες την άνοδο των τιμών και την πουλήσες 300€ αντί 150€, τι είσαι;;;

Εγώ πούλησα στο ίδιο κέρδος με εσένα, καινούρια κάρτα, πολύ καλής υλοποίησης, με απόδειξη και στο κουτί της!!!

Μάντεψε ποιος από τους δυο μας είναι ο μαυραγορίτης....

Μου φαινεται πως παραλληρεις. Εγω δεν εχω πουλησει καμια καρτα γραφικων.

Επισης εγραψες οτι για καποιους που εγω τους λεω μαυραγοριτες, ειναι το μοναδικο τους εισοδημα, και οτι με αυτο βιοποριζονται.

Και σε ρωτησα: τι επαγγελμα ειναι αυτο και σε ποιον πληρωνουν φορο+ασφαλιστικες εισφορες;

Επισης αφου δεν εχουν λεφτα τα παιδια, που τα βρισκουν και αγοραζουν με το κιλο καρτες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greenday13 είπε

Μου φαινεται πως παραλληρεις. Εγω δεν εχω πουλησει καμια καρτα γραφικων.

Επισης εγραψες οτι για καποιους που εγω τους λεω μαυραγοριτες, ειναι το μοναδικο τους εισοδημα, και οτι με αυτο βιοποριζονται.

Και σε ρωτησα: τι επαγγελμα ειναι αυτο και σε ποιον πληρωνουν φορο+ασφαλιστικες εισφορες;

Επισης αφου δεν εχουν λεφτα τα παιδια, που τα βρισκουν και αγοραζουν με το κιλο καρτες;

 

Το που τα βρήκαν δεν με αφορά ούτε κι εσένα όμως. Εκτός αν είσαι εφοριακός, τότε ψάξε και βρες.

Έγραψα λόγο κρίσης ότι κάνουν αυτό.

Αλλά και να μην υπήρχε η κρίση, τότε ας κατηγορήσουμε και τους miners διότι ούτε αυτό είναι επάγγελμα.

Ας κατηγορήσουμε και όλους τους υπόλοιπους που δεν κόβουν αποδειξης γιατί αποφεύγουν να πληρώσουν το κατάλληλο ΦΠΑ. Ας τους κατηγορήσουμε όλους τελως πάντων, εαν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτος 203χ

 

Δελτίο Τύπου 13/02/203χ

Σήμερα ο οίκος Sothebys έχει την χαρά να διαθέσει προς πώληση μια συλλεκτική κάρτα γραφικών Nvidia 3090 24Gbs. σε άριστη κατάσταση

Συνοδεύεται από πιστοποιητικά γνησιότητας και πιστοποιητικά ελέγχου από τον οίκο CheckElectronics για την άψογη κατάσταση των ηλεκτρονικών μερών ο οποίος θα αναλάβει και την συντήρηση του με κόστος 5% της τιμής δημοπράτησης.

Σύμφωνα και με την δήλωση του τέκνου του αρχικού κατόχου δεν υπέστει ποτέ Overclocking ούτε χρησιμοποιήθηκε σε Mining τουλάχιστον εν γνώση του το οποίο έχει υποβάλλει εγγράφως .

Τιμή εκκίνησης 0.02 BTC ητοι $15,000.

Θα τηρηθούν όλα τα μέσα ασφαλείας λόγω του ευαίσθητου του προϊόντος και οι συμμετέχοντες απαιτείται να έχουν αντιστατική γείωση και δεν επιτρέπεται να έχουν οτιδήποτε έξτρα πέρα του κινητού τους (τσάντες,σακίδια,χαρτοφύλακες)

Ειδήσεις 14/02/203χ

Αίσθηση προκάλεσε σήμερα στους συλλεκτικούς κύκλους καθώς μια κάρτα γραφικών δημοπρατήθηκε για το ποσό ρεκόρ των 0,68 BTC ($510,000) ..εικάζεται ότι ο μυστηριώδης αγοραστής ανήκει στην ομάδα διατήρησης της τεχνολογικής κληρονομιάς η οποία συγκροτήθηκε από Ελληνικό τεχνολογικό forum λίγο πριν την κατάρρευση της αγοράς υπολογιστών το 202χ και έκτοτε τα μέλη της δραστηριοποιούνται στην απόκτηση τεχνολογικών θησαυρών. Η κάρτα κάτω από πρωτοφανή μέτρα ασφαλείας μεταφέρθηκε σε ασφαλής μυστική τοποθεσία και αναμένουμε εικόνες από την χρήση της εφόσον ολοκληρωθεί το προσκύνημα από τους πιστούς.

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vsrs7 είπε

Το που τα βρήκαν δεν με αφορά ούτε κι εσένα όμως. Εκτός αν είσαι εφοριακός, τότε ψάξε και βρες.

Έγραψα λόγο κρίσης ότι κάνουν αυτό.

Αλλά και να μην υπήρχε η κρίση, τότε ας κατηγορήσουμε και τους miners διότι ούτε αυτό είναι επάγγελμα.

Ας κατηγορήσουμε και όλους τους υπόλοιπους που δεν κόβουν αποδειξης γιατί αποφεύγουν να πληρώσουν το κατάλληλο ΦΠΑ. Ας τους κατηγορήσουμε όλους τελως πάντων, εαν αυτό σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.

 

To θεμα εδω ειναι το προβλημα στις καρτες γραφικων οποτε ασε τις τριπλιτσες.

Σε ξαναρωταω, επειδη μιλας για βιοπορισμο, σιγα μην τους λυπηθω κιολας: τι ειδους επαγγελμα ειναι αυτο;

που υπαρχουν παιδια που δουλευουν σερβιτοροι για 300 ευρω και παθαινουν φλεβιτιδα απο την ορθοστασια, και θα μου πεις οτι λογω κρισης αυτο ειναι βιοπορισμος το scalping?

Φυσικα αυτο που εκανες εσυ λεγεται scalping, αγορασες κατι που δεν χρειαζοσουν για να το πουλησεις με καπελο. Και σε ξενο φορουμ να μπεις, scalper θα σε πουνε. Σορρυ κιολας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

To θεμα εδω ειναι το προβλημα στις καρτες γραφικων οποτε ασε τις τριπλιτσες.

Σε ξαναρωταω, επειδη μιλας για βιοπορισμο, σιγα μην τους λυπηθω κιολας: τι ειδους επαγγελμα ειναι αυτο;

που υπαρχουν παιδια που δουλευουν σερβιτοροι για 300 ευρω και παθαινουν φλεβιτιδα απο την ορθοστασια, και θα μου πεις οτι λογω κρισης αυτο ειναι βιοπορισμος το scalping?

Φυσικα αυτο που εκανες εσυ λεγεται scalping, αγορασες κατι που δεν χρειαζοσουν για να το πουλησεις με καπελο. Και σε ξενο φορουμ να μπεις, scalper θα σε πουνε. Σορρυ κιολας.

φιλαράκο όπως έχουμε πει και σε προηγούμενα ποστ, σε απείλησε κανείς να πας να αγοράσεις από πολίτη 3070 για 1000€? η 3080 για 2.000? τράβα στήσε καραούλι σε όλα τα αμαζον με 20 tabs περίμενε ποτέ θα βγει στοκ και βάρα πρώτος παραγγελία 

@Vsrs7 βάλε ότι τιμή θέλεις αν βρεθεί αγοραστής καλός αν δεν βρεθεί δικό σου πρόβλημα αν σου μείνει στα χέρια, απλά λυτά, ξεκάθαρα.

μας έχετε τρελάνει με scalpers και σκακερς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

To θεμα εδω ειναι το προβλημα στις καρτες γραφικων οποτε ασε τις τριπλιτσες.

Σε ξαναρωταω, επειδη μιλας για βιοπορισμο, σιγα μην τους λυπηθω κιολας: τι ειδους επαγγελμα ειναι αυτο;

που υπαρχουν παιδια που δουλευουν σερβιτοροι για 300 ευρω και παθαινουν φλεβιτιδα απο την ορθοστασια, και θα μου πεις οτι λογω κρισης αυτο ειναι βιοπορισμος το scalping?

Φυσικα αυτο που εκανες εσυ λεγεται scalping, αγορασες κατι που δεν χρειαζοσουν για να το πουλησεις με καπελο. Και σε ξενο φορουμ να μπεις, scalper θα σε πουνε. Σορρυ κιολας.

Σταματά την κλαψα και ψάξε βρες κάρτα όπως οι υπόλοιποι που βρήκανε.

Μην τα θες όλα στο πιάτο.

Μάθε να δουλεύεις για τα πράγματα που θες να αποκτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 7:54 ΜΜ, Arkin είπε

Αναλογως ποσο θα κρατησει η τιμη του eth. Με 3070 βγαινουν 6.3 ευρω τη μερα οποτε πανω απο 150 καθαρα το μηνα. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα να την δωσω και σε κανεναν miner απο εξωτερικο για 1000+ μιας και εκει πανε οι τιμες μετα απο 2-3 μηνες. Insomnia αν μπει για πωληση θα μπει οταν τελειωσει το profit που υπαρχει σημερα εκει στα 200-250 το πολυ. Θα δουμε. 

6,3 που αναφέρεις είναι καθαρά? To ρεύμα που θα κάψεις το έχεις υπολογίσει? Για βάλε 400-500 βατ την ώρα επί 24 ώρες επί 0,11936 η κιλοβατώρα την αγορά εξοπλισμού, τον υπολογιστή που δεσμεύεις, η πιθανή ζημιά που θα δημιουργηθεί απ την 24ωρη λειτουργία. Γιατί το pcstep για ένα asic (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 3000 βατ) υπολόγισε ρεύμα το 4μηνο 2,500 ευρώ. 20,86 ευρώ τη μέρα. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RHq9yuZ3PA8vSWV58oJTstcaCCvIb2Pdb5Qre_5E3sA/edit#gid=0

Δεν ξέρω ρε παιδιά αξίζει τελικά ή τσάμπα ντόρος για το τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...