Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Σταματά την κλαψα και ψάξε βρες κάρτα όπως οι υπόλοιποι που βρήκανε.

Μην τα θες όλα στο πιάτο.

Μάθε να δουλεύεις για τα πράγματα που θες να αποκτήσεις.

Εγινε δικε μου. Ζουμε τον παραλογισμο να μου πει ο μαυραγοριτης να μαθω να δουλευω, που χτυπαω 12ωρα. Εγινε.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, takisffff είπε

6,3 που αναφέρεις είναι καθαρά? To ρεύμα που θα κάψεις το έχεις υπολογίσει? Για βάλε 400-500 βατ την ώρα επί 24 ώρες επί 0,11936 η κιλοβατώρα την αγορά εξοπλισμού, τον υπολογιστή που δεσμεύεις, η πιθανή ζημιά που θα δημιουργηθεί απ την 24ωρη λειτουργία. Γιατί το pcstep για ένα asic (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 3000 βατ) υπολόγισε ρεύμα το 4μηνο 2,500 ευρώ. 20,86 ευρώ τη μέρα. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RHq9yuZ3PA8vSWV58oJTstcaCCvIb2Pdb5Qre_5E3sA/edit#gid=0

Δεν ξέρω ρε παιδιά αξίζει τελικά ή τσάμπα ντόρος για το τίποτα?

Εχω μετρητη στην πριζα για το ρευμα ολος ο υπολογιστης με την καρτα σε mining τραβανε 170watt. 95 η καρτα και 75 το υπολοιπο συστημα. Οποτε 170x24 ειναι 4KW. Απο 15 λεπτα που βγαινει με νυχτερινο παμε στα 60 λεπτα τη μερα ρευμα. 18 ευρω το μηνα ρευμα δηλαδη αλλα ταυτοχρονα κανω και αλλα πραγματα οποτε καθαρα ειναι 12 ευρω το μηνα για την καρτα. Μενουν 130+ ευρω καθαρα δηλαδη με μια καρτα 5700xt που την πηρα 369 ευρω πριν 1.5 χρονο. Ποσο θα κρατησει δεν ξερω ουτε με ενδιαφερει αλλα οτι βγαλει καλο ειναι. 

Εδω τα χθεσινα earning που ειναι πεσμενα με 4 ωρες gaming βγαινουν 4.20 και μαζι με τις 4 ωρες παμε στα 5. Οσο ανεβαινει το BTC τοσο θα πεφτουν τα earnings εφοσον δεν ανεβαινει το eth. Αν ανεβει το eth και πεσει το BTC τοτε θα ανεβουν τα earnings η καλυτερα το BTC value που θα λαμβανουμε. Πουλησα στις 4 Φλεβαρη 78 ευρω σε BTC. Σημερα το ιδιο BTC value αξιζει πανω απο 100. Πουλησα στα 31.500 σημερα εχει 39000+. Αυριο μπορει να εχει 50000 η και 10000 το BTC value στο nicehash παει αναλογικα με την τιμη του eth και το btc.

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η λέξη που ψάχνουμε είναι μεροκαματιάρης και υπάρχουν αρκετοί στο insomnia. Επειδή δεν πληρώνουν τις απαιτούμενες εισφορές ΦΠΑ κλπ η δραστηριότητα τους με ενοχλεί και με απωθει. Αγοράζω είτε από μέλη που χρησιμοποιούν τις αγγελίες ευκαιριακά όπως εγώ ή από μαγαζιά. Η λέξη μαυραγορίτης αφορά διαφορετική κατηγορία αγαθών σε διαφορετικές συνθήκες και η χρήση της δημιουργεί αχρειαστους συνειρμούς.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

 

που υπαρχουν παιδια που δουλευουν σερβιτοροι για 300 ευρω και παθαινουν φλεβιτιδα απο την ορθοστασια, και θα μου πεις οτι λογω κρισης αυτο ειναι βιοπορισμος το scalping?

Φυσικα αυτο που εκανες εσυ λεγεται scalping, αγορασες κατι που δεν χρειαζοσουν για να το πουλησεις με καπελο. Και σε ξενο φορουμ να μπεις, scalper θα σε πουνε. Σορρυ κιολας.

Και που ξέρεις αν αυτοί δεν είναι σερβιτόροι των 300€ και το κάνουν αυτό για να συμπληρώσουν εισόδημα; Εσύ ζεις με 300€;;;;

Άρα είναι και αυτοί μαυραγορίτες.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Νομίζω η λέξη που ψάχνουμε είναι μεροκαματιάρης και υπάρχουν αρκετοί στο insomnia. Επειδή δεν πληρώνουν τις απαιτούμενες εισφορές ΦΠΑ κλπ η δραστηριότητα τους με ενοχλεί και με απωθει. Αγοράζω είτε από μέλη που χρησιμοποιούν τις αγγελίες ευκαιριακά όπως εγώ ή από μαγαζιά. Η λέξη μαυραγορίτης αφορά διαφορετική κατηγορία αγαθών σε διαφορετικές συνθήκες και η χρήση της δημιουργεί αχρειαστους συνειρμούς.

 

E οχι και μεροκαματιαρης. Να εξισωσω τον τυπο στις αγγελιες με εναν ανθρωπο που δουλευει για 300 ευρω και με κινδυνους για την υγεια του.

Τωρα για το μαυραγοριτης: μπορει ο συνειρμος να παραπεμπει στην Κατοχη, αλλα εγραψα παραδειγμα οτι και στα εισιτηρια γηπεδου, συναυλιων κλπ, ολος ο κοσμος λεει : βρηκα εισιτηριο στη μαυρη αγορα.

 

 

 

Μόλις τώρα, Vsrs7 είπε

Και που ξέρεις αν αυτοί δεν είναι σερβιτόροι των 300€ και το κάνουν αυτό για να συμπληρώσουν εισόδημα; Εσύ ζεις με 300€;;;;

Άρα είναι και αυτοί μαυραγορίτες.

Ναι, με 300 ευρω μισθο δινουν 3000 στο Πλαισιο να αγορασουν καρτες να τις πουλησουν. Εγινε, ο,τι πεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι σερβιτόροι δεν μπορούν να δουλέψουν καθόλου αυτή την περίοδο.

Κι όσοι από αυτούς δούλευαν μαύρα δεν έχουν και κανένα βοήθημα από το κράτος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greenday13 είπε

E οχι και μεροκαματιαρης. Να εξισωσω τον τυπο στις αγγελιες με εναν ανθρωπο που δουλευει για 300 ευρω και με κινδυνους για την υγεια του.

Τωρα για το μαυραγοριτης: μπορει ο συνειρμος να παραπεμπει στην Κατοχη, αλλα εγραψα παραδειγμα οτι και στα εισιτηρια γηπεδου, συναυλιων κλπ, ολος ο κοσμος λεει : βρηκα εισιτηριο στη μαυρη αγορα.

 

 

 

Ναι, με 300 ευρω μισθο δινουν 3000 στο Πλαισιο να αγορασουν καρτες να τις πουλησουν. Εγινε, ο,τι πεις.

Εσύ τελικά τα γνωρίζεις όλα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

E οχι και μεροκαματιαρης. Να εξισωσω τον τυπο στις αγγελιες με εναν ανθρωπο που δουλευει για 300 ευρω και με κινδυνους για την υγεια του.

Τωρα για το μαυραγοριτης: μπορει ο συνειρμος να παραπεμπει στην Κατοχη, αλλα εγραψα παραδειγμα οτι και στα εισιτηρια γηπεδου, συναυλιων κλπ, ολος ο κοσμος λεει : βρηκα εισιτηριο στη μαυρη αγορα.

 

 

 

Οτι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης οσο και να πουληθει δεν σημαινει οτι ο αλλος ειναι μαυραγοριτης. Δεν σε βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο για να το αγορασεις. Ενα διαμαντι εχει 2 εκατομμυρια. Τι σημαινει οτι αυτος που το πουλαει ειναι μαυραγοριτης? Μαυραγοριτης ειναι το περιπτερο που πουλαει 5 ευρω το μπουκαλακι νερο κατω στην Ακροπολη η ενας φουρνος που πουλαει το ψωμι 10 ευρω γιατι ειναι ο μονος που εχει αλευρι. Μην τρελαθουμε που θα κανουμε τις καρτες γραφικων ειδος πρωτης αναγκης.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω ότι πολύς κόσμος ειναι εξαιρετικά δυσαρεστημένος γιατί έχει μείνει χωρίς κάρτα. Κάποιοι από μας πονταραμε ότι οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν και ψωνίσαμε 3080 στα 1100 προνομιακή τιμή κάποιοι αλλοι πονταρανε ότι οι τιμές θα πέσουν και τώρα θα πάρουν 3070 στα 1000 προνομιακή τιμή ή θα συνεχίσουν την υπομονή ή το κλάμα η και τα δύο. Αν ένας ιδιώτης εκμεταλλευτεί αυτή τη συγκυρία  για να κάνει μια δυο συμφέρουσες συναλλαγές δεν γίνεται μαυραγορίτης. Αυτός που βγάζει τα προς το ζειν αφορολογητα για χρόνια όχι μόνο τώρα, ο στην πλάτη μου μεροκαματιάρης δηλαδή είναι άλλο πράγμα και δεν βλέπω κάποιον τέτοιο στην κουβέντα.  

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Greenday13

Μιας και είσαι ο φωτεινός παντογνώστης,

Λύσε μου μια απορία... Πως οι φοιτητές αγοράζουν κάρτες;;;; Που βρίσκουν τα λεφτά;;;; Αφού δεν έχουν εισόδημα...

 

Τον νόμο τής προσφοράς και της ζήτησης τον ξέρεις η κάνεις τον Κινέζο;

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για να τελειώνει το θέμα ..και να μην ψαχνουμε δικαιολογίες για τα αδικαιολόγητα..οποιος παρει μια καρτα , που την χρησιμοποιούμε για να κανουμε καθαρα το χόμπι μας ...με σκοπο να την πουλήσει 20-30% καπέλο ..ειναι τουλάχιστον λιγούρης ..μαυραγορίτης είναι σίγουρα ..και κακος του επιτρέπουν να βαζει αυτη την αγγελια σε τεχνολογικά φόρουμ..να μην μιλήσω για αυτούς που αγόρασαν μια καρτα ..και τώρα την πουλάνε 200% πανω απο την  τιμη μεταχειρισμενη  ....ντροπη παιδια ...αν εχετε ανάγκη για 100-200 ευρώ να βγείτε σε καμιά πλατεία να κάνετε τον αόμματο ..ποιο πολυ αξιοπρέπειά εχει ..

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

παιδιά για να τελειώνει το θέμα ..και να μην ψαχνουμε δικαιολογίες για τα αδικαιολόγητα..οποιος παρει μια καρτα , που την χρησιμοποιούμε για να κανουμε καθαρα το χόμπι μας ...με σκοπο να την πουλήσει 20-30% καπέλο ..ειναι τουλάχιστον λιγούρης ..μαυραγορίτης είναι σίγουρα ..και κακος του επιτρέπουν να βαζει αυτη την αγγελια σε τεχνολογικά φόρουμ..να μην μιλήσω για αυτούς που αγόρασαν μια καρτα ..και τώρα την πουλάνε 200% πανω απο την  τιμη μεταχειρισμενη  ....ντροπη παιδια ...αν εχετε ανάγκη για 100-200 ευρώ να βγείτε σε καμιά πλατεία να κάνετε τον αόμματο ..ποιο πολυ αξιοπρέπειά εχει ..

Εσύ το τερματισες....

Τράβα λοιπόν στα φανάρια να δουλέψεις να βγάλεις τα έξτρα για την κάρτα σου που την θες για να κάνεις το χόμπυ σου

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

@Greenday13

Μιας και είσαι ο φωτεινός παντογνώστης,

Λύσε μου μια απορία... Πως οι φοιτητές αγοράζουν κάρτες;;;; Που βρίσκουν τα λεφτά;;;; Αφού δεν έχουν εισόδημα...

Απο τους γονεις τους. Εσυ φερνεις παραδειγμα οτι υπαρχουν ανθρωποι που το κανουν για βιοπορισμο στην κριση. 

Θες να μου πεις δηλαδη οτι κι αυτοι πανε στον πατερα τους και λενε : φερε μου μπαμπα τρια χιλιαρικα να αγορασω καρτες απο το amazon για να τις μεταπουλησω;

Εχεις αλλη απορια να στη λυσω;

 

Οσο για το χομπυ και το "ειδος πρωτης αναγκης" ξαναλεω : γνωριζω ηδη επαγγελματιες και σπουδαστες που χρειαζονται 2060 για τη δουλεια τους και δεν βρισκουν ή δεν μπορουν να αγορασουν . Δεν ειναι απαραιτητα οι καρτες για παιχνιδακια.

Επεξ/σία από Greenday13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos1965ny20 είπε

παιδιά για να τελειώνει το θέμα ..και να μην ψαχνουμε δικαιολογίες για τα αδικαιολόγητα..οποιος παρει μια καρτα , που την χρησιμοποιούμε για να κανουμε καθαρα το χόμπι μας ...με σκοπο να την πουλήσει 20-30% καπέλο ..ειναι τουλάχιστον λιγούρης ..μαυραγορίτης είναι σίγουρα ..και κακος του επιτρέπουν να βαζει αυτη την αγγελια σε τεχνολογικά φόρουμ..να μην μιλήσω για αυτούς που αγόρασαν μια καρτα ..και τώρα την πουλάνε 200% πανω απο την  τιμη μεταχειρισμενη  ....ντροπη παιδια ...αν εχετε ανάγκη για 100-200 ευρώ να βγείτε σε καμιά πλατεία να κάνετε τον αόμματο ..ποιο πολυ αξιοπρέπειά εχει ..

νταξει δλδ και τον τεμπελη που ειχε μεσον και μπηκε σε μια καλη θεση και θα παρει 500.000 στην πλατη σου δεν σε πειραζει περισσοτερο? και εχουμε 2 μυρια τετοιους...μπορει να εισαι και εσυ η ο διπλανος σου...

η ειναι  το προβλημα σου στην ζωη τα 200 ευρω καπελο για μια καρτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...