Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πότε πιστεύετε θα σταματήσει όλο αυτό; Κάπου διάβασα ότι η nVidia επανακυκλοφορεί τις RTX 2000 για να καλυφθεί η ζήτηση. Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε καμιά RTX 2070 Super στο 400άρι έστω ή κάνω όνειρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά πότε πιστεύετε θα σταματήσει όλο αυτό; Κάπου διάβασα ότι η nVidia επανακυκλοφορεί τις RTX 2000 για να καλυφθεί η ζήτηση. Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε καμιά RTX 2070 Super στο 400άρι έστω ή κάνω όνειρα;;

Κανε όνειρα. Αν δεν είναι ακριβές, τότε θα τις σηκώσουν scalpers και και λοιποί "μεροκαματιάρηδες".    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ωραια τα λετε,δεν προκειται να δουμε ασπρη μερα ποτε.Αρα μια Gigabyte 1660 super στα 320€ να την χτυπησω?Βεβαια το μαγαζι λεει 4-6 weeks,σχολια στο νετ ειναι λιγο χαλια του στυλ επικοινωνια ανυπαρκτη και τετοια αλλα εχει Paypal και δεν το σκιαζομαι καθολου.Σαν τιμη πιστευω καλη ειναι,στα 270 επαιζε πριν ολη αυτη την τρελα,απο Ολλανδια μαγαζι με μηδεν μεταφορικα.

Να την χτυπήσεις. Για 50€ δεν αξίζει να βγάλεις φλύκταινες με την κολοκατάσταση. βέβαια πριν τον covid έπαιζε και στα 220€ η συγκεκριμένη.

Άσε που ο μόνος που την έχει διαθέσιμη Ελλάδα κοίτα πόσο την πουλάει:

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html

(τελευταίος στην λίστα)

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ωραια τα λετε,δεν προκειται να δουμε ασπρη μερα ποτε.Αρα μια Gigabyte 1660 super στα 320€ να την χτυπησω?Βεβαια το μαγαζι λεει 4-6 weeks,σχολια στο νετ ειναι λιγο χαλια του στυλ επικοινωνια ανυπαρκτη και τετοια αλλα εχει Paypal και δεν το σκιαζομαι καθολου.Σαν τιμη πιστευω καλη ειναι,στα 270 επαιζε πριν ολη αυτη την τρελα,απο Ολλανδια μαγαζι με μηδεν μεταφορικα.

Έχω την αντίστοιχη Windforce GTX 1660 Ti. Κατά μέσο όρο είναι 2-3 fps καλύτερη από την Super. Τσίμπα την, είναι τίμια καρτούλα και δεν θα έχεις πρόβλημα στα περισσότερα games σε 1080p/High γραφικά. Σε 1440p ίσως χρειαστεί να τα ρίξεις στο medium πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έχω την αντίστοιχη Windforce GTX 1660 Ti. Κατά μέσο όρο είναι 2-3 fps καλύτερη από την Super. Τσίμπα την, είναι τίμια καρτούλα και δεν θα έχεις πρόβλημα στα περισσότερα games σε 1080p/High γραφικά. Σε 1440p ίσως χρειαστεί να τα ρίξεις στο medium πάντως.

Τωρα 1080 οθονη εχω,ελεγα να παω το φθινοπωρο σε 1440p,μπορει ομως να την παρω και τον αλλο μηνα,οπως με πιασει..Βασικα και με την παρουσα κατασταση δεν με πειραζει να ριξω και medium,ειμαι χωρις καρτα εδω και 3 μηνες.Την τσιμπησα,να δω απο Δευτερα τι θα μου πουνε γιατι τους εχω στειλει μηνυμα αν οντως ισχυει το 4 weeks delivery αν και διαβαζα απο σχολια αλλων πελατων που τους ειπαν οτι απο Μαρτιο θα εχουν παραλαβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panospeter είπε

'Οχι να πάρουvε. Να μπούvε στην σειρά εννοείς (Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας)

Εγώ φίλε μου την τσίμπησα κατά τις 15:00 και παραδόθηκε ήδη στη μεταφορική !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πολυδιαστατο.

Και πες εγω οτι ειμαι καλο παιδι ηθικος κλπ κλπ και βαζω τωρα αγγελια την 2080 μου πχ 500 ευρ.

Θα ρθει ο Χ χρηστης και θα πει φιλε την θελω ναι και μπραβο που πουλας τοσο.

Και αυριο βλεπεις τον Χ χρηστη να την βαζει αγγελια 650-700 ευρ.

Οποτε τι σε αναγκαζουν? Να την βαλεις εσυ αρχικα σε αυτην την τιμη οσο και να μην σου φαινεται <σωστο και ηθικο>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα ηθικής, όχι με την έννοια της απουσίας ηθικής στις συναλλαγές,

αλλά με την έννοια ότι η αγορά κι όχι η ηθική καθορίζει τις τιμές.

Φυσικά δεν αναφέρομαι στο γάλα των παιδιών ή στα φάρμακα και γενικά σε είδη διατίμησης.

Αυτό που μπερδεύει πάρα πολύ κόσμο είναι ότι πρέπει  ντε και καλά να υπάρχει

κάποια σύνδεση ανάμεσα στη τιμή της αρχικής αγοράς και στην τιμή πώλησης.

Δεν υπολείπεται ηθικής ο πωλητής αν πουλήσει στην τρέχουσα τιμή της αγοράς. Προς θεού.

Αν πουλήσει χαμηλότερα είτε θα βγει χαμένος (προφανώς) είτε αν πέσει σε

''επαγγελματία'' μεταπωλητή εκτός από χαμένος θα τροφοδοτήσει και τον κύκλο των παράσιτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Τωρα 1080 οθονη εχω,ελεγα να παω το φθινοπωρο σε 1440p,μπορει ομως να την παρω και τον αλλο μηνα,οπως με πιασει..Βασικα και με την παρουσα κατασταση δεν με πειραζει να ριξω και medium,ειμαι χωρις καρτα εδω και 3 μηνες.Την τσιμπησα,να δω απο Δευτερα τι θα μου πουνε γιατι τους εχω στειλει μηνυμα αν οντως ισχυει το 4 weeks delivery αν και διαβαζα απο σχολια αλλων πελατων που τους ειπαν οτι απο Μαρτιο θα εχουν παραλαβη.

Καλά έκανες. Και μόνο την ψυχική οδύνη που θα γλυτώσεις με αυτά που γίνονται, αξίζει.

Και εγώ πλήρωσα για την Sapphire 5600XT Pulse 100€ παραπάνω στο Πλαίσιο απο ότι έκανε πριν 6 μήνες (388€ - βρήκα ένα τελευταίο κομμάτι στο φυσικό κατάστημα), αλλά έκανα την δουλιά μου χωρίς να συγχίζομαι τώρα με την παλιοκατάσταση.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες πείτε τα καταστήματά που βγαζουν ποιο συχνά σε μέτρια τιμή κάρτες γραφικών (κυρίως γτχ 1660 και  rx5600 χτ ) Αν κάποιος πουλάει τις παραπάνω και έχουν χρησιμοποιηθεί λιγότερο από 2 χρόνια κ έχει απόδειξη,κουτί να στειλει τσατ αν η τιμη ειναι παραπανω απο διπλάσια της αρχικής κλτρ μην στείλετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ASFE είπε

Το θεμα ειναι πολυδιαστατο.

Και πες εγω οτι ειμαι καλο παιδι ηθικος κλπ κλπ και βαζω τωρα αγγελια την 2080 μου πχ 500 ευρ.

Θα ρθει ο Χ χρηστης και θα πει φιλε την θελω ναι και μπραβο που πουλας τοσο.

Και αυριο βλεπεις τον Χ χρηστη να την βαζει αγγελια 650-700 ευρ.

Οποτε τι σε αναγκαζουν? Να την βαλεις εσυ αρχικα σε αυτην την τιμη οσο και να μην σου φαινεται <σωστο και ηθικο>

Δεν υπάρχουν αυτά που λέτε. Καταρχάς δεν τίθεται καν θέμα ηθικής, δεν μπλέκει η ηθική. Όποιος θέλει να πουλήσει κάτι το βάζει στην υψηλότερη τιμή που πιστεύει οτι κάποιος είναι διατεθείμενος να πληρώσει. Προφανώς αν βιάζεσαι να πουλήσεις ρίχνεις και νερό στο κρασί σου αλλά άλλη περίπτωση αυτή. Όταν λοιπόν εγώ εσύ ή ο γείτονας βάλει μια 3060 στα 5.000€  πιστεύει οτι θα βρεθεί κάποιος να του τα δώσει. Αμα δεν το πίστευε, δεν θα την έβαζα / έβαζες / έβαζε τόσο, καθώς τότε δεν θα πουλάγαμε ποτέ.  Τό ότι ίσως προβλέψαμε πολύ υψηλή τιμή και δεν υπάρχει κάποιος διατεθείμενος να δώσει τόσα ας πούμε δεν μας κάνει μαυραγορίτες. 

 

Όταν βλέπεις άτομα που πουλάνε 5ετίας κάρτα (πχ. 1080) εκτός εγγύησης χωρίς κουτί την χειρότερη υλοποίηση που έχει βγεί πότε και μάλιστα blower ΚΑΙ 2ο χέρι στα 300€ ( δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένο, γενικά το λέω :P ) και ταυτόχρονα παραπονιούνται για μαυραγορίτες, ε κάτι δεν πάει καλά 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GolDRoger είπε

Μάγκες πείτε τα καταστήματά που βγαζουν ποιο συχνά σε μέτρια τιμή κάρτες γραφικών (κυρίως γτχ 1660 και  rx5600 χτ ) Αν κάποιος πουλάει τις παραπάνω και έχουν χρησιμοποιηθεί λιγότερο από 2 χρόνια κ έχει απόδειξη,κουτί να στειλει τσατ αν η τιμη ειναι παραπανω απο διπλάσια της αρχικής κλτρ μην στείλετε 

Ένα απο τα καταστήματα που το έκανε πριν δυο βδομάδες (ελπίζω να το ξανακάνει) ήταν το Πλαίσιο (αλλά για παραλαβή μόνο απο το κατάστημα). Το πρόβλημα είναι ότι και εκεί πλακώνουν οι μαυραγωρήτες και εξαφανίζουν τα πάντα.

Χαρακτηριστικά όταν είχα πάει εγώ στο Mall στις 18/1,  βρήκα τυχαία μία τελευταία 2060S ξεχασμένο απο τον θεό και το σύστημα τους. Εκεί είδα τύπο να φεύγει με τρεις 5700XT. Εκείνη την μέρα είχε αρκετές Sapphire 5600ΧΤ στα 399€ (για αυτήν είχα πάει αρχικά).

Χρειάστηκε να ξαναπάω όμως σε άλλο κατάστημα, καθώς καήκε η 2060S στις 3 βδομάδες (γ... την ατυχία μου) και τυχαία πάλι βρήκα μια  τελευταία Sapphire 5600ΧΤ και την άλλαξα.

Μπαίνω προχθές στις αγγελίες και βλέπω κάποιον να πουλάει 2 τεμάχια Sapphire 5600ΧΤ, αγορασμένα απο Πλαίσιο στις 20/1, 550€ το καθένα.

Τα συμπεράσματα δικά σου.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panospeter είπε

Ένα απο τα καταστήματα που το έκανε πριν δυο βδομάδες (ελπίζω να το ξανακάνει) ήταν το Πλαίσιο (αλλά για παραλαβή μόνο απο το κατάστημα). Το πρόβλημα είναι ότι και εκεί πλακώνουν οι μαυραγωρήτες και εξαφανίζουν τα πάντα.

Χαρακτηριστικά όταν είχα πάει εγώ στο Mall στις 18/1,  βρήκα τυχαία μία τελευταία 2060S ξεχασμένο απο τον θεό και το σύστημα τους. Εκεί είδα τύπο να φεύγει με τρεις 5700XT. Εκείνη την μέρα είχε αρκετές Sapphire 5600ΧΤ στα 399€ (για αυτήν είχα πάει αρχικά).

Χρειάστηκε να ξαναπάω όμως σε άλλο κατάστημα, καθώς καήκε η 2060S στις 3 βδομάδες (γ... την ατυχία μου) και τυχαία πάλι βρήκα μια  τελευταία Sapphire 5600ΧΤ και την άλλαξα.

Μπαίνω προχθές στις αγγελίες και βλέπω κάποιον να πουλάει 2 τεμάχια Sapphire 5600ΧΤ, αγορασμένα απο Πλαίσιο στις 20/1, 550€ το καθένα.

Τα συμπεράσματα δικά σου.

Kαι εγώ είδα στις 31/2 κάποιον να βγαίνει από το Πλαίσιο με 3 5700xt. Την επόμενη μέρα τις έβαλε όλες αγγελίες εδώ και τις πούλησε 80.000€. Αγόρασε 2αρι στην Κυψέλη, παντρεύτηκε και πήρε και σκύλο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Kαι εγώ είδα στις 31/2 κάποιον να βγαίνει από το Πλαίσιο με 3 5700xt. Την επόμενη μέρα τις έβαλε όλες αγγελίες εδώ και τις πούλησε 80.000€. Αγόρασε 2αρι στην Κυψέλη, παντρεύτηκε και πήρε και σκύλο. 

απο πίσω τον πήρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...