Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

@Herald

Είναι τακτική σου να διαστρεβλώνεις ή πάνω στην πρεμούρα να πεις την εξυπνάδα σου, διαβάζεις βιαστικά.

1.Εχω γράψει ότι όποιος πουλάει κάτι μεταχειρισμένο που το έχει δουλέψει, το έχει χαρεί, δεν τον θεωρώ μαυραγορίτη, ούτε κερδοσκόπο ούτε τίποτα.Επομενως ούτε εσένα.

2. Αν διάβαζες καλά, είπα ξεκάθαρα τι έδωσα με σειρά προτεραιότητας. Ουτε ήξερα τι δουλειά έκανε το παιδί, ούτε ο μπάρμπας.Αν ο μπάρμπας τηλεφωνούσε πρώτος, θα το έδινα σε αυτόν.Στην συναλλαγή γνώρισα τον αγοραστή.Οκ; Προφανώς θες να υποβιβασεις τον τρόπο που έδρασα,γιατί εσύ θα πουλούσες στον δεύτερο αγοραστη που σου έδινε περισσότερα. Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι σαν εσένα και επίσης έγραψα ότι έκανα πράξη τη δέσμευση μου και χρεώθηκα την επισκευή.Δεν πήρα τηλέφωνο τον πρώτο αγοραστή να του πω : "μεγαλε ο άλλος μου το αγοράζει όπως είναι, το θες;" για να γλυτώσω τα 150€.

3.Αν δεν υπήρχαν οι μαυραγορίτες προφανώς οι κάρτες δεν θα έπεφταν στην αρχική τιμή.Αλλα η διαθεσιμότητα θα ήταν λίγο μεγαλύτερη και λίγο φθηνότερες όλες.Δημιουργουν τεχνητό έλλειμμα για να κερδίσουν.

4.Οι εταιρείες είναι εξ ορισμού χυδαίες και αναζητούν το κέρδος.Να είμαστε κι εμείς λοιπόν.Αυτο υποστηριζέις.Οτι στην κοινωνία είναι απόλυτα φυσικό, μεταξύ των πολιτών να υπάρχει αυτή η κουτοπονηριαΓια αυτό αρνείσαι τη λέξη και υπερασπίζεσαι τους μαυραγορίτες.

 

2) Πάλι τα ίδια. Όχι εγώ δεν θα πουλούσα στον 2ο αγόραστη. Άλλωστε μου συνέβη και με την 1080ti που μου προσέφεραν 400€ αλλά την έδωσα στα 300 στον πρώτο που μου έστειλε. Μην φαντάζεσαι πράγματα που δεν ισχύουν.

3) Πώς ακριβώς θα ήταν καλύτερη η διαθεσιμότητα θες να μου το εξήγησεις? Αν υπήρχαν κάρτες σε MSRP όλοι όσοι κάνουν mining (και εγώ μαζί) θα αγοράζαμε από 10 κάρτες ο καθένας. Ίσα ίσα, τώρα υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Πραγματικά αγνοείς βασικά πράματα του νόμου της αγοράς. Όσο πέφτουν οι τιμές, αυξάνεται η ζήτηση, άρα η διαθεσιμότητα θα ήταν  χειρότερη μιας και τον ίδιο αριθμό καρτών θα τον ήθελαν περισσότερα άτομα

4) Δεν υπάρχει τίποτα χυδαίο στο να πουλάς ένα προιόν σε μια τιμή που κάποιος είναι διατεθείμενος να πληρώσει. Αυτές είναι λογικές 5χρόνου. Να στο θέσω απλά λοίπον, έχεις μια 2060. Αμά σου κάνω μια προσφορά 5€ για την 2060 σου, δεν θα μου την δώσεις, άμα σου κάνω προσφορά 5.000€ για την 2060 σου, θα μου την δώσεις. Σε κάνει αυτό χυδαίο και κουτοπόνηρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν υπήρχαν κάρτες σε MSRP όλοι όσοι κάνουν mining (και εγώ μαζί) θα αγοράζαμε από 10 κάρτες ο καθένας. Ίσα ίσα, τώρα υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Πραγματικά αγνοείς βασικά πράματα του νόμου της αγοράς. Όσο πέφτουν οι τιμές, αυξάνεται η ζήτηση, άρα η διαθεσιμότητα θα ήταν  χειρότερη μιας και τον ίδιο αριθμό καρτών θα τον ήθελαν περισσότερα άτομα

Not quite.

Αν αγοράζανε όλοι σε MSRP και μπαίνανε στο κόλπο του mining, τότε αυτό θα τελείωνε διότι θα γινόταν saturate το δίκτυο. Άρα το σύστημα θα διόρθωνε αυτή την τεχνητή στρέβλωση.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teller είπε

Not quite.

Αν αγοράζανε όλοι σε MSRP και μπαίνανε στο κόλπο του mining, τότε αυτό θα τελείωνε διότι θα γινόταν saturate το δίκτυο. Άρα το σύστημα θα διόρθωνε αυτή την τεχνητή στρέβλωση.

Καλά δεν είναι μόνο το mining, σαν παράδειγμα το έφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχουμε κουράσει.... 

Αυτός που κάνει την δουλειά του scalper πρώτα από όλα ρισκάρει, θες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα? δεν αγοράζεις και περιμένεις και όταν ομαλοποιηθει η κατάσταση αυτός θα μείνει με 10-20 κάρτες αγορασμένες 2-3-5 μήνες και δεν θα μπορεί να τις δώσει ακριβότερα, αν σε τρώει τόσο πολύ και θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις την δόση σου η περιμένεις ένα 24ωρο στο αμαζον και χτυπάς το πρώτο στοκ ή πληρώνεις κάποιο κατάστημα και περιμένεις 30 μέρες ή τον scalper. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

.......αν σε τρώει τόσο πολύ και θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις την δόση σου η περιμένεις ένα 24ωρο στο αμαζον και χτυπάς το πρώτο στοκ ή πληρώνεις κάποιο κατάστημα.......

Όπως αυτό;

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=108497

 

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, teller είπε

για τις "τρελές" τιμές σε σκρουτζομάγα επειδή έχω φτιάξει τέτοιο κώδικα , έχουν αυτόματο σκραπερ σε καμια 10ρια Ολλανδο-Γερμανο-Πολωνικά χοντρικής που φέρνουν κοντεινερ από Κίνα βάζουν ένα αυτόματο mark-up και δεν μπαίνει ανθρωπινο χέρι. Οι εξωπραγματικές αυτές τιμές υπάρχουν στην ευρωπαϊκή χοντρική.

 

Σε πληροφορώ ότι τέτοιες τιμές κυκλοφορούν και στην ευρωπαική χοντρική απλά κάποια λιανικής έχουν αποφασίσει να τις κόβουν και να μην τις δείχνουν στον καταναλωτή. Μην σας κάνει τίποτε εντύπωση σε  ΤΕΡΑΣΤΙΟ Γερμανό distributor που φέρνει containers κατευθείαν από AIBs έγινε πρόταση για αγορά 200 τεμάχια RTX3070 με 1000 ευρώ έκαστη και ο distributor απάντησε ότι δυστυχώς του στέλνουν σε ποσότητα λιγότερο από το 10% από όσο έχει βάλει σε backorders. Η απ'άντηση 'ήταν ότι μπορεί να δώσει 4 τεμάχια  μετά από 20 ημέρες σε τιμή 730ευρώ αντί για τις 200 με 1000ευρώ.

ΥΓ

Δυστυχώς υπάρχουν σκουριασμένα μυαλά που δυσκολεύονται να καταλάβουν που είναι το πρόβλημα και τρώνε ότι παραμύθι τους σερβίρουν αμάσητο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teller είπε

foxstore επίσημος συνεργάτης του αμαζον? ή δεν διάβασες καν το κείμενο που έγραψα? πάμε πάλι άλλη μια φορά... Α-ΜΑ-ΖΟΝ. (de-fr-it-es) και οποία άλλη χώρα θέλεις να ψάξεις εντός Ευρώπης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το κατάστημα δεν είναι μαυραγορίτης, που αγοράζει την 3090 1700€ και την πουλάει 2700€.

Ο σερβιτόρος των 300€ που πήρε 1-2 κάρτες να τις πουλήσει με 150€-200€ κέρδος είναι μαυραγορίτης...

Ωραία λογική έχετε εδώ μέσα κάποιοι...

@Greenday13

Δεν μου απάντησες χτες... Το έπαιξες Κινέζος...

 

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Ακριβως την ιδια 5700ΧΤ την ειχα αγορασει στη 1η καραντινα περσι το Μαρτιο στα 495€, τι λες τωρα!!

Δυστυχως παρουσιαζε τα "γνωστα θεματα" και τη 3η μερα τους τη γυρισα πισω και εκτοτε δεν εκανα κινηση για καποια αγορα. Τραγικες οι τιμες σχεδον 3 φορες πανω!!

Ποια θέματα παρουσιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Ποια θέματα παρουσιάζει;

μέχρι τον Οκτώβριο του 2019 οι περισσότεροι είχαν θέματα με black screens για διάφορους λόγους hardware. 

Μόλις τώρα, teller είπε

Έχω βάλει στην evga εδώ και 2 μήνες.

Λογικά πριν την Ολυμπιάδα, θα έχω απάντηση.

Εγώ πάντως για 3 κάρτες που είχα βάλει notify μου ήρθαν ειδοποιήσεις βέβαια είχα πάρει ήδη από αλλού, αν ασχοληθείς για να βρεις κάρτα σε λιγότερο από 24ωρο θα καταφέρεις να βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...