Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Herald Καλά, θα με τρελάνεις; Ελληνικά γράφω. Είπα ότι αν δεν υπήρχαν οι μαυραγορίτες οι τιμές των καρτών θα ήταν στην msrp? Θεωρώ πως θα βρίσκαμε όλοι λίγο πιο εύκολα κάρτα, ακριβή μεν αλλά πιο εύκολα και λίγο φθηνότερα.

@Vsrs7 Τώρα είδα την εξυπνάδα σου.Παλι εσύ είσαι ο μαυραγορίτης.Αγορασες κάτι και το πουλήσεις με καπέλο 100€. Το Πλαίσιο για να το έβαλε τόσο λογικά το αγόρασε ακριβά και τα περιθώρια κέρδους τους ελέγχονται.

Στην καλύτερη περίπτωση είναι και το Πλαίσιο μαυραγορίτες και εσύ.

Εσύ πάντως δεν τον γλιτώνεις τον τίτλο, σόρρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

@Greenday13 ναι αγόρασε πολύ ακριβά τις 5700ΧΤ που ανά βδομάδα έβαζε μια την pulse(369-399) μια την nitro στα 399...μιλάμε μέσα μπήκανε.. 

Οκ, είναι μαυραγορίτες κι αυτοί.Δεν έχω καμια πρεμούρα  να τους υπερασπιστω, όπως έχετε μερικοί από εσάς να υπερασπιστείτε τους scalpers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

όπως έχετε μερικοί από εσάς να υπερασπιστείτε τους scalpers.

Μα οι ιδιοι ειναι και οι ιδιοι scalpers απο τα  lidl. Καθονται και παλευουν για ψιχουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσεις ...που ειστε  υπερ του ελευθερου εμποριου ...εχω 2 καρτες sli 2080 ti asus !! κουτι και παρελκομενα δεν υπαρχουν τα εχασα στην μετακόμισηση....και οι δυο μαζί 3000 !! πως σας φαινεται     αυτό ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

@Herald Καλά, θα με τρελάνεις; Ελληνικά γράφω. Είπα ότι αν δεν υπήρχαν οι μαυραγορίτες οι τιμές των καρτών θα ήταν στην msrp? Θεωρώ πως θα βρίσκαμε όλοι λίγο πιο εύκολα κάρτα, ακριβή μεν αλλά πιο εύκολα και λίγο φθηνότερα.

@Vsrs7 Τώρα είδα την εξυπνάδα σου.Παλι εσύ είσαι ο μαυραγορίτης.Αγορασες κάτι και το πουλήσεις με καπέλο 100€. Το Πλαίσιο για να το έβαλε τόσο λογικά το αγόρασε ακριβά και τα περιθώρια κέρδους τους ελέγχονται.

Στην καλύτερη περίπτωση είναι και το Πλαίσιο μαυραγορίτες και εσύ.

Εσύ πάντως δεν τον γλιτώνεις τον τίτλο, σόρρυ.

Είσαι τουλάχιστον αστείος!!!

Είναι δυνατόν να αγόρασα εγώ σαν ιδιώτης πιο φθηνά από το πλαίσιο;;;

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Οκ, είναι μαυραγορίτες κι αυτοί.Δεν έχω καμια πρεμούρα  να τους υπερασπιστω, όπως έχετε μερικοί από εσάς να υπερασπιστείτε τους scalpers.

. Το Πλαίσιο για να το έβαλε τόσο λογικά το αγόρασε ακριβά και τα περιθώρια κέρδους τους ελέγχονται.

(αυτό είναι το κείμενο σου) 

4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Μα οι ιδιοι ειναι και οι ιδιοι scalpers απο τα  lidl. Καθονται και παλευουν για ψιχουλα. 

Εγώ δεν πουλάω καν απλά είναι η λογική αγαπητέ νιώθεις ότι κάποιος σου πουλάει κάτι πολύ ακριβά? δεν αγοράζεις όπως και με την ΔΕΗ-ΟΤΕ νιώθεις ότι σε συμφερει να είσαι σε άλλη εταιρεία πας σε άλλη, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΟΥΤΕ ΣΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΜΠΡΑΒΟΥΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΛΕΟΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vsrs7 τσάμπα ασχολείσαι μάθανε μια λέξη και την κάνανε καραμέλα απλά καλοπιαστικαν από τον πέτσινο που έλεγε 499 δολάρια 3070 αλλά κανένας δεν σκέφτηκε τη ζήτηση θα έχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

@Herald Καλά, θα με τρελάνεις; Ελληνικά γράφω. Είπα ότι αν δεν υπήρχαν οι μαυραγορίτες οι τιμές των καρτών θα ήταν στην msrp? Θεωρώ πως θα βρίσκαμε όλοι λίγο πιο εύκολα κάρτα, ακριβή μεν αλλά πιο εύκολα και λίγο φθηνότερα.

Θες να μου εξηγήσεις πως θα γίνοταν αυτό; Πραγματικά απορία εκφράζω. Ο αριθμός των καρτών είναι δεδομένος, δεν θα υπήρχαν περισσότερες δηλαδή. Οπότε ίδιος αριθμός καρτών με χαμηλότερες τιμές = μεγαλύτερη ζήτηση. Είναι πολύ απλά concept αυτά. Εσύ ο ίδιος αν οι τιμές ήταν φυσιολογικές, θα αγόραζες κάρτες. Το ίδιο θα έκανα και εγώ. Το ίδιο θα έκανε και η κοπέλα μου. Το ίδιο θα έκανε και ο υπόλοιπος πλανήτης που τώρα δεν αγοράζει και περιμένει να πέσουν οι τιμές. 

27 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Οκ, είναι μαυραγορίτες κι αυτοί.Δεν έχω καμια πρεμούρα  να τους υπερασπιστω, όπως έχετε μερικοί από εσάς να υπερασπιστείτε τους scalpers.

Δεν υπερασπίζομαι τους scalpers. Απλά αυτοί που αποκαλείς scalpers, δεν είναι scalpers ;) 

Απλά δεν σαρέσουν οι τιμές γιατί δεν φτάνει η τσέπη σου και βγάζεις κακία. Που να δείς στις μεταχειρισμένες F40 τι scalping παίζει , αμάξι 40ετίας να πούμε 1+m€

Βασικά για να καταλαβαώ τι ακριβώς υποστηρίζεις, κάποιος που κάνει μια μαζική παραγγελία (ας πούμε 10 τεμάχια) καρτών στα 1000€ η μία και μετα τις πουλήσει σε μια τιμή πάνω από 1000€ (ας πούμε 1100) είναι scalper? Αυτόν αποκαλείς scalper? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Θες να μου εξηγήσεις πως θα γίνοταν αυτό; Πραγματικά απορία εκφράζω. Ο αριθμός των καρτών είναι δεδομένος, δεν θα υπήρχαν περισσότερες δηλαδή. Οπότε ίδιος αριθμός καρτών με χαμηλότερες τιμές = μεγαλύτερη ζήτηση. Είναι πολύ απλά concept αυτά. Εσύ ο ίδιος αν οι τιμές ήταν φυσιολογικές, θα αγόραζες κάρτες. Το ίδιο θα έκανα και εγώ. Το ίδιο θα έκανε και η κοπέλα μου. Το ίδιο θα έκανε και ο υπόλοιπος πλανήτης που τώρα δεν αγοράζει και περιμένει να πέσουν οι τιμές. 

Μα εξαφανίζονται με τη μία από τους scalpers.Το ίδιο είναι να έχει ονομαστική τιμή 400,λόγω mining ,covid να πωλείται πχ550 και μόλις βγει να εξαφανίζεται από τους επιτήδειους για να το πουλήσουν 600-650; είναι το ίδιο να εξαφανίζονται οι κάρτες μια μια και το ίδιο κατά δεκάδες ;μα και στα 550 κάποιοι δεν θα αγόραζαν επειδή θα τους φαινόταν ακριβό, δεν είναι ότι όλος ο πλανήτης θα έπεφτε με τα μούτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Greenday13 είπε

Αρνήθηκα , τον ευχαρίστησα και του είπα ότι αν δεν το πάρει αυτός που έκλεισα , θα του το δώσω.

Πολυ σωστες ειναι οι αποψεις σου και προσωπικα θεωρω οτι εχεις την νοοτροπια που θα επρεπε να εχουμε ολοι μας. Το μονο που σου ξεφυγε ειναι η παραμετρος αγοραστες. Αν δεν υπηρχαν αγοραστες,οι τυποι που πουλανε σε πολυ υψηλες τιμες θα σταματουσαν.Αρα εδω εχουμε και το προβλημα οτι μερικοι δεν εχουν την προσωπικοτητα,την δυναμη χαρακτηρα να πουν ''οχι'' ,την υπομονη να περιμενουν να φτιαξει η κατασταση.Να ασχοληθουν με το σκακι,να διαβασουν κανενα βιβλιο,να κανουν περισσοτερο γυμναστικη,να διαβαζουν περισσοτερο ινσομνια,ειδικα τις εξυπναδες του jgeorgiou, που αν εκλαβεις ως τρολλιες πολλα απο αυτα που γραφει,ειναι comic genius.

Αφου λοιπον υπαρχουν οι αγοραστες που θελουν να τους κλεψουν,που εχουν τον μαζοχισμο,θα υπαρχουν και οι ''μαυραγοριτες΄΄. Δεν μπορω να πω οτι τετοιους αγοραστες τους λυπαμαι πολυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Αυτό το κατάστημα δεν είναι μαυραγορίτης, που αγοράζει την 3090 1700€ και την πουλάει 2700€.

Ο σερβιτόρος των 300€ που πήρε 1-2 κάρτες να τις πουλήσει με 150€-200€ κέρδος είναι μαυραγορίτης...

Ωραία λογική έχετε εδώ μέσα κάποιοι...

@Greenday13

Δεν μου απάντησες χτες... Το έπαιξες Κινέζος...

 

το μάγαζον κανει ενα κλικ κ η εταιρια παιρνει ισως το 20,30% τώρα

κ ενα 30% σε 5 μηνες κ μετα 8 η 12 το υπολοιπο.αναλογα.

ο μάγαζον ισως κανει εισπραξη σε ρευστο 2,5 χιλιαρικα για ενα κουτακι για τους επομενους 5,8 μηνες . 

ισως να ανοιγει το συστημα μονο για 5,6 τεμαχια ωστε να φαινεται μονιμη ελλειψη κ να τσακιζονται να δωσουν το διχιλιαρο αμεσως.

αν φανει στοκ 50 καρτες ολοι θα περιμενουν τον αλλο μηνα μηπως πεσει η τιμη γενικοτερα

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, benign said:

Πολυ σωστες ειναι οι αποψεις σου και προσωπικα θεωρω οτι εχεις την νοοτροπια που θα επρεπε να εχουμε ολοι μας. Το μονο που σου ξεφυγε ειναι η παραμετρος αγοραστες. Αν δεν υπηρχαν αγοραστες,οι τυποι που πουλανε σε πολυ υψηλες τιμες θα σταματουσαν.Αρα εδω εχουμε και το προβλημα οτι μερικοι δεν εχουν την προσωπικοτητα,την δυναμη χαρακτηρα να πουν ''οχι'' ,την υπομονη να περιμενουν να φτιαξει η κατασταση.Να ασχοληθουν με το σκακι,να διαβασουν κανενα βιβλιο,να κανουν περισσοτερο γυμναστικη,να διαβαζουν περισσοτερο ινσομνια,ειδικα τις εξυπναδες του jgeorgiou, που αν εκλαβεις ως τρολλιες πολλα απο αυτα που γραφει,ειναι comic genius.

Αφου λοιπον υπαρχουν οι αγοραστες που θελουν να τους κλεψουν,που εχουν τον μαζοχισμο,θα υπαρχουν και οι ''μαυραγοριτες΄΄. Δεν μπορω να πω οτι τετοιους αγοραστες τους λυπαμαι πολυ.

H απλούστερα υπάρχουν άτομα που δεν έχουν επάγγελμα το delivery ή το τύλιγμα σουβλακίων, οπότε τα 100-200€ καπέλο τα θεωρούν αστείο ποσό γιατί το βγάζουν σε 30 λεπτά δουλειάς, οπότε δεν κάθονται να κλαίγονται στα forum και να περιμένουν 8 μήνες να πέσουν οι τιμές ;) 

Ο φιλός μας ο greenday τόσο χρόνο που σπατάλησε με τους scalpers θα μπορούσε να τον σπαταλήσει σε κάτι πιο χρήσιμο που θα του δίνε τα 100€ να αγοράσει μια κάρτα με καπέλο. 


Τώρα αν εσύ θεωρείς μαζόχα αυτόν που έκανε κάτι καλύτερα από εσένα στη ζωή του και το 100€ το χρησιμοποεί για να τυλίγει τσιγάρο όταν του τελειώνουν τα Rizzla κάτι κάνεις εσύ λάθος :) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benign

Έχουμε κι εμείς ευθύνη ως αγοραστές.

Σίγουρα δεν είναι μοιρασμένες όμως.Και το ps5 υποφέρει από scalpers. Εκεί ,ο άλλος το πουλάει 900€.

Ε αν πάει ο άλλος και του τα δώσει για να έχει πρώτος κονσόλα χωρίς παιχνίδια τι να πω.Θα είναι συνυπεύθυνος.

Στο pc είναι τραγελαφικά όσα γίνονται γιατί επηρεάζονται και οι δουλειές του κόσμου.

15 minutes ago, Herald said:

H απλούστερα υπάρχουν άτομα που δεν έχουν επάγγελμα το delivery ή το τύλιγμα σουβλακίων, οπότε τα 100-200€ καπέλο τα θεωρούν αστείο ποσό γιατί το βγάζουν σε 30 λεπτά δουλειάς, οπότε δεν κάθονται να κλαίγονται στα forum και να περιμένουν 8 μήνες να πέσουν οι τιμές ;) 

Ο φιλός μας ο greenday τόσο χρόνο που σπατάλησε με τους scalpers θα μπορούσε να τον σπαταλήσει σε κάτι πιο χρήσιμο που θα του δίνε τα 100€ να αγοράσει μια κάρτα με καπέλο. 


Τώρα αν εσύ θεωρείς μαζόχα αυτόν που έκανε κάτι καλύτερα από εσένα στη ζωή του και το 100€ το χρησιμοποεί για να τυλίγει τσιγάρο όταν του τελειώνουν τα Rizzla κάτι κάνεις εσύ λάθος :) 

 

Καλά έχεις θέμα με τα ελληνικά σου ε;πραγματικά.

Είπα ότι οι χρηματιστές είναι scalpers?

Επίσης συνεχώς φέρνεις ως παράδειγμα οποίοι δουλεύουν στα σουβλάκια.Κατσε ρε entrepreneur εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

H απλούστερα υπάρχουν άτομα που δεν έχουν επάγγελμα το delivery ή το τύλιγμα σουβλακίων, οπότε τα 100-200€ καπέλο τα θεωρούν αστείο ποσό γιατί το βγάζουν σε 30 λεπτά δουλειάς, οπότε δεν κάθονται να κλαίγονται στα forum και να περιμένουν 8 μήνες να πέσουν οι τιμές ;) 

Ο φιλός μας ο greenday τόσο χρόνο που σπατάλησε με τους scalpers θα μπορούσε να τον σπαταλήσει σε κάτι πιο χρήσιμο που θα του δίνε τα 100€ να αγοράσει μια κάρτα με καπέλο. 


Τώρα αν εσύ θεωρείς μαζόχα αυτόν που έκανε κάτι καλύτερα από εσένα στη ζωή του και το 100€ το χρησιμοποεί για να τυλίγει τσιγάρο όταν του τελειώνουν τα Rizzla κάτι κάνεις εσύ λάθος :) 

Διαβλεπω υπεροψια τρομερη μαζι με μπολικο μηδενισμο.

Δηλαδη,λεμε τωρα,δεν θα μπορουσα να ειμαι ευπορος και απλα να μην θελω να με εκμεταλευονται και να εχω την υπομονη να περιμενω οσο χρειαζεται?Δηλαδη μου λες οτι ενας επιτυχημενος ,ευπορος ανθρωπος ειναι ερμαιο των παθων του? :)

Ποιος λεει οτι ενας τετοιος ανθρωπος δεν εχει πανισχυρο χαρακτηρα?Ξερεις ποσα ωφελιμα πραγματα μπορει να κανει καποιος περα απο gaming?

Και υπαρχει και η αλλη παραμετρος της σωστης πληροφορησης.Το ειχα προβλεψει οτι θα ερθουν αυτα απο Νοεμβριο και ειχα συμβουλευσει κιολας κοσμο που ζητουσε καρτες να βιαστουν να αγορασουν γιατι θα γινει ο χαμος.Ο συγχρονος χρηστης πρεπει να πληροφορειται καθημερινα και να αφουγκραζεται τις εξελιξεις.

Τωρα θα με συγχωρησεις μικρε,αλλα εχω προπονηση γιατι ειμαι σε μια δυνατη ομαδα  σε ενα Ρωσικο moba και αυριο εχουμε τουρνουα. 😜

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...