Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

@benign

Έχουμε κι εμείς ευθύνη ως αγοραστές.

Σίγουρα δεν είναι μοιρασμένες όμως.Και το ps5 υποφέρει από scalpers. Εκεί ,ο άλλος το πουλάει 900€.

Ε αν πάει ο άλλος και του τα δώσει για να έχει πρώτος κονσόλα χωρίς παιχνίδια τι να πω.Θα είναι συνυπεύθυνος.

Στο pc είναι τραγελαφικά όσα γίνονται γιατί επηρεάζονται και οι δουλειές του κόσμου.

Κανένας σοβαρός δεν επηρεάζεται. Οποιος θέλει παίρνει INTEL με ενσωματωμένα και αν έχει ανάγκη RTX3000 τότε δίνει καπέλο 20-30% στο ΠΛΑΙΣΙΟ και του τα φέρνει σε 1 μήνα. Να μην πω ότι όποιος ήθελε αγοράζε με 10% καπέλο από msystems , you , plaisio τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο που ήταν ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΕΣ.

Οσοι γκρινιάζουν σαν απατημένες χήρες το κάνουν από χούι.

 

ΥΓ

Προσωπικά νόμιζα ότι ήταν φαινόμενο "χριστουγεννιάτικο" και τώρα θα είχε ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Τώρα αυτό που νομίζω είναι ότι πάει για ΜΕΤΑ το πάσχα η ομαλοποίηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, benign είπε

Διαβλεπω υπεροψια τρομερη μαζι με μπολικο μηδενισμο.

Δηλαδη,λεμε τωρα,δεν θα μπορουσα να ειμαι ευπορος και απλα να μην θελω να με εκμεταλευονται και να εχω την υπομονη να περιμενω οσο χρειαζεται?Δηλαδη μου λες οτι ενας επιτυχημενος ,ευπορος ανθρωπος ειναι ερμαιο των παθων του? :)

Ποιος λεει οτι ενας τετοιος ανθρωπος δεν εχει πανισχυρο χαρακτηρα?Ξερεις ποσα ωφελιμα πραγματα μπορει να κανει καποιος περα απο gaming?

Και υπαρχει και η αλλη παραμετρος της σωστης πληροφορησης.Το ειχα προβλεψει οτι θα ερθουν αυτα απο Νοεμβριο και ειχα συμβουλευσει κιολας κοσμο που ζητουσε καρτες να βιαστουν να αγορασουν γιατι θα γινει ο χαμος.Ο συγχρονος χρηστης πρεπει να πληροφορειται καθημερινα και να αφουγκραζεται τις εξελιξεις.

Τωρα θα με συγχωρησεις μικρε,αλλα εχω προπονηση γιατι ειμαι σε μια δυνατη ομαδα  σε ενα Ρωσικο moba και αυριο εχουμε τουρνουα. 😜

Ναι, σίγουρα, έχεις 2 δις € στην τράπεζα και περιμένεις 8 μήνες να πάρεις κάρτα για να γλυτώσεις το καπέλο των 100-200€ ε? Ντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οσοι γκρινιάζουν σαν απατημένες χήρες το κάνουν από χούι.

Γελασα με την καρδια μου,αλλα μετα σκεφτηκα πως γινεται να ειναι χηρες και απατημενες μαζι? 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, benign είπε

Γελασα με την καρδια μου,αλλα μετα σκεφτηκα πως γινεται να ειναι χηρες και απατημενες μαζι? 😜

γεροντοκόρες ήθελα να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Είπα ότι οι χρηματιστές είναι scalpers?

Επίσης συνεχώς φέρνεις ως παράδειγμα οποίοι δουλεύουν στα σουβλάκια.Κατσε ρε entrepreneur εσύ.

Αφού αγοράζουν μετοχές για να τις πουλήσουν ακριβότερα, δεν είναι scalpers? 

Βασικά θέλω να καταλάβω το επιχείρημα σου, αλήθεια στο λέω. Ουσιαστικά, αν κατάλαβα καλά, και αν όχι διόρθωσε με, αυτό που λές είναι οτι επειδή οι "scalpers" αγοράζουν όλο το στοκ από κάρτες, τα κατάστηματα ανεβάζουν τιμές και άρα εμείς οι μη scalpers δεν βρίσκουμε κάρτες σε "σωστές" τιμές. Σωστά? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το έχουμε κουράσει με ηθικές και ποιός κάνει τι

Έχουμε 2 είδη ατόμων αυτή την στιγμή που βγάζουν λεφτά απο την παρούσα κατάσταση

  • Ο Scalper (ο ενδιάμεσος) που ξοδεύει κάποιο χρόνο για να βρεί κάρτες σε τιμή ευκαιρίας ...κατά προσωπική μου άποψη όσο και αν μας κακοφαίνεται αν έχεις "κάτι" στο οποίο στις αγγελίες του Insomnia πωλείται Χ λεφτά τότε δεν έχει σημασία αν την αγόρασε Χ/Ψ ... η τιμή είναι Χ.
  • Ο miner ο οποίος αυτή την στιγμή βγάζει "περήφανα" 1 μεροκάματο βάζοντας τον εξοπλισμό του να δουλεύει σε κάτι ανόητο το οποίο έχει την εμπιστοσύνη της αγοράς και επιβαρύνει περιβαλλοντικά τον κόσμο με περίπου όσο το κέρδος του.

Οπότε ποιός είναι ο "ηθικός" και ποιός ο "ανήθικος"...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφού αγοράζουν μετοχές για να τις πουλήσουν ακριβότερα, δεν είναι scalpers? 

Βασικά θέλω να καταλάβω το επιχείρημα σου, αλήθεια στο λέω. Ουσιαστικά, αν κατάλαβα καλά, και αν όχι διόρθωσε με, αυτό που λές είναι οτι επειδή οι "scalpers" αγοράζουν όλο το στοκ από κάρτες, τα κατάστηματα ανεβάζουν τιμές και άρα εμείς οι μη scalpers δεν βρίσκουμε κάρτες σε "σωστές" τιμές. Σωστά? 

Αγοράζουν μετοχές για να τις πουλήσουν ακριβότερα.Χρηματιστες είναι, οι μετοχές είναι χαρτιά.Οι κάρτες είναι φτιαγμένες για να πουλιούνται σε χρήστες, δεν είναι για να υποκαταστήσουν τις μετοχές. Οπότε τους χρηματιστές δεν τους λέω scalpers. Οκ; Δυστυχώς δεν γνωρίζω καλύτερα ελληνικά για να το καταλάβεις εσύ κι ο άλλος .

Νομίζω ότι όπως το γράφεις είναι.Στις ήδη φουσκωμένες τιμές, οι scalpers βάζουν το κερασάκι. Αγοράζουν μαζικά, εξαφανίζουν το στοκ.Θεωρω πως η τιμή δεν θα ανέβαινε το ίδιο αν όλοι αγοράζαμε από μια κάρτα, κι ας ήταν η ζήτηση αυξημένη.

 

 

 

Επεξ/σία από Greenday13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Greenday13 said:

Στις ήδη φουσκωμένες τιμές, οι scalpers βάζουν το κερασάκι. Αγοράζουν μαζικά, εξαφανίζουν το στοκ.Θεωρω πως η τιμή δεν θα ανέβαινε το ίδιο αν όλοι αγοράζαμε από μια κάρτα, κι ας ήταν η ζήτηση αυξημένη.

Στις φουσκωμένες τιμές των καταστημάτων δεν βάζουν τίποτα, μόνο στις τιμές των αγγελιών. Οι τιμές των καταστημάτων επηρεάζονται από την προσφορά και την ζήτηση, η οποία 2η θα ήταν το ίδιο μεγάλη ακόμα κι αν δεν αγόραζαν scalpers, μιας και θα έπαιρναν ακόμα περισσότερες οι miners (με bots) ή όσοι καθόντουσαν με τις ώρες από πάνω για να προλάβουν. Οι "casuals" (όχι στη χρήση, αλλά στο να περιμένουν σαν "κοράκια") θα προλάβαιναν και πάλι τις ίδιες ελάχιστες πάνω κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στις φουσκωμένες τιμές των καταστημάτων δεν βάζουν τίποτα, μόνο στις τιμές των αγγελιών. Οι τιμές των καταστημάτων επηρεάζονται από την προσφορά και την ζήτηση, η οποία 2η θα ήταν το ίδιο μεγάλη ακόμα κι αν δεν αγόραζαν scalpers, μιας και θα έπαιρναν ακόμα περισσότερες οι miners (με bots) ή όσοι καθόντουσαν με τις ώρες από πάνω για να προλάβουν. Οι "casuals" (όχι στη χρήση, αλλά στο να περιμένουν σαν "κοράκια") θα προλάβαιναν και πάλι τις ίδιες ελάχιστες πάνω κάτω...

Μα αν δεν κάνω λάθος, οι miners και τα bots δεν είναι πιο γρήγορα από τους scalpers? Θέλω να πω ότι αν ήταν έτσι, ούτε οι scalpers θα προλάβαιναν τη ζήτηση.Για να προλαβαίνουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη ζήτηση από mining (για την ώρα).Ε εκεί πετάγονται αυτοί και δεν αφήνουν κάρτα για κάρτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, σίγουρα, έχεις 2 δις € στην τράπεζα και περιμένεις 8 μήνες να πάρεις κάρτα για να γλυτώσεις το καπέλο των 100-200€ ε? Ντάξει. 

Κάποτε ρώτησαν τον-αυτοδημιούργητο-ιδρυτή των ΙΚΕΑ πόσο δαπανά για κούρεμα. Τους απάντησε ένα μικρό ποσό γιατί τόσο πίστευε ότι αξίζει. Ίσως να μη σε έφτανε σε οικονομική επιφάνεια βέβαια.

https://www.cnbc.com/2018/01/29/money-habits-of-self-made-billionaire-ikea-founder-ingvar-kamprad.html

Αναφορά σε κείμενο

 

Kamprad kept himself on a tight budget. After paying around $27 (€22) for a haircut in the Netherlands in 2008, he told a Swedish newspaper that the price was too high to fit within his usual hair cut budget, The Guardian reported.

“Normally, I try to get my haircut when I’m in a developing country. Last time it was in Vietnam,” he said.

 

Αυτό θυμίζει λογική pc master race και nvidia fans. "GPUs are not expensive. You are poor." Πρέπει δηλαδή να "καις" λεφτά για να μη φανείς αποτυχημένος στα μάτια κάθε ηλίθιου που γράφει σε αυτά τα subreddit.

Η τιμή των καρτών πάντως έχει λογική όσον αφορά το mining. Οι υπόλοιποι, αφού θέλουν υψηλές τιμές για να δείξουν την επιφάνειά τους ας πάρουν 3090 στα 3600€. Όλοι ικανοποιημένοι στην τελική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Greenday13 said:

Μα αν δεν κάνω λάθος, οι miners και τα bots δεν είναι πιο γρήγορα από τους scalpers? Θέλω να πω ότι αν ήταν έτσι, ούτε οι scalpers θα προλάβαιναν τη ζήτηση.Για να προλαβαίνουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη ζήτηση από mining (για την ώρα).Ε εκεί πετάγονται αυτοί και δεν αφήνουν κάρτα για κάρτα.

 

Χρησιμοποιούν κι οι scalpers bots, ανταγωνισμός. 😛

Από την στιγμή που υπάρχουν αυτές οι 2 κατηγορίες ο "casual" που τσεκάρει μια στο τόσο μπας και κάτσει διαθεσιμότητα δεν θα προλαβαίνει έτσι κι αλλιώς.

Επίσης κάποιος που θέλει κάρτα για την δουλειά του και την αγοράζει μόνος του, δλδ ελεύθερος επαγγελματίας, θα την πάρει από κατάστημα για να γλυτώσει και το ΦΠΑ και να την βάλει στα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Νομίζω ότι όπως το γράφεις είναι.Στις ήδη φουσκωμένες τιμές, οι scalpers βάζουν το κερασάκι. Αγοράζουν μαζικά, εξαφανίζουν το στοκ.Θεωρω πως η τιμή δεν θα ανέβαινε το ίδιο αν όλοι αγοράζαμε από μια κάρτα, κι ας ήταν η ζήτηση αυξημένη.

 

 

 

Άρα και όλα τα καταστήματα στον πλανήτη Γή είναι scalpers, μιας και λόγω αυξημένης ζήτησης όπως λές, ανεβάζουν τις τιμές. Και αυτοί οι scalpers, σε κάποιον θα τις πουλήσουν τις κάρτες, σωστά? Σε κάποιον τελικό καταναλωτή. 

Αν όλοι αγοράζαμε μια κάρτα όντως δεν θα ανέβαινε η τιμή τόσο, αλλά το ότι κάποιοι αγοράζουμε πολλές κάρτες δεν σημαίνει  οτι αυτοί που τις πουλάνε στις αγγελίες είναι scalpers. Αυτά τα δύο είναι ασύνδετα μεταξύ τους. 


Και γιατί δεν υπάρχει scalping και στα ψυγεία ας πούμε? Η στα CPU? Γιατί συγκεκριμένα στις κάρτες γραφικών? Μήως, λέω εγώ ΜΗΠΩΣ, επειδή απλά δεν υπάρχουν αρκετές κάρτες για όλους? 

Πρέπει να καταλάβεις οτι scalping δεν υπάρχει. Η τιμή έρχεται σε ισορροπία με βάση την αγορά. Δεν υπάρχουν κάρτες και ανεβαίνουν οι τιμές γιιατί υπάρχει ζήτηση. Αυτό που εσύ αποκαλείς scalping είναι απλά το αποτέλεσμα του τι συμβαίνει σε οποιοδήποτε αγαθό δεν υπάρχει σε επάρκεια για να καλύψει την ζήτηση. 

Kαι τελικά αναρωτιέμαι, οι scalpers σε ποιόν πουλάνε? Δηλαδή αμα αγοράζουν φτηνότερα από το Χ κατάστημα από ότι τελικά τις πουλάνε στις αγγελίες, γιατί να μην αγοράσεις και εσύ από το Χ κατάστημα??

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε κάποιος θέλει κάρτα για την δουλειά του τι εννοούμε ακριβώς? άντε ένας που ξεκίνησε το 2021 το render κλπ να πω οκ (αν και έπρεπε να πάρει εξαρχής παρά να περιμένει 3070 στα 500) οι παλιοί που κάναν render κλπ? τόσα χρόνια με τι κάνανε? ή μια 3080-3090 θέλει ο καθένας για να κάνει τηλεμαθημα το παιδί του? γιατί και τα ενσωματωμένα μια χαρά casual χρήση κάνουν πχ ένας 10850K είναι μια άριστη χρήση μέχρι να πάνε οι τιμές σε λογικα πλαισια. 

@Herald δώσε το απλό παράδειγμα, αν δεν υπάρχουν αγρότες δεν θα υπάρχουν λαχανικά αυτό σημαίνει ότι η τιμή τους θα ανέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Μα αν δεν κάνω λάθος, οι miners και τα bots δεν είναι πιο γρήγορα από τους scalpers? Θέλω να πω ότι αν ήταν έτσι, ούτε οι scalpers θα προλάβαιναν τη ζήτηση.Για να προλαβαίνουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη ζήτηση από mining (για την ώρα).Ε εκεί πετάγονται αυτοί και δεν αφήνουν κάρτα για κάρτα.

 

Ότι να ναι....

Και κάθομαι 2 μέρες τώρα και χάνω τον χρόνο μου μαζί σου αντί να κάνω scalping....

😂😂😂😂

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου @Greenday13 που κάθεσαι ακόμα και απαντάς στους μαυραγορίτες... ο άλλος νομίζει ότι επειδή κάποιος έχει 2 δισ θα κάθεται να πετάει τα λεφτά του σε λωποδύτες... μάθε λοιπόν φιλε @Herald ότι αυτοί κάνουν την καλύτερη διαχείριση γι αυτό έχουν τόσα...το αν τίθεται θέμα ηθικής αυτό νομίζω ήταν το πιο εύστοχο παράδειγμα "Τέλος, μεγαλύτερη απόδειξη ότι αυτοί που πουλάνε μαζικά στις αγγελίες νιώθουν ένα βαθμό ντροπής, είναι οι άπειρες δικαιολογίες που αραδιαζουν "δεν την ήθελα τελικά, μου την κάναν δώρο, αποφάσισα να πάω σε άλλη κάρτα, ήταν για project που δεν προχώρησε." τελικά είναι το καλύτερο thread που έχω παρακολουθήσει οι απανταχού μαυραγορίτες να προσπαθούν να κάνουν το μαύρο άσπρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...