Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου @Greenday13 που κάθεσαι ακόμα και απαντάς στους μαυραγορίτες... ο άλλος νομίζει ότι επειδή κάποιος έχει 2 δισ θα κάθεται να πετάει τα λεφτά του σε λωποδύτες... μάθε λοιπόν φιλε @Herald ότι αυτοί κάνουν την καλύτερη διαχείριση γι αυτό έχουν τόσα...το αν τίθεται θέμα ηθικής αυτό νομίζω ήταν το πιο εύστοχο παράδειγμα "Τέλος, μεγαλύτερη απόδειξη ότι αυτοί που πουλάνε μαζικά στις αγγελίες νιώθουν ένα βαθμό ντροπής, είναι οι άπειρες δικαιολογίες που αραδιαζουν "δεν την ήθελα τελικά, μου την κάναν δώρο, αποφάσισα να πάω σε άλλη κάρτα, ήταν για project που δεν προχώρησε." τελικά είναι το καλύτερο thread που έχω παρακολουθήσει οι απανταχού μαυραγορίτες να προσπαθούν να κάνουν το μαύρο άσπρο

Μπράβο!!!!! 

Να και ένας λογικός άνθρωπος με σωστή και δομημένη σκέψη!!!

.

.

.

.

.

.η μήπως όχι;;;

Και κλαψ και κλαψ ...

 

Υ.Γ.   Τώρα εσύ έχεις δικαίωμα ψήφου;;;

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κάποτε ρώτησαν τον-αυτοδημιούργητο-ιδρυτή των ΙΚΕΑ πόσο δαπανά για κούρεμα. Τους απάντησε ένα μικρό ποσό γιατί τόσο πίστευε ότι αξίζει. Ίσως να μη σε έφτανε σε οικονομική επιφάνεια βέβαια.

https://www.cnbc.com/2018/01/29/money-habits-of-self-made-billionaire-ikea-founder-ingvar-kamprad.html

Αυτό θυμίζει λογική pc master race και nvidia fans. "GPUs are not expensive. You are poor." Πρέπει δηλαδή να "καις" λεφτά για να μη φανείς αποτυχημένος στα μάτια κάθε ηλίθιου που γράφει σε αυτά τα subreddit.

Η τιμή των καρτών πάντως έχει λογική όσον αφορά το mining. Οι υπόλοιποι, αφού θέλουν υψηλές τιμές για να δείξουν την επιφάνειά τους ας πάρουν 3090 στα 3600€. Όλοι ικανοποιημένοι στην τελική.

Άσχετο αυτό που λές. Βασικά θα έλεγα πως ίσα ίσα, το point μου ενισχύεις. Το κούρεμα δεν είναι μια υπηρεσία σε έλλειψη. Αν υπήρχε 1 κουρέας και 60 άτομα από έξω να περιμένουν ουρά τι θα έκανε ο αυτοδημιούργητος ιδρυτής των ΙΚΕΑ πιστεύεις, λογαριασμό στο Insomnia να αποκαλεί τον κουρέα scalper ή απλά θα πλήρωνε το "καπέλο" και θα έκανε την δουλειά του? Το πόσο αξίζει κάτι το αποφάσιζει καθαρά η αγορά. Εφόσον λοιπόν η αγορά αποφάσισε οτι το κούρεμα αξίζει ΑΠΟ 5€ και άρα ο τύπος έβρισκε κομμωτήριο που τον χρέωνε 5€, ετσί και η αγορά αποφάσισε οτι η 3060 έχει 800€, και άρα ο αυτοδημιούργητος ιδρυτής των ΙΚΕΑ αν ήθελε 3060 θα έδινε 800€. 

Καημένος και κρίμα δεν είναι αυτός που έχει να δώσει τα 100€ καπέλο όπως θεωρεί ο benign, αλλά αυτός που δεν έχει να τα δώσει και αποκαλεί καημένους αυτούς που έχουν. Αυτό ήταν το point μου και όχι η επίδειξη πλούτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου @Greenday13 που κάθεσαι ακόμα και απαντάς στους μαυραγορίτες... ο άλλος νομίζει ότι επειδή κάποιος έχει 2 δισ θα κάθεται να πετάει τα λεφτά του σε λωποδύτες... μάθε λοιπόν φιλε @Herald ότι αυτοί κάνουν την καλύτερη διαχείριση γι αυτό έχουν τόσα...το αν τίθεται θέμα ηθικής αυτό νομίζω ήταν το πιο εύστοχο παράδειγμα "Τέλος, μεγαλύτερη απόδειξη ότι αυτοί που πουλάνε μαζικά στις αγγελίες νιώθουν ένα βαθμό ντροπής, είναι οι άπειρες δικαιολογίες που αραδιαζουν "δεν την ήθελα τελικά, μου την κάναν δώρο, αποφάσισα να πάω σε άλλη κάρτα, ήταν για project που δεν προχώρησε." τελικά είναι το καλύτερο thread που έχω παρακολουθήσει οι απανταχού μαυραγορίτες να προσπαθούν να κάνουν το μαύρο άσπρο

Οι scalpers απλά εκμεταλλεύονται το πλασματικό msrp. Έχει δίκιο ο Herald σε αυτό.

Όταν υπάρχει υπερβολική ζήτηση σε σχέση με την προσφορά δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) Να είναι χαμηλές οι τιμές αλλά με μεγάλους χρόνους αναμονής.

β) Να είναι μικροί οι χρόνοι αναμονής, αλλά με υψηλές τιμές.

Πολλά μαγαζιά ανήκουν στην πρώτη κατηγορία. Οι scalpers μετατρέπουν το πρόβλημα α) σε πρόβλημα β). Δεν προσθέτουν οι κανένα νέο πρόβλημα στο ήδη υπάρχον που είναι η χαμηλή παραγωγή. Υπεύθυνοι για τη χαμηλή παραγωγή είναι οι κατασκευαστές GPU. Κράξε την Nvidia και την AMD. Όχι αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tambas91 said:

πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου @Greenday13 που κάθεσαι ακόμα και απαντάς στους μαυραγορίτες... ο άλλος νομίζει ότι επειδή κάποιος έχει 2 δισ θα κάθεται να πετάει τα λεφτά του σε λωποδύτες... μάθε λοιπόν φιλε @Herald ότι αυτοί κάνουν την καλύτερη διαχείριση γι αυτό έχουν τόσα...το αν τίθεται θέμα ηθικής αυτό νομίζω ήταν το πιο εύστοχο παράδειγμα "Τέλος, μεγαλύτερη απόδειξη ότι αυτοί που πουλάνε μαζικά στις αγγελίες νιώθουν ένα βαθμό ντροπής, είναι οι άπειρες δικαιολογίες που αραδιαζουν "δεν την ήθελα τελικά, μου την κάναν δώρο, αποφάσισα να πάω σε άλλη κάρτα, ήταν για project που δεν προχώρησε." τελικά είναι το καλύτερο thread που έχω παρακολουθήσει οι απανταχού μαυραγορίτες να προσπαθούν να κάνουν το μαύρο άσπρο

Εντάξει, αλλά οι μαυραγορίτες γουστάρουν να πλουτίζουν μόνο από τις κάρτες γραφικών. Στα ψυγεία μπαίνει η ηθική μπροστά και εκεί δεν κάνουν scalping

Χαμένη υπόθεση,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτούς που διαμαρτύρονται, αν είχαν αγοράσει μια 3070 650 ευρώ , θα την πουλούσαν σήμερα 600 ξέρω γώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οι scalpers απλά εκμεταλλεύονται το πλασματικό msrp. Έχει δίκιο ο Herald σε αυτό.

Όταν υπάρχει υπερβολική ζήτηση σε σχέση με την προσφορά δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) Να είναι χαμηλές οι τιμές αλλά με μεγάλους χρόνους αναμονής.

β) Να είναι μικροί οι χρόνοι αναμονής, αλλά με υψηλές τιμές.

Πολλά μαγαζιά ανήκουν στην πρώτη κατηγορία. Οι scalpers μετατρέπουν το πρόβλημα α) σε πρόβλημα β). Δεν προσθέτουν οι κανένα νέο πρόβλημα στο ήδη υπάρχον που είναι η χαμηλή παραγωγή. Υπεύθυνοι για τη χαμηλή παραγωγή είναι οι κατασκευαστές GPU. Κράξε την Nvidia και την AMD. Όχι αυτούς.

Μα τι λές, η nvidia παράγει 20.000 κάρτες την ημέρα αλλά τις εξαφανίζουν οι scalpers ρε. Βγάλε τώρα τα τρία 0νικά και έπεσες μέσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 κατηγορίες που φαρμαρουν ότι καρτα εμφανίζεται με διάφορους τρόπους και είναι οι scalpers και οι miners. Υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία οι καινούργιοι miners που θα φάνε τα μούτρα τους και αγοράζουν τις κάρτες από τους scalpers σε οποιαδήποτε τιμή.

Εάν δεν υπήρχε η έκρηξη στο mining δεν θα είχε γίνει τίποτα , ακολούθως όταν θα πέσει το profit στο 1/4 θα γεμίσουμε κάρτες όπως το τέλος 18 και όλο το 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτούς που διαμαρτύρονται, αν είχαν αγοράσει μια 3070 650 ευρώ , θα την πουλούσαν σήμερα 600 ξέρω γώ;

Όχι βέβαια. Αφού 500 MSRP έχει καινούργια σφραγισμένη, ο greenday που είναι ηθικός θα την έδινε 400 μιας και είναι μεταχειρισμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτούς που διαμαρτύρονται, αν είχαν αγοράσει μια 3070 650 ευρώ , θα την πουλούσαν σήμερα 600 ξέρω γώ;

Με έκανες και γέλασα. Χαχαχαχα να είσαι καλά!!!! 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα και όλα τα καταστήματα στον πλανήτη Γή είναι scalpers, μιας και λόγω αυξημένης ζήτησης όπως λές, ανεβάζουν τις τιμές. Και αυτοί οι scalpers, σε κάποιον θα τις πουλήσουν τις κάρτες, σωστά? Σε κάποιον τελικό καταναλωτή. 

Αν όλοι αγοράζαμε μια κάρτα όντως δεν θα ανέβαινε η τιμή τόσο, αλλά το ότι κάποιοι αγοράζουμε πολλές κάρτες δεν σημαίνει  οτι αυτοί που τις πουλάνε στις αγγελίες είναι scalpers. Αυτά τα δύο είναι ασύνδετα μεταξύ τους. 


Και γιατί δεν υπάρχει scalping και στα ψυγεία ας πούμε? Η στα CPU? Γιατί συγκεκριμένα στις κάρτες γραφικών? Μήως, λέω εγώ ΜΗΠΩΣ, επειδή απλά δεν υπάρχουν αρκετές κάρτες για όλους? 

Πρέπει να καταλάβεις οτι scalping δεν υπάρχει. Η τιμή έρχεται σε ισορροπία με βάση την αγορά. Δεν υπάρχουν κάρτες και ανεβαίνουν οι τιμές γιιατί υπάρχει ζήτηση. Αυτό που εσύ αποκαλείς scalping είναι απλά το αποτέλεσμα του τι συμβαίνει σε οποιοδήποτε αγαθό δεν υπάρχει σε επάρκεια για να καλύψει την ζήτηση. 

1.Γιατι είναι ασύνδετο πως όποιος παίρνει 3 κάρτες ενώ δεν τις χρειάζεται για να τις πουλήσει δεν είναι scalper?Δηλαδή εσύ αγόρασες 3 κάρτες και τις έχεις στο σαλόνι για να τις κοιτάς;ή τις βάζεις στο pc και τις χρησιμοποιείς (έστω για mining) ή τις πουλάς.Ε στη δεύτερη περίπτωση είσαι scalper.

2.Δεν υπάρχει ο όρος scalper αλλά έλλειψη ενός αγαθού.Ε άρα και την κατοχή κακώς τους έβριζε τους ανθρώπους ο κόσμος, δεν ήταν μαυραγορίτες , απλά το λάδι ήταν σε έλλειψη .

Ναι υπάρχει έλλειψη στις κάρτες.Ε αυτοί την κάνουν πιο έντονη.Δεν λέω ότι είναι οι μεγαλύτεροι εγκληματίες του κόσμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greenday13 είπε

1.Γιατι είναι ασύνδετο πως όποιος παίρνει 3 κάρτες ενώ δεν τις χρειάζεται για να τις πουλήσει δεν είναι scalper?Δηλαδή εσύ αγόρασες 3 κάρτες και τις έχεις στο σαλόνι για να τις κοιτάς;ή τις βάζεις στο pc και τις χρησιμοποιείς (έστω για mining) ή τις πουλάς.Ε στη δεύτερη περίπτωση είσαι scalper.

Αδερφέ τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

1.Γιατι είναι ασύνδετο πως όποιος παίρνει 3 κάρτες ενώ δεν τις χρειάζεται για να τις πουλήσει δεν είναι scalper?Δηλαδή εσύ αγόρασες 3 κάρτες και τις έχεις στο σαλόνι για να τις κοιτάς;ή τις βάζεις στο pc και τις χρησιμοποιείς (έστω για mining) ή τις πουλάς.Ε στη δεύτερη περίπτωση είσαι scalper.

2.Δεν υπάρχει ο όρος scalper αλλά έλλειψη ενός αγαθού.Ε άρα και την κατοχή κακώς τους έβριζε τους ανθρώπους ο κόσμος, δεν ήταν μαυραγορίτες , απλά το λάδι ήταν σε έλλειψη .

Ναι υπάρχει έλλειψη στις κάρτες.Ε αυτοί την κάνουν πιο έντονη.Δεν λέω ότι είναι οι μεγαλύτεροι εγκληματίες του κόσμου. 

1) Γιατί για να τις πουλήσει θα υπάρχουν 3 αγοραστές, εκτός αν όπως λες τις πήρε για να τις κοιτάει. Άρα με ή χωρίς τον scalper ο αριθμός των ενδιαφερόμενων αγοραστών είναι ίδιος, δεν αυξάνεται η ζήτηση.

2) Σαφώς κακώς τους έβριζε, με μια βασική διαφορά. Χωρίς κάρτα γραφικών ζείς. Χωρίς φαγητό όχι. Για να καταλάβεις τι είναι scalping, δες την φαρμακοβιομηχανία. Υπάρχουν φάρμακα που μπορούν να παραχθούν σε τρελές ποσότητες με ελάχιστο κόστος, και να πουληθούν στα 5€ με 200% margin. Παραύτα πωλούνται στα 200€ γιατί υπάρχει Α) μονοπώλιο και Β) ανάγκη.  Εκεί δεν υπάρχουν scalpers, δεν μπορείς δηλαδή να πας εσύ να αγοράσεις όλο το stock και να τα πουλάς στις αγγελίες με καπέλο, γιατί απλά την επόμενη το πρωί η φαρμακοβιομηχανία παράγει άλλα τόσα και εσύ τα βάζεις εκεί που δεν πέφτει φώς. Γιαυτό δεν βλέπεις και αυτό που εσύ αποκαλείς scalping στα ψυγεία ας πούμε. Γιατί η παραγωγή υπερκαλύπτει την ζήτηση. Οπότε όλα θέμα προσφοράς / ζήτησης είναι απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οι scalpers απλά εκμεταλλεύονται το πλασματικό msrp. Έχει δίκιο ο Herald σε αυτό.

Όταν υπάρχει υπερβολική ζήτηση σε σχέση με την προσφορά δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) Να είναι χαμηλές οι τιμές αλλά με μεγάλους χρόνους αναμονής.

β) Να είναι μικροί οι χρόνοι αναμονής, αλλά με υψηλές τιμές.

Πολλά μαγαζιά ανήκουν στην πρώτη κατηγορία. Οι scalpers μετατρέπουν το πρόβλημα α) σε πρόβλημα β). Δεν προσθέτουν οι κανένα νέο πρόβλημα στο ήδη υπάρχον που είναι η χαμηλή παραγωγή. Υπεύθυνοι για τη χαμηλή παραγωγή είναι οι κατασκευαστές GPU. Κράξε την Nvidia και την AMD. Όχι αυτούς.

δε διαφωνώ ότι φταίει η παραγωγή που προφανέστατα είναι μικρή λόγο των συνθηκών... αλλα αυτό κατ εμέ δε δίνει συγχωροχάρτι σε αυτούς που κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και συμβάλουν στο πρόβλημα τις διαθεσιμότητας (έστω και λιγότερο από άλλους παράγοντες) προσπαθώντας να βγάλουν από τι μύγα ξίγκι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι βέβαια. Αφού 500 MSRP έχει καινούργια σφραγισμένη, ο greenday που είναι ηθικός θα την έδινε 400 μιας και είναι μεταχειρισμένη. 

Όχι, είπα ότι θα την έδινα όσο πουλιόταν αν έβλεπα ότι πουλάει.Οροφανως έχεις θέμα με τα ελληνικά ή είσαι εντελώς κουτοπόνηρος. Αν είχα κάρτα μεταχειρισμένη και είχε αξία, θα την έδινα.Σιγουρα όμως δεν θα καθόμουν πάνω από τη οθόνη για να αγοράσω και να την πουλήσω την άλλη μέρα με καπέλο.

Προφανώς καταλαβαίνεις τη διαφορά αλλά η έλλειψη ηθικής σου επιβάλει να  χλευάζεις όλους τους άλλους ως ανήθικους.Ευτυχως δεν είμαι σαν τα μούτρα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

δε διαφωνώ ότι φταίει η παραγωγή που προφανέστατα είναι μικρή λόγο των συνθηκών... αλλα αυτό κατ εμέ δε δίνει συγχωροχάρτι σε αυτούς που κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και συμβάλουν στο πρόβλημα τις διαθεσιμότητας (έστω και λιγότερο από άλλους παράγοντες) προσπαθώντας να βγάλουν από τι μύγα ξίγκι

Και γιατί να μην το κάνουν; Επειδή εσύ θες μια κάρτα γραφικών ας πούμε;

Εάν την θες πραγματικα , τότε θα βρεις τρόπο να την αποκτήσεις σε λογική τιμή.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις από scalper

2 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Όχι, είπα ότι θα την έδινα όσο πουλιόταν αν έβλεπα ότι πουλάει.Οροφανως έχεις θέμα με τα ελληνικά ή είσαι εντελώς κουτοπόνηρος. Αν είχα κάρτα μεταχειρισμένη και είχε αξία, θα την έδινα.Σιγουρα όμως δεν θα καθόμουν πάνω από τη οθόνη για να αγοράσω και να την πουλήσω την άλλη μέρα με καπέλο.

Προφανώς καταλαβαίνεις τη διαφορά αλλά η έλλειψη ηθικής σου επιβάλει να  χλευάζεις όλους τους άλλους ως ανήθικους.Ευτυχως δεν είμαι σαν τα μούτρα σου.

Άρα παραδεχτηκες ότι θα την έδινες με καπέλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...