Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.investopedia.com/terms/s/scalpers.asp

αγοράζεις, πουλάς αντί για χρηματιστήριο κάρτες γραφικών, btc και όλα 

5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Και γιατί να μην το κάνουν; Επειδή εσύ θες μια κάρτα γραφικών ας πούμε;

Εάν την θες πραγματικα , τότε θα βρεις τρόπο να την αποκτήσεις σε λογική τιμή.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις από scalper

Άρα παραδεχτηκες ότι θα την έδινες με καπέλο

πετσόκομμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Όχι, είπα ότι θα την έδινα όσο πουλιόταν αν έβλεπα ότι πουλάει.Οροφανως έχεις θέμα με τα ελληνικά ή είσαι εντελώς κουτοπόνηρος. Αν είχα κάρτα μεταχειρισμένη και είχε αξία, θα την έδινα.Σιγουρα όμως δεν θα καθόμουν πάνω από τη οθόνη για να αγοράσω και να την πουλήσω την άλλη μέρα με καπέλο.

Προφανώς καταλαβαίνεις τη διαφορά αλλά η έλλειψη ηθικής σου επιβάλει να  χλευάζεις όλους τους άλλους ως ανήθικους.Ευτυχως δεν είμαι σαν τα μούτρα σου.

Ναι, εσύ μου λές ουσιαστικά ότι είσαι ο ίδιος scalper αλλά εγώ έχω έλλειψη ηθικής που τα μεταχειρισμένα τα πουλάω σε άριστη κατάσταση και τιμές χώμα. Έγινε αδερφέ

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θέσω και μια άλλη διάσταση. Έστω ότι εγω κατάφερα και πηρα το Νοέμβρη μια 3060ti στα 480€ στήνοντας ένα νέο pc. 

2 μήνες μετά, μου κάνει δώρο ο θείος μου απο την Ελβετία μια 4k οθονη. Την κουμπωνω στο pc και βλέπω ότι η 3060ti δε φτουράει. 

Μπαίνω και διαβαζω στο insomnia ότι χρειάζομαι τουλάχιστον 3080 για αυτή την αναλυση. Οκ λεω θα μπω αμαζον να δω, δε βρίσκω τώρα. Θα μπω σκρουτζ, ωπ, τι λεει ρε συ 1350€ για 3080? Τι εγινε? Για να δω και την 3060ti! Ωχ 800€ και με 30 μέρες παράδοση.

Ας δω στο ινσομνια τι παίζει. Α, πάνω κάτω ίδιες τιμές αλλα ετοιμοπαραδοτες.

Άμα πουλησω δλδ τη δικια μου 800€, θα χρειαστει να βαλω αλλα 600€ για την 3080.

Ναι ρε συ αλλα εγω την πήρα 480€ τη δικιά μου, άρα για να είμαι ηθικός θα τη βάλω 450€ και μετά θα χρειαστω 900€ για την 3080. Αυτο θα κάνω λοιπόν 😂😂😂

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξαναδώ γκρίνια για υπαλλήλους/γνωστούς σε λογής-λογής μαγαζιά που αγοράζουν πρώτοι το στοκ στις προσφορές και μετά βγαίνουν σε διάφορες αγγελίες, ε?

Ούτε για κάθε λογής  "μαγαζιά" που αγοράζουν με επαγγελματικό ΑΦΜ και διάφορες απαλλαγές και μετά πουλάνε, οκ?

Α, και κουβέντα, πια, για εγγυήσεις από legit πωλητές όταν το είδος είναι 2ο-3ο χέρι (κι ας είναι ημέρας).

Άκου "ελεύθερη αγορά" το να σαρώνεις την αγορά, να εξαφανίζεις στοκ (ακόμα και αγαθών πολυτελείας) και μετά να το πουλάς μαύρα (ούτε παραστατικά, ούτε τίποτα) με καπέλα&σομπρέρο, εκμεταλλευόμενος την περιορισμένη παραγωγή/προσφορά και μανιπουλάροντας τη ζήτηση.

Ξέρω-ξέρω, φτωχαδάκια του υποκατώτατου βασικού είναι όλοι αυτοί και της ενίσχυσης των 533 (μην πω του επιδόματος ανεργίας) και κοιτάνε να βγάλουν το γάλα για τα νεογέννητα 4δυμα.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλει να αγοράσει κάρτα γραφικών 3060ti στο MSRP, αλλά έχει 300€ και μπαμπάς του δεν τσονταρει παραπάνω από 100€ για να την πάρει...

Κατηγορεί τους υπόλοιπους ως scalpers, γιατί πήγαν οι τιμές στα 700€ και τώρα πια δεν μπορεί να παίξει τα games σε ultra 1440p με 60fps..

Από Δευτέρα στους κινηματογράφους η νέα δραματική ταινία αμερικανικής παραγωγής του @Greenday13

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μην ξαναδώ γκρίνια για υπαλλήλους/γνωστούς σε λογής-λογής μαγαζιά που αγοράζουν πρώτοι το στοκ στις προσφορές και μετά βγαίνουν σε διάφορες αγγελίες, ε?

Ούτε για κάθε λογής  "μαγαζιά" που αγοράζουν με επαγγελματικό ΑΦΜ και διάφορες απαλλαγές και μετά πουλάνε, οκ?

Α, και κουβέντα, πια, για εγγυήσεις από legit πωλητές όταν το είδος είναι 2ο-3ο χέρι (κι ας είναι ημέρας).

Άκου "ελεύθερη αγορά" το να σαρώνεις την αγορά, να εξαφανίζεις στοκ (ακόμα και αγαθών πολυτελείας) και μετά να το πουλάς μαύρα (ούτε παραστατικά, ούτε τίποτα) με καπέλα&σομπρέρο, εκμεταλλευόμενος την περιορισμένη παραγωγή/προσφορά και μανιπουλάροντας τη ζήτηση.

Ξέρω-ξέρω, φτωχαδάκια του υποκατώτατου βασικού είναι όλι αυτοί και της ενίσχυσης των 533 (μην πω του επιδόματος ανεργίας) και κοιτάνε να βγάλουν το γάλα για τα νεογέννητα 4δυμα.

Καλά και όλα τα καταστήματα scalpers είναι. Αφού αγοράζουν προιόντα με μοναδικό σκοπό να τα μεταπουλήσουν σε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που αγόρασαν. Ο ορισμός του scalping δηλαδή, σύμφωνα με τον greenday ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά και όλα τα καταστήματα scalpers είναι. Αφού αγοράζουν προιόντα με μοναδικό σκοπό να τα μεταπουλήσουν σε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που αγόρασαν. Ο ορισμός του scalping δηλαδή, σύμφωνα με τον greenday ;) 

Τρία πουλάκια κάθονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, εσύ μου λές ουσιαστικά ότι είσαι ο ίδιος scalper αλλά εγώ έχω έλλειψη ηθικής που τα μεταχειρισμένα τα πουλάω σε άριστη κατάσταση και τιμές χώμα. Έγινε αδερφέ

Άκου , δες τι έχω πουλήσει και πόσο.

Δεύτερον, έγραψα 10 φορές ότι αν είχα κάτι μεταχειρισμένο και η τιμή του ανέβαινε θα το πούλαγα εκεί που ανέβηκε.

Ούτε τεχνητό έλλειμμα έκανα στην αγορά ούτε τίποτα.

Συνέχισε τα ελευθεραγοριτικα ψέματα και τις διαστρεβλώσεις.Εγω έχω την εντιμότητα να πω τι θα έκανα και τι οχι .

Για τους μαυραγορίτες της κατοχής που είναι το πρόβλημα που έκρυβαν το φαγητό;όλοι για το κέρδος δεν πρέπει να ζούμε; Ίσα ίσα αυτοί οι άνθρωποι μετά γίναν επιχειρηματίες . Το χρήμα δεν έχει ηθική σωστά; Προσφορά και ζήτηση στο λάδι, και στο ψωμί λοιπόν.

 

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Τρία πουλάκια κάθονταν.

Εντάξει, no wonder, λογιστής είναι ,μέχρι κάνα Ε1 φτάνει η αντίληψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μην ξαναδώ γκρίνια για υπαλλήλους/γνωστούς σε λογής-λογής μαγαζιά που αγοράζουν πρώτοι το στοκ στις προσφορές και μετά βγαίνουν σε διάφορες αγγελίες, ε?

Ούτε για κάθε λογής  "μαγαζιά" που αγοράζουν με επαγγελματικό ΑΦΜ και διάφορες απαλλαγές και μετά πουλάνε, οκ?

Α, και κουβέντα, πια, για εγγυήσεις από legit πωλητές όταν το είδος είναι 2ο-3ο χέρι (κι ας είναι ημέρας).

Άκου "ελεύθερη αγορά" το να σαρώνεις την αγορά, να εξαφανίζεις στοκ (ακόμα και αγαθών πολυτελείας) και μετά να το πουλάς μαύρα (ούτε παραστατικά, ούτε τίποτα) με καπέλα&σομπρέρο, εκμεταλλευόμενος την περιορισμένη παραγωγή/προσφορά και μανιπουλάροντας τη ζήτηση.

Ξέρω-ξέρω, φτωχαδάκια του υποκατώτατου βασικού είναι όλι αυτοί και της ενίσχυσης των 533 (μην πω του επιδόματος ανεργίας) και κοιτάνε να βγάλουν το γάλα για τα νεογέννητα 4δυμα.

Δεν μανιπιουλάρετε καμία ζήτηση. Η ζήτηση είναι απλά μια σχέση ανάμεσα σε τιμές και ζητούμενες ποσότητες. Η ζήτηση είναι θέμα προτιμήσεων αγοραστών μια δεδομένη περίοδο.

Η προσφερόμενη ποσότητα επίσης είναι δεδομένη από τις εταιρείες παραγωγής. Έστω 1.000.000 τεμάχια το μήνα. Αν εξαφανίσεις τους scalpers πάλι 1.000.000 θα έχεις.

Οι scalpers προέκυψαν από ένα και μόνο γεγονός. Τα πλασματικά MSRP. Χωρίς αυτά θα είχαμε πανάκριβες GPU στα μαγαζιά day one, χωρίς χρόνους αναμονής. Και χωρίς ευκαιρία κέρδους για scalpers. Το κέρδος του scalper θα γινόταν κέρδος του μαγαζάτορα ή των παραγωγών GPU. Πράγμα που σιγά σιγά το βλέπουμε, αφού και οι τιμές στα μαγαζιά αυξάνονται. Οι scalpers κινήθηκαν πιο γρήγορα. Αυτό είναι όλο.

Σόρυ αλλά αυτά είναι στοιχειώδη οικονομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Άκου , δες τι έχω πουλήσει και πόσο.

Δεύτερον, έγραψα 10 φορές ότι αν είχα κάτι μεταχειρισμένο και η τιμή του ανέβαινε θα το πούλαγα εκεί που ανέβηκε.

Ούτε τεχνητό έλλειμμα έκανα στην αγορά ούτε τίποτα.

 

Eκμετάλευεσαι δηλαδή το τεχνητό έλλειμα που δημιούργουν όπως λές αυτοί που αποκαλείς "scalpers" για να βγάλεις χρήμα. Αλλά εσύ είσαι ηθικός. Eγώ που πουλάω σε τιμές χώμα είμαι ανήθικος όμως. 


Btw 1060 6gb FE στα 80-100€ θα την βάλω μόλις βρώ 3060ti FE να την αντικαταστήσω. Γιατί είμαι μεγάλος scalper :P 

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σόρυ αλλά αυτά είναι στοιχειώδη οικονομικά.

Στοιχειώδη για απόφοιτο Δημοτικού. Υπάρχουν και αυτοί που πιστεύουν χωρίς scalpers θα αυξανόταν το απόθεμα και θα πέφτανε οι τιμές. Γιατί οι scalpers τις κάνουν συλλογή τις κάρτες, δεν τις πουλάνε σε τελικό καταναλωτή. 

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τρία πουλάκια κάθονταν.

Δνε είναι αυτός ο ορισμός του scalping? 

8 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Για τους μαυραγορίτες της κατοχής που είναι το πρόβλημα που έκρυβαν το φαγητό;όλοι για το κέρδος δεν πρέπει να ζούμε; Ίσα ίσα αυτοί οι άνθρωποι μετά γίναν επιχειρηματίες . Το χρήμα δεν έχει ηθική σωστά; Προσφορά και ζήτηση στο λάδι, και στο ψωμί λοιπόν.

Tώρα γιατί δεν το κρύβουν το φαγητό? Τα ψυγεία? Τις κουζίνες? Εκεί γιατί δεν πέφτει scalping αφού είναι ψέμματα της φιλελε αγοράς? Μήπως γιατί υπάρχει επαρκής προσφορά για να καλύψει την ζήτηση??

Και προφανώς προσφορά και ζήτηση στο λάδι και στο ψωμί. Αυτονόητο είναι. Αν έχεις μια φρατζόλα ψωμί που την θέλουν 800 άτομα τι θα κάνεις, ζάρια θα το παίξεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Δεν μανιπιουλάρετε καμία ζήτηση. Η ζήτηση είναι απλά μια σχέση ανάμεσα σε τιμές και ζητούμενες ποσότητες. Η ζήτηση είναι θέμα προτιμήσεων αγοραστών μια δεδομένη περίοδο.

Η προσφερόμενη ποσότητα επίσης είναι δεδομένη από τις εταιρείες παραγωγής. Έστω 1.000.000 τεμάχια το μήνα. Αν εξαφανίσεις τους scalpers πάλι 1.000.000 θα έχεις.

Οι scalpers προέκυψαν από ένα και μόνο γεγονός. Τα πλασματικά MSRP. Χωρίς αυτά θα είχαμε πανάκριβες GPU στα μαγαζιά day one, χωρίς χρόνους αναμονής. Και χωρίς ευκαιρία κέρδους για scalpers. Το κέρδος του scalper θα γινόταν κέρδος του μαγαζάτορα ή των παραγωγών GPU. Πράγμα που σιγά σιγά το βλέπουμε, αφού και οι τιμές στα μαγαζιά αυξάνονται. Οι scalpers κινήθηκαν πιο γρήγορα. Αυτό είναι όλο.

Σόρυ αλλά αυτά είναι στοιχειώδη οικονομικά.

Στοιχειώδης είναι, όπως συνήθως, η αντίληψή σου για το πως λειτουργούν τα πράγματα.

Καλή η θεωρία και ακριβέστατα αυτά που αναφέρεις, αλλά η πραγματικότητα δεν ακολουθεί αυτούς τους κανόνες (για αυτό και τα οικονομικά σε επίπεδο μάκρο συνήθως αποτυγχάνουν παταγωδώς στον πραγματικό κόσμο, όσο τέλεια κι αν είναι στα σχέδια).

Προσφερόμενη ποσότητα, δεν υπάρχει. Ούτε δεδομένη είναι. Οι εταιρείες δίνουν ότι μπορούν (και θέλουν), εκεί που θέλουν (ή εκεί που τους έχουν πιάσει από τα @@, πχ APUs για ΧΒΟΧ-PS, με ρήτρες, αν βέβαια δεν υπάρχουν προβλέψεις για προβλήματα παραγωγής από τους πραγματικούς κατασκευαστές -TSMC αυτή τη στιγμή).

Τα νούμερά τους θα αλλάξουν από 1002 λόγους, οπότε η παραμικρή πρόβλεψη δεν μπορεί να γίνει. Όλη η υπόλοιπη συλλογιστική σου, πάει περίπτατο συνεπώς.

Ξέρει κανείς εδώ τί παραλαμβάνουν οι AMD/nVidia τους τελευταίους 6μήνες (τόσο φτάσαμε, ήδη, τί δίνουν στον κάθε ΑΙΒ και τί αντίστοιχα παράγουν και στέλνουν (και σε ποιον) αυτοί?

Όχι.

Το μόνο που ξέρουμε είναι, όντως, είναι πως η προσφορά δεν επαρκεί να καλύψει τη ζήτηση.

Ο καθένας μας έχει μια αποψάρα για τους λόγους που αυτό συμβαίνει. Επιχειρήματα έχουμε, στοιχεία? Όχι.

Βλέπουμε κάποιες φωτό με κάρτες μαζεμένες σε φάρμες, ας πούμε, και είμαστε πεπεισμένοι ότι φταίει μόνο το μινάρισμα.

Βλέπουμε, άλλοι, 120.000 νέους χρήστες στις αγγελίες να πουλάνε συσκευασμένες κάρτες και λέμε ότι φταίει μόνο η μαύρη.

Γράφει κάποιος ότι ξέρει πόσα παραλαμβάνει ο κεντρικός διανομέας της Ευρώπης για τη χ εταιρεία, και λέμε ότι τον πιστεύουμε.

Άντε, πείσε/πείστε μας τώρα ότι αυτό ακριβώς που περιγράφω παραπάνω (μάζεμα του στοκ και πούλημα με καπελαδούρες στη μαύρη) είναι νορμάλ, γιατί "όλοι το κάνουν" και "θα το έκαναν κι άλλοι αν μπορούσαν" ή "έτσι είναι τα πράγματα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vsrs7 είπε

Και πλεκανε παστίτσιο..

 

Είσαι η έννοια της παράλογης λογικής...

Όταν κάποιος "απαντά" σε αυτά που γράφω παραλείποντας (βολικά) αυτά τα σημεία που δεν τον εξυπηρετούν και δίνει μια απάντηση σε κάτι το οποίο ποτέ δεν έγραψα τελικά, μόνο αυτές οι απαντήσεις του πρέπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν μανιπιουλάρετε καμία ζήτηση. Η ζήτηση είναι απλά μια σχέση ανάμεσα σε τιμές και ζητούμενες ποσότητες. Η ζήτηση είναι θέμα προτιμήσεων αγοραστών μια δεδομένη περίοδο.

Η προσφερόμενη ποσότητα επίσης είναι δεδομένη από τις εταιρείες παραγωγής. Έστω 1.000.000 τεμάχια το μήνα. Αν εξαφανίσεις τους scalpers πάλι 1.000.000 θα έχεις.

Οι scalpers προέκυψαν από ένα και μόνο γεγονός. Τα πλασματικά MSRP. Χωρίς αυτά θα είχαμε πανάκριβες GPU στα μαγαζιά day one, χωρίς χρόνους αναμονής. Και χωρίς ευκαιρία κέρδους για scalpers. Το κέρδος του scalper θα γινόταν κέρδος του μαγαζάτορα ή των παραγωγών GPU. Πράγμα που σιγά σιγά το βλέπουμε, αφού και οι τιμές στα μαγαζιά αυξάνονται. Οι scalpers κινήθηκαν πιο γρήγορα. Αυτό είναι όλο.

Σόρυ αλλά αυτά είναι στοιχειώδη οικονομικά.

Εξ αρχής βασίζεσαι σε μια υπόθεση.Αν δεν υπήρχαν scalpers,η ζήτηση θα ήταν η ίδια.Ε εγώ λέω πως δεν θα ήταν.

Το ίδιο είναι να αγοράσω όλες τις κάρτες από το Πλαίσιο και αυτό μετά να φέρει κι άλλες πιο ακριβές και το ίδιο είναι οι κάρτες να πουληθούν ομαλά σε ένα βάθος χρόνου;

Αυτά που γράφεις μου φαίνονται θεωρητικα και πως διαφέρουν πολύ από την πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...