Προς το περιεχόμενο

Γιατί φούσκωσαν τόσο πολύ οι τιμές στις GPU ??


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Οσο θυμαμαι αρχες Νοεμβρη την 5700ΧΤ της Gigabyte στα 370€ και δεν την επαιρνα γιατι μου φαινοταν ακριβη,μου ερχεται να σκασω.Θα ερθει Black Friday και θα βρω καμια φθηνοτερη ελεγα,ερε μουντζα.

όλοι την πατησαμε, αρχες οκτώβρη πήρα μια low profile1050ti για ένα SFF ενός φίλου με κάπου130 και έλεγα δε παίρνω 2, κάπου θα την χρειασθώ, συνέχεια μου ζητούν κάρτα για τέτοια μηχανήματα, πάρτα τώρα...210 ετοιμοπαράδοτη και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 634
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Οσο θυμαμαι αρχες Νοεμβρη την 5700ΧΤ της Gigabyte στα 370€ και δεν την επαιρνα γιατι μου φαινοταν ακριβη,μου ερχεται να σκασω.Θα ερθει Black Friday και θα βρω καμια φθηνοτερη ελεγα,ερε μουντζα.

Στα €370 ήταν με τα παιχνίδια μαζί; Γιατί στα €389 που έβαλαν την 5700xt έστω και BE στο blackfriday plaisio ήταν πολύ καλή προσφορά αν υπολογίσεις το wow μόνο του έκανε €35+ (εγώ το πλήρωσα στις 24/11 €39.99) και κάνα €20-25 το godfall οπότε αν δεν ήθελες τα games πες €60 τα πούλαγες άνετα, άρα ακόμα και €330 τελική. Συγκριτικά με τη zotac μου (φτηνότερα δυνατή υλοποίηση) 3060ti msrp+μτφ πλησιάζει τα 35% διαφορά τιμή όταν η διαφορά στις κάρτες είναι κάπου 15-28% 1080-4k νόμιζω.

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Οσο θυμαμαι αρχες Νοεμβρη την 5700ΧΤ της Gigabyte στα 370€ και δεν την επαιρνα γιατι μου φαινοταν ακριβη,μου ερχεται να σκασω.Θα ερθει Black Friday και θα βρω καμια φθηνοτερη ελεγα,ερε μουντζα.

μεχρι το καλοκαιρι αν εχουν κυξλοφορησει πολλα νεα μοντελα 

ως βελτιωση των 1650, 1050, 1030, ρχ 580 κλπ, 

θα βαζουν πολλοι μεταχειρισμενες 1070,1060 για σερφαρισμα .!

επεξεργαστες των 400,500 ευρω μην τυχον κ τρεχουν το πανκ77 με τα ενσωματωμενα, τοσα λεφτα κοστιζουν!

τα παραπανω ηταν χιουμορ.χαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zygorito είπε

Στα €370 ήταν με τα παιχνίδια μαζί; Γιατί στα €389 που έβαλαν την 5700xt έστω και BE στο blackfriday plaisio ήταν πολύ καλή προσφορά αν υπολογίσεις το wow μόνο του έκανε €35+ (εγώ το πλήρωσα στις 24/11 €39.99) και κάνα €20-25 το godfall οπότε αν δεν ήθελες τα games πες €60 τα πούλαγες άνετα, άρα ακόμα και €330 τελική. Συγκριτικά με τη zotac μου (φτηνότερα δυνατή υλοποίηση) 3060ti msrp+μτφ πλησιάζει τα 35% διαφορά τιμή όταν η διαφορά στις κάρτες είναι κάπου 15-28% 1080-4k νόμιζω.

Χωρις παιχνιδια,~370€ ειχε η υλοποιηση της Gigabyte (η Gaming OC νομιζω) και 400€ ειχε η Nitro+.Νομιζω οτι η 3060 ti ειναι αρκετα πιο δυνατη της 5700 ΧΤ απο 15-28% που λες αλλα τεσπα.Απο την αλλη και 40% ακριβοτερη να ηταν,παλι αξιζει.Αλλιως να παρεις μια καρτα που εχει 1 μηνα στην αγορα και αλλιως μια που εχει 1,5 χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Χωρις παιχνιδια,~370€ ειχε η υλοποιηση της Gigabyte (η Gaming OC νομιζω) και 400€ ειχε η Nitro+.Νομιζω οτι η 3060 ti ειναι αρκετα πιο δυνατη της 5700 ΧΤ απο 15-28% που λες αλλα τεσπα.Απο την αλλη και 40% ακριβοτερη να ηταν,παλι αξιζει.Αλλιως να παρεις μια καρτα που εχει 1 μηνα στην αγορα και αλλιως μια που εχει 1,5 χρονο.

ένας φίλος μου την πάτησε χειρότερα. Έδωσε την 1660 super στα 220, πήρε την 5700xt από το foxstore στα 368, παρέλαβε τον δεκέμβριο και έκανε τα κλασσικά νερά με μαύρες οθόνες κτλ. Σήμερα δεν ανοίγει καν το pc με drivers και δεν την διαβάζει καθόλου. να του πω να μην δεχθεί πιστωτικό? :P Περιμένω να δω τι θα πει η msi γιατί του είπα καλύτερα να την στείλεις έξω για rma παρά ελλάδα πιστωτικό όπως έχουν οι τιμές

Γενικά εγώ θεωρούσα θα βελτιωθεί η κατάσταση με διαθεσιμότητα απλά δεν θα έπεφταν τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια ο νομος ελεγε αντικατασταση η με ιδιο η καλυτερο ειδος αν δεν κανω λαθος εχει αλλαξει αυτο και αν η αποδειξη γραφει πχ 200 και υπαρχει η ιδια ακριβως καρτα και εχει παει 400 εχει το καταστημα δικαιωμα να σου δωσει πιστωτικο τα 200 η στην καλυτερη μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zygorito είπε

Στα €370 ήταν με τα παιχνίδια μαζί; Γιατί στα €389 που έβαλαν την 5700xt έστω και BE στο blackfriday plaisio ήταν πολύ καλή προσφορά αν υπολογίσεις το wow μόνο του έκανε €35+ (εγώ το πλήρωσα στις 24/11 €39.99) και κάνα €20-25 το godfall οπότε αν δεν ήθελες τα games πες €60 τα πούλαγες άνετα, άρα ακόμα και €330 τελική. Συγκριτικά με τη zotac μου (φτηνότερα δυνατή υλοποίηση) 3060ti msrp+μτφ πλησιάζει τα 35% διαφορά τιμή όταν η διαφορά στις κάρτες είναι κάπου 15-28% 1080-4k νόμιζω.

Ωραία ιδέα ήταν κ είναι να πουλήσεις τα παιχνίδια. Το προσπάθησα κ γω τότε με την 5700ΧΤ στα 369 τον Νοέμβριο του 19. Ακατόρθωτο να φύγουν Ελλάδα ήταν. Ότι τιμή κ να έβαζες. Εξωτερικό λίγο πιο εύκολο αλλά ήθελε να ασχοληθείς παραπάνω. Μόνο εάν έχει κάποιος φιλικό κύκλο να τα δώσει αξίζει ώστε να μην μπλέξεις με αγγελίες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ωραία ιδέα ήταν κ είναι να πουλήσεις τα παιχνίδια. Το προσπάθησα κ γω τότε με την 5700ΧΤ στα 369 τον Νοέμβριο του 19. Ακατόρθωτο να φύγουν Ελλάδα ήταν. Ότι τιμή κ να έβαζες. Εξωτερικό λίγο πιο εύκολο αλλά ήθελε να ασχοληθείς παραπάνω. Μόνο εάν έχει κάποιος φιλικό κύκλο να τα δώσει αξίζει ώστε να μην μπλέξεις με αγγελίες κλπ

Σε φίλο που πήραμε 570 nitro από plaisio στα 140 ευρώ είχε τα division 2 και re2. Τα έδωσε από 20 ευρώ το καθένα Ελλάδα την πρώτη μέρα που τα έβαλε εδώ insomnia αγγελία με κατάθεση. Εγώ είχα κρατήσει και το Origins και το breakpoint αλλά άνετα τα έδινα ένα 30αρι το καθένα μόλις είχαν βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ένας φίλος μου την πάτησε χειρότερα. Έδωσε την 1660 super στα 220, πήρε την 5700xt από το foxstore στα 368, παρέλαβε τον δεκέμβριο και έκανε τα κλασσικά νερά με μαύρες οθόνες κτλ. Σήμερα δεν ανοίγει καν το pc με drivers και δεν την διαβάζει καθόλου. να του πω να μην δεχθεί πιστωτικό? :P Περιμένω να δω τι θα πει η msi γιατί του είπα καλύτερα να την στείλεις έξω για rma παρά ελλάδα πιστωτικό όπως έχουν οι τιμές

Γενικά εγώ θεωρούσα θα βελτιωθεί η κατάσταση με διαθεσιμότητα απλά δεν θα έπεφταν τιμές.

Επεσε στην περιπτωση,αλλη καρτα τουλαχιστον εχει να δουλευει ο υπολογιστης?368€,την Mech πηρε?Καλα να παθει πες του,χαχαχαχα.Πλακα κανω.

55 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Παλια ο νομος ελεγε αντικατασταση η με ιδιο η καλυτερο ειδος αν δεν κανω λαθος εχει αλλαξει αυτο και αν η αποδειξη γραφει πχ 200 και υπαρχει η ιδια ακριβως καρτα και εχει παει 400 εχει το καταστημα δικαιωμα να σου δωσει πιστωτικο τα 200 η στην καλυτερη μετρητα.

Καλα,τωρα ζουμε μεγαλες στιγμες με τις τιμες και τις διαθεσιμοτητες αλλα αυτο που λες μου φαινεται περιεργο.Αν ηταν αλλιως τα πραγματα,πιο φυσιολογικα δλδ και επαιρνα μια καρτα τωρα στα 400€ και χαλαγε μετα απο ενα χρονο που η ιδια καρτα φυσιολογικα επεσε στα 300€,τοτε το καταστημα τι θα μου εδινε,οτι λεει η αποδειξη ή οσο ειχε η καρτα πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Επεσε στην περιπτωση,αλλη καρτα τουλαχιστον εχει να δουλευει ο υπολογιστης?368€,την Mech πηρε?Καλα να παθει πες του,χαχαχαχα.Πλακα κανω.

Καλα,τωρα ζουμε μεγαλες στιγμες με τις τιμες και τις διαθεσιμοτητες αλλα αυτο που λες μου φαινεται περιεργο.Αν ηταν αλλιως τα πραγματα,πιο φυσιολογικα δλδ και επαιρνα μια καρτα τωρα στα 400€ και χαλαγε μετα απο ενα χρονο που η ιδια καρτα φυσιολογικα επεσε στα 300€,τοτε το καταστημα τι θα μου εδινε,οτι λεει η αποδειξη ή οσο ειχε η καρτα πλεον?

Οτι συμφερει το καταστημα, αν ιδια η καλυτερη ειχε 300 φυσικα την ιδια η καλυτερη και οχι τα 400 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο 50ρικό + πάντως που τσιμπήσαν όλες τις τελευταίες μέρες είναι συνδυασμός us tariffs + extra κόστος που χρεώνει πλέον η TSMC ανά waffer. Και η κατάσταση δε θα αλλάξει ούτε σε 6 μήνες, ενώ αναμένεται και άνοδος και σε άλλες κατηγορίες όπως οι μνήμες που δεν επηρεάστηκαν από τα us tarrifs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το mining και ούτε πρόκειται (αν είχα έστω και λίγο πίστη στη φούσκα του Bitcoin απλά θα αγόραζα), αλλά εφόσον μπορεί κάποιος να αγοράσει GPU είναι δικαίωμά του, ανεξάρτητα από για ποιά χρήση την προορίζει. Και μου είναι πραγματικά δύσκολο να επιδείξω εμπάθεια για κάποιον που δίνει €800+ απλά για να έχει καλά fps στο Cyberpunk, αν δεν αγοράζατε σε αυτές τις τιμές οι nVidia και AMD δεν θα είχαν καθιερώσει το high end μέρος της αγοράς να είναι εκεί. 

Ευτυχώς που έχω και το Xbox και ξέρω πως όλα θα τρέχουν optimized σε 4Κ εκεί, για τα υπόλοιπα μια χαρά κάνει τη δουλειά της η R9 390X που πήρα κοψοχρονιά προ τριετίας από έναν κακόμοιρο που δεν άντεχε τα fps drops.

 

139827046_10216075476032910_4552735628091540027_o.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καθε εταιρια θα ετοιμαζει την παραγωγη στο 80% για φτηνοτερες μαζικες κατηγοριες . πχ 3050, 3060 κ πιο παλια 1650,1050,1030,730..

αφου υπαρχει 1030 ισως υπαρξει κ 3030 150 ευρω.

τα ακριβα μοντελα θα τα παιρνουν οι μαινερ, σκαλπερ κ μαγαζια,

οι απλοι ως κοσμηματα δυστυχως.

90.000 αμερικανοι ευρωπαιοι ασιατες ειτε δωσουν 800 ή 1300 θα τα δωσουν.

οι τιμες ξεκινανε απο 40 ευρω gt 710 

 

εχει κ μνημη 2 γιγα. 

σηκωνει κ 2η οθονη.

αμα βγει σε σειρα 3000 θα παιζει κ κρισις

καρτες υπαρχουν😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...