Προς το περιεχόμενο

Bios Update Asus rog strix x470-f


TaoRL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν καποιος γνωρίζει ποιό είναι το καλύτερο/πιο σταθέρο Bios version αυτή τη στιγμή για την Asus Rog strix x470-f.
Το σύστημα μου είναι 
Cpu - Ryzen 7 2700x
Gpu - Rtx 3080 Gigabyte
Ram - 16gb G.skill χρονισμένες με docp στα 3600mhz.

spacer.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://rog.asus.com/uk/motherboards/rog-strix/rog-strix-x470-f-gaming-model/helpdesk_bios/

Έχει ίδια BIOS πάνω κάτω με την Prime X470 Pro. Αν δουλεύουν αντίστοιχα, το 5603 τη στιγμή που μιλάμε είναι μια χαρά σταθερό με Ryzen 2x00.

Πόσο παλιό BIOS έχεις τώρα; Αν έχεις τεστάρει τη RAM σου για σταθερότητα και είναι ΟΚ - 3600MT/s RAM με Zen+ CPU δεν είναι και από τα πιο εύκολα πράγματα ever - θα έλεγα να κάτσεις στα αυγά σου, γιατί πιο νέο BIOS υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σου αποσταθεροποιήσει το RAM OC σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την μητρική 2 χρόνια περίπου και δεν έχω κάνει update τα BIOS - αύτη τη στιγμή τρέχει τα 4024 . Όσο για τις RAM δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα εδώ και ένα μηνα περίπου που τις τρέχω στα 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από παρόμοια πρόσφατη κουβέντα σε p.m. - τα ίδια ισχύουν και για την περίπτωσή σου:

Αναφορά σε κείμενο

Αν δεν προσπαθείς να λύσεις κάποιο τρέχον πρόβλημα που γνωρίζεις ότι έχει διορθωθεί σε μεταγενέστερες εκδόσεις και το σύστημά σου είναι κατά τα άλλα σταθερό, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να φλασάρεις νεότερο BIOS. Αν θέλεις να αναβαθμίσεις CPU σε νεότερη σειρά, τότε αλλάζουν τα πράγματα

...

Όσον αφορά απόδοση CPU, νομίζω πως για Ryzen 1000/2000 ότι βελτιστοποιήσεις απόδοσης ήταν να γίνουν σχετικά με PBO κλπ έγιναν μέχρι την 4207, ίσως και 4406 (η 2η είχε μερικά bugs αν θυμάμαι καλά).

Οπότε γνώμη μου είναι να το ξαναδείς μόνο (οτ)αν χρειαστεί να αναβαθμίσεις σε Ryzen 3000 ή 5000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, parsifal είπε

Αντιγράφω από παρόμοια πρόσφατη κουβέντα σε p.m. - τα ίδια ισχύουν και για την περίπτωσή σου:

Οπότε γνώμη μου είναι να το ξαναδείς μόνο (οτ)αν χρειαστεί να αναβαθμίσεις σε Ryzen 3000 ή 5000.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση . Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά.

Τώρα που είδα λίγο καλύτερα το screenshot σου, βλέπω τρέχεις RTX 3080. Ίσως να σε ενδιαφέρουν τα πιο νέα BIOS για την υποστήριξη Resizable BAR, για όταν το ενεργοποιήσει η NVIDIA στους drivers της και εφόσον τα σχετικά reviews δείξουν βελτιώσεις άξιες λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, parsifal είπε

Να 'σαι καλά.

Τώρα που είδα λίγο καλύτερα το screenshot σου, βλέπω τρέχεις RTX 3080. Ίσως να σε ενδιαφέρουν τα πιο νέα BIOS για την υποστήριξη Resizable BAR, για όταν το ενεργοποιήσει η NVIDIA στους drivers της και εφόσον προσφέρουν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά σε επιδόσεις.

Σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να προχωρίσω σε αναβάθμιση CPU 5800x/5900x και σε 2κ οθόνη γιατί όντως η κάρτα δεν μου δίνει το 100% σε αυτό το σύστημα . Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σου για το αν η παρούσα μητρική θα είναι οκ για τους νέους CPUs ή αν θα έπρεπε να κοιτάξω και για μητρική νεότερης γενίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συντρέχουν οι δύο παρακάτω συνθήκες:

1. Δεν χρειάζεσαι PCIe gen4 NVMe

2. Τα νεότερα BIOS της ASUS παίζουν χωρίς προβλήματα με Ryzen 5000

δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να αλλάξεις τη μητρική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι με την συγκεκριμένη μητρική σε 5000 series

Λογικό να σε κρατάει πίσω το CPU σου, η 3080 είναι αρκετά δυνατή κάρτα και από οτι είδα είσαι με 1080p monitor

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αφήνω και εγώ σχόλιο να σας πω ότι έβαλα 5600x στην μητρική αυτή(asus x470 f-gaming) χωρίς κανένα πρόβλημα.Ειδα όμως ότι βγήκε και νέο bios.Να το περάσω? Παίζει να έχουν βάλει curve για το ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...