Προς το περιεχόμενο

Το Signal σημειώνει δραματική αύξηση χρηστών ύστερα από τις εξελίξεις με το WhatsApp


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνικά μιλώντας, το WhatsApp ακόμα και τότε που το χρησιμοποιούσα το είχα στην μπούκα επειδή τόσα χρόνια δεν δέησε να βάλει save to SD αντί να τρώει με το ζόρι όλο το εσωτερικό storage. Με τις τελευταίες εξελίξεις όμως θα φάει και τυπικά σουτ και τέρμα. Αντίο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια χαρα ειναι το viber απορω τι σας χαλαει.εφαρμογη που εξελιχθηκε με τα χρονια και εγινε απειρως καλυτερη..οκ της λειπουν καποια features αλλα μεχρι εκει..καμια σχεση με το whatsapp που ξεκινησε ως το καλυτερο κατ εμε,αλλα με καμια εξελιξη εδω και χρονια...Ελαχιστα το χρησιμοποιω πλεον και το εχω κρατησει μονο για επαφη με ατομα απο το εξωτερικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Άντε να πείσεις όμως τον κλασσικό Έλληνα χρήστη που έχει Viber και μόνο Viber. 2 άτομα από τις επαφές μου έχουν Signal και με τον ένα δεν μιλάω εκτός από γιορτές και γενέθλια.

Έχει και το viber δυνατότητα κρυπτογραφημένης συνομιλίας. Όλα θέμα επιλογών είναι. Κάποιοι δεν έχουν απλά να κρύψουν κάτι . Αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aja είπε

Έχει και το viber δυνατότητα κρυπτογραφημένης συνομιλίας. Όλα θέμα επιλογών είναι. Κάποιοι δεν έχουν απλά να κρύψουν κάτι . Αυτό 

Ελα ντε.
Εγώ διάβασα για πρώτη φορά για το signal ότι το χρησιμοποιούσαν τα παλικάρια που κρέμασαν ταμπέλα σε εκείνον τον πρύτανη πρόσφατα.
Μέχρι τότε δεν το ήξερα καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aja είπε

Κάποιοι δεν έχουν απλά να κρύψουν κάτι

Αυτή είναι η πιο ignorant και λάθος γνώμη όλων των εποχών και επιπλέον είναι καταστροφική αν την διαβάσει κάποιος που δεν γνωρίζει τι δεδομένα δίνει. 

Υπάρχουν χρήστες μόνο σε δύο επαγγέλματα, σε εταιρίες που πουλάνε τα δεδομένα σου και σου σερβίρουν διαφημίσεις για να βγάλουν λεφτά και στην πώληση ναρκωτικών. Εσύ, για το Facebook και το κάθε Facebook, δεν είσαι πελάτης, είσαι μία ευκαιρία να σου πασάρει όλο και πιο σχετικό περιεχόμενο με στόχο να κρατήσει την προσοχή σου και να δεις παραπάνω διαφημήσεις για να βγάλει λεφτά. Όσο περισσότερο μένεις στην πλατφόρμα, τόσο περισσότερο εθίζεσαι, τόσο περισσότερο αναζητάς την εύκολη ντοπαμίνη που σου δίνει το scrolling και στο τέλος κάνεις μόνο αυτό.

Δεν θα άφηνες όλα τα συρτάρια στο σπίτι σου ανοιχτά, δεν θα άφηνες όλες τις πόρτες και τα παράθυρα ανοιχτά και δεν θα άφηνες τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που πληρώνεις ενοίκιο να μπει μέσα και να δει ότι θέλει στο σπίτι και στα προσωπικά σου πράγματα. Γιατί να το κάνεις αυτό στις υπηρεσίες που χρησιμοποιείς;

 

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Αυτή είναι η πιο ignorant και λάθος γνώμη όλων των εποχών και επιπλέον είναι καταστροφική αν την διαβάσει κάποιος που δεν γνωρίζει τι δεδομένα δίνει. 

Υπάρχουν χρήστες μόνο σε δύο επαγγέλματα, σε εταιρίες που πουλάνε τα δεδομένα σου και σου σερβίρουν διαφημίσεις για να βγάλουν λεφτά και στην πώληση ναρκωτικών. Εσύ, για το Facebook και το κάθε Facebook, δεν είσαι πελάτης, είσαι μία ευκαιρία να σου πασάρει όλο και πιο σχετικό περιεχόμενο με στόχο να κρατήσει την προσοχή σου και να δεις παραπάνω διαφημήσεις για να βγάλει λεφτά. Όσο περισσότερο μένεις στην πλατφόρμα, τόσο περισσότερο εθίζεσαι, τόσο περισσότερο αναζητάς την εύκολη ντοπαμίνη που σου δίνει το scrolling και στο τέλος κάνεις μόνο αυτό.

Δεν θα άφηνες όλα τα συρτάρια στο σπίτι σου ανοιχτά, δεν θα άφηνες όλες τις πόρτες και τα παράθυρα ανοιχτά και δεν θα άφηνες τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που πληρώνεις ενοίκιο να μπει μέσα και να δει ότι θέλει στο σπίτι και στα προσωπικά σου πράγματα. Γιατί να το κάνεις αυτό στις υπηρεσίες που χρησιμοποιείς;

 

Εγώ αν ήμουν υπεύθυνος μυστικής υπηρεσίας πρώτους στόχους θα είχα αυτούς που χρησιμοποιούν apps τύπου signal.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εγώ αν ήμουν υπεύθυνος μυστικής υπηρεσίας πρώτους στόχους θα είχα αυτούς που χρησιμοποιούν apps τύπου signal.

Ε, λογικό. Αφού οι άλλοι θα σ' τα έδιναν στο πιάτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το WhatsApp και το Viber προσφέρουν κρυπτογράφηση στα μηνύματα αλλά όχι στα metadata οπότε ποιος έγραψε το μύνημα που ήταν που το έστειλε , οι επαφες του κτλ όλα αποθηκεύονται, χρησιμοποιούνται και πωλούνται.

Υπάρχουν και ποιο secure εφαρμογές από το signal σίγουρα αλλά όχι user friendly.

Και μην μπούμε στην συζήτηση ότι αν δεν είσαι παράνομος δεν σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα, υπάρχουν άπειρες συζητήσεις όπως του Joe Rogan με τον Snowden που εξηγούν το ζήτημα με απλά λόγια.

Επεξ/σία από apostolosapok
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα.

καπου παρακατω θα πεσουνε σαν γυπες πανω στην εφαρμογη και θα την βγαλουνε σκαρτη.

υπαρχει στρατος προθυμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Επίσης όλες οι Ελληνικές εταιρίες είναι εξοικειωμένες με το viber.

Δηλαδή σου στέλνουν εκεί από λογαριασμούς μέχρι προσφορές.

σωστό , η γενική ταχυδρομική το χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Telegram εγώ χρησιμοποιώ. Πιστεύω είναι πολύ καλύτερο από το Signal που το δοκίμασα και αυτό. Και αρχίζουν να έχουν αρκετοί πλέον. Στην αρχή 5-6 άτομα, τώρα πάνω από 40 επιαφές μου.

Επεξ/σία από MetroStar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μιας και το συζηταμε, κοιτουσα αυτο το threema. κοστιζει 3,99 για το IOS και Android.

το δοκιμασε κανεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Άντε να πείσεις όμως τον κλασσικό Έλληνα χρήστη που έχει Viber και μόνο Viber. 2 άτομα από τις επαφές μου έχουν Signal και με τον ένα δεν μιλάω εκτός από γιορτές και γενέθλια.

Σε νιώθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...