Προς το περιεχόμενο

Το Signal σημειώνει δραματική αύξηση χρηστών ύστερα από τις εξελίξεις με το WhatsApp


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Aja είπε

 Κάποιοι δεν έχουν απλά να κρύψουν κάτι . Αυτό 

Κομπλε, αρα εφοσον δεν εχεις να κρυψεις κατι, πασαρε μια το κινητο σου να δω τα nudes της γκομενας σου; Τι, οχι; Μα δεν εχεις να κρυψεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Necrogenisis είπε

Κομπλε, αρα εφοσον δεν εχεις να κρυψεις κατι, πασαρε μια το κινητο σου να δω τα nudes της γκομενας σου; Τι, οχι; Μα δεν εχεις να κρυψεις κατι.

Γενικά όσο πιο πολύ νευρικότητα προκαλείς σε κάποιον τόσο ποιο ύποπτος είναι.

Common sense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Necrogenisis είπε

Κομπλε, αρα εφοσον δεν εχεις να κρυψεις κατι, πασαρε μια το κινητο σου να δω τα nudes της γκομενας σου; Τι, οχι; Μα δεν εχεις να κρυψεις κατι.

Τι τον νοιάζει τον Ζούκερμπεργκ οι γυμνές φωτογραφίες του κάθε ανθρωπάκου. Τώρα έπεσες και στην περίπτωση που δεν βγάζω και δεν είχα ποτέ γυμνές για ευνόητους λόγους. Το ρεζουμε είναι ότι θέλουν να ξέρουν ποιος είσαι στο περίπου για να σου στέλνουν διαφημίσεις που σε ενδιαφέρουν όντως και όχι άσχετα πράγματα. Πιο στοχευμένη διαφήμιση σημαίνει περισσότερο κασέρι από τις επιχειρήσεις που διαφημίζονται στο φβ.  Αυτό. Όλα τα αλλά είναι και λίγο συνωμοσία κτλ.

Επεξ/σία από Aja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alphay είπε

Καμία σοβαρή εφαρμογή που κόπτεται για την ιδιωτικότητα του χρήστη δεν θα ζητήσει τον τηλεφωνικό αριθμό του. 

Ο σκοπος του Signal δεν ειναι να σε κανει ανωνυμο, ειναι να μην μπορει κανεις να διαβασει τα μηνυματα σου.

8 λεπτά πριν, Aja είπε

Τι τον νοιάζει τον Ζούκερμπεργκ οι γυμνές φωτογραφίες του κάθε ανθρωπάκου. Τώρα έπεσες και στην περίπτωση που δεν βγάζω και δεν είχα ποτέ γυμνές για ευνόητους λόγους. Το ρεζουμε είναι ότι θέλουν να ξέρουν ποιος είσαι στο περίπου για να σου στέλνουν διαφημίσεις που σε ενδιαφέρουν όντως και όχι άσχετα πράγματα. Πιο στοχευμένη διαφήμιση σημαίνει περισσότερο κασέρι από τις επιχειρήσεις που διαφημίζονται στο φβ.  Αυτό. Όλα τα αλλά είναι και λίγο συνωμοσία κτλ.

Δεν μιλαω για τον ζουκερ. Αλλα εφοσον δεν εχεις τιποτε να κρυψεις δεν εχεις να φανταστω προβλημα να διαβαζει καποιος τα μηνυματα σου ανα πασα στιγμη; Και ολα ειναι διαφημισεις και μαλακιες μεχρι να δωθει προσβαση στην οποιαδηποτε κυβερνητικη υπηρεσια η οποια, αναλογα με το εκαστωτε καθεστως, μπορει να σε γαμησει οπως και οποτε θελει. Πολυ ευκολα εμπιστευεσαι. Και στην τελικη, πολυ απλα δεν θελω να διαβαζουν αλλοι τα μηνυματα μου ρε φιλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Necrogenisis είπε

Ο σκοπος του Signal δεν ειναι να σε κανει ανωνυμο, ειναι να μην μπορει κανεις να διαβασει τα μηνυματα σου.

Δεν μιλαω για τον ζουκερ. Αλλα εφοσον δεν εχεις τιποτε να κρυψεις δεν εχεις να φανταστω προβλημα να διαβαζει καποιος τα μηνυματα σου ανα πασα στιγμη; Και ολα ειναι διαφημισεις και μαλακιες μεχρι να δωθει προσβαση στην οποιαδηποτε κυβερνητικη υπηρεσια η οποια, αναλογα με το εκαστωτε καθεστως, μπορει να σε γαμησει οπως και οποτε θελει. Πολυ ευκολα εμπιστευεσαι. Και στην τελικη, πολυ απλα δεν θελω να διαβαζουν αλλοι τα μηνυματα μου ρε φιλε.

Πιπέρι... ξέρεις γιατί... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική στο Insomnia έχει πάει περίπατο καιρό τώρα... Πάλι καλά που είχα μέρες να μπω και "έχασα" τα threads περί Trump, Parler etc...

Για άλλη μια φορά τα περί ιδιωτικότητας ακούγονται αλαμπουρνέζικα σε αυτούς που δεν έχουν "τίποτα να κρύψουν" και έχουν "καθαρό κούτελο."

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Τι σημαίνει αυτό για κάποιον (όπως εγώ) που δεν έχει, ούτε είχε ποτέ, λογαριασμό στο Facebook?

To Facebook έχει λογαριασμό για σένα, θες δε θες! Εκτός κι αν είσαι ακραία ψαγμένος στο blocking που κάνεις κατά το browsing σου ή την χρήση εφαρμογών το Facebook έχει ένα shadow profile και για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, SeaLion said:

To Facebook έχει λογαριασμό για σένα, θες δε θες! Εκτός κι αν είσαι ακραία ψαγμένος στο blocking που κάνεις κατά το browsing σου ή την χρήση εφαρμογών το Facebook έχει ένα shadow profile και για σένα.

Μέσω του WhatsApp εννοείς; Έχει νόημα να το σβήσω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

βρε σατανα, σκουπιζα την οθονη μεχρι να καταλαβω οτι ειναι η υπογραφη σου.

νομισα οτι ηταν μυγακια.

Χαχαχαχα.. Αφού δεν έγινε καμιά ζημιά να ακούσω τα εξ αμάξης, όλα καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πιπέρι... ξέρεις γιατί... 🤣

Πλακα-πλακα, με τα μπινελικια ποια εινι η πολιτικη του φορουμ; Απ' οσο καταλαβα απο τους κανονισμους ειναι οκ αρκει να μην βριζεις τους συμφορουμιτες, σωστα; 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μέσω του WhatsApp εννοείς; Έχει νόημα να το σβήσω τώρα;

Μέσω των trackers. Το κουμπί "σύνδεση με Facebook" σε κάποια ιστοσελίδα σε ακολουθεί παντού από την στιγμή που σου εμφανίζεται και μετά. Δεν έχει όνομα αλλά αποθηκεύει id για τους διαφημιστές.

Βάλε τον brave browser και σέταρε τον σωστά και καθάρισες. Αν έχεις chrome ή FF, βάλε το Privacy badger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Dinos_12345 said:

Μέσω των trackers. Το κουμπί "σύνδεση με Facebook" σε κάποια ιστοσελίδα σε ακολουθεί παντού από την στιγμή που σου εμφανίζεται και μετά. Δεν έχει όνομα αλλά αποθηκεύει id για τους διαφημιστές.

Βάλε τον brave browser και σέταρε τον σωστά και καθάρισες. Αν έχεις chrome ή FF, βάλε το Privacy badger.

Thanx αλλά ρωτάω συγκεκριμένα, τι διαφορά έχει ως προς την ιδιωτικότητα, το να έχω ή όχι το WhatsApp στο κινητό, απ' τη στιγμή που δεν έχω (ούτε είχα πότε) λογαριασμό Facebook. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Μέσω του WhatsApp εννοείς; Έχει νόημα να το σβήσω τώρα;

Όχι, οπουδήποτε στο ίντερνετ εννοώ. Από σελίδες που έχουν scripts του facebook μέχρι εφαρμογές που χρησιμοποιούν το sdk του.

Δεν ξέρω τι θα σε ωφελήσει να το σβήσεις... Σε iPhone που το έχω, δεν το αφήνω να έχει πρόσβαση πουθενά βασικά (κάμερες, μικρόφωνα), εκτός από τις επαφές (αναγκαστικά) αλλά από την άλλη δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα παρά με 1-2 επαφές εξωτερικό και σε κάποια άκυρα γκρουπάκια που είχανε φτιαχτεί κάποτε. Ξέρω όμως κόσμο αρκετό που το έχει στην δουλειά του (άρα κι αν δεν το είχε, αναγκάστηκε να το βάλει)

Είναι αδιέξοδο αν το καλοσκεφτείς, εγώ μπορεί να έχω εσένα ως επαφή στο κινητό μου (με κανονικό ονοματεπώνυμο κιόλας) και κάποια στιγμή να κάνω upload τις επαφές μου στην Χ υπηρεσία, η οποία τώρα "σε έχει" κι ας μην μπορεί να χρησιμοποιήσει άμεσα αυτή την πληροφορία.

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Thanx αλλά ρωτάω συγκεκριμένα, τι διαφορά έχει ως προς την ιδιωτικότητα, το να έχω ή όχι το WhatsApp στο κινητό, απ' τη στιγμή που δεν έχω (ούτε είχα πότε) λογαριασμό Facebook. 

Το πιο πιθανό είναι πως σου έχει ήδη ανατεθεί κάποιο ID, να το πω απλουστευτικά, από το Facebook, και εξίσου πιθανό να έχει ταυτιστεί με τον Whatsapp λογαριασμό σου. Την διαφορά στην ιδιωτικότητα την κάνει νομίζω το πόσο και πως  χρησιμοποιείς αυτές τις υπηρεσίες.

Νομίζω το launch screen τα λέει όλα:nabfncvpsn241.jpg

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aja είπε

Έχει και το viber δυνατότητα κρυπτογραφημένης συνομιλίας. Όλα θέμα επιλογών είναι. Κάποιοι δεν έχουν απλά να κρύψουν κάτι . Αυτό 

https://www.azquotes.com/picture-quotes/quote-arguing-that-you-don-t-care-about-privacy-because-you-have-nothing-to-hide-is-no-different-edward-snowden-133-55-61.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Thanx αλλά ρωτάω συγκεκριμένα, τι διαφορά έχει ως προς την ιδιωτικότητα, το να έχω ή όχι το WhatsApp στο κινητό, απ' τη στιγμή που δεν έχω (ούτε είχα πότε) λογαριασμό Facebook. 

αυτο λεμε . υπαρχει  ενα account για εσενα , χωρις ονομα , μονο με id , το οποιο ξερει τα google searches , τι βλεπεις στο amazon , τις facebook φωτο που βαζουν οι φιλοι σου με την μουτσουνα σου , καθως και τις pr0n προτιμησεις σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stefanos_th said:

αυτο λεμε . υπαρχει  ενα account για εσενα , χωρις ονομα , μονο με id , το οποιο ξερει τα google searches , τι βλεπεις στο amazon , τις facebook φωτο που βαζουν οι φιλοι σου με την μουτσουνα σου , καθως και τις pr0n προτιμησεις σου .

Αυτά δεν θα ίσχυαν αν δεν είχα βάλει πότε WhatsApp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...