Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για μεταχειρισμένο αμάξι


Thaninho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι αυτοκίνητο θα προτείνατε σε έναν 27ρη που θα είναι το πρώτο δικο του αυτοκίνητο (οδηγικη εμπειρία πανω κατω 100 χιλ χιλιομετρα); Το αμάξι να είναι all around και μέσα στην πολη και εξω απο αυτην ταξίδι η βόλτες. Να μην είναι ψόφιο εντελώς τύπου 70 αλόγα, ωάριο σε εμφάνιση τόσο εξωτερική αλλά και μεσα μην ειναι μπλιαχ. Μάλλον η περιγραφή που δίνω δεν βοηθάει και πολύ αλλά πως να το εξηγήσω αν ήσασταν 27 τι αμάξι θα παίρνατε οχι για καθαρα μεταφορικο μεσο αλλα να το οδηγείτε και να γουστάρετε και οταν κανετε οικογένεια πουλημα για ενα οικογενιακο αμάξι. ΜΕΧΡΙ 7000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Μάλλον η περιγραφή που δίνω δεν βοηθάει και πολύ αλλά πως να το εξηγήσω αν ήσασταν 27 τι αμάξι θα παίρνατε οχι για καθαρα μεταφορικο μεσο αλλα να το οδηγείτε και να γουστάρετε και οταν κανετε οικογένεια πουλημα για ενα οικογενιακο αμάξι. ΜΕΧΡΙ 7000 

Οταν ημουν 26 και ειχα τις ιδιεα αναγκες, κοιταξα σε Seat Ibiza του 2009 και μετα, ford fiest του 2009 και μετα (να εχουν το facelift δηλαδη) και Opel Corsa του 2008 και μετα. Κατεληξα στο corsa πιο πολυ λογω πολλων εξτρα και οτι ετυχε λογω των αγγελιων να κατσει πιο καλα, ειχα χασει ενα ibiza μολις σε πολυ καλη τιμη.

Βεβαια το budget σου ειναι μεγαλυτερο, υποθετω οτι θα δεις για πιο καινουρια μοντελα...Προσθεσε και κανα Astra που ειναι πιο δυναμικο. 

Ισως κοιταζα και κανα A3 σε αυτα τα λεφτα.

 

Το μονο που θα σου πω μην αρχισεις να ψαχνεις τι προβληματα βγαζει το ενα τι το αλλο, τι λεει ο ταδε μηχανικος και ο ταδε φιλος. Ο καθενας εχει τις εμπειριες του, και οταν μιλαμε για μεταχειρισμενο αμαξι με τοσα χιλιομετρα προφανως ειναι λαχειο. Εμενα προσωπικα το Corsa μου εχει ζητησει μονο ενα μπροστινο φωτακι. Φυσικα καθε χρονο παει για τα λαδια-φιλτρα του.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Τι αυτοκίνητο θα προτείνατε σε έναν 27ρη που θα είναι το πρώτο δικο του αυτοκίνητο (οδηγικη εμπειρία πανω κατω 100 χιλ χιλιομετρα); Το αμάξι να είναι all around και μέσα στην πολη και εξω απο αυτην ταξίδι η βόλτες. Να μην είναι ψόφιο εντελώς τύπου 70 αλόγα, ωάριο σε εμφάνιση τόσο εξωτερική αλλά και μεσα μην ειναι μπλιαχ. Μάλλον η περιγραφή που δίνω δεν βοηθάει και πολύ αλλά πως να το εξηγήσω αν ήσασταν 27 τι αμάξι θα παίρνατε οχι για καθαρα μεταφορικο μεσο αλλα να το οδηγείτε και να γουστάρετε και οταν κανετε οικογένεια πουλημα για ενα οικογενιακο αμάξι. ΜΕΧΡΙ 7000 

Για αρχη μην εστιαζεις τοσο πολυ σε αλογα και κυβικα αλλα να σου προτεινουν αυτοκινητα που για τα κυβικα τους να πηγαινουν καλα.. να ειναι νευρικα..!

Το ιδεατο θα ηταν το polo 1.2 105HP TSI. Να αρπαζει σωστα και απο τα χαμηλα.. με καλυτερη καταναλωση εντος.. και με πολυ καλυτερες τιμες στα ανταλλακτικα!!!  Αυτο θα ηταν το super αυτοκινητο για ολους!!!!

Στα χρηματα που δινεις στο μεσο ορο πηγαινεις σε αμαξι 8ετιας με πανω απο 80000χλμ. Δηλαδη στην αρχη του κακου που θα αρχιζει να ζηταει..!

Αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος της συντηρησης πας σε vag,audi και τελος αν σου αρεσει κοιτας και το fiesta. Και η ford βαδιζει στα χναρια των vag!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SchinasN είπε

C3 207 και 208

Ο ανθρωπος ειπε 

 

2 ώρες πριν, Thaninho είπε

να το οδηγείτε και να γουστάρετε

οποτε Αλφα ρομεο Μιτο η κανενα Bmw 1. Φυσικα με αυτα τα λεφτα θα πας σε αμαξι ανω των 5 χρονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου ότι δεν με νοιάζει ούτε η κατανάλωση ούτε ο κυβισμός τοσο( και τα 1600 τα αντέχω στα τέλη κυκλοφορίας ) αλλά ούτε και ο φθορές του αμαξιού εκτός αν μιλάμε για υπερβολές ( νομίζω bmw 1 αν πάθει κάτι θα το έχω κάτω απ το σπίτι για καιρό μέχρι να το φτιάξω). 
Εχω μεγάλη εμπειρία από τον 1.2 tsi και νομίζω από θέμα δύναμης κάτι τέτοιο ψάχνω όχι ότι θα με χάλαγε κάτι πιο δυνατό ( το πόλο το έχω οδηγήσει για καμία 700 χιλιόμετρα σε έκδοση πετρελαίου αλλά με χάλασε ότι έβλεπα πολύ τον ουρανό του αυτοκινήτου και είμαι μόλις 1.82 σε ύψος) Το μίτο το γλυκοκοιτάζω αρκετά αλλά δεν ξέρω ποια έκδοση ταιριάζει σε μένα. 
Για της προηγούμενης γενιάς Mini Cooper 2007 και μετά τι άποψη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WireFire είπε

Ο ανθρωπος ειπε 

 

οποτε Αλφα ρομεο Μιτο η κανενα Bmw 1. Φυσικα με αυτα τα λεφτα θα πας σε αμαξι ανω των 5 χρονων

Το τελευταίο το c3 είναι πολύ καλό. Τα πεζό είναι όμορφα και θα τα βρει με λιγότερα από 90.000 χλμ , το mito ωραίο, η μπέμπα ξεφεύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Μακάρι να μπορούσα αλλά το ταβάνι μου είναι τα 7

8 ξεκινάνε στο car.gr ... κάνε μια προσπάθεια , γράφουν ότι είναι τιμιότατο αμάξι και μεταξύ giulieta - mito θα διάλεγα giulieta

edit: απο εξωτερικό μπορείς να βρεις κάποια και σε συνεννόηση με γραφεία κτλ να έρθει στα χέρια σου στα χρήματά σου 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ένα με δόσεις, δώσε 5 για προκαταβολή, μικρότερη δόση από 150 δεν μπαίνει συνήθως, και πας σε Τζουλιέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thaninho είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου ότι δεν με νοιάζει ούτε η κατανάλωση ούτε ο κυβισμός τοσο( και τα 1600 τα αντέχω στα τέλη κυκλοφορίας ) αλλά ούτε και ο φθορές του αμαξιού εκτός αν μιλάμε για υπερβολές ( νομίζω bmw 1 αν πάθει κάτι θα το έχω κάτω απ το σπίτι για καιρό μέχρι να το φτιάξω). 
Εχω μεγάλη εμπειρία από τον 1.2 tsi και νομίζω από θέμα δύναμης κάτι τέτοιο ψάχνω όχι ότι θα με χάλαγε κάτι πιο δυνατό ( το πόλο το έχω οδηγήσει για καμία 700 χιλιόμετρα σε έκδοση πετρελαίου αλλά με χάλασε ότι έβλεπα πολύ τον ουρανό του αυτοκινήτου και είμαι μόλις 1.82 σε ύψος) Το μίτο το γλυκοκοιτάζω αρκετά αλλά δεν ξέρω ποια έκδοση ταιριάζει σε μένα. 
Για της προηγούμενης γενιάς Mini Cooper 2007 και μετά τι άποψη έχετε;

Φανερωνεις μια χ οικονομικη ανεση..

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

Μακάρι να μπορούσα αλλά το ταβάνι μου είναι τα 7

..και απο την αλλη ειναι δυσκολο να δωσεις 1000-1500ευρω παραπανω!

Κατι δεν παει καλα.. Αυτα δεν πανε μαζι..!  Με τα δικα σου δεδομενα αλλος θα πηγαινε για καινουργιο με δοσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Thaninho είπε

Τι αυτοκίνητο θα προτείνατε σε έναν 27ρη που θα είναι το πρώτο δικο του αυτοκίνητο (οδηγικη εμπειρία πανω κατω 100 χιλ χιλιομετρα); Το αμάξι να είναι all around και μέσα στην πολη και εξω απο αυτην ταξίδι η βόλτες. Να μην είναι ψόφιο εντελώς τύπου 70 αλόγα, ωάριο σε εμφάνιση τόσο εξωτερική αλλά και μεσα μην ειναι μπλιαχ. Μάλλον η περιγραφή που δίνω δεν βοηθάει και πολύ αλλά πως να το εξηγήσω αν ήσασταν 27 τι αμάξι θα παίρνατε οχι για καθαρα μεταφορικο μεσο αλλα να το οδηγείτε και να γουστάρετε και οταν κανετε οικογένεια πουλημα για ενα οικογενιακο αμάξι. ΜΕΧΡΙ 7000 

Προσωπικά θα σου πρότεινα ένα clk200.Ανώτερο από οτιδήποτε ειπώθηκε μέχρι τώρα.

Εκτός αν ταβάνι είναι τα 1600 κυβικά.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Φανερωνεις μια χ οικονομικη ανεση..

..και απο την αλλη ειναι δυσκολο να δωσεις 1000-1500ευρω παραπανω!

Κατι δεν παει καλα.. Αυτα δεν πανε μαζι..!  Με τα δικα σου δεδομενα αλλος θα πηγαινε για καινουργιο με δοσεις..

Δεν έχω οικονομική άνεση όπως το λες απλά δεν με νοιάζει το αμαξι να καίει 4 η 5 λίτρα στα 100 και με το 8 συμβιβάζομαι. Το 10 δεν το αντέχω ούτε τα 1800 κυβικά.  Μακάρι να μπορούσα καινούργιο να έπαιρνα το 208 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...