Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για μεταχειρισμένο αμάξι


Thaninho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

Δεν έχω οικονομική άνεση όπως το λες απλά δεν με νοιάζει το αμαξι να καίει 4 η 5 λίτρα στα 100 και με το 8 συμβιβάζομαι. Το 10 δεν το αντέχω ούτε τα 1800 κυβικά.  Μακάρι να μπορούσα καινούργιο να έπαιρνα το 208 

Κοιτα να δεις καποιος που μπορει να συντηρησει ενα vag tsi 10ετιας και να εχει την οικονομικη δυνατοτητα να το κινει.. Να κανει δηλαδη πανω απο 8000χλμ/ετος δεν του ειναι δυσκολο να μαζεψει 1500ευρω! Γιατι ποιο καιει 4-5λ? Μονο κατι smart diesel! Αυτα που κοιταζεις το 8αρι το χτυπανε για την πλακα!

Για να σε πονηρεψω μηπως θα ηταν καλυτερα να κανεις την ερωτηση και βεβαια οποιος ξερει-εμπειρικα να σου πει ενα μεταχειρισμο πχ polo tsi τι χρημα θα σου φαει σε βαθος 5-7ετιας! Δικη μου εκτιμηση εισαι κοντα στα 500/ετος για συντηρηση-βλαβες! Βαλε μετα τελη 140ευρω,ασφαλεια 250-300ευρω, κτεο 30ευρω, Εισαι καπου στα 800ευρω/ετος! Τα καυσιμα αλλα χρηματα.. Αν πουμε οτι θα κανεις 6000χλμ/ετος με 1.35ε/λ στα 7.5λ ειναι αλλα 600-650ευρω! Αντεχεις?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Κοιτα να δεις καποιος που μπορει να συντηρησει ενα vag tsi 10ετιας και να εχει την οικονομικη δυνατοτητα να το κινει.. Να κανει δηλαδη πανω απο 8000χλμ/ετος δεν του ειναι δυσκολο να μαζεψει 1500ευρω! Γιατι ποιο καιει 4-5λ? Μονο κατι smart diesel! Αυτα που κοιταζεις το 8αρι το χτυπανε για την πλακα!

Για να σε πονηρεψω μηπως θα ηταν καλυτερα να κανεις την ερωτηση και βεβαια οποιος ξερει-εμπειρικα να σου πει ενα μεταχειρισμο πχ polo tsi τι χρημα θα σου φαει σε βαθος 5-7ετιας! Δικη μου εκτιμηση εισαι κοντα στα 500/ετος για συντηρηση-βλαβες! Βαλε μετα τελη 140ευρω,ασφαλεια 250-300ευρω, κτεο 30ευρω, Εισαι καπου στα 800ευρω/ετος! Τα καυσιμα αλλα χρηματα.. Αν πουμε οτι θα κανεις 6000χλμ/ετος με 1.35ε/λ στα 7.5λ ειναι αλλα 600-650ευρω! Αντεχεις?!?!?

Το θέμα δεν είναι τα 1000 1500 ευρώ. Είναι ότι για να τα μαζέψω θα πάει κάποιους μήνες πίσω η αγορά και ότι μετά το ποσο σοβαρεύει αρκετά και μπαίνουν σκέψεις για καινούργιο που πάλι ξανά υπομονή για περισπτερο οικονομία. 
Έχουμε στην οικογένεια τον 1.2 tsi σε καμία περίπτωση δεν θέλει 500 ευρώ για τον χρόνο για σερβις βλάβες. Μια φορά το χτύπησε το 500ρι και τέλος. Και τα χιλιόμετρα που θα κάνω δεν νομίζω να ξεπερνάν τα 5 χιλιάδες όποτε όλα αυτά που ειπες πέφτουν αρκετά κάτω. 
Τι να πω μακάρι στο επόμενο διάστημα να μπορέσω να ανεβάσω το μπατζετ να χτυπήσω gulieta. Για το Cooper δεν είπε κανείς καμία άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Το θέμα δεν είναι τα 1000 1500 ευρώ. Είναι ότι για να τα μαζέψω θα πάει κάποιους μήνες πίσω η αγορά και ότι μετά το ποσο σοβαρεύει αρκετά και μπαίνουν σκέψεις για καινούργιο που πάλι ξανά υπομονή για περισπτερο οικονομία. 
Έχουμε στην οικογένεια τον 1.2 tsi σε καμία περίπτωση δεν θέλει 500 ευρώ για τον χρόνο για σερβις βλάβες. Μια φορά το χτύπησε το 500ρι και τέλος. Και τα χιλιόμετρα που θα κάνω δεν νομίζω να ξεπερνάν τα 5 χιλιάδες όποτε όλα αυτά που ειπες πέφτουν αρκετά κάτω. 
Τι να πω μακάρι στο επόμενο διάστημα να μπορέσω να ανεβάσω το μπατζετ να χτυπήσω gulieta. Για το Cooper δεν είπε κανείς καμία άποψη 

αφού τα μαζεύεις , μπορείς να δώσεις προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Υπάρχουν έμποροι με 100 και 50 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Έχουμε στην οικογένεια τον 1.2 tsi σε καμία περίπτωση δεν θέλει 500 ευρώ για τον χρόνο για σερβις βλάβες. Μια φορά το χτύπησε το 500ρι και τέλος.

Τί ζήτησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thaninho είπε

Το θέμα δεν είναι τα 1000 1500 ευρώ. Είναι ότι για να τα μαζέψω θα πάει κάποιους μήνες πίσω η αγορά και ότι μετά το ποσο σοβαρεύει αρκετά και μπαίνουν σκέψεις για καινούργιο που πάλι ξανά υπομονή για περισπτερο οικονομία. 
Έχουμε στην οικογένεια τον 1.2 tsi σε καμία περίπτωση δεν θέλει 500 ευρώ για τον χρόνο για σερβις βλάβες. Μια φορά το χτύπησε το 500ρι και τέλος. Και τα χιλιόμετρα που θα κάνω δεν νομίζω να ξεπερνάν τα 5 χιλιάδες όποτε όλα αυτά που ειπες πέφτουν αρκετά κάτω. 
Τι να πω μακάρι στο επόμενο διάστημα να μπορέσω να ανεβάσω το μπατζετ να χτυπήσω gulieta. Για το Cooper δεν είπε κανείς καμία άποψη 

 

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

καδενα στα 70 χιλ χιλιομετρα

 

Χοντρικα μετα την 10ετια και ανω τον 100000χλμ ξεκιναει να ζηταει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/1/2021 στις 6:49 ΜΜ, Thaninho είπε

Για της προηγούμενης γενιάς Mini Cooper 2007 και μετά τι άποψη έχετε;

2η γενια mini απο 2007-2013 σε σχέση με την 3η γενια που υπάρχει τώρα σίγουρα δεν είναι τοσο αξιοπιστή.
Βέβαια και εγω είχα αυτή την φοβία με διαφορα που διάβαζα.
Το θέμα ειναι να οτι πας να πάρεις ενα αυτοκίνητο που ειναι 10ετιας το οποίο "ισως" ειναι λίγο πιο  ευαίσθητο σε σχέση με αλλα.
Η γνώμη μου είναι οτι όλα τα αμάξια χαλάνε.

Εγώ πάντως πήγα και πήρα για πρώτο δικό μου αμάξι mini cooper του 8.
Ήθελε κάποια μαζέματα για το λόγο οτι ήταν μεταχειρισμένο και λογικο είναι.
Ειμαι φουλ ικονοποιημενος.
Ειναι 1600 125 αλογα και πάει καλα, βεβαια σιγα σιγα σκέφτομαι ότι επρεπε να είχα πάει σε ένα S. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα παιδια εχεται ανοιξη μια ενδιαφερουσα συζητηση αρχικα να πω οτι κι εγω σκεφτομαι να αγωρασω ενα μεταχειρισμενο αμαξι η αλειθια ειναι πως ειμαι ακραιτα μικρος ειμαι 17 αλλα μου αρεσει πολυ η οδηγηση οδηγω τα τελαιφταια 3 χρονια κι σκεφτομαι σε ενα χρονο που θα παω στα 18 να εχω ενα δικο μ αμαξι κι οχι του πατερα μου τι αμαξι πιστευεται ειναι καλο να αγωρασω για 1ο αμαξι. μεταχιρισμενο ενοειτε

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...