Προς το περιεχόμενο

pc για render 3d


georgepre10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

η κοπελα μου ασχολείται με το 3d rendering και θέλω την γνώμη σας τι αναβάθμιση χρειάζεται για να κάνει την δουλειά της πιο σωστά και γρήγορα. Ανεβάζω screenshot τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή. Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ ο επεξεργαστής είναι οκ και χρειάζεται μία καλύτερη κάρτα γραφικών και ίσως να προσθέταμε άλλη μία 8gb ram

viber_image_2021-01-10_12-13-37.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-35.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-32.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-30.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-29.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-27.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-24.jpg

viber_image_2021-01-10_12-13-25.jpg

Επεξ/σία από georgepre10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια 8gb θα έκανε σίγουρα καλό και οπωσδήποτε καλύτερη gpu, αυτή πούλα την σε κάποιον που θέλει να παίξει παιχνίδια. Δες τι προτείνεται για το software που δουλεύει και πράξε ανάλογα. Σε σχεδιαστικά 3d προτείνεται συνήθως quadro ή firepro. Σε SOLIDWORKS είχα πάρει μια w5000 2nd hand από eBay 60-70 ευρω... φοβερή κάρτα. Ρίξε μια ματιά, πες αν θες τι software χρησιμοποιεί και τα ξαναλέμε...

 

Edit: αν συμπληρώσεις ram και έχεις ελεύθερα σλοτ βάλε ακόμη 2x4gb να μην χάσεις το dual channel

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η cpu 8400  είναι αργή , κανε update bios και αναβάθμισε σε ι9 9900κ.

 

Οι μνήμες είναι για πέταμα , 2χ8gb =16gb 3200

 

Ποιος σου είπε ότι κανείς gpu rendering?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιεί το 3ds max, το sketch up και το lumion επί το πλείστον απο οσο γνωρίζω. (Άσχετο ειδα που δούλευε το photoshop και πραγματικά μου φάνηκε τοσο καλο αλλα και τόσο δύσχρηστο πρόγραμμα που μου εκανε εντυπωση) . Απο οτι ειδα στο cpu z εχει 4 slot και τώρα εχει 2 4ρες ram κουμπωμενες. 

Επειδή δεν είμαι τοσο σχετικος, μπορείτε να μου στείλετε συγκεκριμένα link που να αγοράσουμε. Γιατί πχ δεν ξέρω αν κανουν με την motherboard ολες οι gpu και οι ram. Εσεις από ότι καταλαβαίνω ξερετε ακριβώς και ποιο προϊόν ταιριάζει για την συγκεκριμένη περίπτωση(πχ συχνότητες κτλ)

Επεξ/σία από georgepre10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Η cpu 8400  είναι αργή , κανε update bios και αναβάθμισε σε ι9 9900κ.

 

Οι μνήμες είναι για πέταμα , 2χ8gb =16gb 3200

 

Ποιος σου είπε ότι κανείς gpu rendering?

i9900k (390ευρώ) + 16gb(70ευρώ) = 460ευρώ... κοψοχρονιά τον έβγαλες.... 😄😄😄

Πέρα από την πλάκα, αν δεν τον κάνει επαγγελματικά δεν βρίσκω τον λόγο να πάει σε κάτι τόσο ακριβό. Θα μπορούσε να πάει να κάνει μια βελτίωση που θα βοηθήσει αρκετά και οχι κατευθείαν στο τέρμα, εκτός αν το κάνει επαγγελματικά και το οικονομικό δεν είναι ζητούμενο. Η κάρτα γραφικών βοηθάει πολύ σε αυτές τις εφαρμογές για να δουλεύουν σωστά και να είναι πιο σωστή και καλύτερη η εμπειρία, φαντάζομαι για κάποιο λόγο δίνουν quadro και firepro στις προτεινόμενες με συγκεκριμένους certified drivers.

H cpu προφανώς δεν είναι και η καλύτερη χωρίς όμως αυτό να την κάνει για πέταμα. Μια οικονομική αναβάθμιση θα μπορούσε να ήταν ο 8600k μιας και στο Lumion και το Sketch Up μετράει το single core κατά βάση, σύμφωνα με όσα διαβάζω στα requirements.

Ενδεικτικά ένα άρθρο για αυτή την cpu πριν μερικά χρόνια για χρήση σε 3ds max, χωρίς να σημαίνει οτι είναι φοβερή, απλά δεν είναι και τόσο ακατάλληλη

Επίσης ενδεικτικά τα requirements του Lumion (δες πόσο δυνατή gpu ζητάει)

 

41 λεπτά πριν, georgepre10 είπε

Χρησιμοποιεί το 3ds max, το sketch up και το lumion επί το πλείστον απο οσο γνωρίζω. (Άσχετο ειδα που δούλευε το photoshop και πραγματικά μου φάνηκε τοσο καλο αλλα και τόσο δύσχρηστο πρόγραμμα που μου εκανε εντυπωση) . Απο οτι ειδα στο cpu z εχει 4 slot και τώρα εχει 2 4ρες ram κουμπωμενες. 

Επειδή δεν είμαι τοσο σχετικος, μπορείτε να μου στείλετε συγκεκριμένα link που να αγοράσουμε. Γιατί πχ δεν ξέρω αν κανουν με την motherboard ολες οι gpu και οι ram. Εσεις από ότι καταλαβαίνω ξερετε ακριβώς και ποιο προϊόν ταιριάζει για την συγκεκριμένη περίπτωση(πχ συχνότητες κτλ)

Πες μας τι θέματα έχει και δεν είναι καλή η εμπειρία χρήσης.... θέλει πιο γρήγορο rendering; Το κάνει επαγγελματικά; Ύπάρχει όριο στο budget για αναβάθμιση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κανει επαγγελματικά καθώς τώρα ξεκίνησε να συνεργάζεται με μερικούς διακοσμητές για να τους φτιάχνει τα 3d αλλα είναι στην αρχη και οικονομικά είναι ζορικα μέχρι να μπει σε μια σειρά. Απο ότι καταλαβαίνω θέλει να εστιάσει πιο πολυ στο lumion γιατι κάνει πιο γρήγορα το rendering και εχει και πολύ καλη ποιότητα. Ψάχνουμε να γίνει η δουλειά σωστα με value for money προϊόντα.. 

 

Βσκ κατι κάνει (livesync??) Και δουλεύει παράλληλα το lumion με το sketch up αλλα δεν ξερω λεπτομέρειες. Οπως το είπατε μια σωστή αναβάθμιση που να μην παμε στα τοπ και να κοστίσει πολλά χρήματα γτ όπως είναι οι καταστάσεις είναι ζορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, georgepre10 είπε

Ναι το κανει επαγγελματικά καθώς τώρα ξεκίνησε να συνεργάζεται με μερικούς διακοσμητές για να τους φτιάχνει τα 3d αλλα είναι στην αρχη και οικονομικά είναι ζορικα μέχρι να μπει σε μια σειρά. Απο ότι καταλαβαίνω θέλει να εστιάσει πιο πολυ στο lumion γιατι κάνει πιο γρήγορα το rendering και εχει και πολύ καλη ποιότητα. Ψάχνουμε να γίνει η δουλειά σωστα με value for money προϊόντα.. 

 

Βσκ κατι κάνει (livesync??) Και δουλεύει παράλληλα το lumion με το sketch up αλλα δεν ξερω λεπτομέρειες. Οπως το είπατε μια σωστή αναβάθμιση που να μην παμε στα τοπ και να κοστίσει πολλά χρήματα γτ όπως είναι οι καταστάσεις είναι ζορικα

βήμα-βήμα είναι το

 

29 λεπτά πριν, nickol-us είπε

i9900k (390ευρώ) + 16gb(70ευρώ) = 460ευρώ... κοψοχρονιά τον έβγαλες.... 😄😄😄

+50αρικο για ψύκτρα

και σε επόμενο στάδιο να κάνεις την ποιο ακριβή αναβάθμιση σε RTX3080TI/20GB GPU αλλά πρώτα πρέπει να "ξεχρεώσεις" τα πρώτα

 

ΥΓ

Πέρα από πλάκα χρειάζεσαι 500ευρώ αναβάθμιση γιατί ο I5 8400 +8GB/2133 είναι και τα δύο ""μουλάρια".

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι του χώρου και να γνωρίζω προσωπικά, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, κρίνοντας από τα requirements του Lumion χρειάζεστε σίγουρα ram καθώς ζητάει minimum 16gb ενώ recommended 32gb.Επίσης από cpu δείχνει ο 8400 οτι καλύπτει το σύστημα καθώς ζητάει σε recommended 2200 single thread CPUMark  ενώ ο 8400 πιάνει 2417. Επίσης το προγραμμα ζητάει πολύ δυνατή gpu, όχι απαραίτητα professional τύπου firepro ή quadro, αλλά πανάκριβη και αυτή την εποχή οι gpu είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.  Σύμφωνα πάλι με τα requirements πρέπει να βρεις μια κάρτα που σε αυτό το γράφημα βγάζει score περισσότερο απο 14000.

Συνοψίζοντας θα πρότεινα, χωρίς να θεωρηθεί "ευαγγέλιο":

ακόμα 16gb ram 

+ gpu,  οτι κάνει σε  score συνδυαστικά με τιμή που θα βρεις (εδώ θα δυσκολευτείς λόγω εποχής), κατά προτίμηση σε professional (quadro ή firepro)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Χωρίς να είμαι του χώρου και να γνωρίζω προσωπικά, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, κρίνοντας από τα requirements του Lumion χρειάζεστε σίγουρα ram καθώς ζητάει minimum 16gb ενώ recommended 32gb.Επίσης από cpu δείχνει ο 8400 οτι καλύπτει το σύστημα καθώς ζητάει σε recommended 2200 single thread CPUMark  ενώ ο 8400 πιάνει 2417. Επίσης το προγραμμα ζητάει πολύ δυνατή gpu, όχι απαραίτητα professional τύπου firepro ή quadro, αλλά πανάκριβη και αυτή την εποχή οι gpu είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.  Σύμφωνα πάλι με τα requirements πρέπει να βρεις μια κάρτα που σε αυτό το γράφημα βγάζει score περισσότερο απο 14000.

Συνοψίζοντας θα πρότεινα, χωρίς να θεωρηθεί "ευαγγέλιο":

ακόμα 16gb ram 

+ gpu,  οτι κάνει σε  score συνδυαστικά με τιμή που θα βρεις (εδώ θα δυσκολευτείς λόγω εποχής), κατά προτίμηση σε professional (quadro ή firepro)

 

1) Δεν ξέρεις αν κάνει gpu-rendering (αμφιβάλω με την 1050)

2) Το RTX (με πολύ vram) είναι μονόδρομος στο rendering αν δεν πας σε επαγγελματική

3) Επειδή όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας αφορά το gpu-rendering , πρέπει να επενδύσει σε σοβαρή CPU

https://www.skroutz.gr/s/25390396/Arctic-Freezer-50-Dual-Tower.html

https://www.skroutz.gr/s/17125442/Intel-Core-i9-9900KF-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/9519501/G-Skill-Aegis-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-16GISB.html

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://lumion.com/blog/lumion-computer-advice-for-faster-3d-rendering.html

 

I have an average budget and I’m looking to optimize the performance/price ratio

  • Graphics card: Graphics Card scoring a G3DMark of 10,000 or higher
  • CPU: Intel/AMD Processor scoring a single thread CPUMark of 2000
    or higher
  • System memory: 16 GB or more
  • Power supply: Minimum 80+ gold-rated with sufficient wattage
  • OS: Windows 10 64-bit
Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα κι απο μενα φιλε,

Να σου πω και την δικη μου αποψη στο θεμα. Νομιζω ο δρομος που σου περιγραφει ο nick ειναι ο καλυτερος για αναβαθμιση με μια μικρη ενσταση. Ο λογος φανταζομαι που εχει σκαλωσει ετσι ο georgiou για τον i9 ειναι επειδη ειναι ο μονος επεξεργαστης που μπορει να κουμπωσει στο συστημα σου και εχει hyperthreading. Δηλαδη εχει πολλους παραπανω "εργάτες" για να κανουν δουλεια. Για την ακριβεια 6 vs 18 και δυνατοτερους. Οποτε σε εργασιες που τους χρειαζονται, θα εχει διαφορα.

Η μνημη ram ειναι ισως η πιο αμεση αναβαθμιση που μπορεις να κανεις και θα δεις αμεσο αποτελεσμα. Προσπαθησε να παρεις αυτες εδω τις Corsair 2x8gb που εχουν τα ιδια timings/frequency με αυτες που εχεις ηδη και θα εχουν την μικροτερη πιθανοτητα να σου δημιουργησουν προβληματα.

Οσο αναφορα την ενσταση στον δρομο του nick, εγω νομιζω καλυτερα να μην βαλεις καρτα για workstation. Δες αυτες τις 2. PNY Quadro RTX 4000 8GB και EVGA GeForce RTX 2060 6GB KO Ultra. Η 2η κανονικα κανει 300-310 ευρω, εχουν δηλαδη διαφορα 600+ ευρω. Η φτηνοτερη θα εχει ελαχιστα χειροτερο performance, 1-3% σε δουλειες που θα κανει η κοπελα σου. Αυτο που σου παρεχει η ακριβοτερη ειναι ισως λιγο καλυτερη καταναλωση ενεργειας, και το σημαντικο, αξιοπιστια. Αναφερεται σε εταιριες που μπορει οι καρτες να χρησιμοποιουνται διαδοχικα απο 5-6 ατομα, και να ειναι στο 100% 24/7. Εσενα η κοπελα σου δεν θα την εχει στο 100% 24/7. Μονο οταν θα κανει render και φανταζομαι το βραδυ θα κλεινει ο υπολογιστης. Οποτε και να crashαρει μια φορα σε ενα μικρο render, που θα ηταν πολυ πολυ σπανιο, δεν ειναι και το τελος του κοσμου. 

Οποτε τελικα, ο δρομος αναβαθμισης για μενα θα ηταν καπως ετσι: RAM -> GPU -> CPU

Σε gpu θα κοιτουσα για κατι σε rtx 2060(+- super) που εχουν cuda και RT-cores(ray tracing) αν ποτε χρειαστει ray tracing acceleration. Αλλα μονο οταν επανελθουν οι τιμες και ερθει stock.

Σε cpu αν αναβαθμισεις, νομιζω και εγω, οπως λεει και ο georgiou καλυτερα να τα δωσεις μια και καλη και να παρεις τον i9-9900kf. Αλλη επιλογη για μενα θα ηταν να αναβαθμισεις mobo+cpu σε νεοτερης γενιας(cpu i7-10700kf + mobo b460/z490 | cpu ryzen 7 3700x + mobo b450/b550) που θα σου δωσει και ελαχιστα καλυτερο performance, αλλα μετα θα ανεβει και το κοστος.

Edit: Μπορείς και 2700x+b450/550 που θα σου έρθει πιο φθηνό από τον i9. Αν και δεν θα είναι τόσο δυνατό, θα είναι πολύ πιο άνετη η κατάσταση.

 

Αυτα καλημερα! :) 

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις απόλυτο δίκιο για την τιμή/απόδοση mike.hatzΣτο solidworks για παράδειγμα χωρίς pro gpu δεν σου έδινε την επιλογή να έχεις realview graphics εκτός αν έκανες κάποια workarounds. Γι'αυτό είπα κατά προτιμήση...

Μετά και το τελευταίο post μου θα έλεγα πως η πιο συνετή επιλογή θα ήταν να παίξει σε μια 1060(6gb) που παίζει στο όριο του performance/price που δίνει το πρόγραμμα Lumion και θεωρητικά βρίσκει στα 200ευρώ αν πάει σε 2nd hand. 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Μετά και το τελευταίο post μου θα έλεγα πως η πιο συνετή επιλογή θα ήταν να παίξει σε μια 1060 που παίζει στο όριο του performance/price που δίνει το πρόγραμμα Lumion και θεωρητικά βρίσκει στα 200ευρώ αν πάει σε 2nd hand. 

Ναι και γω κάτι σε rx 580 σκεφτόμουν αρχικά, αλλά αξίζει να τα δώσεις για να αναβαθμίσεις από 1050ti? Δεν νομίζω πως θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά...

edit: λιγο γρηγορα που το κοιταξα με την βοηθεια του nick η 1060 ειναι οντως καλη επιλογη αν θελεις να παρεις κατι αμεσα σε λογικη τιμη και θα εχει 40-70% παραπανω αποδοση απο αυτο που εχεις τωρα, θεωρητικα τουλαχιστον. Κανε την αναβαθμιση σε Ram αρχικα να δεις αν βγαινει η δουλεια ικανοποιητικα, και βλεπεις για τα αλλα. Σιγουρα θα εχεις καλυτερη μοιρα αν αναβαθμισεις τα υπολοιπα αργοτερα.

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με έχετε βοηθήσει πολύ! Σκεφτόμαστε για τον 9900 με μια ψυχτρα και 2χ8γβ ραμ για αρχη και αργότερα μια σωστή κάρτα γραφικών! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη βιαστείτε να πάτε για τον 9900 ακόμα.... είναι μεγάλο το έξοδο για δοκιμή. Δεν έχετε κάποιο γνωστό που να χρησιμοποιεί τα προγράμματα που δουλεύετε κι εσείς; Να πάρετε γνώμες, Έστω κάποιον με κάποιο καλό gaming pc ώστε να δείτε τι απόκριση θα έχει με μια άλλη κάρτα; Επιμένω γιατι αν επιμείνουμε στο Lumion και στο Sketch up και τα δυο τα καλύπτετε σε δυνατότητες cpu αλλά δεν τα καλύπτετε σε Ram και Gpu. Αν επίσης διαβάσετε τι χρειάζεται Lumion, Scetch up και 3ds Max θα δείτε οτι κατά βάση στις περισσότερες εργασίες χρησιμοποιείται single core δηλαδή ένας δυνατός πυρήνας παρά πολλούς πυρήνες που δίνει ο 9900. Αναμφίβολα ο 9900 είναι τέρας και πιο δυνατός(ακόμα και σε single core) μα ίσως αυτή τη στιγμή είναι ένα έξοδο που δεν το χρειάζεστε άμεσα. Απ'οσο είδα το Lumion δίνει trial για να το δοκιμάσετε σε άλλο μηχάνημα. Βρείτε κάποιον με ένα καλό gaming pc που να φοράει μια σωστή κάρτα (από 1060/6gb, 1070,1080,2060, έστω μια 1660ti), να έχει τουλάχιστων 16ram και δοκιμάστε τα προγράμματα να δείτε πως αποκρίνονται και τι πόρους τραβούν (από task manager έστω) και μετά πάρτε τις αποφάσεις σας. Αν πάλι νομίζετε οτι είσαστε έτοιμοι να κάνετε το βήμα προφανώς και δε θα βγείτε χαμένοι, ο 8400 θα πιάσει κάποια τιμή αλλά και ο 9900 είναι αρκετά future proof. Ότι και να κάνετε στο τέλος ενημερώστε κι εμάς να γνωρίζουμε την εξέλιξη.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...